آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

سوال: درخواست راهنمایی جهت نصب دینام شارژ خودرو بر روی دیزل ژنراتور

lamerd

کاربر
2007-02-13
42
43
سلام بزرگواران عزیز
یه دینام شارژ متفرقه با برند متسوبیشی داریم( که عکسش براتون پیوست میکنم) نیاز هست روی یک دیزل ژنراتور قدیمی نصب کنم تا بتوانم با اضافه کردن باطری،یه سری فرمانها از راه دور مثل خاموش کردن دیزل در زمان پرشدن استخر،کم شدن آب چاه،وغیره در زمان عدم حضور اپراتور اعمال کنیم.و همچنین شبها با اضافه کردن مولد بتوانیم یه لامپ ۲۲۰ ولت هم روشن کنیم.
حالا این دینام شارژ به گفته فروشنده آفتمات نیاز داره که باید خودم براش جور کنم و سیم کشی کنم.دوستان میتونن در این زمینه به بنده کمک کنن؟ IMG-20210328-WA0014.jpg

toloosoft

کاربر
2010-06-03
46
132
یه سری ابزار میخواد باید داشته باشی داری ؟
نداشته باشی نمیتونی باز و بستش کنی سخت میشه خیلی
گیره بزرگ
هویه 100 وات یا چکش برنزی که بزاری روی حرارت و قلع ها را ذوب کنی
بکس بادی ترجیها
و بکس معولی هم میخواد حالا بکس بادی نداری باز هم میشه با بکس دستی حل کرد ولی باید داشته باشی
انبر قفلی
پیچ گوشتی چکش خور و دیگه بقیه ابزار های معمول
ببین عوض کردنش خیلی سخت نیست ولی اگه از من میشنوی بده یه باطری ساز تعمیر کنه تا هم دیودش و هم افتامات هم بالشتک و هم ارمیچرش را تست کنه تا به مشکل نخوری بیخودی هزینه کنی چون افتاماتش ارزون نیست حالا به گفته فروشنده که بهت گفته افتامات میخواد شاید دیودش هم خرابه یا شاید ارزش تعمیر نداشته باشه میری یه افتامات میگیری فکر کنم 300 تومن باشه قیمتش اگه این دینام مال ماشین سنگین باشه که خیلی گرونتر باید باشه من نمیدونم ولی اونجوری باطری ساز باز میکنه با یه تست میگه این قطعات را میخواهد و وقتتو هدر نمیدی

arash_hj23

کاربر vip
کاربر
2008-10-13
155
412
سلام بزرگواران عزیز
یه دینام شارژ متفرقه با برند متسوبیشی داریم( که عکسش براتون پیوست میکنم) نیاز هست روی یک دیزل ژنراتور قدیمی نصب کنم تا بتوانم با اضافه کردن باطری،یه سری فرمانها از راه دور مثل خاموش کردن دیزل در زمان پرشدن استخر،کم شدن آب چاه،وغیره در زمان عدم حضور اپراتور اعمال کنیم.و همچنین شبها با اضافه کردن مولد بتوانیم یه لامپ ۲۲۰ ولت هم روشن کنیم.
حالا این دینام شارژ به گفته فروشنده آفتمات نیاز داره که باید خودم براش جور کنم و سیم کشی کنم.دوستان میتونن در این زمینه به بنده کمک کنن؟مشاهده فایل‌پیوست 174703

سلام . یادم هست این دینام ها روی ماشین های قدیمی میتسوبیشی مثل گالانت و لنسر بود ، افتاماتش هم مارکش new era یا همچین چیزی بود که فلزی و بزرگ بود بیرون دینام داخل کاپوت نصب میشد و اصلا افتاماتش الکترونیکی نبود بلکه با مگنت کار می کرد . با توجه به کم بودن امپر خروجی دینام شما ، من هم مثل دوستمون توصیه می کنم یک دینام کارکرده سالم ماشین های ایرانی بگیرید نصب کنین بجای این خیلی به صرفه و کارامد تر هست و در صورت خرابی هم لوازمش پیدا بشه .

toloosoft

کاربر
2010-06-03
46
132
اگه دینام معمولی ماشین سواری باشه افتامات داخل دینام قرار داره که دارای ذغال هست که به ارمیچر با ذغال ارتباط پیدا میکنه اون افتاماتی که شما میگی مربوط به چراغ که قدیمها به اشتباه میگفتن افتامات اون رله هستش که دارای 6 فیش یا 8 فیشه برای چراغ های جلو نور پایین و بالا یه رله معموله ولی در اندازه بزرگتر کاری به دینام نداره

lamerd

کاربر
2007-02-13
42
43
سلام . یادم هست این دینام ها روی ماشین های قدیمی میتسوبیشی مثل گالانت و لنسر بود ، افتاماتش هم مارکش new era یا همچین چیزی بود که فلزی و بزرگ بود بیرون دینام داخل کاپوت نصب میشد و اصلا افتاماتش الکترونیکی نبود بلکه با مگنت کار می کرد . با توجه به کم بودن امپر خروجی دینام شما ، من هم مثل دوستمون توصیه می کنم یک دینام کارکرده سالم ماشین های ایرانی بگیرید نصب کنین بجای این خیلی به صرفه و کارامد تر هست و در صورت خرابی هم لوازمش پیدا بشه .

پس با این اوصاف دوستان چی پیشنهاد میدید؟ یه دینام شارژ ماشینهای جدید ازش بگیرم دیگه نیازی به آفتامات یا مدار شارژر باطری ندارم؟
چون باید هم بهم ۱۲ولت برق DC بده هم باطریمو شارژ کنه برای ذخیره تغذیه مدار الکترونیکی

Parsa2309

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
کاربر
2019-02-22
759
2,531
تهران -شانکهای
پس با این اوصاف دوستان چی پیشنهاد میدید؟ یه دینام شارژ ماشینهای جدید ازش بگیرم دیگه نیازی به آفتامات یا مدار شارژر باطری ندارم؟
چون باید هم بهم ۱۲ولت برق DC بده هم باطریمو شارژ کنه برای ذخیره تغذیه مدار الکترونیکی

با احترام
دوست عزیز ، دینام شارژ ، همیشه نیاز به آفتامات داره ، چه داخلی و چه خارج از دینام و این هیچ ارتباطی به آفتامات بوق و چراغ نداره چون اونها رله هستند .
به شرط سالم بودن دینام ،یه باطری ساز ماهر و یک عدد آفتامات یوگوسلاوی لازم داره و تمام .
موفق باشید .

toloosoft

کاربر
2010-06-03
46
132
این دینام خودت افتامات یا به اصطلاح (رگلاتور)داره فقط به گفته خودت فروشنده گفته خرابه حالا میخای درستش کنی بده باطری ساز کار خودت نیست باید بعد از تعویض تست هم بشه

arash_hj23

کاربر vip
کاربر
2008-10-13
155
412
اگه دینام معمولی ماشین سواری باشه افتامات داخل دینام قرار داره که دارای ذغال هست که به ارمیچر با ذغال ارتباط پیدا میکنه اون افتاماتی که شما میگی مربوط به چراغ که قدیمها به اشتباه میگفتن افتامات اون رله هستش که دارای 6 فیش یا 8 فیشه برای چراغ های جلو نور پایین و بالا یه رله معموله ولی در اندازه بزرگتر کاری به دینام نداره

خیر دوست من ، بعضی مدل دینام ها یادمه روی میتوبیشی تعمیر کردم افتاماتش خارج دینام بود . روی ماشین میتسوبیشی بود که هم دیود های داخل دینام سوخته بود که یادمه اون موقع SMD به کار برده بودن ، هم افتاماتش خراب بود شارژ رو قطع نمیکرد باطری داغ می کرد . افتاماتش تشکیل شده بود از چندتا مقاومت سری و موازی و دوتا رله که وقتی ولتاژ شارژ باطری به بالای حدود 13.5 میرسید قطع و وصل می کرد :
IMG_0679.jpg

IMG_9083.jpg

توی دینام های جدید افتامات داخل دینام قرار داده شده و نیازی به این افتامات های قدیمی نیست . حالا اینکه این مدل افتامات داخل داشته باشه باید کد فنی رو بدونم تا جستجو کنم ولی عمدتا قدیمی های میتوبیشی اینجور بودن . البته رله با افتامات فرق داره که به قول شما در عوام به رله اشتباها ممکنه بگن افتامات .

در مورد این دینام تا داخلش رو ندید نمیشه نظر داد . طبق کد فنی AH2035 این دینام وایرینگش به این صورته :

1009370.jpg

آخرین ویرایش:

arash_hj23

کاربر vip
کاربر
2008-10-13
155
412

دینام های جدید خودشون افتامات داخلی دارن و شارژ باطری رو انجام میدن ، اتوماتیک منظورتون رو متوجه نشدم ولی وقتی دینام کار کنه حدود 14 ولت خروجی میده که باطری رو شارژ نگه میداره . حالا اگر مدار شما 12 ولت دقیق میخواد باید یک مدار رگولاتور 12 ولت به خروجی دینام وصل کنین که 12 ولت دقیق ثابت بمونه ، اگر هم دقیق 12 نمیخواین همون خروجی دینام کافیه

بالا