آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

مشکل: روشن نشدن پاور +GP380A-HE

yass7216

کاربر
2010-04-07
15
4
با سلام و عرض ادب خدمت اساتید محترم
قبل از هر چیزی بگم که بنده مبتدی و در ابتدای راه الکترونیک هستم و خیلی این رشته رو دوستدارم.
بنده یه پاور گرین مدل +GP380A-HE دارم که وقتی روشن میکنم یه لحظه تستر روشن میشه و دیگه خاموش میشه
البته از این پاور 3 عدد دارم که دقیقاً هر سه عدد مشکلشون همین هست
حتی یکی از پاورها رو تمام قطعات مهمشو اعم از دیودهای شاتکی و ترانزیستور و ترانس و خازن های ورودی و خروجی و پل دیود و اوپتیکوپلر و ... رو با نمونه مشابه همین پاور که سالم هست رو تعویض کردم ولی باز هم وقتی به لامپ تست میزنم یه لحظه لامپ روشن میشه و بعدش خاموش میشه
توی یکی از تاپیک ها یکی از دوستان برای مدل 380 معمولی همین مشکل رو داشت که ایشون با اتصال پایه های 2 و 3 آی سی پاورشون روشن میشد و به گفته خودشون بعد از تعویض خازن های خروجی 10 ولت با 16 ولت مشکلشون حل شد.
بنده هم همین تست رو روی همین پاور انجام دادم یعنی پایه های 2 و 3 آی سی رو اتصال دادم پاور روشن میشه و روی تستر تمامی ولتاژها درسته به غیر از ولتاژ 3.3 که 3.6 و بعضاً 3.5 نشون میشده . PG (پاور گود) هم عدد 0 چشمک زن رو نشون میده.
از 3 تا پاور 2 تاشون ولتاژ 3.3 و پاور گود مشکل داره بعد از اتصال پایه های 2 و 3 آی سی ولی پاوری که تمامی قطعاتشو عوض کردم ولتاژ 3.3 درسته ولی پاور گود باز هم 0 چشمک زن هست
درست 1 ماهه روی این پاور ها دارم کار میکنم دیگه مخم کار نمیکنه
خیلی بزرگواری می کنید اگه راهنمایی بفرمایید. خیلی ممنونم از تمامی دوستان

electronium

VIP+ افتخاری
کاربر
2020-07-30
1,019
2,806
31
خازن ورودی رو نو بزنید...
و در مورد 3.3 دیود شاتکی خط 3.3 رو تست نشتی در مگا اهم بگیرید

yass7216

کاربر
2010-04-07
15
4
ممنونم از راهنمایی تون انجام شد اطلاع میدم خدمتتون.
فقط بنده در ابتدای راه هستم نحوه تست نشتی در مگااهم رو میفرمایید چطوری باید انجام بدم
مولتی مترم VC97 هست

electronium

VIP+ افتخاری
کاربر
2020-07-30
1,019
2,806
31
فقط بنده در ابتدای راه هستم نحوه تست نشتی در مگااهم رو میفرمایید چطوری باید انجام بدم
مولتی مترم VC97 هست
مراحلی که باید به ترتیب انجام بدید به شرح زیر می باشد

[hide] ابتدا دیود رو خارج برد تست کنید
دیودشاتکی خط 3.3 را توسط سیم نارنجی و خازن مورد نظر پیدا کنید مثبت خازن 3.3 به کاتد دیود شاتکی 3.3 رفته
de.png
دیود خط 3.3 دیود سوم در روی هیت سینگ می باشد که برای تست نشتی
پراپ برعکس رو تست اهم در حالت مگا اهم نباید چیزی نشون بده
اگه مگا اهم بود اشکال نداره ولی نباید کلیو اهم یا اهم باشه دیود شاتکی مشکل داره
یکبار 1 به 2 و بار دیگر 2 به 3 و بعد 1 به 3 رو تست صحت بگیرید[/hide]

آخرین ویرایش:

yass7216

کاربر
2010-04-07
15
4
مرسی که وقت میزارین
منظورتون از پراپ برعکس این هست که پراپ قرمز وسط باشه بعد یه بار مشکی رو به چپ و بار دیگه به راست و یک بار هم پراپ مشکی روی پایه چپ و پراپ قرمز روی پایه راست باشه ؟
اگه توی این حالت مگااهم باشه مشکلی نداره ولی اگه کیلواهم یا اهم باشه مشکل داره ؟

electronium

VIP+ افتخاری
کاربر
2020-07-30
1,019
2,806
31
مرسی که وقت میزارین
منظورتون از پراپ برعکس این هست که پراپ قرمز وسط باشه بعد یه بار مشکی رو به چپ و بار دیگه به راست و یک بار هم پراپ مشکی روی پایه چپ و پراپ قرمز روی پایه راست باشه ؟
اگه توی این حالت مگااهم باشه مشکلی نداره ولی اگه کیلواهم یا اهم باشه مشکل داره ؟
بله
قبل از کار تست مراحل دیود شاتکی خط 3.3 اگه بی باری 3.5 هست ازش بار بکشید ببینید بازم 3.5 هست یا تنظیم میشه؟

yass7216

کاربر
2010-04-07
15
4
سلام و عرض ادب
ببخشید یکم طول کشید اینجا متاسفانه قطعات الکترونیک کم هست برای همین تا سفارش دادم اومد دیر شد
بنده خازن ورودی رو نو انداختم خازنهای شاخه 3.3 ولت رو هم عوض کردم ولی باز هم پاور روشن نمیشه و وقتی که پایه های 2 و 3 آی سی رو به هم متصل میکنم روی تستر ولتاژ 3.3 رو 3.5 میزنه .
اون دیود شاتکی که گفته بودید رو هم کلاً با یک نمونه سالم تعویض کردم ولی باز هم همین مشکل رو داره. تنها چیزی که از شاخه 3.3 عوض نکردم یک عدد سلف هست دیگه گیج شدم

electronium

VIP+ افتخاری
کاربر
2020-07-30
1,019
2,806
31
سلام و عرض ادب
ببخشید یکم طول کشید اینجا متاسفانه قطعات الکترونیک کم هست برای همین تا سفارش دادم اومد دیر شد
بنده خازن ورودی رو نو انداختم خازنهای شاخه 3.3 ولت رو هم عوض کردم ولی باز هم پاور روشن نمیشه و وقتی که پایه های 2 و 3 آی سی رو به هم متصل میکنم روی تستر ولتاژ 3.3 رو 3.5 میزنه .
اون دیود شاتکی که گفته بودید رو هم کلاً با یک نمونه سالم تعویض کردم ولی باز هم همین مشکل رو داره. تنها چیزی که از شاخه 3.3 عوض نکردم یک عدد سلف هست دیگه گیج شدم
آیسی tl431 رو تست کنید فوری عوض نکنید شما ولتاژ 3.5 رو داشتید پاور روشن میشد ولی پاور گود رو نداشتید الان میگید پاور روشن نمیشه ؟
تمام ایسی های موجود در پاور بگید

yass7216

کاربر
2010-04-07
15
4
نه از اول هم روشن نمیشد
فقط زمانی که پایه های 2 و 3 آی سی رو به هم اتصال می دادم روشن میشد و روی تستر ولتاژ 3.3 رو 3.5 نمایش میداد بعلاوه اینکه پاور گود هم 0 چشمک زن بود بعد تغییراتی که فرمودین باز همین تغییری نکرد و به همین شکل بود.
آی سی هم 2 تا آی سی 3پایه داره شبیه ترانزیستوره شاید هم آی سی نباشه ولی روش نوشه lt431 ohp
یه دونه آی سی دیگه هم داره که 8 پایه هست که پایه های 2 و 3 همین آی سی رو وقتی اتصال میدم پاور روشن میشه ولی ولتاژ 3.3 رو 3.5 نشون میده
من فکر میکنم به خاطر اینکه ولتاژ 3.3 بیش از حد هست آی سی پاور رو خاموش میکنه (ببخشید اگه جسارت کردم)
ولی در کل اول هم گفتم خدمتتون من تمامی قطعات همین پاور رو با نمونه سالم عوض کردم حتی آی سی 8 پایه و آی سی 3پایه lt431 و حتی هدسینگ اول و دوم و کلی قطعات دیگه ولی جالبه قطعات این پاور خراب رو که روی اون میزاشتم اون پاور روشن میشد ولی این پاور نه
خلاصه که ببخشید خیلی حرف زدم

electronium

VIP+ افتخاری
کاربر
2020-07-30
1,019
2,806
31
بنده اسم ایسی ها گفتم ولی فقط 431 رو گفتید....تمام ایسی ها شو با اسم بگید هیچی رو بهم اتصال ندید گام به گام باید رفت جلو

بالا