آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

سوال: سوال در مورد منبع تغذیه دوبل جهت راه اندازی آمپلیفایر

zizu.zmr

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2011-09-30
226
465
قم
درود. بنده یک منبع تغذیه دوبل 45 ولت دارم که مجموعا 90 ولت می باشد که با برق شهر این ولتاژ تامین میشه.

یه مشکلی که وجود داره این هست که هنگام اتصالش به آمپلیفایر باندها رو به شدت تحریک میکنه و صدای شدیدی مثل بام ایجاد میکنه بعدش بدون مشکل کار میکنه. و هنگام خاموش کردن هم دقیقا همین مشکل ایجاد میشه. چطور میشه خروجی مدار رو اصلاح کرد تا باعث این نوسان روی باندها نشه. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

mohammadhadi

مدیر تالار
مدیر تالار
2008-03-31
2,872
10,552
سلام
خروجی اکثر امپلیفایر ها با رله به بلندگو وصل میشه که این رله برای رفع همین مشکل استفاده میشه
برای رفع تقه روشن شدن رله ها چند ثانیه بعد از اتصال به برق وصل میشه
برای رفع تقه خاموش شدن به محض اینکه برق قطع شد و قبل از اینکه خازن های اصلی تغذیه خالی بشه رله قطع میشه

علاوه بر رله مدار میوت هم استفاده میشه که همزمان با رله صدا هم قطع بشه

مدار زیر به خروجی ترانس وصل میشه ( میتونید به جای اتصال به خروجی ترانس چند دور سیم دور ترانس بپیچید)
زینر باید چند ولتی از خروجی ترانس کمتر باشه

p1010590_bu8x.jpg

mehdi kardouni

VIP+ افتخاری
کاربر
با سلام

اگر از آیسی upc1237 استفاده کنید علاوه بر تایمر ، صاحب یک محافظ بلندگو هم می شوید . (محافظت در برابر اعمال ولتاژ DC به بلندگو که در اثر خرابی آمپلیفایر ، خارج شدن از تقارن ولتاژ تغذیه یا اعمال فرکانسهای بیش از حد پایین رخ می دهد)

zizu.zmr

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2011-09-30
226
465
قم
سلام
خروجی اکثر امپلیفایر ها با رله به بلندگو وصل میشه که این رله برای رفع همین مشکل استفاده میشه
برای رفع تقه روشن شدن رله ها چند ثانیه بعد از اتصال به برق وصل میشه
برای رفع تقه خاموش شدن به محض اینکه برق قطع شد و قبل از اینکه خازن های اصلی تغذیه خالی بشه رله قطع میشه

علاوه بر رله مدار میوت هم استفاده میشه که همزمان با رله صدا هم قطع بشه

مدار زیر به خروجی ترانس وصل میشه ( میتونید به جای اتصال به خروجی ترانس چند دور سیم دور ترانس بپیچید)
زینر باید چند ولتی از خروجی ترانس کمتر باشه

p1010590_bu8x.jpg

درود بر شما دوست عزیز. من متاسفانه فراموش کردم عنوان کنم که منبع تغذیه دوبل از نوع سوئیچینگ هست و فاقد ترانس. با توجه به این نکته با این روش هم سازگار هست؟

zizu.zmr

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2011-09-30
226
465
قم
با سلام

اگر از آیسی upc1237 استفاده کنید علاوه بر تایمر ، صاحب یک محافظ بلندگو هم می شوید . (محافظت در برابر اعمال ولتاژ DC به بلندگو که در اثر خرابی آمپلیفایر ، خارج شدن از تقارن ولتاژ تغذیه یا اعمال فرکانسهای بیش از حد پایین رخ می دهد)

درود. سپاس از شما. آیا شماتیک یا مداری دارید از نحوه استفاده از این ای سی؟

mohammadhadi

مدیر تالار
مدیر تالار
2008-03-31
2,872
10,552
درود بر شما دوست عزیز. من متاسفانه فراموش کردم عنوان کنم که منبع تغذیه دوبل از نوع سوئیچینگ هست و فاقد ترانس. با توجه به این نکته با این روش هم سازگار هست؟

سلام
برای تقه روشن شدن که سازگاره برای تقه خاموش شدن شاید نیاز به کمی تغییر باشه

فقط یادم رفت بگم مقادیر نوشته شده در نقشه تقریبی هستش و ممکنه نیاز باشه کمی تغییر کنند

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: zizu.zmr
بالا