آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

سوال: نحوه موازی کردن صحیح ماسفت

zizu.zmr

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2011-09-30
225
464
قم
درود

دوستان نحوه موازی کردن صحیح ماسفت برای تقویت جریان به چه نحوی هست؟ من از یک منبع تغذیه استفاده میکنم که زیر جریان های زیاد کم میاره. میخوام با اضافه کردن ماسفت اضافه جریان را تقویت کنم. آی سی درایور مدار ir2110 هست. چطور میتونم دو عدد ماسفت دیگه رو به این مدار اضافه کنم.
این شماتیک نمونه از از چیزی هست که در ذهنمه. الان اینجا از دو ماسفت استفاده شده. بخوام بشه چهارتا قاعده خاصی داره یا فقط به ازای گیت هر ماسفت یک مقاومت اضافه کنم و موازی کنم دوتا دوتا با هم

سپاس

258741.jpg

ورداده

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-02-09
734
3,841
سلام-برای موازی کردن دو یاچند فت باید زمان روشن وخاموش یکسان داشته باشند وپالسی که به گیت داده میشود یکسان باشد برای حصول این منظور معمولا تعداد فت موازی را روی یک چیپ میسازند تا یکی از انها تک پا نزند ودرمنابع تغذیه ی پل یا پوشپول زمان مرده دقیق حساب شود

zizu.zmr

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2011-09-30
225
464
قم
سلام-برای موازی کردن دو یاچند فت باید زمان روشن وخاموش یکسان داشته باشند وپالسی که به گیت داده میشود یکسان باشد برای حصول این منظور معمولا تعداد فت موازی را روی یک چیپ میسازند تا یکی از انها تک پا نزند ودرمنابع تغذیه ی پل یا پوشپول زمان مرده دقیق حساب شود

درود

سپاس از توجه و راهنمایی شما

مدار مورد بحث یک منبع تغذیه هست و با توجه به نکاتی که شما ذکر کردید باید فرمول خاصی داشته باشه چون من نسبت به این مباحث تئوریک زیاد آشنایی ندارم. در مورد نکاتی که فرمودید آیا فرمول یا آموزش خاصی هست که با مطالعه اون بشه به نتیجه رسید ( در حد معلومات اندک بنده )

gasemi.m100

VIP+ افتخاری
کاربر
2018-12-02
475
950
درود

دوستان نحوه موازی کردن صحیح ماسفت برای تقویت جریان به چه نحوی هست؟ من از یک منبع تغذیه استفاده میکنم که زیر جریان های زیاد کم میاره. میخوام با اضافه کردن ماسفت اضافه جریان را تقویت کنم. آی سی درایور مدار ir2110 هست. چطور میتونم دو عدد ماسفت دیگه رو به این مدار اضافه کنم.
این شماتیک نمونه از از چیزی هست که در ذهنمه. الان اینجا از دو ماسفت استفاده شده. بخوام بشه چهارتا قاعده خاصی داره یا فقط به ازای گیت هر ماسفت یک مقاومت اضافه کنم و موازی کنم دوتا دوتا با هم

سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 179908

با سلام اول باید اطمینان پیدا کنید که بقیه قطعات خصوصا ترانس سوئیچینگ همراهی میکنن یعنی افزایش جریان رو تحمل میکنن اگر چینی باشند معمولا در ساخت از ضریب اطمینان پایین استفاده میکنن و افزایش توان مساوی با خرابی هست
دوم چه کاریه که ماسفت ها رو با هم موازی کنید بهتره دو ترانزیستور قوی تر با توجه به جریان و سرعت سوئیچ زنی جایگذین کنید

zizu.zmr

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2011-09-30
225
464
قم
درود بر شما

ترانس مدار یک ترانس دستگاه جوش با مشخصه 42x15 22:4 هست که در دستگاه 200 آمپری استفاده میشه ( البته معمولا دو یا سه عدد از این ترانس ها کنار هم موازی هستند که لازمه دستگاه جوش هست )

اما با توجه به آی سی و نیاز من به جریان بالاتر چه ماسفتی رو پیشنهاد میکنید؟ به عنوان مثال 47N60 خوبه؟

و اما دلیل موازی کردنم این هست که از ماسفت 460 تعدادی دارم ولی خوب ماسفت های بالاتر مثل موردی که ذکر کردم قیمتشون زیاد هست و حدود 130. لذا خواستم اگر موازی کردن زیاد دردسری ندارم از تعدادی که دارم و هزینه ای نداره، با هم موازی کنم.

سپاس

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: sahmuz

ورداده

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-02-09
734
3,841
سلام-استاد اگر میخواهید اطلاعات بیشتری بدست بیاورید به جزوه ی منابع تغذیه ی سوییچینگ رضا زمانیان که در اینترنت موجود است وهمچنین در مکتب خونه به کلاسهای دکتر مهردادشریف بختیار در دانشگاه شریف مورد توجه قرار بده همه ی اینها به لطف اینترنت در دست رس میباشند در ضمن برای موازی کردن دو یا چند فت درین انها بهم وسورس انها به هم وگیت انها بهم وصل میشود و در اینجا بحث از میلی ثانیه وکمتر از ان است وحتی در قطعات سوپر فست فنتو ثانیه وامکان ندارد همزمان روشن شوند برای همین بود که در تایپیک اول انطور مسیله را طرح کردم ]ودچون حتی اگر یکشماره ویکسان هم باشند خازن گین-سورس انها باهم تفاوت دارد این باعث نا همزمانی در روشن وخاموشی انها میشود وانها را از حیزانتفاع می اندازد

آخرین ویرایش:

zizu.zmr

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2011-09-30
225
464
قم
سلام-استاد اگر میخواهید اطلاعات بیشتری بدست بیاورید به جزوه ی منابع تغذیه ی سوییچینگ رضا زمانیان که در اینترنت موجود است وهمچنین در مکتب خونه به کلاسهای دکتر مهردادشریف بختیار در دانشگاه شریف مورد توجه قرار بده همه ی اینها به لطف اینترنت در دست رس میباشند در ضمن برای موازی کردن دو یا چند فت درین انها بهم وسورس انها به هم وگیت انها بهم وصل میشود و در اینجا بحث از میلی ثانیه وکمتر از ان است وحتی در قطعات سوپر فست فنتو ثانیه وامکان ندارد همزمان روشن شوند برای همین بود که در تایپیک اول انطور مسیله را طرح کردم ]ودچون حتی اگر یکشماره ویکسان هم باشند خازن گین-سورس انها باهم تفاوت دارد این باعث نا همزمانی در روشن وخاموشی انها میشود وانها را از حیزانتفاع می اندازد

درود بر شما

با توجه به فرمایشات اول شما دیروز کمی تحقیق کردم در این زمینه و به مطالبی رسیدم که الان شما در این قسمت فرمودید. خیلی برام جالبه که تمام نکات گفته شده مثل وجود خازن گین سورس اینقدر حائز اهمیت هستند اما در خیلی از مدارات از ماسفت های موازی استفاده میشه. پس با وجود این تفاوت های موجود در قطعات مشابه میشه ازشون با تمهیداتی بهره برد. دقیقا در دستگاه جوش اینورتر از دو ردیف ماسفت مشابه به صورت موازی استفاده میشه یا در اینورتر های مبدل 12 به 220. تعجب من این هست که در باب تئوریک مباحثی این چنین مهم و گسترده مطرح میشه اما در عمل براحتی ازش استفاده میشه. چون دقیقا مشابه فرمایش شما رو در انجمنی دیگر به صورت کاملا علمی مطالعه کردم و صحه بر فرمایشات شما داشت. خلاصه واسه ما که مبتدی هستیم هضم دو طرف قضیه کمی سخت هست.

به عنوان مثال من خودم مداری رو مونتاژ کردم که مبدل 12 ولت به 100 ولت دوبل هست جهت استفاده آمپلیفایر. در دو دسته چهارتایی 4 ماسفت با هم موازی شدند تنها با این حالت که گیت هر ماسفت جداگانه با مقاومتی مجزا موازی شده و بهم اتصال ندارند.

نمیدونم منظورم رو تونستم برسونم یا خیر. اینکه در عمل به این راحتی ماسفت ها موازی میشن ولی در باب علم تئوریک اینگونه مباحث مهمی مطرح میشه و عملا ادم رو به این نتیجه میرسونه که این کار زیاد هم اصولی نیست. سوال من در پست اول از این جهت بود که مدار با برق 220 تغذیه میشه و حس کردم موازی کردن شاید اصول خاصی داشته باشه شاید منجر به فاجعه و خسارت بشه. :khandehhhh:

بهرحال ممنونم از وقتی که گذاشتید و بنده رو راهنمایی کردید.

ورداده

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-02-09
734
3,841
سلام ارجمند درشرکت هایی که مجبور استفاده از ترکیب موازی اینها میشوند واحد تحقیقات دارند وتفاوت زمانی قطعات مشابه را با ثابت زمانی یعنی مقاومت وخازن گیت-سورس تا حد ممکن جبران می کنند مثال بیارم هیچگاه یک ماسفت 6امپر 600ولت برابر دوماسفت موازی 3امپر600ولت نیست مگر این دستگاه خیلی بنجل ومحاسبه ی تفاوت مقاومت گیت صورت گرفته باشد وترانس سوییچ هم تحمل اشباع مغناطیسی داشته باشد وزمان مرده هم درست محاسبه شده باشد تا فت منفجر نشوند

gasemi.m100

VIP+ افتخاری
کاربر
2018-12-02
475
950
با درود
علاوه بر مواردی که دوستان بیان کردن
بهتره سری ساخت هم رعایت بشه یعنی ماسفت هایی که با هم موازی میشن باید از یک ویفر سیلیکون ساخته شده باشند تا تشابه کامل داشته باشند. چون در فرایند تولید امکان تغییرات کوچکی صورت بگیره که تفاوت ایجاد کنه

zizu.zmr

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2011-09-30
225
464
قم
سلام ارجمند درشرکت هایی که مجبور استفاده از ترکیب موازی اینها میشوند واحد تحقیقات دارند وتفاوت زمانی قطعات مشابه را با ثابت زمانی یعنی مقاومت وخازن گیت-سورس تا حد ممکن جبران می کنند مثال بیارم هیچگاه یک ماسفت 6امپر 600ولت برابر دوماسفت موازی 3امپر600ولت نیست مگر این دستگاه خیلی بنجل ومحاسبه ی تفاوت مقاومت گیت صورت گرفته باشد وترانس سوییچ هم تحمل اشباع مغناطیسی داشته باشد وزمان مرده هم درست محاسبه شده باشد تا فت منفجر نشوند

با درود
علاوه بر مواردی که دوستان بیان کردن
بهتره سری ساخت هم رعایت بشه یعنی ماسفت هایی که با هم موازی میشن باید از یک ویفر سیلیکون ساخته شده باشند تا تشابه کامل داشته باشند. چون در فرایند تولید امکان تغییرات کوچکی صورت بگیره که تفاوت ایجاد کنه

درود بر اساتید بزرگوار

میخواستم ببینم من به جای استفاده از دو ماسفت موازی روی این شماتیک میتونم از IGBT استفاده کنم؟ تنها چیزی که از این نکته در ذهنم هست این هست که ولتاژ هدایت پایه گیت روی IGBT باید 15 باشه. آیا صرفا با افزایش تغذیه بخش کنترل این مهم میسر میشه یا خیر تغییراتی دیگر هم نیاز هست و بیخیالش بشم؟

سپاس

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: sahmuz
بالا