آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک تکشو

درخواست: راهنمایی درمورد تعمیر دسته هیتر هوای گرم و ساخت کنترل دما

randomboot

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-02-10
512
2,315
تاپیک رو باز کردم تا دوست عزیزمون آقای nima.mhg لطف کنه اگه وقت کرد تجربیاتش رو با دیگران به اشتراک بزاره
مخصوصا در مورد ساخت ترموکوبل و اون دسته هیتر
من شخصا تعویض دسته هیتر و المنت رو انجام میدم اما در مورد ساخت ترموکوبل و دسته هیتر ساخت ایشون کنجکاو شدم

آخرین ویرایش:

nima.mhq

کاربر
2017-03-13
173
295
43
خراسان رضوی ..
سلام خدمت دوستان و همکاران عزیز
این انجمن تنها جایی هست که اشتراک اطلاعات در اون باعث افتخار و غرور هست چون ناخاسته حسی رو برام تداعی میکنه که مدتها پیش هنگام خوندن تجربه های استادان بزرگم بمن دست میداد .در زمینه کار خودم خصوصاجناب استاد مهندس غزال عزیز . بزرگی و بخشیدن دانش بمن آموخت و این یک مورد رو من باید فریاد بزنم .
اینجور بنده رو شرمنده نکنید بخدا همه اینا رو که میخام بگم میدونید. ولی باز هم با اجازه اساتید بزرگ خودم اینجا من برا چندسال قبل خودم میگم که شاید تو زندگی بعدی خودم اگه دوباره این شدم از همینجا اونا که یاد گرفتم رو برا خودم نوشته باشم..

.. همه دستگاه هایی که کنترل دما در اونها وجود داره بنوعی باید دما رو و کم شدن اون و زیاد شدن اون رو تشخیص بدن یعنی یک جور حس کننده باید در نقطه مورد نظر باشه که از دمای اون نقطه نمونه گیری یا حس بکنه که مثلا دما در فلان حالت هست یا زیاد شد یا کم شد ..
و دوم اینکه وقتی دما اندکی کم یا زیاد شد اون رو با سرعت مناسبی بتونه حس بکنه یا گذارش بکنه ..
توضیح بیشتر به کار ما کمکی نمیکنه پس چند نمونه متداول رو که اطراف ما هستن رو میگیم که نقطه ضعف و نقطه قوت هر کدوم فقط مشخص بشه برای ما میخایم تو کارکرد هویه و هیتر ازش استفاده کنیم اون هم بدلیل این که استفاده کردن از اون رد بشه و بدونیم چرا مثلا تو هیتر هوای گرم ازش استفاده نشده. ( در هویه و هیتر همون طور که میدانید از ترموکوپل بی متال و قانون توماس سیبک و قانون تماس یونی سطحی اون که کامل توضیح میدیم استفاده میشه چون ایرادات انواع دیگر رو نداره یا کمتر داره)
تو یخچال های قدیمی یه بخاری ها یک محفظه گاز وجود داره که انبساط و انقباض گاز باعث عملکرد کلید و ماشه قطع و وصل میشه.( این ها دگ مشخصا رد شده هستن فقط برا کامل َشدن بحث از صفر میگم ببخشید)
داخل الکتروموتور ها کلید حرارتی کوچکی قرار داره که بصورت بی متال انبساطی عمل میکنه و قطع و وصل کردن رو در مواقع داغ و سرد شدن به علت حفاظتی انجام میده و داخل اطو و کتری برقی هم قرار داره . ایراد بزرگ این ترمو سویچ ها تفاوت در دمای قطع و وصل دوباره هست که واقعا بی مصرف میکنه اونها مثلا طبق آزمایش که خودم انجام دادم سویچ ۸۵ درجه به محض رسیدن به ۸۴ درجه انجام میده عمل قطع رو و مدار رو باز میکنه ولی وقت از همون لحظه دما که افت میکنه اونو رو خیلی دیر دوباره وصل میکنه . مثلا در حدود ۶۵ که خیلی بد هست و ایراد های دیگه هم مثل عمر کوتاه و عمر وابسته به تعداد قطع و وصل شدن مثلا بعد ۱۰۰۰ بار کلا تعطیل میشه چه تو یک روز یا ۵ سال ....

روش دیگه استفاده از مقاومت های متغیر وابسته به دما مثل مقاومت های ntc و مقاومت های ptc ..

سوال برا شرکت کردن تو بحث : چرا تو این کاربرد( هیتر هوای گرم ) از مقاومت الکتیکی متغیر ( مثل ntc و ptc ها که یک نوع دیگه تشخیص دما هست استفاده نشده؟
( این رو من خودم هم بصورت عملی تحت آزمایش قرار ندادم اگه عملی انجام شده لطفا اشتراک بگذارید)

ممنون ادامه پست بعد ...‌

nima.mhq

کاربر
2017-03-13
173
295
43
خراسان رضوی ..
سلام . با عرض شرمندگی چون واقعا من از بدقولی بدم میاد ولی خودم همیشه در اولین اتهام بدقولی قرار دارم . شرح میدم که به دلیل مشکلات کاری نتونستم سر فرصت و قول اعلام حضور کنم ک عذر خواهی میکنم ولی شک نکنید دلم اینجا بود و الان جز خواهش پذیرش عذر حرفی ندارم .
میرم سر اصل حرف ب پس ما میدونیم که از طریق تغییر مقاومت الکترونیکی فلزات و غیرقابل در دما های مختلف میتونیم دما رو ثبت و تغییرش رو حس کنیم. ( چطور حس کنیم داستان جدا گانه ای داره )
دوم از طریق تفاوت درصد انبساط دو فلز بهم وصل و محکم شده میتونیم خمیدگی اون دو رو برای فهم تغییر استفاده کنیم( بکار ما نمیاد گفتیم چرا )
سوم از طریق تابش زاویه ای کنترل شده از ماهیت اشعه و نور های غیر قابل دیدن و چگونگی بازتاب اون میتونیم دما رو اندازه گیری کنیم .
اما راه دیگری هم هست که دانشمند بزرگ توماس سیبک اون رو کشف کرد و این اثر رو بنام اثر سیبک میشناسیم.
اثر سیبک میگه که . اگر دو فلز بهم متصل باشند و نقطه اتصال دچار تغییر در حرارت بشه این تغییر حرارت باعث حرکت الکترون ها بین اون دو و ایجاد جریان الکتریکی خاهد شد ...(در کل در محل اتصال هم تبادل الکترون ها هست ها ولی ما تغییر رو ملاک قرار میریم.)
و این اثر برای ما بخاطر تحمل دمای بالا و سرعت پاسخ دهی و کوچک بودن اون بسیار ایده آل و ساده و ارزان و دم دست هست
من بیشتر توضیح نمیدم اگه کسی سوالی داشت در خدمتم.
در پست بعد مستقیم میرم ساخت یک دسته هیتر که کلا سوخته .
این هم ناگفته نمونه که این جریان اونقدر کم هست که ما باید اون رو از طریق باقر کردن در یک مدار op-amp اون قدری افزایش بدیم تا به مقداری برسه که در مقابل یک ولتاژ مرجع تنظیم شده در هیتر یا هویه بتونیم اون کنترل رو اعمال کنیم و دما رو نگهداریم .برای همین تو این لوازم یه ای سی op-amp و جود داره که با تقسیم مقاومتی و ولتاژ های 5 . 0 . 5- که خارج از بحثه ( اگه سوالی بود بگید یک چیزایی شنیدم که بگم ) کنترل دما رو ممکن میکنه..
من رو ببخشید. خطا های نوشتاری رو بهم بگید چون تند تند نوشتم.. ❤❤

آخرین ویرایش:

nima.mhq

کاربر
2017-03-13
173
295
43
خراسان رضوی ..
آقای دسته هیتر من کار نمیکنه؟ شنیدید دگ ؟ خب اول ببینید که سوخته یا نه؟ هر هویه یا دسته هیتر ۵ سیم داره . دوتا المنت و دوتا ترموکوپل و یکی اتصال زمین (ارت)
بدنه فلزی ( اگه فلزی باشه) باید فقط به یک سیم متصل باشه و اون سیم رو اتصال زمین میگیم و کلا باهاش کاری نداریم ( مگه یا مهاجرت کنیم یا ایران نباشیم)
در جمهوری اسلامی بنا به قانون اتصال زمین اصلا چی هست ؟ حروم کردن سیم و وقت و پول ( جواب فقهی )
خب موند چهار تا سیم دگ که دوتا دوتا باهم یک مقومتی دارن ولی وصل هستن و یکی حدود زیر ۱۰ اهم و یکی دگ تو هویه ۱۲ یا ۱۳ یا ( همین اطراف) و تو هیتر بیشتر ( چون هویه با ۲۴ ولت و لی هیتر با ۱۱۰ یا ۲۲۰ ولت ac کار میکنن)

nima.mhq

کاربر
2017-03-13
173
295
43
خراسان رضوی ..
قرض کنید حالا تست کردیم و هم المنت سوخته و هم ترموکوپل
حالا مواد لازم .
یک سیم نازک نازک آهنی که بگرید پیدا میکنید و یک رشته سیم نازک نازک ( از سیم افشان دیک رشته خارج کنید و سیم آهنی هم به همون نازکی باشه و دیگه اینکه یک تیکه ورق گالوانیزه نو که حداقل سالم باشه و سیم المنت برای پیچیدن المنت سوخته و دوتا وارنیش نسوز با کیفیت خیلی خیلی خیلی نازک هم برای روکش اون دوتا سیم مسی و آهنی. ( دیگه یک کارگاه مجهز الکترونیک هم لازمه دگ این گفتن نداره ??????????????????)

randomboot

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-02-10
512
2,315
بجای سیم آهنی میشه ار سیم آلیاژ نیکل های مختلف که برای المنت استفاده میشه بکار بریم

ممنون استاد تا اینجای مطلب رو تقریبا خود بنده هم تجربه کردم
فقط از مراحل تعمیر و ساخت سنسور دما و اگه میشه عکس و از مراحل کار تهیه کنی تا بیشتر قابل فهم باشه و تجسم کنیم

بالا