آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: روشن نشدن دستگاه جوش مدل MMA-200S

aliz63

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2016-06-04
297
613
IMG_۲۰۲۱۰۸۲۶_۱۲۴۳۵۶.jpg
ببینید اگه رگلاتور منفی و مثبت 15 ولت داره یعنی اینکه تغذیه دستگاه دوبل هست ولی اگر رگلاتور منفی پانزده ولت نداشت احتمالا با ولتاژ 24 برای رله و فن .... و ولتاژ مثبت 15 ولت برای تغذیه برد کنترل
الان توجه کردم ظاهراً ترانس سویچینگ 200.6 هست احتمالا با همون 24 و مثبت 12یا 15 کار کنه باید مسیر پایه های ترانس سویچینگ رو دنبال کنید همه چی مشخص میشه

باسلام و خسته نباشید در خروجی ترانس دو عدد دیود یکسوز ساز جدا از هم موجوده یکی بزرگ به شماره HER305 و دیگری به شماره UF4004 ک با توجه به مدار بزرگه ولتاز مثبت و کوچیکه منفی رو میسازه بعداز دیودها رگولاتور 7805 و 7915 موجوده . نکته ای ک الان برای من سوال هست اینه من میخام از یه بورد تغذیه دوبل استفاده کنم براش این بورد رو چطوری در مدار قرار بدم ک منفی مدار و منفی این بورد درست برقرار بشه؟؟از مدار و بورد عکس مسزارم متشکرم

IMG_۲۰۲۱۰۸۲۶_۱۲۵۴۰۵.jpgIMG_۲۰۲۱۰۸۲۶_۱۲۴۴۱۵.jpgIMG_۲۰۲۱۰۸۲۶_۱۲۵۴۰۵.jpg

aliz63

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2016-06-04
297
613
درود
همانطور که جناب مقدم عزیز اشاره کردند ترانس این دستگاه 200:6 هست که فقط یه خروجی تقریبا ۲۵ ولت داره و نیازی به ولتاژ منفی نداره
ضمنا ترانسی که از مدار خارج کردی مربوط به برد تحریک هست که وظیفه درایور ightها را داره که اگر عکس بزارید احتمالا 25:25 یا 15:15 باید باشه بزار سرجاش
درود

باسلام وخسته نباشید ترانسی ک مربوط به قسمت تحریک بود گذاشتم سرجاش فقط در مورد ترانس 200.6 قسمت تغذیه طرف ورودی دوتا از پایه ها تقریبا 0.2 اهم هستن ولی دو پایه دیگه 3 اهم طرف خروجی هم اهم کمی داره تقریبا 0.2 اهم میخاستم ببینم طبیعی هستش؟؟

aliz63

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2016-06-04
297
613
باعرض معذرت من مدار رو اشتباه دیدم منفی رگولاتورها مشترکه. فکرکنم بشه مدار تغذیه خارجی استفاده کرد. نتیجه رو اطلاع میدم

مندیش

کاربر
. نکته ای ک الان برای من سوال هست اینه من میخام از یه بورد تغذیه دوبل استفاده کنم براش این بورد رو چطوری در مدار قرار بدم ک منفی مدار و منفی این بورد درست برقرار بشه؟؟از مدار و بورد عکس مسزارم متشکرم
وقت بخیر ، همکار گرامی این مدار رو آترین الکترونیک میفروشه و اصلا منبع تغذیه مناسبی برای کار شما و کلا دستگاه جوش نیست ، چون آمپر خروجی کمی داره (۸۰۰ میلی آمپر واقعی ، بر خلاف ادعای فروشنده که میگه دو آمپره ) ، فیدبک مناسبی نداره ، یعنی مدار نمی تواند جریان خروجی را بر اساس بار مصرفی کنترل کند ،
پیشنهاد می کنم تغذیه خود دستگاه را تعمیر کنید ،
یه نکته: خیلی از دوستان در اینگونه موارد ، بجای تعمیر تغذیه ۲۴ ولت خود دستگاه ( که مقدار جریان خروجی را با مقدار بار مصرفی تنظیم می کند ) ، از بردهای اینچنین یا آداپتور های استوک استفاده می کنند و قسمت ۲۴ولت دستگاه را تخلیه و خروجی این منبع تغذیه‌های نا مناسب را به سیم‌های رله یا پایه های خازن صافی ۲۴ ولت یا... وصل می کنند ؛
نتیجه این کار غیر اصولی:
اولا وظیفه قسمت ۲۴ ولت :تامین ولتاژ و جریان مورد نیاز برای راه اندازی بخشهای :نوسان ساز ،تغذیه نمایشگرها ، تغذیه المانهای نیمه قدرت جهت کنترل و راه اندازی بخش درایو ماسفت یا igbt ها مانند (چهار عدد irfz24 و irf9z24) ، تغذیه رله ها ، ... ، و در نهایت فن خنک کننده دستگاه اگر ۲۴ ولت باشد،) ( لازم به ذکر است در بعضی از مدلهای دستگاه جوش مانند ACTIVE یا ایران ترانس و... یک منبع تغذیه جداگانه ۲۴ ولت برای تغذیه فن دستگاه قرار داده شده است که متاسفانه چند بار تا کنون دیدم بعضی از به اصطلاح« همکاران یا تعمیرکاران» این منبع تغذیه را برداشته «دزدیده» و سیم‌های فن را به همان تغذیه ۲۴ ولت اصلی دستگاه وصل می کنند...
یک وظیفه مهم دیگر قسمت ۲۴ ولت ، این است که با فیدبک گرفتن از خروجی و بار مصرفی بخشهای ذکر شده ، جریان و ولتاژ مورد نیاز را در سطح معینی ثابت کرده و تنظیم می کند (مثلا گاهی اوقات با کم کردن یک یا دو دهم ولت به صورت لحظه‌ای ، باعث می شود سیگنال و فرکانس مناسب و با کمترین اووجاج به المانهای قدرت کنترل کننده برسد و ... در کل ؛ همیشه این بخش ۲۴ ولت ، شرایط مطلوبی را برای کارکرد مناسب و راندمان حداکثری دستگاه تامین می کند ،
حال اگر شما بجای تعمیر مناسب تغذیه ۲۴ ولت خود دستگاه ، اقدام به تخلیه این بخش کنید ویک منبع تغذیه نا مناسب را استفاده کنید ، ؛
منبع تغذیه خورانده شده شما نمی تواند جریان مصرفی مناسب و مورد نیاز بخشهای مختلف را تغذیه و کنترل کند ، در نتیجه به زودی زود دستگاه متاسفانه خرابترررر شده و صاحب بیچاره ، بی خبر از همه جا ، دوباره متحمل هزینه بیشتری می شود و معمولا در چنین مواردی ، چون تعمیر چند باره و بعضٱ نادرست روی دستگاه صورت گرفته ، pcb و سایر قسمت های دستگاه معیوب شده و از رده خارج می شوند و ....
امیدوارم همکاران عزیز ، بخصوص همکاران تازه کار و تجربی ، در اینگونه موارد دقت بیشتری کنند ، و با بالا بردن علم و تخصص خود ، دستگاه مشتری را که به آنان اعتماد کرده و به ایشان سپرده را به صورت درست و حرفه ای تعمیر کرده و بار و هزینه اضافی بر دوش مشتری نگذارند ، البته مطمئن هستم شما عزیزان جزو تعمیرکاران با اخلاق و با انصاف هستید و راضی نمی شوید در این بازار مکاره و گرانی ابزار و ... کسی از جانب شما متحمل خسارت شود .
خداوند ایران زمین حافظ و نگهدار شما باشد ، موفق باشید.

aliz63

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2016-06-04
297
613
وقت بخیر ، همکار گرامی این مدار رو آترین الکترونیک میفروشه و اصلا منبع تغذیه مناسبی برای کار شما و کلا دستگاه جوش نیست ، چون آمپر خروجی کمی داره (۸۰۰ میلی آمپر واقعی ، بر خلاف ادعای فروشنده که میگه دو آمپره ) ، فیدبک مناسبی نداره ، یعنی مدار نمی تواند جریان خروجی را بر اساس بار مصرفی کنترل کند ،
پیشنهاد می کنم تغذیه خود دستگاه را تعمیر کنید ،
یه نکته: خیلی از دوستان در اینگونه موارد ، بجای تعمیر تغذیه ۲۴ ولت خود دستگاه ( که مقدار جریان خروجی را با مقدار بار مصرفی تنظیم می کند ) ، از بردهای اینچنین یا آداپتور های استوک استفاده می کنند و قسمت ۲۴ولت دستگاه را تخلیه و خروجی این منبع تغذیه‌های نا مناسب را به سیم‌های رله یا پایه های خازن صافی ۲۴ ولت یا... وصل می کنند ؛
نتیجه این کار غیر اصولی:
اولا وظیفه قسمت ۲۴ ولت :تامین ولتاژ و جریان مورد نیاز برای راه اندازی بخشهای :نوسان ساز ،تغذیه نمایشگرها ، تغذیه المانهای نیمه قدرت جهت کنترل و راه اندازی بخش درایو ماسفت یا igbt ها مانند (چهار عدد irfz24 و irf9z24) ، تغذیه رله ها ، ... ، و در نهایت فن خنک کننده دستگاه اگر ۲۴ ولت باشد،) ( لازم به ذکر است در بعضی از مدلهای دستگاه جوش مانند ACTIVE یا ایران ترانس و... یک منبع تغذیه جداگانه ۲۴ ولت برای تغذیه فن دستگاه قرار داده شده است که متاسفانه چند بار تا کنون دیدم بعضی از به اصطلاح« همکاران یا تعمیرکاران» این منبع تغذیه را برداشته «دزدیده» و سیم‌های فن را به همان تغذیه ۲۴ ولت اصلی دستگاه وصل می کنند...
یک وظیفه مهم دیگر قسمت ۲۴ ولت ، این است که با فیدبک گرفتن از خروجی و بار مصرفی بخشهای ذکر شده ، جریان و ولتاژ مورد نیاز را در سطح معینی ثابت کرده و تنظیم می کند (مثلا گاهی اوقات با کم کردن یک یا دو دهم ولت به صورت لحظه‌ای ، باعث می شود سیگنال و فرکانس مناسب و با کمترین اووجاج به المانهای قدرت کنترل کننده برسد و ... در کل ؛ همیشه این بخش ۲۴ ولت ، شرایط مطلوبی را برای کارکرد مناسب و راندمان حداکثری دستگاه تامین می کند ،
حال اگر شما بجای تعمیر مناسب تغذیه ۲۴ ولت خود دستگاه ، اقدام به تخلیه این بخش کنید ویک منبع تغذیه نا مناسب را استفاده کنید ، ؛
منبع تغذیه خورانده شده شما نمی تواند جریان مصرفی مناسب و مورد نیاز بخشهای مختلف را تغذیه و کنترل کند ، در نتیجه به زودی زود دستگاه متاسفانه خرابترررر شده و صاحب بیچاره ، بی خبر از همه جا ، دوباره متحمل هزینه بیشتری می شود و معمولا در چنین مواردی ، چون تعمیر چند باره و بعضٱ نادرست روی دستگاه صورت گرفته ، pcb و سایر قسمت های دستگاه معیوب شده و از رده خارج می شوند و ....
امیدوارم همکاران عزیز ، بخصوص همکاران تازه کار و تجربی ، در اینگونه موارد دقت بیشتری کنند ، و با بالا بردن علم و تخصص خود ، دستگاه مشتری را که به آنان اعتماد کرده و به ایشان سپرده را به صورت درست و حرفه ای تعمیر کرده و بار و هزینه اضافی بر دوش مشتری نگذارند ، البته مطمئن هستم شما عزیزان جزو تعمیرکاران با اخلاق و با انصاف هستید و راضی نمی شوید در این بازار مکاره و گرانی ابزار و ... کسی از جانب شما متحمل خسارت شود .
خداوند ایران زمین حافظ و نگهدار شما باشد ، موفق باشید.

باسلام و تشکر از جناب مندیش برای نکات خوبی ک فرمودن. البته در این مورد من به صاحب دستگاه گفتم ک همچین کاری انجام میدم ولی خب نکاتی ک شما گفتید را حتما در نظر میگیرم. و اینکه این دستگاه با این مدار تغذیه خروجی به کار افتاد امیدوارم ک بدون مشکل کار کنه ولی در موارد بعدی حتما سعی میکنم بورد خود دستگاه تعمیر بشه هرچند کار راحتی نیست

مندیش

کاربر
ولی در موارد بعدی حتما سعی میکنم بورد خود دستگاه تعمیر بشه هرچند کار راحتی نیست
سلام وقت بخیر ،تعمیر بردها و منابع تغذیه خود دستگاه کار سختی نیست ، مطمئن باشید با کمی وقت گذاشتن و بررسی مدار ، خیلی راحت قابل تعمیر اصولی و درست است ، موفق باشید

بالا