آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

پریدن کلید مینیاتوری در هنگام روشن شدن پاور ماینر سالم

mehdidm

کاربر
2021-04-10
48
19
34
شماتیک مربوط به هیت سینک اول را به صورت دقیق کشیدم. لطفا به شماتیک و دو عکس دیگه توجه کنید.
الان متوجه شدم که مشکل فقط 3 خازن الکترولیت بزرگ نیست.
ماجرا به این نحوه که:
1-در صورتی که 3 خازن الکترولیت بزرگ دشارژ باشن و اون خازن الکترولیت کوچک (C4) شارژ باشه، مینیاتوری میپره.
2-در صورتی که 3 خازن الکترولیت بزرگ دشارژ باشن و اون خازن الکترولیت کوچک (C4) دشارژ باشه، دیگه مینیاتوری نمیپره.
3-در صورتی که 3 خازن الکترولیت بزرگ شارژ باشن در هیچ حالتی مینیاتوری نمیپره.

اینو هم بگم که به جز مورد سوم که 100 درصده مابقی حالت ها 90 درصد مواقع اتفاق میوفته، یعنی گاهی اوقات یه طوره دیگه عمل میکنه و جایی که انتظار داری بپره، نمیپره و برعکس.
در هر صورت مشکل از قطعه اییه که رفتار ثابتی نداره و حالت های مختلف واسش اتفاق میوفته.

در ضمن اینو هم در نظر داشته باشین که مشکل به هیچ عنوان آمپر کشیدن نیست. چون 3تا خازن الکترولیت که مجموع ظرفیتشون 800 میکرو فاراد هم نیست موقع شارژ هیچ وقت اونقدر آمپر نمیکشن که باعث پریدن مینیاتوری 10 آمپر بشه. به علاوه اینکه من با تست هایی که انجام دادم به وضوح میبینم که عامل پریدن مینیاتوری یه جور اتصال کوتاه بسیار لحظه اییه.

اصولا تو این مدار قطعه یا قسمتی هست که وظیفه نرم استارت شدن را داشته باشه ؟
یا میشه چیزی بهش اضافه کرد که جلوی آمپر کشیدن تو لحظه استارت را بگیره ؟
کجای این مدار میتونه اتصال کوتاهی به وجود بیاره که تابع شارژ و دشارژ بودن خازن ها باشه؟
راستی یه مورد دیگه را فراموش کردم بگم، من این پاور را 2.5 ساله دارم و این مدت همیشه در حال کار بوده و مشکلی هم نداشته، الان حدود 1 ماهه که اینجوری شده.

آخرین ویرایش:

Max8050

کاربر vip
کاربر
2019-05-28
138
818
32
عجب موضوع پر طرفداری!
یک نمونه پاور بیت مین با دقیقا همین مشکل رو داشتم
علت به وجود اومدن مشکل و پریدن فیوز اینه که مدار سافت استارت شما مشکل پیدا کرده و به محض اتصال برق و قبل از شارژ شدن خازنها رله میچسبه بنابراین جریان زیادی میکشه و فیوز میپره،
خب مدار سافت استارت بستگی به مدل دستگاه متفاوت هست. در بیت مین با استفاده از TL431 و تقسیم مقاومتی روی ولتاژ خازنها و یک ماسفت و چندتا مقاومت که تعیین کننده ولتاژ هستن کار سافت استارت انجام شده
در موردی که من داشتم یکی از مقاومت های تعیین کننده ولتاژ وصل TL431 قطع شده بود تعویض شد و مشکل حل شد.
از نقشه ای که گذاشتید به نظر میرسه ولتاژ سر خازن از طریق برد ایستاده اندازه گیری میشه و دستور وصل رله هم از برد ایستاده میاد. لذا بین پایه 1 و 4 کانکتور برد ایستاده احتمالا یک عدد TL431 یا آپ امپ هست. سلامت اون قطعه بررسی بشه

آخرین ویرایش:

mehdidm

کاربر
2021-04-10
48
19
34
عجب موضوع پر طرفداری!
یک نمونه پاور بیت مین با دقیقا همین مشکل رو داشتم
علت به وجود اومدن مشکل و پریدن فیوز اینه که مدار سافت استارت شما مشکل پیدا کرده و به محض اتصال برق و قبل از شارژ شدن خازنها رله میچسبه بنابراین جریان زیادی میکشه و فیوز میپره،
خب مدار سافت استارت بستگی به مدل دستگاه متفاوت هست. در بیت مین با استفاده از TL431 و تقسیم مقاومتی روی ولتاژ خازنها و یک ماسفت و چندتا مقاومت که تعیین کننده ولتاژ هستن کار سافت استارت انجام شده
در موردی که من داشتم یکی از مقاومت های تعیین کننده ولتاژ وصل TL431 قطع شده بود تعویض شد و مشکل حل شد.
از نقشه ای که گذاشتید به نظر میرسه ولتاژ سر خازن از طریق برد ایستاده اندازه گیری میشه و دستور وصل رله هم از برد ایستاده میاد. لذا بین پایه 1 و 4 کانکتور برد ایستاده احتمالا یک عدد TL431 یا آپ امپ هست. سلامت اون قطعه بررسی بشه
ممنون از وقتی که میگذارین
تو این مورد مشکل رله نیست. چون اصلا کار به جایی نمیرسه که رله بخواد وصل بشه. پریدن مینیاتوری دقیقا لحظه ایی که برق وصل میشه اتفاق میوفته، بین وصل شدن برق و پریدن مینیاتوری 1 صدم ثانیه هم فاصله نیست. و تو این مدت که رله وصل نمیشه.
در کل روند روشن شدن و وصل شدن رله به این نحو هست: بعد از اینکه یک بار برق وصل شد و مینیاتوری پرید، دوباره که برق را وصل کنی 3-2 ثانیه طول میکشه تا رله وصل و پاور روشن بشه.

mehdidm

کاربر
2021-04-10
48
19
34
خازن ها رو با چی تست میکنی که میگی سالمه..ولتاژ ثبت شده روی بدنه خازن چند ولت است..گفتی چند خازن صافی در اولیه داری؟
با مولتی متر و خازن سنج تست میکنم. البته 2 مرتبه خازنها را کلا تعویض کردم.
خازنها 450 ولت هستن.
3تا الکترولیت تو اولیه دارم. 2 تا 330 میکرو و 1 عدد 220 میکرو

mehdi kardouni

VIP+ افتخاری
کاربر
در ضمن اینو هم در نظر داشته باشین که مشکل به هیچ عنوان آمپر کشیدن نیست. چون 3تا خازن الکترولیت که مجموع ظرفیتشون 800 میکرو فاراد هم نیست موقع شارژ هیچ وقت اونقدر آمپر نمیکشن که باعث پریدن مینیاتوری 10 آمپر بشه

با سلام

دوست عزیز امکانش هست که یک خازن 1000 میکروفاراد 400 ولت و یا همین خازنهای فعلی رو بیرون از دستگاه با هم موازی کنید و به یک پل دیود 50 امپر متصل نموده و مستقیما (بدون لامپ تست) به برق شهری متصل کنید؟
ممنون میشم جواب آزمایش رو اینجا بازگو نمایید

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: mehdidm

mehdidm

کاربر
2021-04-10
48
19
34

با سلام

دوست عزیز امکانش هست که یک خازن 1000 میکروفاراد 400 ولت و یا همین خازنهای فعلی رو بیرون از دستگاه با هم موازی کنید و به یک پل دیود 50 امپر متصل نموده و مستقیما (بدون لامپ تست) به برق شهری متصل کنید؟
ممنون میشم جواب آزمایش رو اینجا بازگو نمایید
حتما لازمه که پل دیود 50 آمپر باشه؟ چون ندارم همچین پل دیودی.
پل دیود 4 آمپر دارم الان. التبه خود پاور را هم با 2تا از این پل دیود های 4 آمپر که موازیشون کرده بودم تست کردم و باز هم مینیاتوری پرید.

بالا