آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تفاوت مقاومت فیوزی با مقاومت معمولی

Nik andish

VIP+ افتخاری
کاربر
2011-10-27
1,266
13,142
Hamedan
بسیاری از دوستان مقاومتهای کم اهم را فیوزی قلمداد میکنند در حالیکه 
[hide]اینچنین نیست مقاومتها ی معمولی از کربن ساخته شده اند ومقاومتهای فیوزی از جنس نوعی  سیم ساخته شده اند و در مواقع بار وجریان اضافه فقط کاملا قطع میشوند اگر بجای مقاومت فیوزی واقعی مقاومت کربنی معمولی بگذارید درهنگام over load وبار وجریان اضافه فقط  قطع نمیشود بلکه دچار گر گرفتگی شده باعث صدمه به برد و المانهای دیگر می شود  ، در مواردی هم میتواند باعث بروز آتش‌سوزی شود به علاوه مقاومتهای  معمولی بعد از سوختن ممکن است کاملاً قطع نشوند وتغییر اهم دهند
واین برای ایمنی دستگاه اصلا خوب نیست
چراکه به قطعه ای که کاملا قطع نشود فیوز نمیتوان گفت 
  [/hide]
ارادتمند نیک اندیش 

آخرین ویرایش:

Parsa2309

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
کاربر
2019-02-22
764
2,540
تهران -شانکهای

electronium

VIP+ افتخاری
کاربر
2020-07-30
1,040
2,858
32
بسیاری از دوستان مقاومتهای کم اهم را فیوزی قلمداد میکنند در حالیکه
hidden content may not be quoted
ارادتمند نیک اندیش
ولی با این حال استاد در اکثر مدارات ...قبیل شارژرها...لامپ کم مصرف...ومدارات بی استاندارد از مقاومت کربنی بجای فیوز استفاده شده

Nik andish

VIP+ افتخاری
کاربر
2011-10-27
1,266
13,142
Hamedan
ولی با این حال استاد در اکثر مدارات ...قبیل شارژرها...لامپ کم مصرف...ومدارات بی استاندارد از مقاومت کربنی بجای فیوز استفاده شده

متاسفانه بخاطر نبودن مقاومت فیوزی از مقاومتهای معمولی استفاده میشود واین بعهده وارد کنندگان و فروشندگان قطعات یدکی است که این نوع مقاومتها را هم تهیه ودر اختیار مصرف کننده قرار دهند -سپاس 

مهدی !

کاربر
2023-07-03
1
3
تهران
متاسفانه بخاطر نبودن مقاومت فیوزی از مقاومتهای معمولی استفاده میشود واین بعهده وارد کنندگان و فروشندگان قطعات یدکی است که این نوع مقاومتها را هم تهیه ودر اختیار مصرف کننده قرار دهند -سپاس
سلام و وقت بخیر
چون در بازار مقاومت فیوزی به سختی گیر میاد (ویا نمیاد!) میشه در تعمیر بردها بجای اون از یک فیوز و یک مقاومت معادل استفاده کرد؟
اگر پاسخ مثبته چه فیوزی باید استفاده کرد؟ چطور باید مقدارش رو پیدا کرد؟

HS13&86

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
کاربر
2021-03-31
727
1,417
استان گلستان
سلام و وقت بخیر
چون در بازار مقاومت فیوزی به سختی گیر میاد (ویا نمیاد!) میشه در تعمیر بردها بجای اون از یک فیوز و یک مقاومت معادل استفاده کرد؟
درود،
میتونید از مقاومت متال فیلم استفاده کنید که راحت تر پیدا میشه و کارایی لازم هم داره.
آتیش نمیگیره ، وقتی هم قطع شد کاملا قطع میشه.

Nik andish

VIP+ افتخاری
کاربر
2011-10-27
1,266
13,142
Hamedan
سلام و وقت بخیر

،،درود،،
استفاده از فیوز بجای مقاومت صحیح نیست چون مقاومت در هر حال مقداری اهم دارد و طراح بر اساس این اهم مقاومت قرار داده
درصورت نیاز به مقاومت فیوزی بهترین گزینه رجوع به اوراقی هست که هر تعمیرکاری برای این مواقع باید مقداری شاسی اوراقی داشته باشد

zmojtaba161

کاربر vip
کاربر
2011-10-17
251
132
با درود
وقتتون به خیر
اساتید و عزیزان یه شارژر دارم تعمیر می کنم ورودی دستگاه یه مقاومت فیوزی 20 اهم 3 وات داره که متأسفانه تو اوارقی هام موجود ندارم تو بازارم هم نتونستم پیدا کنم
یه فیوز شیشه ای ورودی دستگاه گذاشتم که جواب نداد و بعد از 5 دقیقه سوخت
چه مقاومت یا فیوزی می تونم جایگزین این مقاومت کنم؟

Navid-Aref

کاربر vip
vip
کاربر
2008-11-23
382
790
درود. چاره اش اینه که دو تا مقاومت 10 اهم-سه وات (یا 2 وات اگر پیدا نشد) رو با هم سری کنید (یک سر هر کدام را با دم باریک به هم بپیچانید و لحیم کنید) و بعد با وارنیش حرارتی با قطر مناسب آنها را بپوشانید تا اتصال کوتاه ایجاد نشود.

پیوست‌ها

• 34 کیلوبایت بازدیدها: 34
آخرین ویرایش:

HS13&86

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
کاربر
2021-03-31
727
1,417
استان گلستان
با درود
وقتتون به خیر
اساتید و عزیزان یه شارژر دارم تعمیر می کنم ورودی دستگاه یه مقاومت فیوزی 20 اهم 3 وات داره که متأسفانه تو اوارقی هام موجود ندارم تو بازارم هم نتونستم پیدا کنم
یه فیوز شیشه ای ورودی دستگاه گذاشتم که جواب نداد و بعد از 5 دقیقه سوخت
چه مقاومت یا فیوزی می تونم جایگزین این مقاومت کنم؟
درود،
زمانی که داخل برق بود سوخته ؟
اگر اینطور هست مشکلی جدی در برد وجود داره و تعویض فیوز بی فایدست.
شارژر چند واتی و مربوط به چه دستگاهی هست؟

بالا