آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

سوال: درخواست راهنمایی جهت نصب دینام شارژ خودرو بر روی دیزل ژنراتور

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
سلام همکاران و دوستان عزیزم . ببخشید سوالم را اینجا مطرح میکنم.
مگر این دینام یک ژنراتور است که با چرخش موتور به وسیله فولی . دینام را به چرخش در میاورد. و تولید برق برای مصرف قسمت های ماشین.
خروجی این زنراتور سه فاز است که به وسیله دیود ها یکسو میشه و به بعد به رگلاتور ( افتامات) داده میشه. تا ولتاژ یکسان داشته باشیم.
اکثر خرابی ها و تعویض قطعه این دیود ها و رگلاتور است . چرا این قطعات را بیرون از دینام وصل نمیکنند تا راحتتر تعمیر بشه؟
و اگر یکی این کار روی ماشین خودش انجام بده مشکلی پیش میاد؟
در ضمن افتامات یا رگلاتور هم از نوع الکترونیکی باشه.
متشکرم

toloosoft

کاربر
2010-06-03
46
133
چون بقه کشو ها وقتی پنج سال از عمر ماشین میگزره ماشین میره تو اوراقی حالا دینام اصلا توی پنج سال اول خیلی به ندرت خراب میشه اصلا نیاز به اینکار نیست بعد مثلا افتامات خراب بشه کل دینامو عوض میکنن دیگه باز نمیکنن دینامو توی کشورها جهان سوم و بدبخت مثل ما باید تعمیر بشه

arash_hj23

کاربر vip
کاربر
2008-10-13
155
412
سلام همکاران و دوستان عزیزم . ببخشید سوالم را اینجا مطرح میکنم.
مگر این دینام یک ژنراتور است که با چرخش موتور به وسیله فولی . دینام را به چرخش در میاورد. و تولید برق برای مصرف قسمت های ماشین.
خروجی این زنراتور سه فاز است که به وسیله دیود ها یکسو میشه و به بعد به رگلاتور ( افتامات) داده میشه. تا ولتاژ یکسان داشته باشیم.
اکثر خرابی ها و تعویض قطعه این دیود ها و رگلاتور است . چرا این قطعات را بیرون از دینام وصل نمیکنند تا راحتتر تعمیر بشه؟
و اگر یکی این کار روی ماشین خودش انجام بده مشکلی پیش میاد؟
در ضمن افتامات یا رگلاتور هم از نوع الکترونیکی باشه.
متشکرم

سلام . مهمترین دلیلی که بنظرم میاد نیاز به خنک کردن دیود ها و افتامات هست . مثلا وقتی شما کولر میگیری از ماشین ، چندین مصرف کننده برقی مثل مگنت کمپرسور - فن کندانسور - فن اواپراتور با هم با امپراژ بالا وارد مدار میشه که دینام باید تامین کنه و شاید تا 40 امپر هم برسه ، در نتیجه دیود های دینام به شدت و مقداری هم افتامات داغ میشه و اگر سریع توسط پروانه های داخل دینام هوا نچرخه خنک نمیشن و میسوزن . و البته یکبار مصرف سازی قطعات هم در خودرو های جدید مد نظر هست و ساخت قطعات کوچک و یکبار مصرف به نفع کشور های سازنده .

lamerd

کاربر
2007-02-13
42
43
خیر دوست من ، بعضی مدل دینام ها یادمه روی میتوبیشی تعمیر کردم افتاماتش خارج دینام بود . روی ماشین میتسوبیشی بود که هم دیود های داخل دینام سوخته بود که یادمه اون موقع SMD به کار برده بودن ، هم افتاماتش خراب بود شارژ رو قطع نمیکرد باطری داغ می کرد . افتاماتش تشکیل شده بود از چندتا مقاومت سری و موازی و دوتا رله که وقتی ولتاژ شارژ باطری به بالای حدود 13.5 میرسید قطع و وصل می کرد :
مشاهده فایل‌پیوست 174712

مشاهده فایل‌پیوست 174713

توی دینام های جدید افتامات داخل دینام قرار داده شده و نیازی به این افتامات های قدیمی نیست . حالا اینکه این مدل افتامات داخل داشته باشه باید کد فنی رو بدونم تا جستجو کنم ولی عمدتا قدیمی های میتوبیشی اینجور بودن . البته رله با افتامات فرق داره که به قول شما در عوام به رله اشتباها ممکنه بگن افتامات .

در مورد این دینام تا داخلش رو ندید نمیشه نظر داد . طبق کد فنی AH2035 این دینام وایرینگش به این صورته :

مشاهده فایل‌پیوست 174714

سلام
دقیقا همین کد و نقشه هست
اگه داخلش آفتمات داشته باشه پس این پنج خروجی چه میشه؟میتونید هرکدام از این فیشا توضیح بدید که به کجا وصل میشه؟

lamerd

کاربر
2007-02-13
42
43
بنا به گفته فروشنده میگه آفتمات سر خود نیست و باید براش جور کنی
تست آلترناتور به عهده فروشنده است اما بدون آفتمات
فروشنده حدود۳۰تا دینام شارژ مختلف داره
ارزونترینش اینه

arash_hj23

کاربر vip
کاربر
2008-10-13
155
412
سلام
دقیقا همین کد و نقشه هست
اگه داخلش آفتمات داشته باشه پس این پنج خروجی چه میشه؟میتونید هرکدام از این فیشا توضیح بدید که به کجا وصل میشه؟

حدسم درست بود پس افتامات نداره داخلش ، برای این دینام مثل همون مدل افتامات هست که طبق کد های سیم باید به هم وصل بشن . احتمالا روی پایه های پشت افتامات نوشته شده کد هاش یا داخل جعبش نقشه داره :

index.jpg

این یک نمونه سیم بندی طبق حروف هست ولی شما باید طبق افتاماتی که میگیری چک کنی . پایه تکی B هم روی دینام جداگانه مهره داره که به + باطری وصل میشه و نباید به بدنه اتصال کنه :

27700-15030_text.JPG

ولی در کل بنظر من شما هزینه ای که بدین یک دینام و یک افتامات بخرین ، با همون هزینه میتونین یک دینام کارکرده سالم جدید که همه چیز روی خودشه بگیرین و بعدا لوازمش هم هست برای تعمیرات . در کل نظر خودتون هست

آخرین ویرایش:

lamerd

کاربر
2007-02-13
42
43
حدسم درست بود پس افتامات نداره داخلش ، برای این دینام مثل همون مدل افتامات هست که طبق کد های سیم باید به هم وصل بشن . احتمالا روی پایه های پشت افتامات نوشته شده کد هاش یا داخل جعبش نقشه داره :

مشاهده فایل‌پیوست 174729

این یک نمونه سیم بندی طبق حروف هست ولی شما باید طبق افتاماتی که میگیری چک کنی . پایه تکی B هم روی دینام جداگانه مهره داره که به + باطری وصل میشه و نباید به بدنه اتصال کنه :

مشاهده فایل‌پیوست 174730

ولی در کل بنظر من شما هزینه ای که بدین یک دینام و یک افتامات بخرین ، با همون هزینه میتونین یک دینام کارکرده سالم جدید که همه چیز روی خودشه بگیرین و بعدا لوازمش هم هست برای تعمیرات . در کل نظر خودتون هست
سپاس کمک شما قطعا همینکار انجام میدم

lamerd

کاربر
2007-02-13
42
43
سلام مجدد خدمت دوستان
با این مدل دینام کارم راه میوفته؟
چیزی نمیخواد اضافه کنم؟
مستقیم بدم سر باطری۱۲ولت؟
فولی سر دینام میشه عوض کرد و تسمه عادی انداخت؟
Screenshot_۲۰۲۱۰۴۰۱-۱۴۱۲۵۴~2.png

bahramikhah

VIP+ افتخاری
کاربر
2008-09-15
435
1,114
55
کبودراهنگ همدان
سلام بزرگواران عزیز
یه دینام شارژ متفرقه با برند متسوبیشی داریم( که عکسش براتون پیوست میکنم) نیاز هست روی یک دیزل ژنراتور قدیمی نصب کنم تا بتوانم با اضافه کردن باطری،یه سری فرمانها از راه دور مثل خاموش کردن دیزل در زمان پرشدن استخر،کم شدن آب چاه،وغیره در زمان عدم حضور اپراتور اعمال کنیم.و همچنین شبها با اضافه کردن مولد بتوانیم یه لامپ ۲۲۰ ولت هم روشن کنیم.
حالا این دینام شارژ به گفته فروشنده آفتمات نیاز داره که باید خودم براش جور کنم و سیم کشی کنم.دوستان میتونن در این زمینه به بنده کمک کنن؟مشاهده فایل‌پیوست 174703

با سلام
در پست ارسالی فرمودین " دیزل ژنراتور"
آیا موتور دیزلی قدیمی شما یه موتور دیزل تنهاست که از طریق میل گاردان ، به پمپ آب متصله یا اینکه یه ژنراتور بهش متصله؟
اگه امکانش باشه چند تا عکس از چند جهت موتور تو پستتان قرار بدید تا یه دید کلی از پروژه داشته باشیم
برای پاسخ به چند سوال
1- موتور دیزل شما آیا دینام فابریک روش نصب شده یا نه؟
2- وضعیت استارتش چطوره ؟ منظورم اینه که چه جوری روشنش می کنید؟
3- چند تا باطری 12 ولت کنارشه؟
4- ژنراتور بهش وصله مثلا ژنراتور تولید برق تکفاز یا سه فاز ؟ یا زنراتور جوشکاری
5- اگه ژنراتور داره چرا از برق اون برای سیستم روشنایی استفاده نمی کنید ، تا اینکه به مبدل 12 به 220 ولت نیاز پیدا نکنید؟
و سوالاتی زیادی دارم که میخوام به مرور در تکمیل پروژه از شما بپرسم
و انشالله راهگشایی پروژه شما باشم

آخرین ویرایش:
بالا