آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک تکشو

مشکل: دلیلل سوختن پی در پی ترانزیستور 2sa1943 و سوختن مقاومت 100 اهم

mooje

کاربر
2013-12-06
11
8
با سلام
کانال سمت چپ مدار که تشکیل شده از دو تا ترانزیستور 2sa1943 در ولوم پایین بعد از 6 سال کار یکهو یک صدای هوم از باند اومد و مقاومت 100 اهم آتیش گرفت همینطور tip 41 42 یکیشون ترکید... بعد از خرید قطعات و نصب مدار درست کار کرد ولی بعد از 5 دقیقه بازم همون صدای هوم اومد تا به خودم اومدم دیدم مقاومت داره دود میکنه ایندفعه سریع از برق کشیدم tip ها تست دیود کردم سالم بودن! ولی ترازیستورهای اصلی اتصال کوتاه شده بودند ممنونتون میشم کمک کنین تا مشکلشو پیدا کنم کلافم کرده

mooje

کاربر
2013-12-06
11
8
20210721_183738_gdhl.jpg
[/URL][/IMG]
عکس از مدار و ترتیب سوختن قطعات هم مشخص کردم
ترانس دویل 36 شش آمپر
تا جایی که تونستم مقاومت های آجری و ترانزیستور های 1015 و 1018 هم چک کردم سالم بودن
کانال سمت راست الان کار میکنه
لازم به ذکره که ترانزیستور 1943 که خریداری کردم فروشنده به اسم اصلی داد ولی با یک سری از جزئیات فیک بودنشون مشخصه( احتمال داره سوختن بار دوم به خاطر فیک بودن قطعه باشه ولی حس میکنم دلیل خرابی بار اول هنوز داخل مداره)

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: Shami

HS13&86

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
کاربر
2021-03-31
727
1,417
استان گلستان
با سلام
کانال سمت چپ مدار که تشکیل شده از دو تا ترانزیستور 2sa1943 در ولوم پایین بعد از 6 سال کار یکهو یک صدای هوم از باند اومد و مقاومت 100 اهم آتیش گرفت همینطور tip 41 42 یکیشون ترکید... بعد از خرید قطعات و نصب مدار درست کار کرد ولی بعد از 5 دقیقه بازم همون صدای هوم اومد تا به خودم اومدم دیدم مقاومت داره دود میکنه ایندفعه سریع از برق کشیدم tip ها تست دیود کردم سالم بودن! ولی ترازیستورهای اصلی اتصال کوتاه شده بودند ممنونتون میشم کمک کنین تا مشکلشو پیدا کنم کلافم کرده

سلام و درود،
اول مقدار مقاومت باند ها ( بلندگو ها) رو اندازه بگیرین،باید
با هم برابر باشن.
بعد اون دو تا خازن الکترولیت که باد کردن رو عوض کنین،
به نظرم مشکل از همینا هست.
طبیعتا تو ایران قطعات اصل خیلی سخت پیدا میشه،
مگر اینکه قطعه خیلی پر کاربردی باشه مثل NE555
موفق و پیروز باشید.

Shami

مدیر بخش تعمیرات تخصصی
ناظم انجمن
2009-07-12
5,770
80,447
تو همین نزدیکی ها

با سلام
تشکر از دوست عزیزمون که راهنمایی کردن
منتم به شخصه نظرم اینه
بعد اون دو تا خازن الکترولیت که باد کردن رو عوض کنین،
به نظرم مشکل از همینا هست.

اگر بعد تویض خازنها مشکل پابرجا بود بدون تست ترانزیستورهای درایور را هم حتما تعویض کنید

electronium

VIP+ افتخاری
کاربر
2020-07-30
1,040
2,858
32
کانال سمت چپ ...قطعات زیادی دارد که میتواند منجر به شورتی این بخش از مدار شود ترانزیستورهای کوچک...دیودها معمولی و سینگال ...در صورت نشتی میتواند مشکل ساز شوند از صحت قطعات نام برده اطمینان داشته باشید

mooje

کاربر
2013-12-06
11
8
قبل از سوختن سری دوم قطعات مقاومت باند بدون تیوتر و مید 5.8 اهم بود(مقاومت 10 اهم کراس اوور ووفر کمی تغییر رنگ داده بود که کمی بهش شک کردم) چون قبلا فیلتر کراسس اوور افزایش میدادم آمپ با یک ولوم متوسط به شدت داغ میکرد ولی سر این سوختن ها حتی نذاشت هیتسینک گرم بشه بعد از 5 دقیقه کار مقاومت 100 اهم دود کرد...
سر دو تا خازن هم 100.2 ولت دی سی دارم(خازن ها 50 ولتی هستن) ولی با ااین حال کانال سمت راست در حال کاره، به نظرتون خازن چند ولت مناسبش هست
بازم ممنون از وقتتون

mooje

کاربر
2013-12-06
11
8
عذرخواهم ترانزیستورهای tip 41 42 عوض کردم و خدارو شکر سالم موندن، ترانزیستور های 1015 و 1018 فقط عوض نکردم که اعداد مولتی متر با ترانزیستور سمت راست یکی هستن

gasemi.m100

VIP+ افتخاری
کاربر
2018-12-02
477
951
سلام. اخرین پستتون درست منظور رو نمیرسونه.
ولی در کل میدونیم که صدا یک سیگنال متناوبه که متقارن نیست و این سیگنال توسط قطعاتی مثل خازن و ترانزیستور فیلتر و تقویت میشه پس نشتی (خازن یا ترانزیستور) در این مدارات بسیار اسیب رسان هستند چرا که باعث عبور ولتاژ dc ناخواسته میشه که هر چقدر در طبقات امپلی پیشروی میکنه بیشتر و بیشتر میشه تا جای که ترانزیستور یا ای سی خروجی از نقطه کار خطی خارج میکنه و باعث فشار اوردن به اون قطعات و حتی باند هم میشه (گاهی نشتی مدار رو میشه به چشم دید به صورتی که وقتی دستگاه رو روشن می کنیم در لحظه ی اول یک صدای بمی میده (شاید هم نده) و باند یک مقدار از جای نرمالش بالا تر میاد و می مونه که نشون دهنده ی رسیدن ولتاژ dc به بانده)
پس این موارد بالا رو مورد نظر داشته باشید و حتما ترانزیستور ها و خازن ها رو به خوبی با مولتی متر یا تستر تست کنید

electronium

VIP+ افتخاری
کاربر
2020-07-30
1,040
2,858
32
فرق بین دو ترانزیستور اورجینال و فیک 2sa1943 رو براتون به تصویر کشیدم بلکه بدردتون بخوره
[hide]
علامت تیک ترانزیستور اورجینال ------ علامت ضربدر ترانزیستور غیر اورجینال
0.png 1.png
2.png 3.png
[/hide]

آخرین ویرایش:

mooje

کاربر
2013-12-06
11
8
ممنونم والا من تو مشهدم و برای قطعات میرم یک راست پاساژ مهتاب طبقه دوم هر وقت قطعه گرفتم یک در میان خراب بودن.
.
طبق کمک دوستان عزیز خازن های صافی که باد کرده بودن تست کردم یکیشون از دو طرف شارژ و دشارژ میشد(یک سمت به آرومی شارژ میکرد) ولی خازن دیگه از یک سمت شارژ و از طرف دیگه مولتی متر عدد ۱ بدون تغییر نشون می داد. در ضمن تمام قطعات دیودها مقاوت ها رو هم تست کردم سالم بودن فقط تجربه تست خازن عدسی رو ندارم که نتونستم بفهم درستن یا نه

بالا