آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

سوال: منبع تغذیه سویچینگ را چطور میشود بجای ترانس رادیو نصب کرد که پارازیت روی صدای رادیو ایجاد نکند؟

pars598

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2013-02-17
270
269
باسلام خدمت دوستان واساتید محترم
لطفا" میشه بفرمایید که چه راهی وجود داره که یه منبع تغذیه سویچینگ مثلا"5ولت رو بجای منبع تغذیه 5ولت ترانسی یک رادیو گذاشت که پارازیت روی صدای رادیو ایجاد نشود؟
منبع تغذیه سوپینگ به شدت پارازیت روی صدای رادیو ایجاد میکنه
باتشکر

MajiDAmieE

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2018-06-24
240
312
سلام
اگر از منبع تغذیه خوب استفاده کنید اونقدر ها پارازیت نباید داشته باشه

ولی میتونید از فیلتر emi در خروجی استفاده کنید تا بهتر بشه شرایط .

احیانا از شارژر که به عنوان منبع تغذیه استفاده نمیکنید؟

mehdi kardouni

VIP+ افتخاری
کاربر
با سلام . این چالشی است که که اکثر تولید کننده های تجهیزات رادیویی زمانی با آن مواجه بودند و هنوز هم هستند . هنوز هم فعالان حوضه مخابرات رادیویی ، از منابع تغذیه سویچینگ بعنوان منابع نویز یاد میکنند و این در فرکانسهای پایین تر نمود بیشتری دارد . اگر مصمم به انجام تکنیک های کاهش EMI باشید ، باید چندین برابر قیمت ترانس فعلی دستگاه را صرف این راه بکنید:smile:

pars598

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2013-02-17
270
269
سلام
اگر از منبع تغذیه خوب استفاده کنید اونقدر ها پارازیت نباید داشته باشه

ولی میتونید از فیلتر emi در خروجی استفاده کنید تا بهتر بشه شرایط .

احیانا از شارژر که به عنوان منبع تغذیه استفاده نمیکنید؟

تشکر دوست عزیز
لطفا" بفرمایید emi چیه و کجا پیدا میشه و دقیقا" چطور به خروجی منبع تغذیه سویچینگ وصل میشه؟
توی شاسی تلویزیون با لامپ تصویر شیشه ای تخت و معمولی هم هست؟ کجاشه توی قسمت پاورشه؟
علامتی نشونه ای روش یا کنارش نوشته نشده؟
میشه یه تصویر ازش(emi) آپلود کنید؟
از یک آداپتور تبلت استفاده میکنم 5ولت 2امپر ولی از نوع با کیفیت هم تست کردم تفاوتی نداره

آخرین ویرایش:

mehdi kardouni

VIP+ افتخاری
کاربر
تشکر دوست عزیز
لطفا" بفرمایید emi جیه و کجا پیدا میشه و دقیقا" چطور به خروجی منبع تغذیه سویچینگ وصل میشه؟
توی شاسی تلویزیون با لامپ تصویر شیشه ای تخت و معمولی هم هست؟ کجاشه توی قسمت پاورشه؟
علامتی نشونه ای روش یا کنارش نوشته نشده؟
میشه یه تصویر ازش(emi) آپلود کنید؟
از یک آداپتور تبلت استفاده میکنم 5ولت 2امپر ولی از نوع با کیفیت هم تست کردم تفاوتی نداره

گیرنده شما برای آشکار سازی و دریافت سیگنال هایی در حد میکرو ولت و کسری از آن طراحی شده. اینکه بتوانیدقدرت سیگنالهای مزاحم تولید شده در یک منبع تغذیه سویچینگ را به زیر آستانه آشکارسازی گیرنده محدود کنید خود چالش بسیار بزرگیست.

Elec.ehsan

کاربر vip
کاربر
باسلام. اگه ترانسی که حذف میکنی سه سر باشه ،خروجی سوییچینگ را مثبت را بسر خازن صافی ورودی و منفی را بجای سروسط ترانس و اون دوسر آزاد ترانس روی برد را با یک دیود ۴۰۰۱ و خازن mkt موازی دیود طوری بزار که کاتد دیود بسمت دیودی باشه که مثبت خازن صافی هست. اگه دوسر بود باید با یک آیسی رگولاتور ۵ یا ۸ولت تغذیه آی سی رادیو که اغلب ۲۰۰۳ هستش را مجزا کنی . میتونی از کوپلر هم استفاده کنی یکم پیچیده تر میشه ولی دیگه اصلا نویز نخاهی داشت. بنظر من اگه فقط روی am نویز داری وfm مشکلی نداری به دردسرش نمیارزه.

pars598

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2013-02-17
270
269
باسلام. اگه ترانسی که حذف میکنی سه سر باشه ،خروجی سوییچینگ را مثبت را بسر خازن صافی ورودی و منفی را بجای سروسط ترانس و اون دوسر آزاد ترانس روی برد را با یک دیود ۴۰۰۱ و خازن mkt موازی دیود طوری بزار که کاتد دیود بسمت دیودی باشه که مثبت خازن صافی هست. اگه دوسر بود باید با یک آیسی رگولاتور ۵ یا ۸ولت تغذیه آی سی رادیو که اغلب ۲۰۰۳ هستش را مجزا کنی . میتونی از کوپلر هم استفاده کنی یکم پیچیده تر میشه ولی دیگه اصلا نویز نخاهی داشت. بنظر من اگه فقط روی am نویز داری وfm مشکلی نداری به دردسرش نمیارزه.

بسیار ممنون دوست عزیز
مشکل اینه که با اتصال منبع تغذیه سویچینگ روی موج fm پارازیت هست من کاری با am ندارم.
لطف میکنید طریقه حذف پارازیت منبع تغذیه سوچینگ روی رادیو موج fm با اوپتی کوپلر رو همراه با نقشه و رسم تصویر توضیح بدید چون اگه با این روش کاملا" پارازیت شدید منبع تغذیه سویچینگ روی موج fm حذف بشه بسیار کار مهم و فوق عالی هست و همینطور بهترین روش ممکنه اگه کار کنه.

البته دوست عزیز علاوه بر جایگزینی در منبع تغدیه های ترانسی برای جایگزین کردن در اسپیکرهایی که از منبع تغذیه خازنی برای کم کردن ولتاژ برق شهر استفاده میکنن هم میخوام استفاده کنم.

آخرین ویرایش:

HS13&86

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
کاربر
2021-03-31
727
1,418
استان گلستان
باسلام خدمت دوستان واساتید محترم
لطفا" میشه بفرمایید که چه راهی وجود داره که یه منبع تغذیه سویچینگ مثلا"5ولت رو بجای منبع تغذیه 5ولت ترانسی یک رادیو گذاشت که پارازیت روی صدای رادیو ایجاد نشود؟
منبع تغذیه سوپینگ به شدت پارازیت روی صدای رادیو ایجاد میکنه
باتشکر

سلام و درود،
اگه همچین چیزی ممکن بود،تمامی شرکت ها تا الان از منبع تغذیه سویچینگ استفاده میکردن.
ولی میشه این نویز رو تا حدودی کاهش داد.
مثلا دور تا دور سویچینگ رو فویل آلومینیوم بپیچین.
دوستمون هم که گفتن EMI ، EMI به معنی فیلتر حذف نویز فرکانس بالا هست و از سه قطعه تشکیل شده:
1-خازن اولیه
2- سلف میانی
3-خازن ثانویه
اگه دقت کرده باشین، در برد تغذیه انواع تلویزیون و رسیور و... یه سیم پیچ با 4 پایه وجود داره که از دو
سیم پیچ مجزا تشکیل شده و هسته مستطیل شکلی داره( که بهش میگن هسته U)
با استفاده از اون سیم پیچ و دوتا خازن،میشه فیلتر EMI ساخت.
اگه خواستین شماتیکش رو قرار بدم.

pars598

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2013-02-17
270
269
سلام و درود،
اگه همچین چیزی ممکن بود،تمامی شرکت ها تا الان از منبع تغذیه سویچینگ استفاده میکردن.
ولی میشه این نویز رو تا حدودی کاهش داد.
مثلا دور تا دور سویچینگ رو فویل آلومینیوم بپیچین.
دوستمون هم که گفتن EMI ، EMI به معنی فیلتر حذف نویز فرکانس بالا هست و از سه قطعه تشکیل شده:
1-خازن اولیه
2- سلف میانی
3-خازن ثانویه
اگه دقت کرده باشین، در برد تغذیه انواع تلویزیون و رسیور و... یه سیم پیچ با 4 پایه وجود داره که از دو
سیم پیچ مجزا تشکیل شده و هسته مستطیل شکلی داره( که بهش میگن هسته U)
با استفاده از اون سیم پیچ و دوتا خازن،میشه فیلتر EMI ساخت.
اگه خواستین شماتیکش رو قرار بدم.

تشکر دوست عزیز
اگه میشه و زحمتی نیست لطفا" شماتیک رو هم بزارید و همچنین شماتیک نحوه اتصالش به منبع تغدیه سویچینگ هم بزارید

در ضمن دوستمون (elec.ehsan) هم فرمودند که با کوپلر میشه تا حد بسیار زیادی پارازیت ناشی از منبع سویچینگ رو روی صدای رادیو حذف کرد اگه میشه توضیح کامل همراه با شماتیک این روش رو هم بفرمایید

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: ghmb
بالا