آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: صدای ویززز و نچرخیدن پروانه پنکه رومیزی پارس خزر

smm9297

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
2015-02-11
586
1,058
درود بر دوستان محترم.پنکه مذکور با مشکل خاموشی کامل به دستم رسید که بعد از سرویس موتور (اطراف آرمیچر پر از گریس شده بود و شستشو دا ه شد) راه افتاد ولی وقتی کامل پنکه رو بستم این حالتی که در موضوع عنوان شد پیش اومده.یعنی زور میزنه که بچرخه ولی نمیتونه.خازن با نمونه مشابه تعویض شد ولی مشکل همچنان پابرجاست.البته یک بار وقتی در این حالت بود کمی محور رو به جلو حرکت دادم و کار کرد و مدت ۲ روز هم درست بود ولی الان دوباره همونجوری شده.ممنون میشم از اساتیدی که تجربه دارن راهنمایی بفرمایند.سپاس

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
درود بر دوستان محترم.پنکه مذکور با مشکل خاموشی کامل به دستم رسید که بعد از سرویس موتور (اطراف آرمیچر پر از گریس شده بود و شستشو دا ه شد) راه افتاد ولی وقتی کامل پنکه رو بستم این حالتی که در موضوع عنوان شد پیش اومده.یعنی زور میزنه که بچرخه ولی نمیتونه.خازن با نمونه مشابه تعویض شد ولی مشکل همچنان پابرجاست.البته یک بار وقتی در این حالت بود کمی محور رو به جلو حرکت دادم و کار کرد و مدت ۲ روز هم درست بود ولی الان دوباره همونجوری شده.ممنون میشم از اساتیدی که تجربه دارن راهنمایی بفرمایند.سپاس
سلام
یاتاقان الکترو موتور پنکه خراب شده . باید تعویض بشه .
متشکرم

smm9297

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
2015-02-11
586
1,058
سلام
یاتاقان الکترو موتور پنکه خراب شده . باید تعویض بشه .
متشکرم

درود بر شما . امیر سجاد عزیز ممنون بابت پاسخ.البته تجربه زیادی در مورد تعمیر پنکه ندارم و صرفا چون یکی از دوستان اصرار کرد قبولش کردم.موتور رو که باز کردم در ابتدا و انتهای استاتور ظاهرا بوش قرار داره.منظور شما از یاتاقان رو متوجه نشدم.یاتاقان و بوش یکی هستند یا فرق دارن؟و اینکه موتور باید تعویض شه یا یاتاقان؟ و یاتاقان رو از کجا تهیه کنم؟ببخشید اگه سوالات زیاد شد.سپاس

smm9297

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
2015-02-11
586
1,058
امیر سجاد عزیز موقع خارج کردن ارمیچر از استاتور و چون شفت موتور داخل بوش گیر کرده بود مجبود شدم چند ضربه محکم به سر شفت بزنم که شفت خارج شد ولی دو تا از پره های فلزی قسمتی که بوش رو نگه داشته بود شکست و اونارو خارج کردم.علت میتونه از شکستگی اون پره ها باشه.حالت فنری هم دارن.سپاس

randomboot

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-02-10
512
2,317
احتمال خوردگی شفت و گشادی بوش هست و در نهایت کاسه بوش گشاد شده تو موتور های الکتریکی اوه بوش گشاد بشه و شقت لق برنه موتور صدا میده و نمیچرخه

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
درود بر شما . امیر سجاد عزیز ممنون بابت پاسخ.البته تجربه زیادی در مورد تعمیر پنکه ندارم و صرفا چون یکی از دوستان اصرار کرد قبولش کردم.موتور رو که باز کردم در ابتدا و انتهای استاتور ظاهرا بوش قرار داره.منظور شما از یاتاقان رو متوجه نشدم.یاتاقان و بوش یکی هستند یا فرق دارن؟و اینکه موتور باید تعویض شه یا یاتاقان؟ و یاتاقان رو از کجا تهیه کنم؟ببخشید اگه سوالات زیاد شد.سپاس
سلام
بله منظورم بوش گردان است . که به مرور زمان بوش گشاد میشه . و روتور نمیچرخه . که باید تعویض بشه . بیشتر خرابی هم بوش جلو است . که باید درب جلو الکترو موتور تعویض بشه . میتونی از سمساری ها یا از تعمیرکاران لوازم خانگی پنگه ای که موتورش سوخته و قابل تعمیر نیست درب جلو را تعویض کنی. یا از سایت های اینترنتی تهیه کنی . در اخر هم اگر نتونستی پیدا کنی بده به ترشکار بلبرینگی بکنه که مونده به نوع پنکه بلبرینگی بشه.

امیر سجاد عزیز موقع خارج کردن ارمیچر از استاتور و چون شفت موتور داخل بوش گیر کرده بود مجبود شدم چند ضربه محکم به سر شفت بزنم که شفت خارج شد ولی دو تا از پره های فلزی قسمتی که بوش رو نگه داشته بود شکست و اونارو خارج کردم.علت میتونه از شکستگی اون پره ها باشه.حالت فنری هم دارن.سپاس

بله میشه از شکستگی پره های نگه دارنده بوش باشه . که به یک طرف میکشه باید تعویض بشه
متشکرم.

gasemi.m100

VIP+ افتخاری
کاربر
2018-12-02
477
955
بیشتر بدانیم : بوش ، بولبرینگ (در واقع بال برینگ به معنای توپهای حمال)، رولبرینگ (به جای گوی از استوانه استفاده می شود) همه در زیر مجموعه ی یاتاقان ها محسوب می شوند

smm9297

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
2015-02-11
586
1,058
درود.ضمن تشکر از دوستان محترم بابت راهنمایی . چند جا پرس و جو کردم که متاسفانه نه بوش و نه قسمت جلویی موتور گیرم نیومد.دوستان راهی وجود داره که با ترفندی بشه مشکل بوشی که گشاد شده رفع کرد؟ممنون میشم اگه راهی هست راهنمایی بفرمائید

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: moein6

mohandes.

کاربر
2021-06-29
10
16
41
شمااگرتهران هستید ساختمان الومینیوم طبقه شش لوازم یدکی پنکه را دارن البته مدتی سرنزدم مشکل اولیه پنکه چه بود وچگونه حل کردید؟ ایا از خازن راه انداز نو وسالم استفاده کردید ؟در ابتدا اگر روتور به راحتی وروانی گردش میکرد دیگر احتیاج به بازکردن موتور وتمیز کاری نبود وجود گریس هم در صورتی که حالت خودش را از دست نداده باشه مفید هست

آخرین ویرایش:

smm9297

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
2015-02-11
586
1,058
درود.ضمن عذرخواهی بابت تاخیر در اعلام نتیجه همونطور که دوستان فرمودن مشکل از گشادی بوش درب پشت موتور بود که درب پشت به طور کامل تعویض و مشکل برطرف شد.سپاس از راهنمایی دوستان گرامی

بالا