آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: مدار چپگرد راستگرد موتور dc

shahriarrs

کاربر vip
کاربر
2019-10-06
24
23
سلام دوستان وقت بخیر
یه مدار از نت پیدا کردم و برای موتور دریل شارژی ۱۲ ولت بستم اما جواب نگرفتم. هر کدوم از کلید ها رو فعال میکنم ورودی برق مدار اتصال کوتاه میشه. کسی ایراد مدار رو میدونه؟ بدون بار مدار رو تست کردم

shahriarrs

کاربر vip
کاربر
2019-10-06
24
23
Screenshot_2021-07-20-14-35-29-832_com.miui.gallery.jpg

مدار اینه از رله تو نقشه ۱۲ ولت ۸ پایه استفاده کردم

gasemi.m100

VIP+ افتخاری
کاربر
2018-12-02
477
955
سلام به احتمال زیاد مدار رو اشتباه وصل کردید. مدل رله تون رو سرچ کنید و از درستی پایه ها اطمینان حاصل کنید.
اگه میتونید این مدار رو تحلیل کنید که زیاد سخت نیست اون موقع بهتر میتونید پیاده سازیش کنید.

خادم مقدم

کاربر vip
کاربر
2013-07-16
177
692
خراسان رضوی
سلام، این مداری که گذاشتی باید بدون مشکل کار کنه، دیود رو هم با توجه به میزان آمپری که موتورت میکشه بایستی انتخاب کنی. ترتیب پایه های رله باید رعایت بشه.
بجای این از مدار H-bridge ترانزیستوری یا ماسفتی هم میتونی استفاده کنی.

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
ببخشید .دوست خوبم
الان فهمیدن مشکل کار کجا هست . دکمه های سبز و قرمز کلید معمولی نیست . کلید لحظه ای است با فشار دادن درست کنتاکت کلید وصل میشه وبا رها کردن دست کنتاکت کلید باز میشه . نقشه خودت که ارسال کردی درست است.
متشکرم

پیوست‌ها

آخرین ویرایش:

shahriarrs

کاربر vip
کاربر
2019-10-06
24
23
سلام
به نظر من این مدار اشتباه است.
در موتور های DC برای تغییر جهت گردش با جا به جای سیم مثبت و منفی جهت گردش موتور عوض میشه.
در نقشه بالا تغییرات زیر را انجام بده

متشکرم

خیلی ممنونم از شما

shahriarrs

کاربر vip
کاربر
2019-10-06
24
23
سلام دوباره . سطح الکترونیک شما مشخص نیست که طبق ان دوستان راهنمایی کنن. میتونید مداری که گذاشتید رو تحلیل کنید؟ اگه بله تحلیلتو رو بنویسید

بله دوست عزیز. بنده متوجه شدم رله رو اشتباه انتخاب کردم با توجه به پایه های رله باید نوع دیگه ای استفاده شه که متاسفانه پیدا نکردم این نوع رله.برای همین جواب نگرفتم. مدارمو با مدار ماسفتی جایگزین میکنم.تشکر

بالا