آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

سوال: تحلیل مدار ترانزیستوری

ebiolom

کاربر vip
کاربر
2011-01-21
137
349
سلام و عرض ادب خدمت دوستان ٬ میخوام میزان جریان امیتر ترانزیستور pnp رو در مدار بدونم و اینکه چطور میشه این جریانو کنترل کرد ٬ممنون

پیوست‌ها

• 41.2 کیلوبایت بازدیدها: 150

masuodd55

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2012-01-16
431
1,082
درود: با کم و زیاد کردن مقدار مقاومت جریان کم و زیاد میشه؛ مقدار جریان در پایه امیتر 2/9میلی آمپر(البته اگر مقدار مقاومت3/9 کیلو اهم باشه؛ مقدار مقاومت شما معلوم نیست اهم یا کیلو یا ...)

آخرین ویرایش:

ebiolom

کاربر vip
کاربر
2011-01-21
137
349
ممنون از پاسختون مقدار مقاومت اهمه ٬ میدونم با زیاد کردن مقاومت میشه جریانو کم کرد ٬ اما من میخوام به این ترکیب دست نزنم و با اضافه کردن قطعه به همین مدار و یا اعمال ولتاژ به نقطه ای از مدار جریان امیتر رو‌کم کنم  ضمنا این بخشی از یک مداره اما عملکرد همین قسمت مدار و جریانش چراغ راهمه ٬ ممنون از پاسختون

ebiolom

کاربر vip
کاربر
2011-01-21
137
349
اخه این که پرسیدی الان ینی چه ؟؟ شوخی میکنی رفیق ؟

عزیزم اگه خوشحال میشی یا از شوخی خوشت میاد ؛اره شوخیه ؛نمیدونم چرا بعضیا اینقدر اعتماد به نفس دارن میبینی شوخیه مریضی جواب بدی؟ اینجوری وقتتم هدر میدی دانشمند 

ebiolom

کاربر vip
کاربر
2011-01-21
137
349
درود: با کم و زیاد کردن مقدار مقاومت جریان کم و زیاد میشه؛ مقدار جریان در پایه امیتر 2/9میلی آمپر(البته اگر مقدار مقاومت3/9 کیلو اهم باشه؛ مقدار مقاومت شما معلوم نیست اهم یا کیلو یا ...)
؛؛

masuodd55

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2012-01-16
431
1,082
درود::: اگر توجه کنید پایه بیس ترانزیستورها به پایه کلکتور ترانزیستور بعدی متصل است؛ یک اتصال بیس _ کلکتور رو به دلخواه انتخاب کنید( در مدار شما 2 اتصال بیس- کلکتور داریم) اتصال بین دو پایه رو قطع کنید واین دو پایه را با یک پتانسیومتر مثلا 100k به هم دوباره وصل کنید با تغییر مقدار پتانسیومتر جریان هم تغییر میکند

masuodd55

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2012-01-16
431
1,082
سلام مجدد ؛ کسی نظری نداره ؟ یا موضوع خیلی ساده است؟ ممنون میشم اگه پاسخ بدید  ؛ وضعیت pnp دراین حالت رو شرح بدین کافیه

درود: ترانزیستورها در این مدار به صورت کلیدهای کاملا باز(تقریبا) عمل می‌کنند و هیچ کنترلی بر مقدار جریان تقریبا میشه گفت ندارند و کنترول جریان بر عهده مقاومت۳/۹ گذاشته شده؛ برای این که ترانزیستورها بر مقدار جریان نظارت و کنترل داشته باشند باید پایه بیس یکی از ترانزیستورها رو تحت کنترل قرار بدهیم تا با اینکار ترانزیستورها رو مجبور به کنترل و تغییر جریان کنیم(نحوه این کار در پیام بالا عرض کردم؛ موفق باشید)

بالا