آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

درخواست: ذوب نشدن قلع پاور شركت murata

electronium

VIP+ افتخاری
کاربر
2020-07-30
1,044
2,864
32
عزیز تایم حرارت دهی با هیتر تو اینجور بردها اجبارا باید زیاد باشه و دما تا ۲۵۰ هم کاملا کافیه
بعد حدود ۲ دقیقه دمای اعماق لحیمها و کل برد دمای بالا گرفته همزمان هویه بزنین لحیم شل و جدا میشه

نمونه تو اسمبل بردهای Led دما کمکم طی ۵دقیقه تقریبا به ۲۲۰ درجه میرسه چون آلمینیوم برد سریح دفع حرارت میکنه

ایشون از روان کننده قلع که خمیر فلاکس هست استفاده نکردن تا 450 درجه هم رفتند ولی لحیم ذوب نشد ..‌مشکل اینه که روان کننده باعث میشه الیاژ لحیم نرم تر و نقطه ذوبش کمی پایین تر بیاد و اینکه باید به لحیم باش قیلی کمی قلع اضافه کنند با فندک اتمی حرارت چند ثانیه ای بدهند تا لحیم نرم و ذوب شه

electronium

VIP+ افتخاری
کاربر
2020-07-30
1,044
2,864
32
عزیز تایم حرارت دهی با هیتر تو اینجور بردها اجبارا باید زیاد باشه و دما تا ۲۵۰ هم کاملا کافیه
بعد حدود ۲ دقیقه دمای اعماق لحیمها و کل برد دمای بالا گرفته همزمان هویه بزنین لحیم شل و جدا میشه

نمونه تو اسمبل بردهای Led دما کمکم طی ۵دقیقه تقریبا به ۲۲۰ درجه میرسه چون آلمینیوم برد سریح دفع حرارت میکنه

ایشون از روان کننده قلع که خمیر فلاکس هست استفاده نکردن تا 450 درجه هم رفتند ولی لحیم ذوب نشد ..‌مشکل اینه که روان کننده باعث میشه الیاژ لحیم نرم تر و نقطه ذوبش کمی پایین تر بیاد و اینکه باید به لحیم باید کمی قلع اضافه کنند با فندک اتمی حرارت چند ثانیه ای بدهند تا لحیم نرم و ذوب شه

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: تاج

electronium

VIP+ افتخاری
کاربر
2020-07-30
1,044
2,864
32
هر لحیمی بسته میزان جنس قلع و سرب که با میزان ناخالصی اون ماده در ارتباطه باید در نظر بگیرید به همین علت دو نوع سیم لحیم در بازار هست اصلی و تقلبی ...و همین طور اساتید می دونند اسمان تا زمین باهم فرق دارند پس باید در نظر بگیریم که جنس اون قلع و لحیم در چه دمایی از فابریک ذوب شده و باید همان دما که ذوب شده رو برای ذوب بعدی در نظر گرفت اینطور هست که ذوب آن اندکی بالاتر می رود..‌‌مثلاً لحیم سیم لحیم در 231 درجه ذوب میشود ولی باس مورد نظر در کارخونه و حمام قلع در 250 درجه استفاده شده ساخته و پرداخته شده است

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: تاج

Meysamko

کاربر vip
کاربر
2022-06-11
30
22
سلام من هم با یک برد همین مشکل رو دارم و و با کلی تلاش و کلی خمیر فلاکس و قلع کش تونستم کل قلع یک پایه خازن رو که روی قسمت GND برد هست رو پاک کنم اما هر لحیمی که باز به اون قسمت میخوره حالت خمیری میگیره و باز همون مشکل پیش میاد .
جای پایه رو خوب با اسپری ناهید هم تمیز کردم
جای دیگه برد که به GND وصله هم باز همین مشکل هست .
مشکل میتونه از اون قسمت برد باشه ؟

gasemi.m100

VIP+ افتخاری
کاربر
2018-12-02
477
955
سلام من هم با یک برد همین مشکل رو دارم و و با کلی تلاش و کلی خمیر فلاکس و قلع کش تونستم کل قلع یک پایه خازن رو که روی قسمت GND برد هست رو پاک کنم اما هر لحیمی که باز به اون قسمت میخوره حالت خمیری میگیره و باز همون مشکل پیش میاد .
جای پایه رو خوب با اسپری ناهید هم تمیز کردم
جای دیگه برد که به GND وصله هم باز همین مشکل هست .
مشکل میتونه از اون قسمت برد باشه ؟

به دلیل اینکه قسمت زمین برد (GND) پهنای زیادی داره حرارت رو سریع پخش میکنه و لحیم به حرارت لازم نمیرسه از هویه وات بالاتر استفاده کنید

آخرین ویرایش:

Meysamko

کاربر vip
کاربر
2022-06-11
30
22
به دلیل اینکه قسمت زمین برد (GND) پهنای زیادی داره حرارت رو سریع پخش میکنه و لحیم به حرارت لازم نمیرسه از هویه وات بالاتر استفاده کنید

ممنون دوست عزیز برای قسمتهای با پهنای زیاد یه خورده هیتر میگیرم بعد هویه میکنم مشکل حل شد .

Meysamko

کاربر vip
کاربر
2022-06-11
30
22

ممنون دوست عزیز برای اون قسمت یه خورده هیتر میگیرم بعد هویه میکنم مشکل حل شد . ممنون از راهنماییتون

بالا