آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تفاوت خمیر فلاکس و خمیر قلع

jaberaghidat

کاربر vip
vip
کاربر
2015-01-23
61
41
سلام دوستان

فرق بین خمیر فلاکس و خمیر قلع چیه ؟

من این دو مدل رو دارم عکسش رو پیوست کردم

ممنون می شم یک توضیحی بدین که خمیر قلع در کجا استفاده می شه و خمیر فلاکس در کجا

و فرقشون چیه

با تشکر

پیوست‌ها

sovietiran

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
vip افتخاری
کاربر
2010-06-24
1,878
9,763
خراسان بزرگ!
درود و صباح الخیر

بنده بطور مختصر می دانم که خمیر فلاکس در خصوصا مدارات اس ام دی باعث لحیم پذیری بهتر و نیز جلوگیری از پخش شدن لحیم بکار میرود.
که بین پایه ها اتصالی ایجاد نکند.و البته
خواص دیگر که دوستان وارد به اس ام دی بهتر می دانند.

خمیر قلع نیز برای لحیمکاری است به اینصورت که روی پایه قطعه قرار داده میشود و با حرارت غیر مستقیم هیتر بشکل لحیم عادی در میاید و کاربردهای خاصی دارد

یقینا دوستان متخصص این عرایض بنده را اصلاح و تکمیل خواهند فرمود.
بدرود

gasemi.m100

VIP+ افتخاری
کاربر
2018-12-02
477
955
درود
خمیر فلاسک یک تسهیل کننده ی لحیم کاریه و باعث حل شدن ناخالصی و اکسید لحیم و مس میشه که دمای ذوب رو مقداری پایین میاره و قلع پذیری بدون مانع اکسید بهتر صورت میگیره همچنین قلع حالت کروی میگیره و پخش نمیشه
خمیر قلع به نظر از ترکیب پودر قلع با خمیر فلاسک (یا ماده شیمیایی دیگر) ساخته شده و برای لحیم کاری قطعات smd با هیتر یا کوره لحیم کاری استفاده میشه اما در تعمیرات برای ری بال کردن قطعات bga (قطعاتی که پین هاشون به زیر ای سی قرار داره مثل cpu) با شابلون استفاده می شده که الان بیشتر با ساچمه قلع انجام میشه
برای درک بهتر در اپارات فیلم مربوطه رو تماشا کنید

izeh

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2006-10-09
301
281
مايع فلكس بي رنگ (گاهي هم زرد رنگ) به صورت مايع (شبيه آب)مي باشد كه براي برداشتن اكسيد از روي برد و پايه قطعات استفاده مي شود و همچنين براي متمركز كردن قلع در محل خودپايه ها كه بيشتر در مواردي كه با وان قلع كار ميشود ولي خمير قلع تشكیل شده ازدانه های كروی شكل خیلی كوچك قلع + روغن لحیم كه بیشترین استفاده اش پایه زدن آی سی های BGA است ومعمولادربسته های كوچك 30 یا50 گرمی موجود مي باشد و داري رنگ خاكستري است واگرزیرلوپ نگاه كنیدشبيه به تخم خاویارمي باشد.البته ازخمیرقلع درموارددیگری هم مي توان استفاده كرد . مثلاًپایه های كانكتورهای مختلف كه جای هویه كاری خیلی كم بوده و به هيچ وجه توسط هويه نمي توان به لحيم كاري ادامه داد.

مهرزاد قائم مقامی

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
کاربر
2012-08-31
272
528
بوشهر
درود بر همه دوستان
دوستان توضیحات بسیار کاملی برای هر دو مورد دادن
من هم یه نکته در مورد خمیر فلکس بگم
خمیر فلکس جزیی از موارد بسیار مهم تو لحیم کاری هست مخصوصا کاریی اون تو جاهای خیلی حساس خودشو نشون میده
حتما از بهترین نوع اون استفاده کنید
امتک برند قابل قبولی تو این زمینه هست که متاسفانه اصل اون هم کم گیر میاد(من یک بار از سایت معروفی هم خریدم با عنوان اصل ولی اصل نبوده)
الا ایو حال نوع چینی کپی اونم خوبه ولی اگر اونم های کپی باشه:)

آخرین ویرایش:
بالا