آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

سوال: محافظت در برابر شارژ خازن در تستر قطعات T4

mioo_sara

کاربر
2008-02-23
143
531
سلام دوستان
من یه تستر قطعات T4 داشتم خازن را تخلیه نکرده بودم آیسی میکرو سوخت
یکی دیگه خریدم میخوام بدونم آیا راهی هست که بشه از دستگاه محافظت کرد در برابر شارژ خازن
گرچه سعی میکنم حواسم باشه و خازن را خالی کنم ولی اگر بر اثر غفلت یا فراموشی خازن دارای شارژ زدم میخوام نسوزه
دوستان اگر راهکاری دارند ارائه دهند
با تشکر

تصویر تستر را در زیر الصاق کردم
110992308.jpg

mehdifull

مدیر بخش تعمیر پخش های ماشین و ستاپ باکس
مدیر تالار
2007-10-28
3,333
50,515
شوش شهر دانیال نبی (ع)
دوست عزیز راه که وجود دارد اما باید کلا یک ماژول دیگر به این ماژول اضافه گردد که خودش باعث اختلال در کار کرد این دستگاه میشود اما در طراحی همین دستگاه طراح میتوانسته از رله برای اتصال کوتاه بودن همه پین ها در ابتدا به یکدیگر استفاده میکرده و با زدن دکمه استارت رله مدار باز میشد و آن وقت میکرو به هیچ عنوان آسیب نمیبیند

آخرین ویرایش:

mioo_sara

کاربر
2008-02-23
143
531
سلام دوست من وبسیار ممنونم بابت پاسخگوئی و مشارکت در تاپیک
در صورت امکان اگر مداری عملی یا ماژولی اماده سراغ دارید تا کار را راه بیاندازد معرفی کنید
با تشکر

mehdi kardouni

VIP+ افتخاری
کاربر
بله چند راه عمومی و کاربردی وجود داره که در پری آمپلیفایر های rf و امثالهم نیز از اونها استفاده میشه . اما تقریبا هیچ روشی برای محافظت قطعی و 100 درصدی وجود نداره . طراح اولیه این دستگاه نیز به این موضوع اشاره کرده. در این مورد خاص آرایه های دیودی میتونن به کمک شما بیان که البته ضمن محافظت نسبی باعث ایجاد چالش جدیدتری خواهد شد.

mioo_sara

کاربر
2008-02-23
143
531
بله چند راه عمومی و کاربردی وجود داره که در پری آمپلیفایر های rf و امثالهم نیز از اونها استفاده میشه . اما تقریبا هیچ روشی برای محافظت قطعی و 100 درصدی وجود نداره . طراح اولیه این دستگاه نیز به این موضوع اشاره کرده. در این مورد خاص آرایه های دیودی میتونن به کمک شما بیان که البته ضمن محافظت نسبی باعث ایجاد چالش جدیدتری خواهد شد.

در صورت امکان توضیحات بیشتری بدهید یا تصویری ارائه کنید تا کمک کند
با تشکر

mioo_sara

کاربر
2008-02-23
143
531
من در وب که گشتم بعضی از دوستان استفاده از دیود زنر را در زیف سوکت توصیه کرده بودند ولی من دقیقا نمیدونم چطور باید مدار کشی بشه ضمنا آیا استفاده از دیود زنر در زیف سوکت باعث نمیشه مثلا به جای خازن دیود نشون بده !!

mehdi kardouni

VIP+ افتخاری
کاربر
دوست عزیز راه که وجود دارد اما باید کلا یک ماژول دیگر به این ماژول اضاقه گردد که خودش باعث اختلال در کار کرد این دستگاه میشود اما در طراحی همین دستگاه طراح میتوانسه از رله برای اتصال کوتاه بودن همه پین ها به یکدیگر استفاده میکرده و با زدن دکمه استارت رله مدار باز میشد و آن وقت میکرو به هیچ عنوان آسیب نمیبیند

چنین طرحی از جانب طراح ارائه شده ولیکن در نمونه تجاری این مدل موجود نیست . حال با هدف کاهش مصرف مدار و یا .... . تا جایی که خاطرم هست در صورت آپدیت فریمور و اضافه کردن رله امکان بهره مندی از این قابلیت وجود دارد .

mehdi kardouni

VIP+ افتخاری
کاربر
من در وب که گشتم بعضی از دوستان استفاده از دیود زنر را در زیف سوکت توصیه کرده بودند ولی من دقیقا نمیدونم چطور باید مدار کشی بشه ضمنا آیا استفاده از دیود زنر در زیف سوکت باعث نمیشه مثلا به جای خازن دیود نشون بده !!
قرار نیست که دیود زینر را بین پین های میکرو قرار دهید .برای هر پین که قصد محافظت از آن را دارید باید از دو دیود سری شده و با پلاریته معکوس بین vcc و gnd استفاده کنید و آن پین را به اتصال مشترک بین دیودها متصل کنید . ضمنا با اتصال معکوس دیودها به تغذیه آنها را به حالت امپدانس بالا میبرید و اگر دیودهای شما ذاتا دارای ظرفیت خازنی پایینی باشند ، کوچکترین اثری بر عملکرد تستر نخواهد داشت. اما آن چالش ....

mehdifull

مدیر بخش تعمیر پخش های ماشین و ستاپ باکس
مدیر تالار
2007-10-28
3,333
50,515
شوش شهر دانیال نبی (ع)
چنین طرحی از جانب طراح ارائه شده ولیکن در نمونه تجاری این مدل موجود نیست . حال با هدف کاهش مصرف مدار و یا .... . تا جایی که خاطرم هست در صورت آپدیت فریمور و اضافه کردن رله امکان بهره مندی از این قابلیت وجود دارد .
برای یک طراح مدار این کاز یکی از ابتدایی ترین کارها به حساب می آید اما معمولا طراح مدار دوست ندارد یک کار را کاملا بدون نقض عرضه کند .

mioo_sara

کاربر
2008-02-23
143
531
در وب که میگشتم یه فیلم جالب به زبان فیلیپنی دیدم که یه نوع پروتکشن بر سر راه دستگاه تستر ایجاد کرده بود در فیلم او یک خازن دارای شارژ را به دستگاه میزند با جرقه ای زیاد اما دستگاه آسیب نمیبیند متاسفانه نحوه کار را توضیح نداده ولی خواستم بگم امکان پذیره
در تصویر زیر جرقه را می بینید

2.jpg

در فیلم 5 ثانیه ای زیر هم تست را ببینید کمتر از یک مگ است فیلم

https://s18.picofile.com/file/8436767284/protection.mp4.html

بالا