آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: رگولاتور ولتاز 100 درصد عملی

bahramikhah

VIP+ افتخاری
کاربر
2008-09-15
435
1,114
55
کبودراهنگ همدان
رگولاتور ولتاژ 100 درصد عملی
تا به حال برای همه ما مواردی پیش اومده که نیاز به یک ولتاژ متغیر آمپر بالا داشتیم و در عین حال مدارات زیادی هم در رایانه و گوشی خود داشتیم ولی موقع نیاز و عمل هیچکدام بنابر برعجله کاری و یا نبود موقعیت خاص ، احتیاجات ما را برآورده نمی کردن
بنده خودم چندین بار پیش اومده که خواستم رگولاتور ولتاژ آمپر بالا درست کنم که یا آی سی ش پوکیده و یا ترانزیستور قدرتش سوخته ! بهر حال این مشغله چند وقتی ذهن منو درگیر خود کرده بود تا اینکه یه روز فرصتی یافته و یکی از مداراتی که در رایانه ذخیره کرده بودم را بصورت عملی اجراش کردم
lm317.png

با آی سی LM317 همه آشنایی دارند رگولاتوری است که ولتاژ ورودی را تا 40 ولت ساپورت نموده و ولتاژ خروجی آن از 0 الی 37.5 می باشد یعنی 2.5 ولت در داخل آی سی برای فرایند تثبیت ولتاز مصرف می شود
PIC1.jpg
مدار قبلا با برد بورد آزمایش کرده و از نتیجه آن مطمئن شدم
PIC2.jpg
با آلتیوم دیزاینر مدار چاپی رو طراحی و آماده کردم و قطعات سرهم کردم
PIC3.jpg
در مورد قطعات مدار
مقاومت های R1و R2 و R3را از نوع 2Wانتخاب کردم
مقاومت های R4 و R5 و R6 از نوع 0.5W هستند.
به جای ترانزیستور TIP32 از ترانزیستور TIP42 استفاده کردم(دم دست داشتم)
PIC4.jpg
اگر به مقاومت R4 که مقدار آن 240R است دسترسی نداشتید ، مقدار 220اهم یا 330 اهم هم جواب می دهد و یا می توانید دو تا مقاوم 470R را با هم موازی نموده و به جای مقاومت R4 قرار دهید
PIC5.jpg
تمام جریان مصرفی از ترانزیستور 2N3055 عبور نموده ، بهمین دلیل بشدت داغ می کند نگران سوختن آن نباشید و براش یه گرماگیر Heat Sink خوب ببندید

PIC8.jpg

مدار بصورت عملی آزمایش و نتیجه آن رضایت بخش بود ، باید براش یه ترانسفورماتور 220 به 18 ولت 3 آمپر فراهم کنم و با تعبیه آن در جعبه و همرا یه ولت سنج یه پاور متغییر خوب سیار داشته باشم
دوستان اگر باز سوالی بود در خدمتم

تکمیل فرایند این پروژه ، نتیجه حاصل زحمات اساتید مجرب و پیشکسوت سایت انجمن تعمیرکاران می باشد که با صبر و حوصله در آموزش کاربران سهم بسزائی دارند ، پس خدا قوت اساتید بزرگوار و پیشاپیش سال نو بر همه شما مبارک

آخرین ویرایش:
بالا