آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

آموزشی: آموزش رفع عیب تغذیه های صنعتی مانند Ps12-10A (افت ولتاژ و صدا دادن ترانس)

MOHSEN&A

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-03-25
933
8,840
استان مرکزی-اراک
سلام.
اکثر این پاورها دارای خروجی های 5 و 12 ولت هستن با امپرهای مختلف که مدار تقریبا مشابهی دارند و جناب آقای مهندس کمالی عزیز توضیح کاملی در خصوص این تغذیه ها داده بودن.
چند روز پیش دو تا از این تغذیه ها به دستم رسید اصلا خروجی نداشتن و فیوز سوخته بود بعد از بررسی متوجه شدم که چند تا قطعه دیگه هم سوختن در شکل با کادر قرمز مشخص کردم،(2 تا مقاومت 2.2 اهم و دیودهای کنارشون که 1n4007 بودن ،2 عدد ترانزیستور قدرت که شماره هاشونو سنگ زده بودن و من j13009 جاشون گذاشتم و برای اطمینان دو عدد خازن 4.7 رو هم عوض کردم-با کادر قرمز مشخص کردم)
قسمت مهم پست اینجاس چون من دیدم زیاد در موردش نوشتن و کسی جواب نهایی رو نداده بود که چکار کرده و آیا موفق شده به نتیجه برسه یا نه و بقیه هم جوابایی داده بودن که بنظرم ارتباطی نداشت یا شایدم کسی راهنمایی کرده بود ولی انقدر تعداد پستهای اون قسمت زیاد بود که باید همه رو میخوندی تا پیداش کنی.
بعد از تعویض قطعات بالا تغذیه روشن شد، ترانس صدای شدیدی میداد در خروجی هم حدود 7 ولت داشتم که با تغییر پتانسیومتر هم در خروجی هیچ مقدار ولتاژ تغییر نمیکرد(این سوالی بود که خیلی ها در موردش پریده بودن)

*-برای رفع این ایراد اگه چیزی نمی بینید که خراب شده باشه فقط کافیه دو قطعه مشخص شده در شکل که با رنگ آبی علامت زدم رو عوض کنید.

[hide] 71To5n9CWrL._AC_SL1000_.jpg[/hide]

آخرین ویرایش:

MOHSEN&A

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-03-25
933
8,840
استان مرکزی-اراک
همین ایراد رو دیشب داشتم که خروجی6ولت بود که خرابی پتانسیومتر که به صورت رئوستا در مدار قرار می گیرد با تعویضش حل شد
سلام.
این مورد هم میتونه باعث کاهش ولتاژ بشه ،ولی در مورد ایراد بالا شما با تعویض مقاومت باز هم تغییری در ولتاژ نمی بینید و همون طور که گفتم ترانس هم صدای شدیدی میشده...
اگر سرچ کنید می بینید که همه گفتن هم ولتاژ بالا نمیاد هم ترانس صدا میده.
مقاومت متغییر فیدبک Tl494 رو تغییر میده و اگه ای سی خراب باشه تغییر مقدار اون مقاومت تاثیری نداره.

permola

کاربر vip
کاربر
سلام وقتتون به خیر من امروز همچین پاور سوئیچینگی به دستم رسید 12 ولت 20 آمپر بود پتانسیومتر رو تغییر میدادی ولتاژ تغییر نمیکرد یه لامپ 12 ولتی به خروجی میدادی مدار میخوابید و صدای جیز جیز زیادی میداد ، رفع عیب رو در یک خازن 47 میکرو 50 ولت که کنار ترانس اصلی و در مسیر تغذیه ی vcc آیسی اصلی هست رو پیدا کردم و با تعویضش همه چی درست شد ، امیدوارم به کارتون بیاد.
موفق باشید

آخرین ویرایش:

fatim

VIP+ افتخاری
کاربر
2019-12-20
621
555
سلام
من هم یه مورد الان دارم ۱۲ ولت ۲۰ آمپر ، هردو ترانزیستور ۱۳۰۰۹ سوخته بود تعویض کردم لامپ سری روشنه و مشکل حل نشده چی دیگه ممکنه سوخته باشه ؟
پل دیود و دیود قسمت خروجی سالمه

آخرین ویرایش:

permola

کاربر vip
کاربر
سلام
من هم یه مورد الان دارم ۱۲ ولت ۲۰ آمپر ، هردو ترانزیستور ۱۳۰۰۹ سوخته بود تعویض کردم لامپ سری روشنه و مشکل حل نشده چی دیگه ممکنه سوخته باشه ؟
پل دیود و دیود قسمت خروجی سالمه

پل دیود
ترانس ها
دیود شاتکی
ترانزیستور اتصال کوتاه که در امتداد شاتکی کنار ترانس اصلی نصب میشه
ولتاژ گیری آی سی

این موارد رو بررسی کنید لطفا

fatim

VIP+ افتخاری
کاربر
2019-12-20
621
555
پل دیود
ترانس ها
دیود شاتکی
ترانزیستور اتصال کوتاه که در امتداد شاتکی کنار ترانس اصلی نصب میشه
ولتاژ گیری آی سی

این موارد رو بررسی کنید لطفا

سلام
پل دیود بود روی برد سالم نشون میداد آوردم بیرون سوخته بود
الان درست شده ۱۲ ولت خروجی رو هم دارم ولی یه صدای ویز ویز میده تمام خازنها رو هم عوض کردم به نظر اساتید محترم صدا از کجاست ؟

Bbalighi

کاربر vip
vip
کاربر
2020-07-17
18
27
مشهد
سلام این صدا از ترانس هست قسمت های مختلف ترانس رو با انگشت فشار وارد کنید هرجا که صدا قطع شد با چسب محکم کنید قطع میشه، ولی درکل مهم نیست زیاد مشغولش نشید

بالا