آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تجربیات: گاهی خرید یک کیت فلزیاب مطمئن بهتر از ساخت از روی نقشه است

asad39

کاربر
2012-01-27
46
76
سلام. با وجود همه دقتی که مهندسان الکترونیک دز طراحی مدار بکار می برند اما یک اشکال غیر عمد در ترسیم شماتیک مدار یا طراحی پی سی بی بردمدارچاپی روی می دهد . درست زمانی متوجه می شوید که یا خود شماتیک را با نقشه ریز به ریز مقایسه کرده اید و یا درج اشتباه و جای گزاری قطعه ، همه زحمات شما را برباد می دهد. بسیار سخت است که از اعصاب خود مایه بزاری نقشه رو روی فیبر پیاده کنی یا از برد معرفی شده نمونه بسازی و با هزار مکافات ، صرف نظر از هزینه ، قطعه تهیه کنی ، مونتاژ کنی ، تنظیمات را انجام بدی ، موقع استفاده متوجه بشی که مدار کار نمی کند. انگار یک خروار خاک نتو سرت ریخته باشند. برای تنسکین اعصاب مدتی کار را تعطیل می کنی . اما عشق دیوانه واری که نسبت داشتن یک ابزار داری . یا رویا هایی که تورا بسوی گنج پنهان در زیر خاک می برد ، مجددا عشق سرکش سراغت می آید و دنبال مداری برای ساخت در اینترنت - تالارها- کتابها - حتی مجلات الکترونیک 30 سال پیش می روی! زمانی متوجه می شوی که همانند جویندگان زیر خاکی ، عمری را تباه کرده ای. بعد افسوس می خوری بر عمر رفته. من پنجمین سالم است که در عشق فلزیابم. نه به بخاطر قبول مخاطرات رفتن به دشت و بیابان با ترس و واهمه و دوری از خانواده و ... بلکه بخاطر داشتن ابزاری درخانه که همچون دیگر ابزار ها کمک دست انسان باشد. اگر بخاطر تفریح هم که شد رفتی به طبیعت که رفتی ! چه عیبی دارد؟

آخرین ویرایش:

asad39

کاربر
2012-01-27
46
76
اگر حرفه ای ها . مهندسان به این پستها و موضوع سر بزنند، مسئله را مضحک تشخیص بدهند. این درست است. اما باید توجه داشت که مهندسان و دانشجویان الکترونیک امروزی با گذشت زمان پیر می شوند و حوصله از دست داده و کنار می کشند و جای آنها را جوانتر ها می گیرند و باز روز از نو و روزی از نو می شود. هرچند که نباید غافل شد که در نتیجه تبادلات است که افراد تجربیات خود را به دیگران منتقل می کنند. ایده ها می شکفد و طرح های جدیدی ارائه می شود. در مسیر علم آزمایش و خطا است که ناگهان منجر به پیدایش علمی یا ابزاری می شود. در هرحال طیفی از افراد نوجوان و جوان پی گیر مسائل فلزیاب می شوند و آزمایش و خطا و شکست و پیروزی را تجربه می کنند.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: masuodd55

asad39

کاربر
2012-01-27
46
76
سماجت چینی ها در طراحی مدار ستودنی است هرچند که مهندسی معکوس دارند. آنها طرح های اروپایی ها را می دزدند روی آن کار می کنند و با درجه کیفیت پایین روانه بازار می کنند و بازار را بدست می گیرند بدلیل آنکه جنس شان ارزانتر بدست مشتری میرسد. آنها بازار جهان و اروپا را ورشکسته کرده اند. بازار بسیار پرسودی هم برای تجار کشورهای فقیر فراهم آورده اند. امروز دیگر از زیمنس و موتورولا سونی و توشیبا سخنی بمیان نمی آید. دلیل دیگر محدودیت و پیشرفت در زمینه الکترونیک یکی وفور فراوان قطعات و کالای چینی است و دیگری ممنوعیت فعالیت در حوزه فلزیاب در ایران است.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: masuodd55

asad39

کاربر
2012-01-27
46
76
اولین تجربه من در مونتاژ فلزیاب مداری روسی بود با یک 555 و یک آپ آمپ 14 پایه روسی. مدتی دنبال این آی سی روسی گشتم . پیدا نکردم. متوجه شدم که با آی سی TL072 هم میشه کار کرد. مدار را مونتاژ کردم اما پاسخی نگرفتم. بعد ها با گشت و گزار در تالار ها متوجه شدم که قطعه ای که با آن کار کرده ام قطعه ای کم کیفیت و چینی بوده و سپس شنیدم که بازار قطعات ایران مملو از کالای چینی است. دنبال مدار دیگری رفتم بنام whitse surf master که طرح را پیاده کردم و با آنکه در کلیپ های یوتیوب از نتیجه کار راضی بنظر می رسیدم اما در عمل مدارم کار نکرد. یک سال بعد هم رفتم سراغ باراکودا . از آن هم نتیجه ای نگرفتم. مدتی طول کشید تا بفهمم که هر آی سی تایمری نمی تواند مدار را راه بیندازد و می بایست از آیسی سی ماس 555 باید استفاده کنم. اما این قطعه هم در بازار نایاب بود. 4066 که در اغلب مدارات بکار گرفته می شود همین داستان را دارد. شرکت تگزاس انیسترومنت آمریکا چنین آی سی های اصل را تولید می کند . اما آیا آی سی های موجود در بازار که همان مارک را رویش حک کرده واقعا آمریکایی است؟

آخرین ویرایش:

asad39

کاربر
2012-01-27
46
76
عرضه کنندگان کیت فلزیاب هم در محدودیت هستند چه بسار فشار وارد می شود که کیت حرفه ای ارائه ندهند و بفکر فروش اسباب بازی باشند. جسته و گریخته کسانی پیدا می شوند که بردهای هایی با کارائی بالا بصورت آشکار و پنهان عرضه می دارند. و گاهی هم در تولید و تبلیغ برخی کیتها اغراق می شود تا کالا فروخته شود. برخی از مطرح کردن عنوان کالا بصورت آشکار پرهیز می کنند تا مزاحمتی صورت نپذیرد.

asad39

کاربر
2012-01-27
46
76
طرح بعدی من در ساخت فلزیاب الگو برداری از طرحی در اینترنت بود که قسمتی از نامش euro 40 cm بود و با کلیپ هایی که از آن دیده بودم سکه را در 40 سانت می زد. یا باید تجربه و دانش علم الکترونیک داشت و یا باید اندکی آشنا به مدارات بود و صرفا به مونتاژ اکتفا کرد. در حالیکه در ساخت و مونتاژ یک مدار آنالوگ درمانده بودم ، هرگز بساخت مداری با ال سی دی و برنامه هگز رضایت نمی دادم . مداری آنالوگی که کار نکند مدار نشان دهنده اش هم هرگز کار نخواهد کرد.

آخرین ویرایش:

asad39

کاربر
2012-01-27
46
76
مجددا برگشتم به کتاب استاد بخت آور. مدارش را دیدم که یک طرح خارجی بود که در کتابش آورده بود. برخی آن را ساختند و موفق نشدند. سپس یک علاقه مند آگاه متوجه شد که در لیست قطعات جای ترانزیستور ها اشتباهی درج شده است. این موضوع در همین تالار وجود دارد با عنوان فایل های تکمیلی بخت آور با آی دی stuart1 میخواستم با تکیه برآن روی آن کار کنم. بعد از جستجو اصل مدار را در نشریه الکترونیک every day electronic سی سال قبل یافتم. دیدم که همان مدار با همان اشتباهش درآن درج شده. روی آوردم به فایل های تکمیلی تا شروع بساخت کنم. حین بررسی دیدم که 3 قطعه نایاب دارد . از ساخت آن صرف نظر کردم.

asad39

کاربر
2012-01-27
46
76
دیگر نمی خواهم روی هیچ مداری کارکنم مگر آنکه کسی مداری پیشنهاد دهد و خودش هم از ساخت نتیجه مثبت گرفته باشد. همچنین به این نتیجه رسیدم برای رفع ملالت ها ، بهتره یه کیت بدون ال سی دی داشته باشم. حال دنبال یه چنین کیتی هستم که زیاد حرفه ای نباشد. همین قدر که بتواند سک سکه را در 25 الی 30 سانت بزند خوب است چون مداری بتونه اشیای کوچک را در 30 سانت بزند ، اشیای بزرگ را در 1 الی 2 متر خواهد توانست آشکار کند. من که نمی خواهم دنبال دفینه باشم با تمام خطرات آن!

asad39

کاربر
2012-01-27
46
76
وقتی صحبت از کیت می شود، باید در نظر داشت که شما یک فرد حرفه ای نیستید. و باید قانع به آن باشید. دوم اینکه زمان و عمر تان تلف نمی شود. اعصاب تان بهم نمی ریزد . بجای شما کسان دیگری به قصد تجاری ، وقت گذاشته- مطالعه کرده- آزمایشات انجام داده- طراحی مدار کرده- فیبر مدارچاپی برای طرح ساخته و از همه مهم تر که داغون کننده اعصاب است، سوراخ کاری اش کرده و کاری شسته و رفته تحویل شما می دهد. من هنوز نه فرد آشنایی در زمینه تولید و تبلیغ کیت دارم و نه هنوز اقدامی به خرید کرده ام. از این بابت گفتم که سوتفاهم نشود که میخواهم کالای کسی را تبلیغ کنم. سرگذشتی که در پست های بالا دیدید براحتی نشان می دهد که با وجود عشق به فلزیاب ، دیگر مایوس می شوم و عمری هم ندارم که از ابتدا شروع کنم و دنبال تحصیل در رشته الکترونیک باشم.

asad39

کاربر
2012-01-27
46
76
افرادی که سرنوشت مشابه من را دارند چه کنند؟ تهیه یک کیت معتبر و آزمون پس داده ، می تواند راهگشای ما باشد. و چون حرفه ای نیستیم نباید مبلغ زیادی هزینه کنیم.

بالا