آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

تجربیات: حل مشکل تغذیه تابلوروان ۵ولت ۴۰ آمپر

randomboot

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-02-10
508
2,310
تابلو روان اومده بود که ۲عدد تغذیه ۵ ولت ۴۰ امپر داخل بود هر ۲ تغذیه با افت ولتاژ همراه بود
یکی از تغذیه ها زیر بار حدود ۲.۵ و ۳ ولت نوسان داشت و صدای جیرجیر از ترانس کوچیک میوند
و تغذیه دوم هم افت ولتاژ حدود ۴.۵ ولت داشت
۲۰۲۱۰۱۳۰_۱۹۱۴۳۵.jpg
[hide] تغذیه اول تمام خازن های کوچک قسمت گرم تست و تعویض شد اما فرقی نکرد پتانسیومتر 102 یک کیلواهم تغییر ولتاژ خروجی هم تست شد سالم بود در اخر با تعویض ای سی KA75000 با ای سی جایگزین TL494CN تعویض شد و مشکل افت ولتاژ و صدای جیرجیر رفع شد
افت ولتاژتغذیه دوم هم با تعویض پتانسیومتر 102 یک کیلو اهم حل شد [/hide]

آخرین ویرایش:

arash_hj23

کاربر vip
کاربر
2008-10-13
155
412

سلام

عجب دستکاری هایی شده این مدار قبلا ، احتمالا طراحی کارخونه ایراد داشته یک دوستی براشون اصلاح کردن :) اول از همه دو ترانزیستور اصلی 13009 سایز کوچک to220 نصب کردن که اشتباه هست با سایز بزرگ جنس خوب تعویض کنین چون توان کمی داره و زیر بار باشه بزودی میسوزه . برای رفع صدا و افت ولتاژ دوتا خازن 4.7 میکرو 50 ولت کنار دو ترانزیستور اصلی رو تعویض کنین و یکی هم 47 میکرو کنار ترانس بزرگ رو تعویض کنین اول . دوتا دیود زنر کنار دو ترانزیستور کوچک 1815 هست که بجای یکی ، دوتا زنر با هم سری کردن . اون هارو یک زنر 30 ولت بزارین بهتر هست . کل مدار رو با توجه به کهنه بودن از نظر قلع مردگی چک کنین حتما .

این هارو انجام بدین نتیجه رو بگین انشالا رفع میشه

randomboot

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-02-10
508
2,310
سلام

عجب دستکاری هایی شده این مدار قبلا ، احتمالا طراحی کارخونه ایراد داشته یک دوستی براشون اصلاح کردن :) اول از همه دو ترانزیستور اصلی 13009 سایز کوچک to220 نصب کردن که اشتباه هست با سایز بزرگ جنس خوب تعویض کنین چون توان کمی داره و زیر بار باشه بزودی میسوزه . برای رفع صدا و افت ولتاژ دوتا خازن 4.7 میکرو 50 ولت کنار دو ترانزیستور اصلی رو تعویض کنین و یکی هم 47 میکرو کنار ترانس بزرگ رو تعویض کنین اول . دوتا دیود زنر کنار دو ترانزیستور کوچک 1815 هست که بجای یکی ، دوتا زنر با هم سری کردن . اون هارو یک زنر 30 ولت بزارین بهتر هست . کل مدار رو با توجه به کهنه بودن از نظر قلع مردگی چک کنین حتما .

این هارو انجام بدین نتیجه رو بگین انشالا رفع میشه

سلام دوست عزیز ممنون جهت راهنمایی و تجربتون
تمام دست کاری ها کار خودم بوده
[hide]ترانزیستور های کم توان رو خودم برای تست گذاستم چون واسه خودش ترکیده بود زینر ها رو هم خودم سری کردم چون ۳۳ ولت نداشتم ۱۲ ولت و ۲۰ ولت رو سری کردم
خازن هایی که اشاره کردید همه تعویض شد ولی نتیجه نگرفتم
فقط با تعویض ای سی 57000 مشکل حل شد[/hide]

آخرین ویرایش:

arash_hj23

کاربر vip
کاربر
2008-10-13
155
412
سلام دوست عزیز ممنون جهت راهنمایی و تجربتون
تمام دست کاری ها کار خودم بوده
hidden content may not be quoted

سلام
خداروشکر که مدارتون درست شد . درسته توی مراحل بعد باید به ای سی و قسمت های دیگه که کمترمشکل پیدا می کنه شک و بررسی کرد برای همین عرض کردم نتیجه رو اعلام بفرماین اگر مشکل حد نشد . معمولا ای سی مدار که جایگزینش tl494 هم میتونین بزارین به دو دلیل میسوزه ، یکی اب خوردن مدار که باعث نشت ولتاژ بالا به قسمت های ولتاژ کم میشه و دیگری نوسان شدید ولتاژ تغذیه ای سی که از طریق خازن 47 میکرو عبور میکنه .

m_bidaar

کاربر vip
کاربر
2021-11-05
55
45
38
برای رفع صدا و افت ولتاژ دوتا خازن 4.7 میکرو 50 ولت کنار دو ترانزیستور اصلی رو تعویض کنین و یکی هم 47 میکرو کنار ترانس بزرگ رو تعویض کنین اول . دوتا دیود زنر کنار دو ترانزیستور کوچک 1815 هست که بجای یکی ، دوتا زنر با هم سری کردن . اون هارو یک زنر 30 ولت بزارین بهتر هست . کل مدار رو با توجه به کهنه بودن از نظر قلع مردگی چک کنین حتما

سلام،
یه پاور ۵ ولت ۴۰ آمپر داشتم که در حالت بی‌باری، ۵ ولت خروجی داشت. اما وقتی به مصرف‌کننده وصل میشد، بیشتر از ۶ آمپر جریان تولید نمی‌کرد. دیود زنری که شما گفتید (کنار چوک بزرگ) سوخته بود. و خازنهای الکترولیت کوچک اطراف آیسی، پلی استرها و صافیهای ورودی و خروجی تغییر ظرفیت قابل توجه داده بودن. همه رو عوض کردم، هم مشکل سوت کشیدن منبع تغذیه حل شد و هم مشکل افت توان خروجی.

متشکرم

بالا