آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: نحوه جدا کردن هیت سینک ( Heat Sink ) از روی آیسی ها

mahmood13a65

کاربر vip
کاربر
2020-10-07
223
152
37
خوی
با سلام خدمت همکاران محترم.
بنده قبلا تعمیرات برد لوازم خانگی و مادربورد و پاور انجام میدادم.ولی امروز سه عدد dvr برام آوردن که هدسینک با چسب سیلیکون چسبیده به آیسی ، میخوام بدونم چطور باید جدا کنم.روشی دارین؟؟ ممنون.

i2015

کاربر
2020-10-31
94
63
پاسخ : نحوه جدا کردن هدسینک از روی آیسی ها

با سلام خدمت همکاران محترم.
بنده قبلا تعمیرات برد لوازم خانگی و مادربورد و پاور انجام میدادم.ولی امروز سه عدد dvr برام آوردن که هدسینک با چسب سیلیکون چسبیده به آیسی ، میخوام بدونم چطور باید جدا کنم.روشی دارین؟؟ ممنون.

سلام. تا جایی که بنده اطلاع دارم حلال خاصی نداره البته میگن یکسری حلال های صنعتی هست که میتونه تا حدودی پاک کنه در نتیجه فقط میتونید از موادی مثل سرکه و تینر استفاده کنید که فقط کمی باعث شل شدنشون میشه (فک کنم تینر بهتره)

mahmood13a65

کاربر vip
کاربر
2020-10-07
223
152
37
خوی

سلام. تا جایی که بنده اطلاع دارم حلال خاصی نداره البته میگن یکسری حلال های صنعتی هست که میتونه تا حدودی پاک کنه در نتیجه فقط میتونید از موادی مثل سرکه و تینر استفاده کنید که فقط کمی باعث شل شدنشون میشه (فک کنم تینر بهتره)

ممنون.ولی من روشی میخوام که اول بتونم هدسینک رو از روی آیسی بردارم.
چون چسبیده به آیسی.

poya22

مدیر بخش های دوربین مداربسته و پروگرامرهای متفرقه
مدیر تالار
2011-07-25
1,213
2,956

برای چه منظور میخواهید هیتسینگ را بردارید؟ اگر bga است زیاد به هیتسینگ فشار بیاورید احتمال دارد پایه های cpu قطع شود در مواردی هم دیدم بکل cpu با هیتسینگ از برد جدا شده است

mahmood13a65

کاربر vip
کاربر
2020-10-07
223
152
37
خوی

برای چه منظور میخواهید هیتسینگ را بردارید؟ اگر bga است زیاد به هیتسینگ فشار بیاورید احتمال دارد پایه های cpu قطع شود در مواردی هم دیدم بکل cpu با هیتسینگ از برد جدا شده است

واقعبتش من مادربورد و برد لوازم خانگی و پاور تعمیر میکنم.و یکی از آشناها برا سه عدد dvr آورده برا تعمیر.منم چون تا حالا همچین چیزی تعمیر نکردم خواستم طبق قانون انجمن که شماره آیسی cpu رو باید بگیم برا همین میخواستم اونو جدا کنم تا بتونم مشکل اون سه تا رو توی ی پست جدا از دوستان بپرسم.
و اینکه چون شهر ما تعمیرات dvr انجام نمیشه برا همین آورده من ببینم.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: ma1369

karimjavvy

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
کاربر
2012-06-19
486
877
قم

واقعبتش من مادربورد و برد لوازم خانگی و پاور تعمیر میکنم.و یکی از آشناها برا سه عدد dvr آورده برا تعمیر.منم چون تا حالا همچین چیزی تعمیر نکردم خواستم طبق قانون انجمن که شماره آیسی cpu رو باید بگیم برا همین میخواستم اونو جدا کنم تا بتونم مشکل اون سه تا رو توی ی پست جدا از دوستان بپرسم.
و اینکه چون شهر ما تعمیرات dvr انجام نمیشه برا همین آورده من ببینم.

سلام
دوست عزیز نیازی به این ریسک نیست فقط کافیه عکس پشت و روی برد واضح بفرستید و شماره چیپ تصویر و رم را ذکر کنید و اینکه بگید دقیقا چه ایرادی دارد .

mahmood13a65

کاربر vip
کاربر
2020-10-07
223
152
37
خوی

سلام
دوست عزیز نیازی به این ریسک نیست فقط کافیه عکس پشت و روی برد واضح بفرستید و شماره چیپ تصویر و رم را ذکر کنید و اینکه بگید دقیقا چه ایرادی دارد .

ممنون پس با این حساب این بحث مدیران محترم ببندند.
تشکر..

• Like

تاج

VIP+ افتخاری
کاربر
2010-03-15
458
1,638
اهواز
هیت سینک کم کم دما بدید چسبش شل وجدا میشه.

• Like

gasemi.m100

VIP+ افتخاری
کاربر
2018-12-02
477
952
با سلام
در صورتی که مقدار چسب کم باشه با چرخوندن به راست و چپ احتمالا جدا میشه.
اما در صورت پهن بودن ای سی و زیاد بودن مقدار چسب بهترین روش [hide] استفاده از تیغ آرایشگری هست به صورتی که قطعات بلند اطراف ای سی رو خارج کنید و از یک گوشه وارد کنید و با فشار از بین ای سی و هیتسینگ عبور بدید به راحتی و بدون اسیب جدا میشه[/hide]
استفاده از هیتر و تینر بی فایده هست چون در مقابل اون ها مقاوم هست

آخرین ویرایش:

sorkhfam

کاربر
2012-10-19
5
9

ممنون.ولی من روشی میخوام که اول بتونم هدسینک رو از روی آیسی بردارم.
چون چسبیده به آیسی.

یکی از روش هایی که برای برداشتن و جدا کردن Heat Sink از چسب اپوکسی حرارتی استفاده می شود این است که کارت گرافیک خود را در فریزر یخچال بگذارید و بعد Heat Sink را از آن جدا کنید ، با اینکار چسب خیلی شکننده می شود و براحتی می توانید آن را از کارت گرافیک جدا کنید

بالا