آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: از کار افتادن فن کولر پنجره ای RTC

microbit

کاربر
2009-05-07
63
308
گیلان
www.azadshop.net
درود بر شما عزیزان

کولر مذکور بصورت دست دوم خریداری شده و بعد از نصب متوجه شدم که پنل جلوی کولر کمی قر و قاطی کار میکنه و دکمه ها درست عمل نمیکنن. حتی دکمه خاموش و روشن!
ولی با کنترل درست کار میکرد.
که بعد پنل جلو رو باز کردم و دیدم خیلی از پایه ها روی برد پنل، سولفاته شدن و تمیزشون کردم و مشکل پنل تا حدودی حل شد.

در روز اول بعد از روشن شدن، حدود 1 دقیقه فن کار میکرد، و بعد کمپرسور استارت میشد.
بعد از ساعتها کار کردن از دمای 30 درجه به 27 درجه میرسید و به زحمت تا 25 هم پیش میرفت.
روزها به دلیل افت ولتاژ منطقه ای، چند باری کولر رو روشن کردم ولی کمپرسور بعد از یکی دو دقیقه کار کردن قطع میشد.
تا اینکه تصمیم گرفتم دیگه روشن نکنم و شبها که وضعیت برق بهتره ازش کار بکشم.
تا اینکه دیشب وقتی روشنش کردم دیدم که فن در حالت های FA, F1, F2, F3 کار نمیکنه. با تغییر وضعیت از طریق کنترل یا پنل صدای تیک تیک رله میاد ولی فن به هیچ وجه استارت نمیشه. اما فرمان صحیح بعد از یک دقیقه کماکان به کمپرسور منتقل میشه و کمپرسور شروع به کار کردن میکنه. البته بعد از چند ثانیه صدایی شبیه تخلیه باد میاد و کمپرسور خاموش میشه.
اولین باری که کولر رو روشن کرده بودم، فن در حالت F1 کار نمیکرد. ولی در بقیه حالتها مشکلی نداشت.
کلیه قطعات روی برد پنل و برد داخلی تست ظاهری و عملی شدن مشکل خاصی مشاهده نشد.
فن رو با دست چرخوندم، و مجدد کولر رو روشن کردم، راه افتاد...

بنده کارم قبلا اکترونیک بود، ولی تابحال با کولر سرشاخ نشدم.
لطفا راهنمایی بفرمایید مشکل از چی میتونه باشه که:
1- فن یه خط در میون کار میکنه
2- کمپرسور بعد از دو سه دقیقه کار کردن ابتدا صداش کم و درنهایت خاموش میشه

میزان ولتاژ ورودی خونه هم بین 190 الی 197 متغیره
تشکر.

آخرین ویرایش:

HS13&86

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
کاربر
2021-03-31
727
1,418
استان گلستان
درود بر شما عزیزان

کولر مذکور بصورت دست دوم خریداری شده و بعد از نصب متوجه شدم که پنل جلوی کولر کمی قر و قاطی کار میکنه و دکمه ها درست عمل نمیکنن. حتی دکمه خاموش و روشن!
ولی با کنترل درست کار میکرد.
که بعد پنل جلو رو باز کردم و دیدم خیلی از پایه ها روی برد پنل، سولفاته شدن و تمیزشون کردم و مشکل پنل تا حدودی حل شد.

در روز اول بعد از روشن شدن، حدود 1 دقیقه فن کار میکرد، و بعد کمپرسور استارت میشد.
بعد از ساعتها کار کردن از دمای 30 درجه به 27 درجه میرسید و به زحمت تا 25 هم پیش میرفت.
روزها به دلیل افت ولتاژ منطقه ای، چند باری کولر رو روشن کردم ولی کمپرسور بعد از یکی دو دقیقه کار کردن قطع میشد.
تا اینکه تصمیم گرفتم دیگه روشن نکنم و شبها که وضعیت برق بهتره ازش کار بکشم.
تا اینکه دیشب وقتی روشنش کردم دیدم که فن در حالت های FA, F1, F2, F3 کار نمیکنه. با تغییر وضعیت از طریق کنترل یا پنل صدای تیک تیک رله میاد ولی فن به هیچ وجه استارت نمیشه. اما فرمان صحیح بعد از یک دقیقه کماکان به کمپرسور منتقل میشه و کمپرسور شروع به کار کردن میکنه. البته بعد از چند ثانیه صدایی شبیه تخلیه باد میاد و کمپرسور خاموش میشه.
اولین باری که کولر رو روشن کرده بودم، فن در حالت F1 کار نمیکرد. ولی در بقیه حالتها مشکلی نداشت.
کلیه قطعات روی برد پنل و برد داخلی تست ظاهری و عملی شدن مشکل خاصی مشاهده نشد.
فن رو با دست چرخوندم، و مجدد کولر رو روشن کردم، راه افتاد...

بنده کارم قبلا اکترونیک بود، ولی تابحال با کولر سرشاخ نشدم.
لطفا راهنمایی بفرمایید مشکل از چی میتونه باشه که:
1- فن یه خط در میون کار میکنه
2- کمپرسور بعد از دو سه دقیقه کار کردن ابتدا صداش کم و درنهایت خاموش میشه

میزان ولتاژ ورودی خونه هم بین 190 الی 197 متغیره
تشکر.

سلام و درود،
1- برق شهر برای کولر ضعیفه و باید تقویت بشه.
2- اصلا نباید وقتی فن کار نمیکنه کولر رو روشن کرد، چون این کار
باعث یخ زدگی لوله ها و در نتیجه ترکیدن لوله ها میشه.
3- ولتاژی که به فن میرسه رو بررسی کنین.
4- خازن فن رو عوض کنین، در بعضی مدل ها خازن روی برد قرار
گرفته و در بعضی مدل ها یه خازن مشترک برای کمپرسور و
فن وجود داره و در مدل های قدیمی خازن کمپرسور و فن جدا ولی
در کنار هم قرار گرفتن.
موفق و پیروز باشید.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: microbit

microbit

کاربر
2009-05-07
63
308
گیلان
www.azadshop.net
سلام و درود،
1- برق شهر برای کولر ضعیفه و باید تقویت بشه.
2- اصلا نباید وقتی فن کار نمیکنه کولر رو روشن کرد، چون این کار
باعث یخ زدگی لوله ها و در نتیجه ترکیدن لوله ها میشه.
3- ولتاژی که به فن میرسه رو بررسی کنین.
4- خازن فن رو عوض کنین، در بعضی مدل ها خازن روی برد قرار
گرفته و در بعضی مدل ها یه خازن مشترک برای کمپرسور و
فن وجود داره و در مدل های قدیمی خازن کمپرسور و فن جدا ولی
در کنار هم قرار گرفتن.
موفق و پیروز باشید.

درود بر شما
ممنونم بابت توضیحاتتون.
ولتاژ فن رو هم بررسی و اعلام میکنم

برد داخلی رو خودم شخصا تست نکرده بودم و بخاطر مشکلی که داشتم نتونستم برم روی نردبون. و همکارم تست کرد. ظاهرا دقت کافی نداشت و درست چک نکرده بود.
امروز خودم مجدد دست به کار شدم و برد داخلی رو هم کشیدم بیرون و متوجه چندتا مورد جالب شدم.

1- دو خازن در بخش تغذیه وجود داشت که یکی کوچکتر و یکی بزرگتر(اندازه قوطی آب میوه رانی) که نمیدونم کدومش مال فن هستش. اما در هر دو خازن یکی از چهار پایه آزاد بود.
2- برد رو باز کردم، در مسیری که سیم سنسور دما وصل شده، یک مقاومت سوخته پیدا کردم که رنگهاش مشخص نیست و حتی یکی از پایه هاش کلا به برد وصل نبوده. ظاهرا دمای بسیار بالایی رو تحمل کرده (مقدارش رو چطور بفهمم؟)
3- با دست که فن رو آروم چرخوندم متوجه شدم فن کمی منحرف شده و به لبه های کاور گیر میکنه ولی بعد از کمی چرخوندن روان میشه و جایی گیر نمیکنه .ظاهراً میله شفت خیلی کثیف و پر از گرد و خاکه....که هر بار فن وایمسته مدتی بعد خشک میشه نمیتونه راه بیافته.(نظرتون رو در این مورد بفرمایید. کولر هنوز در ارتفاعه و نیاوردمش پایین )

آخرین ویرایش:

2aagh

کاربر vip
کاربر
2019-11-13
86
173
39
ahwaz
شما عنوان رو زدی فن کولر پنجره ای ولی صحبت از برد میکنی????????????

HS13&86

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
کاربر
2021-03-31
727
1,418
استان گلستان
درود بر شما
ممنونم بابت توضیحاتتون.
ولتاژ فن رو هم بررسی و اعلام میکنم

برد داخلی رو خودم شخصا تست نکرده بودم و بخاطر مشکلی که داشتم نتونستم برم روی نردبون. و همکارم تست کرد. ظاهرا دقت کافی نداشت و درست چک نکرده بود.
امروز خودم مجدد دست به کار شدم و برد داخلی رو هم کشیدم بیرون و متوجه چندتا مورد جالب شدم.

1- دو خازن در بخش تغذیه وجود داشت که یکی کوچکتر و یکی بزرگتر(اندازه قوطی آب میوه رانی) که نمیدونم کدومش مال فن هستش. اما در هر دو خازن یکی از چهار پایه آزاد بود.
2- برد رو باز کردم، در مسیری که سیم سنسور دما وصل شده، یک مقاومت سوخته پیدا کردم که رنگهاش مشخص نیست و حتی یکی از پایه هاش کلا به برد وصل نبوده. ظاهرا دمای بسیار بالایی رو تحمل کرده (مقدارش رو چطور بفهمم؟)
3- با دست که فن رو آروم چرخوندم متوجه شدم فن کمی منحرف شده و به لبه های کاور گیر میکنه ولی بعد از کمی چرخوندن روان میشه و جایی گیر نمیکنه .ظاهراً میله شفت خیلی کثیف و پر از گرد و خاکه....که هر بار فن وایمسته مدتی بعد خشک میشه نمیتونه راه بیافته.(نظرتون رو در این مورد بفرمایید. کولر هنوز در ارتفاعه و نیاوردمش پایین )

سلام مجدد،
1- خازن کوچکتر، مال فن هست.
آزاد بودن یک یا دوتا از پایه ها عادیه.
2- یا اینکه چند تا مقاومت رو شانسی امتحان کنین، یا اینکه
عکس برد مشابه رو از اینترنت پیدا کنین.
3- در این صورت اول با مسواک گرد و غبار رو پاک کنین و بعد
بلبرینگ ها رو روغن کاری کنین، اگه باز هم درست نشد، بلبرینگ ها
باید عوض بشن.
موفق و پیروز باشید.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: microbit
بالا