آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

مشکل پاور کامپیوتر

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.

nekooee

Senior Technical Supervisor
مدیرکل
معاونت انجمن
2007-09-21
6,774
29,824
ایران
با سلام
پاور سیستم من امروز در حالی که روشن بود صدایی شبیه ترکیدن نایلون از آن بلند شد و سیستم خاموش شد. و بوی سوختنی زیادی هم از پاور شنیده میشد.
به نظرتون کدوم قطع با ایجاد چنین صدایی می تونه خراب شده باشه؟ و اصلا تعمیر پاور رو پیشنهاد میکنید یا خرید؟
البته من زیاد به تعمیرات سخت افزاری تخصص ندارم. و خیلی از اصطلاحاتی که تو این صفحه خوندم توجه نشدم...
ممنون

صابری

کنترل کل سایت
ناظم انجمن
2009-05-31
11,796
134,628
اصفهان
با سلام
پاور سیستم من امروز در حالی که روشن بود صدایی شبیه ترکیدن نایلون از آن بلند شد و سیستم خاموش شد. و بوی سوختنی زیادی هم از پاور شنیده میشد.
به نظرتون کدوم قطع با ایجاد چنین صدایی می تونه خراب شده باشه؟ و اصلا تعمیر پاور رو پیشنهاد میکنید یا خرید؟
البته من زیاد به تعمیرات سخت افزاری تخصص ندارم. و خیلی از اصطلاحاتی که تو این صفحه خوندم توجه نشدم...
ممنون
به نام خدا
سلام جناب نکویی. اول تبریک به خاطر ارتقاء درجه و بعد اگر جسارت نباشد راجع به پاور. اگر قسمت برق وردی پاور و ترانزیستورهای آن خراب شده باشند و یا مقاومتهای اطراف ترکیده باشد ارزش تعمیر ندارد. چون هم هزینه و وقت میبرد و هم احتمال سوختن مجدد و حتی آسیب رساندن به مادر برد را دارد. ولی در صورتی که فقط فیوز سوخته باشد و یا دوتا خازن صافی در اولیه که بزرگتر از بقیه و 200 ولتی هستند ترکیده باشند میتوانید آنها را عوض کرده و مشکل را حل کنید.
به هر حال آن را باز کنید و عیب را ببینید.

nekooee

Senior Technical Supervisor
مدیرکل
معاونت انجمن
2007-09-21
6,774
29,824
ایران
خیلی ممنون لطف کردید. بابت تبریک هم ممنون
نه فیوز سالم هست البته یک چیزی ترکید فیوز که نمیترکه. من انتظار داشت یک علامت ظاهری ببینم اما چیزی ندیدم. ولی خازنهای اصلی رو تست می کنم. مشکل اینجاست که خازن باد از مدار خارج و با خازن سالم تست بشه چون با ابزار معمولی نمیشه سالم بودنش رو فهمید. هیچکدوم هم نه باد کردن و نه مشکل ظاری خاصی دارند

صابری

کنترل کل سایت
ناظم انجمن
2009-05-31
11,796
134,628
اصفهان
خیلی ممنون لطف کردید. بابت تبریک هم ممنون
نه فیوز سالم هست البته یک چیزی ترکید فیوز که نمیترکه. من انتظار داشت یک علامت ظاهری ببینم اما چیزی ندیدم. ولی خازنهای اصلی رو تست می کنم. مشکل اینجاست که خازن باد از مدار خارج و با خازن سالم تست بشه چون با ابزار معمولی نمیشه سالم بودنش رو فهمید. هیچکدوم هم نه باد کردن و نه مشکل ظاری خاصی دارند
به نام خدا
سلام و تشکر از شما. اما خازنها در پاور اگر خراب باشند معمولا باد کرده یا تغییر شکل داده اند. پس اگر از نظر ظاهری مشکلی ندارند وقت صرف آنها نکنید.
شما ببینید در اولیه در کنار 3 ترانزیستوری که روی هیت سینک بسته شده اند آیا مقاومتها سیاه نشده اند؟
یک آی سی 16 پایه هم در خروجی هست که بعضی مواقع میترکد.
موفق باشید.. :a12:

صابری

کنترل کل سایت
ناظم انجمن
2009-05-31
11,796
134,628
اصفهان
سلام
ممنونم از جوابی که داده شد در مورد پاوری که خاموش نمیشه
اما 2 پاور دیگه
پاور اول = مدل access 300w هستش که تو قسمت هیت اولیه چند قطعه سوخته بود عوض کردم یکی از این قطعات یک دیود زنر بود( zd2) که خیلی واضح نبود شمارش اما تا جایی که تو نستم بخونم نوشته بود 7c2 من هم زنر 6.2 و هم7.2 گذاشتم اما مدار کار نمیکنه
ترانزیستورهای هیت اول 2 تا c4977 و یکی هم c5027 که همه سالم هستند در هیت خروجی هم 2تا دیود شاتکی که سالم هستند و یک رگولاتور 7805 که اونم سالم هستش و 2 تا دیود که سر به سر شده اند که اونها هم سالمند
در این پاور از 2 آی سی ka7500 و lm 393 استفاده شده که این 2 تا آی سی رو با پاورهای دیگه چک کردم سالم بوده
ترنزیستورهای c945 , 2sa733 همه رو چک کردم سالم هستند
من بیشتر قطعات رو با مولتی متر چک کردم (بیرون مدار) اما این پاور راه نیوفتاده
من برای تست از یک لامپ سری تو راه برق اصلی استفاده میکنم تا اگر مشکل داشته باشه و جریان بکشه معلوم بشه که لامپ چیزی رو نشمون نمیده.

پاور دوم = مدل این پاور load man model: Lp-6100 250 w هستش که این پاور در هیت ورودی
یک ترانزیستور فت به شماره ss2n80 و یک فت دیگه هم به شماره p1n60e هستش
در هیت خروجی هم دیود های شاتکی که همه سالم هستند و 2 تا آی سی ka3842 و lm339 وجود داره
ای سی lm 339 را با پاور های دیگه چک کردم سالم هستش
تمام ترانزیستور های مدار رو چک کردم سالم هستند
وقتی لامپ رو در مدار سری قرار میدم لامپ رو شن میمونه و تا جایی که متوجه شدم وربوط به قسمت هیت اول هستش
همه این جریان کشی ها بخاطرترانزیستور فت به شماره p1n60 هستش ولی اون سالم هستش بیرون مدار چک کردم اما وقتی از مدار خارج میشه
دیگه مدار جریان نمیکشه

ممنون میشم راهنمایی کنید
امیدوارم با راهنمایی های شما دوستان بتونم این 2تا پاور رو درست کنم

سپاسگزارم و منتظر جوابتون هستم
به نام خدا
سلام دوست عزیز. در مورد پاور اول چک کنید که خروجیها شورت نباشد. خازنهای مشکوک را هم عوض کنید.
در مورد دوم مسیر گیت این فت را دنبال کنید. قطعه ای خراب شده که آن را بی جهت تحریک کرده و باعث اتصال شدن مدار میگردد.
اما به طور کلی در مورد پاورهای ارزان قیمت خدمت دوستان عرض کنم که اگر قسمت اولیه و ترانزیستورها و قطعات اطراف سوخته باشد احتمال خرابی دوباره آن و حتی آسیب رساندن به مادر برد هست. پس توصیه میکنم آنها را حتی الامکان تعمیر نکرده و پاور نو جایگزین کنید.(این را تجربه کرده ام). البته منظور من عدم پیگیری تعمیرات پاور نیست. بلکه باید خودتان برآورد کنید که آیا تعمیر آن به صرفه هست یا نه؟
موفق باشید...

amirooo

کاربر
2009-11-05
18
31
.یه پاور دارم که وقتی سیم سبز ومشکی رو بهم وصل میکنی در لحظه اول کلیه سیمها ولتاز درست میدن ولی سریع افت میکنه به 1تا2ولت میرسه
هر دوآی سی رو عوض کردم هر دو هدسینگ رو درآوردم و تست کردم تمام خازنها چک کردم دوتا خازن ورودی رو عوض کردم
اگه کسی تجربشو داره ممنون میشم راهنماییم کنه؟

amirooo

کاربر
2009-11-05
18
31
آقا سعید
درصفحات قبل bita_thتوضیحی در باره تست اولیه دادند
شما اول در ورودی 5ولت سیم بنفش و سبز رو بگیر بعد اگه روشن نشد در خروجی دنبال ایراد بگرد
در غیر اینصورت خودت رو خسته می کنی چون خیلی وقتها تو تست قطعه سالم نشون میده در حالی که اینطور نیست

آخرین ویرایش:

bita_1th

Banned
2008-12-19
370
1,195
45
Esfahan
.یه پاور دارم که وقتی سیم سبز ومشکی رو بهم وصل میکنی در لحظه اول کلیه سیمها ولتاز درست میدن ولی سریع افت میکنه به 1تا2ولت میرسه
هر دوآی سی رو عوض کردم هر دو هدسینگ رو درآوردم و تست کردم تمام خازنها چک کردم دوتا خازن ورودی رو عوض کردم
اگه کسی تجربشو داره ممنون میشم راهنماییم کنه؟

دوست من ایراد شما بیشتر بر اثر لحیم سردی است.مطمئن باش ایرادش همینه
برکت خداوند با شما باد

bita_1th

Banned
2008-12-19
370
1,195
45
Esfahan
دوستان بدلیل حجم بالای این بخش ،این قسمت قفل میشود و با همین موضوع ونام فقط باشماره 2 باز میشود.دوستان در بخش جدید من و همکارانم در خدمت شما عزیزان هستیم
برکت خداوند با شما باد

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.
بالا