آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

سوال: تاخیر در روشن شدن پاور گرین GP430A

ahbadr

کاربر
2013-04-03
37
116
سلام وقتتون بخیر

بچه ها یه پاور گرین 430 وات با مدل GP430A برای تعمیر گرفتم

اول که به لامپ تست وصل کردم و به پاور تستر متصل کردم دیدم که همه ولتاژ های 3.3 و 5 و 12 و VSB درست هستن ولی زمان PG خیلی بالاتر از 500 بود و پاور تستر به همین مساله error میداد
یه مشکل دیگه هم که دیدم صدای خیلی زیاد فن پاور بود
و آخرین مشکل هم این مساله بود که پاور با تاخیر روشن میشد - یعنی من که دکمه روشن رو میزدم پاور حدود 1 الی 2 ثانیه با تاخیر شروع به کار میکرد - شروع به کار یعنی اینکه چراغ پاورتستر روشن بشه و فن شروع به حرکت که
با چندین بار روشن و خاموش کردن پاور این مساله همواره تکرار میشد

بنده در تعمیر پاور مبتدی هستم و تازه کار رو شروع کردم و خیلی وارد کار نیستم

پاور رو باز کردم و فن رو سرویس و روغن کاری کردم و مشکل فن به کلی حل شد
بعد همه هیت سینک ها رو خارج کردم تا فت ها و شاتکی ها رو تست کنم که اینجا همه اکی بودن ولی یه چیزی دیدم که برای اولین بار بود
ترانزیستور 13009 که در سمت اولیه وجود داره طبق روش تست خودم که باید با تست دیود پایه ها رو در 6 حالت نسبت به هم تست کنیم و فقط باید در 2 حالت عدد ببینیم و در 4 حالت دیگه عدد نبینیم تست ترانزیستور رو شروع کردم
تو 2 حالت عدد 500 یا 600 رو دیدم ولی در یک حالت دیگه عدد 2800 هم دیدم که تعجب کردم - این تست رو در حالت بیرون مدار انجام دادم و 2 تا 13009 وجود داشت که یکی این مساله رو نداشت و یکی همچین چیزی رو از خودش نشون داد - حالا من چون 13009 با اون پکیج بخصوص رو نداشتم دیگه تعویضش نکردم
کنار 2 تا 13009 ها یه فت دیگه به نام CEF02N6A وجود داشت که این هم تست ش مثل بقیه فت ها نبود - بقیه فت ها که عدد مثلا 100 یا 500 رو میبینی و بعد با تحریک گیت عدد به 0 تبدیل میشه و در واقع فت رو خاموش و روشن می کنیم تو این فت همچین حالتی وجود نداشت و هر چقدر تلاش کردم فقط یک عدد حدود 600 دیدم و هیچ عدد دیگه در هیچ حالت دیگه از پایه ها مشاهده نشد و همواره OL رو نشون میداد مولتی متر

تا اینجای کار خب تو این 2 تا قطعه مشکوک شدم ولی چون جایگزین نداشتم تعویضشون نکردم
بقیه دیود های مدار رو تست کردم و خرابی ندیدم
مشکل ظاهری دیگه تو مدار نبود و من گرفتم همه خازن های الکترولیتی داخل مدار رو تعویض کردم و فقط 6 تا خازن بزرگ 2200 میکرو فاراد سمت خروجی رو تعویض نکردم
همچنین دو تا خازن 200 ولتی رو هم دسن نزدم ولی بجز این چند مورد همه خازن های 1 میکرو و 2.2 میکرو الی به بالا رو تعویض کردم تا خیالم راحت باشه

بعد همه این موارد پاور رو روشن کردم و شروع به تست کردم
مشکل PG حل شد و دیگه مشکل زمان PG نداشتم و فن هم که اصلا صدا نمیداد دیگه و خوب شده بود
البته PG در هر بار روشن شدم اعداد متفاوتی نشون میداد از بازه 300 بگیر تا 400
بر خلاف بقیه پاورهایی که دیده بودم و همیشه یه عدد ثابت بود عدد PG

حالا به جز این موارد مشکل دیر روشن شدن پاور خوب نشد و همچنان وجوذ داره
با پاور تستر آنالوگ که بار زیادی روی پاور اعمال میکنه پاور رو تست کردم و مشکلی مشاهده نشد
با پاورتستر دیجیتال هم پاور رو تست کردم و حدود نیم ساعت روشن بود ولی هیچ ایرادی مشاهده نشد

تنها ایراد در زمان روشن شدن بود که با تاخیر روشن میشه پاور

خواستم نظر دوستان رو بدونم که چه کاری باید انجام بدم و چه مواردی هست که باید تست کنم تا مشکل رو برطرف کنم

من گفتم شاید همه پاور ها همین مشکل رو دارن برای همین پاورهای سالم دیگه رو تست کردم و دیدم همچین مشکلی ندارن
به محض اینکه دکمه روشن رو میزنم پاورتستر روشن میشه و ولتاژ ها رو نشون میده
ولی این پاور مشکل دار من این حالت رو نداره
بعد روشن شدن و دکمه زدن حدود 2 الی 3 ثانیه تاخیر داره و بعد شروع به کار میکنه و فن روشن میشه و پاورتستر چراغش روشن میشه و مقادیر رو نشون میده
همین ولتاژ ها رو با مولتی متر هم تست کردم و دقیقا نتیجه یکسان بود
مثلا وقتی پاور روشنه و من دکمه خاموش رو بزنم و بعد یک ثانیه دکمه روشن رو بزنم، پاور به خاموش شدن خودش که بار اول انجام دادم واکنش نشون میده و خاموش میشه ولی من سریع پاور رو روشن کردم ولی پاور بعد خاموش شدن، روشن نمیشه تا چند ثانیه بگذره و بعد چند ثانیه تازه به خودش میاد و شروه به کار میکنه

اساتید لطفا بنده رو راهنمایی بفرمایید خیلی لطف بزرگی میکنید

electronium

VIP+ افتخاری
کاربر
2020-07-30
1,041
2,862
32
تو 2 حالت عدد 500 یا 600 رو دیدم ولی در یک حالت دیگه عدد 2800 هم دیدم که تعجب کردم - این تست رو در حالت بیرون مدار انجام دادم و 2 تا 13009 وجود داشت که یکی این مساله رو نداشت و یکی همچین چیزی رو از خودش نشون داد - حالا من چون 13009 با اون پکیج بخصوص رو نداشتم دیگه تعویضش نکردم
یک ترانزیستور 13009 دچار نشتی شده و تست ماسفت رو انجام بدید اگه مشکل داشت تعویض کنید

khelane

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
2008-10-29
770
1,478
سلام
اگه مشکوک هستید میتونید برای تست دوتا ترانزیستور قدرت 600 ولت و بالاتر هم بود مشکلی نیست بزارید بعد دوتا خازن های 4.7 یا 10 میکرو 50 ولت که به پایه گیت ترانزیستور ها هستند رو تعویض کنید ولی قبلش اول یا ترانزیستور رو تعویض کنید یا خازن ها ببیند با کدوم رفع میشه

یه سوال:
وقتی پاور برای بار اول دیر استارت میشه اگه دستی بدونه کلید پاور رو خاموش کنید یعنی از پشت پاور رو خاموش نکنید اگه دوباره روشنش کنید همینطوری با تاخیر روشن میشه؟

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: ahbadr

ahbadr

کاربر
2013-04-03
37
116
بعد سه چهار روز دوباره فرصت کردم بیام سر این پاور ببینم چطور میشه
یه ترانزیستور 13009 هم که نداشتم خریدم تا تعویض کنم

پاور رو باز کردم و هیت سینک مربوط به ترانزیستور و ماسفت رو خارج کردم
دوباره که تست گرفتم دیدم هر دو 13009 ها اکی هستن
سریع قبلی یادمه که یدونه نشتی داشت ولی الان که تست کردم دیدم اکی هستن
ماسفت هم تست کردم دیدم طبق روال عادی میشه تست گرفت

سری قبلی نمیدونم مشکل از چی بود که توی تست درست عمل نمیکردن یا من یه کاری رو از قلم انداختم
خلاصه 13009 ها تست هاشون اکی شد و ماسفت رو هم تست کردم دیدم وقتی خاموشه عدده 590 رو نشون میده و وقتی روشنش میکنم 130 رو نشون میده
با هر بار خاموش و روشن کردن هم اعداد مشابه دیده میشد

روال کاری رو برای تست مجدد تکرار کردم
چیزی که میشه دید این هست که وقتی برای اولین بار پاور رو روشن میکنم همه چیز اکی هست و پاور سریع به روشن شدن خودش واکنش نشون میده و روشن میشه
من یه پاورتستر آنالوگ دارم که آلکام هست و یه دکمه واسه روشن و خاموش کردن داره
وقتی با اون تست میگیرم و با دکمه روی تستر روشن خاموش میکنم پاور خیلی طبیعی و نرمال به من پاسخ میده و خاموش و روشن میشه
ولی وقتی با دکمه پشت پاور خاموش و روشن میکنم این مساله تاخیر اتفاق میفته
حدود دو سه ثانیه پاور با تاخیر روشن میشه
دقت که کردم این بود که انگار یه خازن هست که حتما باید دشارژ بشه تا اجازه بده در مرحله بعد پاور روشن بشه
وقتی پاور رو خاموش میکنم بعد دو سه ثانیه یه صدای جیک از پاور میاد (البته خیلی صدای ضعیفی هست ولی میشه شنید)
اگه بعد این صدا من دکمه پشت پاور رو بزنم، پاور خیلی طبیعی و نرمال به من پاسخ میده
ولی اگه قبل این صدا من دکمه رو بزنم پاور صب میکنه که همون دو سه ثانیه بگذره بعد پاور رو روشن میکنه
یعنی با اینکه من دکمه پاور رو فشار دادم ولی دو سه ثانیه باید بگذره تا این خازن یا هر چیز دیگه ای که هست دشارژ بشه بعد پاور روشن بشه

حالا یه نیم ساعت وقت گذاشتم و تصمیم گرفتم دیگه روش وقت نذارم
وقتی اولین بار پاور رو روشن میکنم چون این خازنه دشارژ هست (یا خارن یا یه قطعه دیگه) پاور سریع روشن میشه و فقط یه تعمیرکار پاور میتونه این مساله رو تشخیض بده اونم اگه پاور رو سریع خاموش روشن کنه
خلاصه تصمیم گرفتم همین رو ببندم و تحویل بدم

بالا