آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

سوال: تشخیص مقاومت سوخته برد شارژر

nima.mhq

کاربر
2017-03-13
173
295
43
خراسان رضوی ..
سلام

اول از همه اهم گیری کن ببین مقدار داره و فقط رنگش رفته یا سوخته چون نمانده سالم باشه فقط ریخت و قیافش بهم ریخته طفلی.
اگه سالم بود همسان با وات بالاتر بزار یا دوتا با مقدار دو برابر رو موازی جایگزین کن.
اگه هم سوخته بود یک پراپ نوک تیز بردار از یک پایه تا وسط مقاومت رو بگیر بعد یک سوم و همین جور تا یک مقداری بدست بیاری .بعدش هر کدوم مقدار داد که میده میتونی همشو رو حساب کنی از روی اون مقدار .مثلا اگه از وسط تا یک پایه رو داد ۴۵ یعنی مقاومت ۱۰۰ اهم بوده . یا اگه یک سوم رو دار ۷۰ کیلو اهم یعنی مقاومت ۲۰ کیلو بوده . یک راه دگ هم از اینترنت نقشه شماتیک رو پیدا کن . اگه یک مدار خاص نباشه میتونی از نقشه های هم سان هم استفاده کنی .
یک راه دگ هم این که از یکی که تجربه خیلی زیادی داره تو تحلیل مدار درخواست کنید از طریق مکان دیگر قطعات و منطق طراحی مقدار اون رو تشخیص بده . هر قطعه جایی که هست داره از یک قانون مشخص پیروی میکنه و تمام این قوانین مشترکه. مثلا اگه یک مقاومت تو پایه Io یک میکرو باشه میشه متوجه شد که مقاومت محافظت از جریان برای میکرو هست و مقدارش معقول و مشخصه.
ببخشید زیاد انگار حرف زدم .
یاد آوری میکنم به خودم که من این روش ها رو از اساتید بزرگم خصوصا استاد عزیزم ( چشمام) جناب مهندس غزال ( گرامی) یاد گرفتم ... تمام قد مخلص این پدیده های کمیاب هستم.. چقدر شیرین با مثال های عمیق ... سپاس گذارم.

بالا