آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

مشکل خاموش شدن پاور A1 نوع شنت دار بدون کابل (میله ای )

Mehran_tz

کاربر
2006-10-19
24
38
دوستان دو تا پاور a1 دارم که از نوع بدون کابل هستند که با شنت به هش برد وصل میشوند
یکی از پاورها قبل از خاموشی و قطع و وصل های اخیر خاموش شده بود یکی هم سه روز پیش برق ها رو با نوسان قطع کردن بعد از وصل شدن متوجه شدم دیگه پاور روشن نمیشه باز کردم فیوز ورودی سوخته - پل دیود و ترانزیستور ماسفت LSB65r041gf اتصال کوتاه شده بودن ماسفت و پل دیود تعویض کردم وریستور تست کردم مشکلی نداشت بعد از وصل ولتاژ ورودی - مقاومت حرارتی که درست کنار رله نصب شده داغ میشه و بلافاصله فیوز قطع میکنه و دوباره ماسفت فوق که تست کردم اتصال کوتاه شده و سوخته ظاهرا ایراد در بخش ورودی بجز این چند مورد هست اگر دوستان راه حلی دارند ممنون میشم راهنماییم کنند

mosfet.jpg

power.jpg

res.jpg

Max8050

کاربر vip
کاربر
2019-05-28
138
810
32
ببین داغ شدن اون NTC که برای استارت مدار عادیه، این مدار کنترل Inrush Current هست. عملکردش اینطوریه که اول این NTC خازن رو شارژ میکنه و مدار رو راه اندازی میکنه و مقدار جریان کشی شارژ خازن رو محدود میکنه که فیوز نسوزه، بعد از شارژ شدن خازنا NTC به وسیله رله از مدار خارج میشه. اما کنترل عملکردش توسط یه آی سی دیگه که پشت برد هست انجام میشه.
پس مشکل سوختن ماسفت از جای دیگه ای هست. کنترلر گیت ماسفت رو کنترل کن

Mehran_tz

کاربر
2006-10-19
24
38
ببین داغ شدن اون NTC که برای استارت مدار عادیه، این مدار کنترل Inrush Current هست. عملکردش اینطوریه که اول این NTC خازن رو شارژ میکنه و مدار رو راه اندازی میکنه و مقدار جریان کشی شارژ خازن رو محدود میکنه که فیوز نسوزه، بعد از شارژ شدن خازنا NTC به وسیله رله از مدار خارج میشه. اما کنترل عملکردش توسط یه آی سی دیگه که پشت برد هست انجام میشه.
پس مشکل سوختن ماسفت از جای دیگه ای هست. کنترلر گیت ماسفت رو کنترل کن

ممنون از پاسخ شما عارضم خدمتتون که یکی از پاور ها را راه انداختم و بخوبی کار کرد البته اونی که بخاطر نوسان فقط ماسفت و فیوز سوخته بود با تعویض ماسفت مشکلش حل شد اون یکی پاور هم ماسفت و پل دیود و فیوز و تعویض کردم منتهی به موردی برخوردم پایه های بوبین رله تقریبا اتصال کوتاهه خود رله و اکثر قطعات و در آوردم چون اونقدر کیپه که نمیشه تستش کرد مخصوصا اینکه برد و بعد مونتاژ انداختنش تو لاک که پاک کردن پایه های قطعات خودش داستانیه
چون نقشه ای در دسترس نیست پایه های رله را دنبال کردم بیشتر حدس من به زنر در مسیر رله بود ولی تا الان نتونستم قطعه سوخته را که باعث اتصال کوتاه پایه های رله شده را پیدا کنم ضمنا رله را از رو برد درآوردم یه آی سی 16 پایه پشت برد هست به مشخصات NCP1397AC
که پایه 7 و 5 ش اتصال کوتاه نشون میداد که یه پایشو جدا کردم دیدم از آی سی نیست و ایراد از جای دیگه است

Max8050

کاربر vip
کاربر
2019-05-28
138
810
32
همین امروز یه مورد مشابه اومده زیر دستم تا الان ماسفت
LSB65r041gf و پل دیود و یکی از دوتا دیود اس ام دی GS3K سوخته بوده که عوض کردم البته ماسفته یه کم سخت گیر میاد مشابه OSG گذاشتم و احتمال میدم آی سی 16 پایه پشت برد هم مشکل پیدا کرده باشه، چون مستقیما درایو ماسفت سوخته رو به عهده داره و خب ماسفت اتصال کوتاه شده بود ینی ولتاژ بالا به گیت وارد شده

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: TRZ

Max8050

کاربر vip
کاربر
2019-05-28
138
810
32
امروز فرصت کردم یه کم این مشکل رو بیشتر بررسی کنم
خب تا اینجای کار آی سی ncp1397 رو تعویض کردم ولی مشکل برطرف نشده
البته اضافه کنم که پاور رو به علت بالا بودن هزینه سوختن قطعات تا الان فقط با لامپ تست راه اندازی کردم و ازش جریان نکشیدم هنوز اما توی روشن شدنش به نکته عجیبی برخورد کردم، گاهی وقتا موقع اتصال به برق لامپ تست روشن میشه و روشن می‌مونه و گاهی وقتا هم لامپ تست یه لحظه روشن میشه که خازنا شارژ میشن بعد خاموش میشه، در هر دو حالت هم برق خروجی ۱۲ ولت رو داریم، اما در حالتی که لامپ تست روشنه اگر فقط برق کنترل برد و فن ها رو بهش وصل کنیم دائما پاور خاموش و روشن میشه، اما در حالتی که لامپ یک لحظه روشن و خاموش میشه دستگاه بدون نقص کار میکنه، به نظر میاد مدار pfc نمیتونه خودش رو با برق ورودی سینک کنه و اینکه در تمامی حالتا رله سریعتر از حد انتظار عمل می‌کنه، و به نظرم علت اینکه بعد از یه مدت کار میسوزه هم همینه
اما اینکه دقیقاً کدوم قسمت ایراد داره رو هنوز متوجه نشدم

n.tanevar

کاربر
2021-12-17
7
0
با سلام.
خدمات تهیه نقشه و مهندسی معکوس انواع پاورهای A1 و ELTEK با بالاترین دقت و کیفیت.
هماهنگی:
09163366310

TRZ

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2009-04-20
250
1,270
کره زمین
البته اضافه کنم که پاور رو به علت بالا بودن هزینه سوختن قطعات تا الان فقط با لامپ تست راه اندازی کردم و ازش جریان نکشیدم هنوز اما توی روشن شدنش به نکته عجیبی برخورد کردم، گاهی وقتا موقع اتصال به برق لامپ تست روشن میشه و روشن می‌مونه و گاهی وقتا هم لامپ تست یه لحظه روشن میشه که خازنا شارژ میشن بعد خاموش میشه، در هر دو حالت هم برق خروجی ۱۲ ولت رو داریم، اما در حالتی که لامپ تست روشنه اگر فقط برق کنترل برد و فن ها رو بهش وصل کنیم دائما پاور خاموش و روشن میشه، اما در حالتی که لامپ یک لحظه روشن و خاموش میشه دستگاه بدون نقص کار میکنه، به نظر میاد مدار pfc نمیتونه خودش رو با برق ورودی سینک کنه و اینکه در تمامی حالتا رله سریعتر از حد انتظار عمل می‌کنه، و به نظرم علت اینکه بعد از یه مدت کار میسوزه هم همینه
مهندس من هم مدتی است این مشکل را دارم آیا به نتیجه ای رسیدید؟

behnamvar

کاربر vip
کاربر
2023-01-17
3
0
اگرچه پست قدیمیه ولی من تجربه مشابه در مورد p5 دارم
یک دلیل اینکه گاهی لامپ تست مدت کوتاه روشن میمونه و گاهی طولانی مدت روشن میشه، به شارژ خازن لینک مربوطه. شما در زمان روشن بودن لامپ، ولتاژ خازن لینک رو چک کنید ببینید درحال افزایش هست یا خیر. معمولا لامپ 100 توان شارژ کردن نداره. من با 300وات لامپ تونستم p5 راه بندازم.
حالا اگر خازن از قبل تخلیه شده باشه، لامپ مدت زیادی روشن میمونه تا به ولتاژ pfc برسه، اما اگر مثلا پاور به لامپ تست زدید 30ثانیه لامپ روشن بود، برق قطع کنید و مجدد وصل کنید، چون توی اون 30ثانیه خازنها مقداری شارژ شدن، دفعه دوم ممکنه لامپ سر 5ثانیه خاموش بشه اگر ولتاژ pfc بیاد بالا

روشن خاموش شدن لامپ تست تحت بار هم به توان لامپ مربوطه. لامپ تست قویتر کنید یا مستقیم به برق بزنید

خلاصه اینکه اگر مدار اتصال کوتاه نباشه، لامپ تست ضعیفه. لامپ تست قویتر بذارید

بالا