آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

مشکل: افت ولتاژ پاور 12 ولت 40 امپر

مهدی سامانی

کاربر vip
کاربر
2017-03-23
88
48
با عرض سلام خدمت اساتید

پاور صنعتی 12 ولت 40 امپر که ولتاژ از 12 به 5 ولت افت کرده قطعات هم سالم است فقط ایسی را نداشتم تعویض کنم. لطفا راهنمایی کنید.

پیوست‌ها

• 776.9 کیلوبایت بازدیدها: 263
آخرین ویرایش:

arash_hj23

کاربر vip
کاربر
2008-10-13
155
412
سلام
لطف کنین از مدارتون عکس بزارین ، کسی چجوری میتونه ندیده راهنمایی کنه ، چون صدها مدل پاور سویچینگ 12 ولت 40 امپر در دنیا طراحی و ساخته شده

mehdi kardouni

VIP+ افتخاری
کاربر
با سلام .همین که ولتاژ اندکی درخروجی دارید بیانگر این است که مدار به حالت سلف اوسیلیشن میرود فلذا مدار های ولتاژ متشکل از ترانزیستور های قدرت سالم به نظر میرسد. اگر بخواهم آدرس سر راست به شما بدهم ترانزیستورهای کوچک to-92 که در کنار دیود زینر ها و موازی با ان قرار داردند را بررسی کنید . خود دیودها هم احتمال خرابی دارند . درنهایت ایراد از آیسی میتواند باشد.

arash_hj23

کاربر vip
کاربر
2008-10-13
155
412
با عرض سلام خدمت اساتید

پاور صنعتی 12 ولت 40 امپر که ولتاژ از 12 به 5 ولت افت کرده قطعات هم سالم است فقط ایسی را نداشتم تعویض کنم. لطفا راهنمایی کنید.

در تکمیل فرمایشات دوستان باید بگم : اول از همه خازن کنار ترانس زرد رنگ رو که احتمالا حدود 100 میکروفاراده رو تعویض کنید و خود دو ترانزیستور بزرگ رو چک کنین بیرون مدار . دو خازن c11 و کناریش حدود 4.7 میکرو هستن که در مسیر بیس دو ترانزیستور بزرگ هستن رو هم نو بزارید . دو ترانزیستور کوچک Q3 و Q4 و دیود زنر کنارشون رو هم تست کنین سالم باشن . اگر باز مدارتون 12 ولت خروجی نداد دیود های 3 پایه سر وسط خروجی مدار رو چک کنین و در اخر به ای سی شک کنین و تعویض کنین . زیر برد رو هم از نظر قلع مردگی چک کنین . جالبه که فرمودین 40 امپر خروجی میده ولی اصلا به قطعات مدارتون چنین چیزی نمیخوره و ازش چنین جریانی نمیشه توقع داشت نهایتش بنظرم 20 امپر هست . مدارتون پتانسیومتر تنظیم خروجی هم نداره جالبه !

Newman1

VIP+ افتخاری
کاربر
2018-04-12
343
883
در تصویر مقاومت r39 یه پایش بنظر در اومده ببین از اون نیست در ضمن اینکه دقیقا 5 ولت میده شاید پاور پنج ولته نوشته روی قابش رو کنترل کن چون خیلی نو بنظر میاد

مهدی سامانی

کاربر vip
کاربر
2017-03-23
88
48
سلام خدمت دوستان همه بررسی شد فقط زمانیکه مقاومتی جای پتانسیومتر است را جامپر میکنم ولتاژ به 8 ولت میرسد.

arash_hj23

کاربر vip
کاربر
2008-10-13
155
412
سلام خدمت دوستان همه بررسی شد فقط زمانیکه مقاومتی جای پتانسیومتر است را جامپر میکنم ولتاژ به 8 ولت میرسد.

سلام . مدارتون اگر 12 ولتیه امکان نداره بدون ایراد باشه با این وضعیت ، مگر اینکه شاید 5 ولت هست و توی جعبه 12 ولت نصبش کرده باشن چون چاپرش هم شبیه 5 ولتی هست . اگر صد درصد مطمئن هستین 12 ولته و قبلا 12 ولت خروجیش رو تست کرده بودین به تعمیرش ادامه بدین .
اول مقاومت r39 رو که یک پایش قطع شده رو سر جاش لحیم کنین . دو خازن بزرگ بالای پاور رو از مدار خارج کنین و تست کنین و خازن سرامیکی آجری رنگ رو هم تست کنین تغیر ظرفیت نداده باشن . مسیز همون مقاومت جایگزین پتانسیومتر رو تا ای سی چک کنین از لحاظ قلع مردگی و بقیه پایه هارو هم همینطور . دیود های جلوی ترانزیستور بزرگ هم چک کنین بیرون خراب نباشن . اگر این موارد و موارد قبل رو دقیق چک کنین حتما ایراد رو پیدا می کنین

سای را

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2016-11-03
1,345
1,046
درود
پاورهایی که بیشتر استفاده دارند و استاندارد هستند
5ولت 40 آمپر
12ولت 30 آمپر

خب برد شما 5 ولت 40 امپر هست
با داشتن 5ولت در خروجی پاور اکی هست

مشهدی علی

کاربر
2017-06-01
5
5
با عرض سلام خدمت اساتید

باسلام به شما دوست عزیز من یک تغذیه۱۲ولت ۲۰ آمپر مثل همین مشکل شما داشتم پس از کلی جستجو باتعویز پتانسیومتر تغذیه درست شد بعداز تعویز حتما با پتانسیومتر ولتاژ را تنظیم کنید امیدوارم مشکل شما هم حل شود احتمال ۹۰ درصد درست میشود

بالا