آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

درخواست: مشکل در هویه تفنگی جی تی کو

yousof156

کاربر vip
کاربر
2020-12-06
122
178
سلام .
یه هویه تفنگی مشتری آورده که کار نمی کنه .
سیم پیچ زرد که بزرگتره مقاومتش حدود ۴۳ بود اما دو سر خروجی که سری متصل میشه، اتصال کوتاست .
یعنی سیم پیچ ثانویه سوخته ؟
تست من درست است ؟
در صورت سوختن ثانویه میشه اونو باز پیچید ؟
یا کلا باید ترانس عوض بشه؟ آیا بصرفه هست.
زمانی که تو برق می زنم و کلید رو نگه می دارم سیم پیچ بزرگتر حالت مغناطیسی پیدا می کنه .
ممنون از راهنماییتون .
تصویر هویه:
https://s4.uupload.ir/files/۲۰۲۱۰۶۳۰_۱۲۲۹۵۴_9ahz.jpg

آخرین ویرایش:

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,296
ایران
سلام .
سیم پیچ زرد که بزرگتره مقاومتش حدود ۴۳ بود اما دو سر خروجی که سری متصل میشه، اتصال کوتاست .
تست من درست است ؟
زمانی که تو برق می زنم و کلید رو نگه می دارم سیم پیچ بزرگتر حالت مغناطیسی پیدا می کنه .
ممنون از راهنماییتون .
تصویر هویه:

سلام
سیم پیچ ثانویه با تعداد دور کمتر با سطح مقطع بزرگتر . اهمش باید کمتر باشه . در اهمتر های خوب حدودا 0.2 نشون میده . و خیلی سخت میسوزه یا آسیب میبینه.
به احتمال زیاد عایق های سیم پیچ ثانویه از بین رفته دوباره عایق کاری کنی درست میشه .
سیم پیچ اولیه با تعداد دور زیاد با سطح مقطع کمتر . اهمش حدودا 50 الی 60 اهم باشه . و بیشتر اسیب مبینه .
متشکرم

yousof156

کاربر vip
کاربر
2020-12-06
122
178
سلام
سیم پیچ ثانویه با تعداد دور کمتر با سطح مقطع بزرگتر . اهمش باید کمتر باشه . در اهمتر های خوب حدودا 0.2 نشون میده . و خیلی سخت میسوزه یا آسیب میبینه.
به احتمال زیاد عایق های سیم پیچ ثانویه از بین رفته دوباره عایق کاری کنی درست میشه .
سیم پیچ اولیه با تعداد دور زیاد با سطح مقطع کمتر . اهمش حدودا 50 الی 60 اهم باشه . و بیشتر اسیب مبینه .
متشکرم

ممنون . چطور متوجه بشم که عایق های ثانویه آسیب دیده یا نه ؟و چطور میشه اونو دوباره عایق کاری کرد ؟

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,296
ایران
ممنون . چطور متوجه بشم که عایق های ثانویه آسیب دیده یا نه ؟و چطور میشه اونو دوباره عایق کاری کرد ؟

سلام
دوست خوبم نوک هویه را باز کن . به دو سر هویه ال ای دی معمولی وصل کن میتونی با دست هم نگه داری . و بعد کلید هویه را روشن خاموش کن اگر ال ای دی چشمک زد سالم است .
برای عایق کاری میتونی سیم مسی را از قرقره ترانس باز کن و سیم را از داخل عایق وارنیش عبور بده و دوباره به سر جاش ببند.
و هم میتونی که سیم ثانویه شبیه تسمه مسی است میتونی با فاصله کم به هم دیگر نخوره سیم پیچی کنی . و بعد از بستن ترانس با لاک سیم ( لاک هوای خشک) جا های خالی را عایق کن .
متشکرم

electronium

VIP+ افتخاری
کاربر
2020-07-30
1,027
2,824
31

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,296
ایران
سلام
هویه القای یا هفت تیری در واقع یک ترانسفور ماتور کاهنده است که ازسه بخش تشکیل شده است.
- سیم پیچ اولیه که به منبع تغذیه الکتریکی به جریان متناوب وصل میشود.
-هسته مغناطیسی که از طریق آن شار مغناطیسی متناوب مدار خود را کامل میکنند.و موجب ایجاد جریان الکتریکی در سیم پیچ ثانویه میشود.
- مقاومت سیم نوک هویه خیلی بیشتر از حلقه ثانویه است.لذا انرژی گرمایی تلف شده نوک هویه را به شدت گرم میکنند.
-سیم پیچ ثانویه که بازوی دوم هسته قرار میگیرد معمولا شامل یک یا چند دور سیم مسی با قطر زیاد میاشد.

ادامه دارد.
متشکرم

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,296
ایران
ترانسفورماتور هویه های هفت تیری یک ترانسفور ماتور کاهنده است
قسمت اولیه سیم پیچ 220 ولت است که به برق شهری وصل میشود.
قسمت ثانویه سیم
پیچ تا حدود یک ولت است یا کمتر با جریان بالاتر مثلا 10 آمپر یا 50 آمپر
به طور مثال
ثانویه اش ولتاژ کم با جریان بالا هست. مثلا یک ولت با جریان 10 آمپر
نوک مسی هویه که نازکتر از سیم پیچ ثانویه هست با عبور جریان داغ میشه.
متشکرم

HS13&86

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
کاربر
2021-03-31
707
1,377
استان گلستان
سلام .
تست من درست است ؟
ممنون از راهنماییتون .
تصویر هویه:

سلام و درود، برد دیمر تست شده؟
سیم پیچ ثانویه مقاومتش بسیار پایینه در حدی که به زور میشه
فهمید که چند دهم اهمه.
راستی لامپ هویه روشن میشه؟

بالا