آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

سوال: آموزش خراب کردن مولتی متر!

Bavaria 88

کاربر
2019-05-04
83
94
23
شیراز
درود بر اساتید محترم
میخاستم بدونم مولنی متر در چ صورت دچار نقص میشه؟
مثلا جایی ندونم ولتاژ dc هست ac اگر رنج مولتی متر اشتباه انتخاب کنم و بخام ولتاژ بگیرم مولتی متر خراب میشه؟
یا اگر خواستم جریان اندازه بگیرم و جریان مورد نظر از رنجی که من انتخاب کردم ببشتر بود مولتی متر خراب میشه؟
کلا خواستم راه های خراب کردن مولتی متر رو بدونم
سپاس::-iRanTK.iR-::

aryamon

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-10-25
1,316
2,946
یه چنتایی بسوزانید کلا کار دستتون میاید اصلا نمی شه حساب کرد 20 سال پیش یه مولتی متر دیجیتال روی یه تلوزیون بلر14 ولتاژ گیری می کردم مولتیمتر کنار های ولتاژ بود بعد چند ثانیه دیدم اعداد و ارقامش زیاد میشه بله تشعشعات های ولتاژ باعث خرابی مولتی متر شد هر موقع روی crt کار می کنم این نکته رو لحاظ می کنم که کنار ترانس قرار نگیره دقت خیلی شرط هستش معمولا برای اندازه گیری ولتاژو امپر این خطر هستش

arash_hj23

کاربر vip
کاربر
2008-10-13
155
412
درود بر اساتید محترم
میخاستم بدونم مولنی متر در چ صورت دچار نقص میشه؟
مثلا جایی ندونم ولتاژ dc هست ac اگر رنج مولتی متر اشتباه انتخاب کنم و بخام ولتاژ بگیرم مولتی متر خراب میشه؟
یا اگر خواستم جریان اندازه بگیرم و جریان مورد نظر از رنجی که من انتخاب کردم ببشتر بود مولتی متر خراب میشه؟
کلا خواستم راه های خراب کردن مولتی متر رو بدونم
سپاس::-iRanTK.iR-::

سلام
معمولا انتخاب پارامتر اشتباه روی مولتی متر و ولتاژ و جریان بالا باعث خرابیش هست مثلا روی رنج تست دیود یا بازر هست پراب هارو وصل کنن به ولتاژ 200 ولت بصورت اشتباهی یا رنج تست مقاومت رو بهش اشتباها ولتاژ بالا بدی ، یا مثلا روی تست خازن سنج قبلش باید ولتاژ ذخیره خازن تخلیه بشه بعد وصل کرد چون که باعث خرابی میشه ، یا مثلا توی رنج امپر سنج مولتی متر باید سری در مدار قرار بگیره ، اشتباها موازی کنین با ولتاژ و... خلاصه راه های خراب کردن زیادی داره

aryamon

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-10-25
1,316
2,946
یه مطلب دیگه اینکه معمولا برای تست خازن نباید پراب قرمز رو جابجا کرد بلکه بایست از یه پراب اضافه اونم بصورت گیره ایی باشه تا حد اقل اشتباه صورت بگیره کلا بیشتر گرفتاری ها سر بی دقتی و عجله در استفاده از مولتی متر هست به قول معروف باید 4چشمی مولتیمترو زیر نظر داشته باشی

بالا