آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

كاهش زمان تاخير محافظ برق

bird

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2006-10-09
48
78
با سلام و خسته نباشيد
من يك محافظ برق يخچال دارم كه زمان تاخيرش در حدود 5 دقيقه مي باشد، مي خواهم زمان تاخيرش را به حدود يك دقيقه كاهش بدم و براي كامپيوتر استفاده كنم.
لينك برد محافظ هم در زير قرار دادم در صورت امكان اگر راهنمايي بفرماييد ممنون مي شم.
با تشكر
http://www.4shared.com/photo/40WJt1co/Picture_001.html

Picture_001.html

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,551
با سلام و خسته نباشيد
من يك محافظ برق يخچال دارم كه زمان تاخيرش در حدود 5 دقيقه مي باشد، مي خواهم زمان تاخيرش را به حدود يك دقيقه كاهش بدم و براي كامپيوتر استفاده كنم.
لينك برد محافظ هم در زير قرار دادم در صورت امكان اگر راهنمايي بفرماييد ممنون مي شم.
با تشكر
با سلام :
{به حدود يك دقيقه كاهش بدم و براي كامپيوتر استفاده كنم.} !!!!؟؟؟؟
دوست عزيز قبل از اينكه محافظ را در سيستم بكار گيريد بهتر است از اصول و نحوه كار محافظ برق يخچال اطلاعاتي داشته باشيد و بعد تصميم به دستكاري و استفاده از ان در كامپيوتر بگيريد .
دستگاه محافظ برق يخچال صرفا براي يخچال و فريزر و چنين دستگاه هايي در نظر گرفته شده و استفاده از ان به غير--- معقولانه نميباشد .
طرز كار اين دستگاه بدين شرح ميباشد كه فرض كنيد در حالت نرمال برق شهر يخچال شروع بكار كرده و موتور كمپرسور ان به حدي رسيده كه تحت فشار كامل بار و گاز رساني به اوج خود ميباشد خب موتور فوق در اين شرايط بيشترين بار ممكنه خود را متحمل ميباشد حال چنانكه به هر دليلي براي لحظه اي برق شهر قطع يا ولتاژ ان كمتر از حد مجاز گردد موتور مقداري از قدرت توانايي خود را از دست داده و فشار بيشتري را متحمل خواهد شد تا به كار خود ادامه دهد و يا همين لحظه برق حتي براي مدت كوتاهي قطع شود و دوباره وصل شود موتور مجبور خواهد بود در بيشترين مقدار بار خود استارت كند كه اين مشكل موجب سوختن موتور فوق خواهد بود حال محافظ در چنين شرايطي و حتي اگر برق شهر براي لحظه اي قطع گردد به مدت 3 الي 5 دقيقه صبر ميكنه تا فشار موتور به حالت طبيعي خود برگردد و با وصل برق مجدد توسط محافظ موتور به ارامي و نرمال شروع بكار ميكنه كه اين مورد از نظر فني قابل قبول و كاري معقولانه ميباشد .
حال با توجه به اينكه در دستگاه هاي غير موتور داري مثل يخچال و فريزر و... و با توجه به اينكه تقريبا همه دستگاه هاي موجود امروزه از منابع تغذيه سويچينگ استفاده ميكنند { اگر به كاتالوگ برچسبي اين دستگاه ها دقت كنيد نوشته {فرضا } دامنه نوسانات از 90 ولت ورودي الي 260 ولت .....
به نظر شما چه دليلي براي استفاده از چنين دستگاهي در كامپيوتر و تلويزيون و سي دي و.... داريد ؟؟؟؟ غير از بروز خرابي بيشتر در دستگاه هاي فوق دليلي براي بهينه سازي استفاده و مصرف چنين محافظي در سيستم هاي غير موتوري ندارد .
اميدوارم براتون مفيد واقع بشه .
در ضمن از روي شكل نميشه تشخيص داد كه كدوم قطعات چه نقشي دارند بايد شماتيك انرا بزاريد .
توسط پتانسيومتر انتهاي مدار ميتوان از سه دقيقه الي 5 دقيقه تنظيم كرد و اينهم مربوط ميشه به نوع يخچال يا فريزري كه {بزرگي و كوچكي و حجم و فوت انها } كم حجم ها سه دقيقه و حجيم و بزرگها 5 دقيقه }مورد استفاده قرار ميگيره.
موفق باشيد .

من با اقای رجبی موافقم چون من حدود دوسال در شرکت پیشرانه شمال کار میکردم
از مهندس اونجا همین سوال رو کردم میتونم این کار رو انجام بدم گفت شدن میشه اما این کار رو نکن به دلیل این که
1 تایم زیادی که داره برا یخچال طراحی شده (به خاطر دلایلی که اقای رجبی گفتن )
2 محافظ یخچال در برابر نوسانات برق عکس العمل کمتر ی نسبت به محافظ کامپیوتر داره محافظ کامپیوتر در کوچکترین نوسانا خودشو قطع میکنه اما مال یخچال نه
3 توانی که برای محافظ یخچال استفاده میشه با محافظ کامپیوتر فرق داره (میزان تعریف شده جریان کشی و ولتاژ که برا محافظ ها تعریف میشه )
و چیز هایی دیگه که از نظر ساختار داخلی محافظ یخچال رو از محافظ کامپیوتر جدا میکنه

صابری

کنترل کل سایت
ناظم انجمن
2009-05-31
11,796
134,634
اصفهان
به نام خدا

سلام و با اجازه جناب آقای رجبی. مسلما این کار اصولی نیست.
اما چند سال پیش یکی از دوستان یک محافظ پدر ومادر دار گران قیمت داشت که ولتاژ خروجی را هم تثبیت میکرد. مثلا وقتی ولتاژ برق شهر افت شدید داشت بوسیله رله و ترانسهای افزاینده به طور اتوماتیک ولتاژ خروجی تنظیم میشد. تنها عیب آن تاخیر 4-5 دقیقه ای آن بود که آنموقع با تغییر مقدار یکی از خازنهای الکترولیت مدار که فکر میکنم 100 میکرو بود و مقدار آن را کم کردم مشکل حل شد.
حالا چطوری این خازن را پیدا کردم؟
خیلی ساده در زمان تاخیر، ولتاژ خازنهای الکترولیت را گرفتم و متوجه شدم که یکی از خازنها به آرامی ولتاژ آن کاهش میابد و با دشارژ کامل آن رله دستگاه عمل کرده و برق وصل میشود و ظرفیت آن خازن راکم کردم تا مشکل حل شود.
حالا شما هم اگر اصرار بر این مسئله دارید همین کاررا بکنید شاید نتیجه بگیرید.
موفق باشید...

khosrowG

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2009-05-02
337
6,330
با سلام و خسته نباشيد
با تشكر
http://www.4shared.com/photo/40WJt1co/Picture_001.html

با سلام

و با کسب اجازه از سروران خودم

دوست عزیز شما میتوانید با تغییر ظرفیت خازن و مقاومت در قسمت تایمر دستگاه یا چنانچه پتانسیمتر برای این منظور داشته باشد با تغییر پتانسیمتر زمان را بین 20 الی 40 ثانیه تنظیم کنید و استفاده کنید . ولی به دلایلی که استاد رجبی فرمودند شما دیگر نمیتوانید از این دستگاه برای یخچال استفاده کنید .

باتشکر

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,551
به نام خدا

سلام و با اجازه جناب آقای رجبی. مسلما این کار اصولی نیست.
اما چند سال پیش یکی از دوستان یک محافظ پدر ومادر دار گران قیمت داشت که ولتاژ خروجی را هم تثبیت میکرد. مثلا وقتی ولتاژ برق شهر افت شدید داشت بوسیله رله و ترانسهای افزاینده به طور اتوماتیک ولتاژ خروجی تنظیم میشد. تنها عیب آن تاخیر 4-5 دقیقه ای آن بود که آنموقع با تغییر مقدار یکی از خازنهای الکترولیت مدار که فکر میکنم 100 میکرو بود و مقدار آن را کم کردم مشکل حل شد.
حالا چطوری این خازن را پیدا کردم؟
خیلی ساده در زمان تاخیر، ولتاژ خازنهای الکترولیت را گرفتم و متوجه شدم که یکی از خازنها به آرامی ولتاژ آن کاهش میابد و با دشارژ کامل آن رله دستگاه عمل کرده و برق وصل میشود و ظرفیت آن خازن راکم کردم تا مشکل حل شود.
حالا شما هم اگر اصرار بر این مسئله دارید همین کاررا بکنید شاید نتیجه بگیرید.
موفق باشید...
سلام :
با تشكر از اظهار نظر همه دوستان و راهنمايي اقاي صابري ... البته ميتوان از طريق تغيير مقاومتهاي واقع در مسير پتانسيومتر تنظيمي موجود نيز به نتيجه رسيد اما در مورد دستگاه مورد اشاره اقاي صابري مسله استابليزر با محافظ برق يخچال فرق ميكنه به نظر من استفاده از استابليزر كه بتواند ولتاژ را تثبيت كند مانعي ندارد و مفيد خواهد شد حالا بماند كه وجود يك تايمر تاخير دهنده وصل -- خودش براي ساير دستگاه ها موجب نارسايي مي شود . تا نظر دوستان چي باشد .؟
موفق باشيد .

MAHMOODI

موسس انجمن
پرسنل مدیریت
مدیرکل
2006-10-02
9,706
40,596
هرمزگان
www.irantk.ir
من قبلا به یک تایمری نیاز داشتم که مدت تاخیرش 30 ثانیه باشه و یک محافظ یخچال دم دستم بود که با تغییر مقدار خازن مقدار تاخیر ان را از 4 دقیقه به 30 ثانیه کاهش دادم و روش پیدا کردن خازنی که مربوط به تایم هست:
خازن ها را یکی یکی ازاد میکردم و محافظ را به برق میزدم و در صورتی که فوری وصل شد یعنی همین خازن مورد نظر هست
مثلا اول خازن C1 را از مدار ازاد میکردم و محافظ را به برق میزدم در صورتی که بدون تاخیر وصل نمیشد ان را لحیم میکردم و میرفتم سروقت خازن های دیگر و این کار را ادامه میدادم تا به خازنی میرسیدم که تا ان را ازاد کنیم بدون تاخیر رله وصل میشود
و مقدار همان خازن را اگر 100 میکرو باشه اگر از 47 میکرو استفاده کنید تقریبا 2 دقیقه میشه و از 22 میکرو استفاده کنیم تقریبا 1 دقیقه و اگر 10 میکرو استفاده کنیم تقریبا 30 ثانیه
ممکنه ظرفیت خازن مورد نظر متفاوت باشد

nazari_omega

کاربر vip
vip
کاربر
2008-02-18
327
4,296
بهشهر (اشرف البلاد)
به نظر بنده استفاده از محافظ در دستگاههایی که تغذیه سوییچینگ دارن لزومی نداره. مگر در مواقعی که نوسانات از 260 ولت بیشتر بشه.که این مسئله تو بعضی از روستاهای اطراف شهر ما اتفاق میفته. که از 300 ولت هم میگذره یا دوفاز میشه(به جای نول هم یه فاز دیگه میاد) . که اکثرا باعث خرابی تلویزیون و دستگاههای الکترونیک میشه . من هم بهشون پیشنهاد میکنم که از محافظ استفاده بکنند که در صورت برخورد به چنین مسئله ای محافظ دچار مشکل بشه نه دستگاههاشون. برای کامپیوتر هم هیچ دستگاهی بهتر از استابلایزر نیست چون هم دستگاه محافظت میشه هم خروجیش ثابته.موفق باشید

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,271
ایران
باسلام
ضمن تایید فرمایشات استاد بزرگوار رجبی و دیگر بزرگواران
من حدود 35 سال پیش و شاید بیشتر یک کیتی از محافظ بدستم رسید دیدم زمان تاخیر زیادی دارد بررسی کردم همان محلی که دوستان به خازن مورد نظر اشاره کردند را پیدا کرده و در اصل یک خازن و یک مقاومت بصورت سری در مدار قرار گرفته اند این مقاومت میتواند پتانسیومتر یا مقاومت ثابت باشد که مدت زمان تاخیر را مشخص میکند و از فرمول زیر بدست میاید:
T=RXC
T زمان تاخیر برحسب ثانیه
R مقاومت برحسب اهم
C خازن برحسب فاراد
و با همین فرمول پاسخ گرفتم

آخرین ویرایش:
بالا