آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

تجربیات: اسیدکاری مدار چاپی

bahramikhah

VIP+ افتخاری
کاربر
2008-09-15
434
1,111
55
کبودراهنگ همدان
با سلام محضر اساتید و دوستان علاقمند به الکترونیک
یکی از دغدغه ها برای تولید مدار چاپی اسید کاری می باشد
من یه چند وقتی رو این قضیه کار می کردم و به چند فاکتور مهم برای اسید کاری خوب رسیدم
1- قبل از پرینت مدار از روی کاغذ به روی فیبر مسی ( روش اطو یا لامینت و ...) فیبر مسی باید تمییز و عاری از چربی و گرد و غبار باشد، قبل از پرینت ، فیبر با سیم ظرفشویی و محول ظرفشویی و آب گرم می شوییم
2- مدار باید تمیز و با دقت روی فیبر منتقل شود ، مسیر های کم رنگ و جامانده را با ماژیک سی دی مشکی اصلاح می کنیم
4- غلظت اسید و آب 1 به 2 باشد ، 1 لیتر( یا 1 کیلو) آب و نیم کیلو اسید
5- حرارت محلول درست شده بین 50 تا 70 درجه باشد!
6- محلول باید در حرکت باشد
7 - زمان اسید کاری معمولا بین 3 الی 5 دقیقه تمام می شود.

بنده برای فرایند بند های فوق یه دستگاه اسید کاری ساختم که به شکل ذیل می باشد

اسید1.png

ظروف مربوط به قاب حلوا شکری می باشد که در خواربار فروشی ها موجود است

پمپ آب برقی مربوط به پمپ تخلیه لباسشویی دوقلو می باشد ، این پمپها چون قسمت سیم پیچی از روتور جدا بوده و بصورت کارخانه آب بندی شده مناسب اسید کاری می باشد که دیگه شفت آن بوسیله رسوب اسید از بین نمی رود

اسید2.png

برای گرم کردن اسید از هیتر آکواریم ماهی استفاده می کردم که در این تصویر دیده نمی شود، عیب عمده این هیتر این بود که به محض خارج شدن از اسید ، شیشه آن ترک خورده و از بین می رفت
به همین دلیل برای سری های بعد این هیتر را با چسب مزدا در کف ظرف محکم نموده تا شناور نگردد

هیتر.png

برای شروع اسید کاری ، نیم ساعت قبل باید ، دستگاه را روشن کنیم تا بخوبی محلول گرم و آماده اسیدکاری شود

از مزایای این دستگاه ، جلوگیری از دور ریزی اسید بعد از پایان اسید کاری و همنچنین مناسب برای کارهای تولیدی در ابعاد یک کاغذ A4 می باشد
اسید3.png
این دستگاه در هنرستان باباخان ، توسط همکاران نیک که دوره مدار چاپی داشتن تست و نتیجه قابل قبولی داشت.
به جهت استفاده از لوله های آب نیم اینچی در ظرف فوقانی پاشش اسید نداریم و محلول به حالت آب روان چشمه در ظروف و لوله ها جاری می شود ولی خوب برای احتیاط بیشتر می توان در ظرف را گذاشت،
قسمتهای فوقانی قابل شست و شو بوده که آن را خشک می کنیم تا در کارگاه بوی اسید نپیچد

آخرین ویرایش:
بالا