آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

مدارات محافظ اتصال کوتاه خروجی آمپلیفایر

hakim1386

کاربر
2008-12-18
2
10
با سلام . خدمت همگی بخصوص مدیر محترم سایت که صمیمانه ازشون تشکر می کنم . من با تعمیر یک دستگاه اکو نوا مواجه شدم که مدار محافظش برام جالب بود . آیا اگر بلندگوی مثلا سمت چپ قطع شود یعنی فیشش جدا شود و بلندگو به مدار وصل نباشد باید مدار هشدار دهد ؟ من پس از تعمیر آن را امتحان کردم به همین صورت عمل می کرد . ولی صاحب آن میگوید فرض بر اینکه ما یک بلندگو بخواهیم به آن وصل کنیم . چرا باید هشدار بدهد ؟ حال اگر کسی میتواند در این رابطه اطلاع دارد لطفا به من کمک کند . البته از ای سی lm324 نیز استفاده شده است همراه با رله برای قطع بلندگوها . با تشکر مجدد و پوزش از اطاله کلام .

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,542
با سلام . خدمت همگی بخصوص مدیر محترم سایت که صمیمانه ازشون تشکر می کنم . من با تعمیر یک دستگاه اکو نوا مواجه شدم که مدار محافظش برام جالب بود . آیا اگر بلندگوی مثلا سمت چپ قطع شود یعنی فیشش جدا شود و بلندگو به مدار وصل نباشد باید مدار هشدار دهد ؟ من پس از تعمیر آن را امتحان کردم به همین صورت عمل می کرد . ولی صاحب آن میگوید فرض بر اینکه ما یک بلندگو بخواهیم به آن وصل کنیم . چرا باید هشدار بدهد ؟ حال اگر کسی میتواند در این رابطه اطلاع دارد لطفا به من کمک کند . البته از ای سی lm324 نیز استفاده شده است همراه با رله برای قطع بلندگوها . با تشکر مجدد و پوزش از اطاله کلام .

با سلام :
دوست عزیز اخیرا در تعدادی از شرکت های تولیدی امپلی فایرها مدار محافظ خروجی تعبیه شده که در صورت اتصال کوتاه بلندگوها و یا پارگی و سوختن انها الارم مربوطه ظاهر میشود که یا بصورت روشن شدن یک led ویا بیزری (سمعی و بصری ) میباشد ولی برای خفه نمودن این الارم دگمه ای هم تعبیعه شده که در صورت لزوم میتوان این الارم را خاموش کرد در مورد مشگل شما فکر کنم در مدار محافظت خروجی ایرادی پیش اومده که این الارم را خفه نمیکند مدار فوق را بیشتر بررسی کنید مخصوصا دیودهای زنر و دایاک و پسوند ای سی lm324 را نیز در صورت امکان با قسمتی از شرح مدار بزارید تا بیشتر در خدمتون باشیم .
با تشکر .
موفق باشید .

mehdi kardouni

VIP+ افتخاری
کاربر

با سلام خدمت شما دوست گرامی.لطف کنید مدل و کارخانه سازنده آن را اعلام نمایید.
از انجا که بنده حقیر تجربه تعمیر امپلیفایر های گوناگون را داشتم تجربیات خودم را عرض خواهم کرد.
اصولا مدارات load speaker protection برای حفاظت دو جانبه بلند گو و امپلیفایر بکار میروند.وظایف این طبقه را به اختصار بیان میکنم

1-حفاضت آمپلیفایر در برابر اتصال کوتاه کابل ارتباطی یا بلند گو(بدین صورت که فرض میکنیم امپلیفایر در قدرت نامی خود مشغول بکار است در این هنگام بعلت فرض خوردن پای شخص به کابل رابط بلند گو سوکت از جای خود خارج شده و و دو سیم به هم اتصال کوتاه شوند)

2-حفاظت بلند گو در مقابل اعمال جریان dc به بلندگو(فرض میکنیم که امپلیفایر در ماکزیمم توان خود مشغول به کار است و بعلت نقص طراحی یا مشکل در دفع حرارت یا اشباع شدن امپلیفایر ،یکی از ترانزیستور های خروجی اتصال کوتاه میشود در این حالت ولتاژ و جریان بالا مستقیما به بلند گو اعمال شده و چند ثانیه بعد دود حاصل از سوختن بوبین بلند گو را در آسمان خواهید دید! اینجاست که وجود این مدار در هر امپلیفایر قدرتی کاملا احساس میشود و مسلما تعویض یک ترانزیستور قدرت 800 تومانی(2n3055-2n3773)به صرفه تر از تعویض بلندگوی 12 یا 15 اینچ خواهد بود!!!

3- جلوگیری از شنیدن صدای پلاپ در هنگام روشن شدن دستگاه و کلیک هنگام خاموش شدن دستگاه.(در هنگام روشن شدن امپلیفایر خازنها ی طبقه های مختلف تخلیه هستند و شارژ انها به زمان نیاز دارد.این مدت زمان شارژ باعث ایجاد حالت ناپایدار در امپلیفایر میگردد.در این حالت ولتاژ اعمالی به بلندگو بالا بوده و باعث پرتاب شدن ناگهانی صفحه دیافراگم میشود.صدایی که در این حالت تولید میشود به پلاپ معروف است و برای بلند گو هم خطر ناک میباشد.
حالت کیلیک دقیقا عکس پلاپ هستش.

این از تشریح عملکرد مدار.

و اما سوال شما:

اینکه فرمودید با قطع یک بلندگو مدار هشدار میدهد در اصل نباید اینطور باشد چون عملا طراحی این مدار به غیر از 3 مورد بالا تقریبا بی مصرف و غیر ضروریست.عیب را در سنسور های مدار جستجو کنید که باعث تحریک بیمورد مدار میشوند.

اما اگر مدل آمپلیفایر و تعداد مستر ها و در صورت امکان نقشه دقیق را ارایه کنید بیشتر در خدمت شما خواهیم بود.

با تشکر

تمام حقوق برای انجمن تعميركاران محفوظ است و هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی خواهد داشت

آخرین ویرایش:

saeed_tala

کاربر
2009-03-03
3
12
با سلام حضور مدیر محترم سایت
لطفا یک مدار محافظ اتصال کوتاه خروجی برای امپلی فایر stk4192 بفرمایید.
با تشکر از زحمات شما
لطفا نتیجه اش رو واسم mail کنید
./////////////////////

آخرین ویرایش توسط مدیر:

2elyas

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
vip افتخاری
کاربر
2012-01-30
387
1,538
با سلام خدمت شما
لطفا یک مدار اتصال کوتاه و محافظ دی سی برای آمپلی فایر قدرت 100 وات به بالا بگزارید
با تشکر

سلام دوست عزیز اینم مداری که مد خواستید.اگه مشکلی داشتی در خدمتیم.

پیوست‌ها

nn20

کاربر
2011-12-26
1
5
سلام دوست عزیز اینم مداری که مد خواستید.اگه مشکلی داشتی در خدمتیم.

سلام

در این فایل مدار طوری قرار گرفته که بخاطر نوشته های روش نمیشه ازش برای ساخت استفاده کرد . چکار باید کرد.

این مدار محافظ اتصال کوتاه هم داره ؟ اگه داره کار کردش چجوریه؟

ممنون

hossienb

کاربر
2011-02-09
3
9
سلام
خسته نباشید
من یه بلنگوی(یا همون باند) اکتیو دارم از همونایی که تو خودش امپلی فایر داره و نیازی به امپلی فایر دیگه نداره.
مشکلش اینه که وقتی ولوم را زیاد می کنیم صدای تق میده و صدا قطع می شه.
مدل و نقشه هم تو تاپیک بعدی ارایه می دم.

2elyas

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
vip افتخاری
کاربر
2012-01-30
387
1,538
سلام

در این فایل مدار طوری قرار گرفته که بخاطر نوشته های روش نمیشه ازش برای ساخت استفاده کرد . چکار باید کرد.

این مدار محافظ اتصال کوتاه هم داره ؟ اگه داره کار کردش چجوریه؟

ممنون
سلام دوست من من با کورل دراو5 طراحیش کردم با این نرم افزار بازش کن و هرچیشو خواستی حذف یا اضافه کن.نصبشم کار خیلی راحتیه.

بالا