آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

جایگزینی ترانزیستور معیوب درلامپ کم مصرف۵۲وات پارس خزر

moein6

کاربر vip
کاربر
2018-11-08
82
108
شمال
مشاهده فایل‌پیوست 173294 عکس از قطعات تعویض شده برد تغذیه وسری کردن لامپ ۱۰۰وات رشته ای با لامپ کم مصرف ۵۲وات پارس خزر جهت اطلاع دوستان گرامی

پیوست‌ها

• 194.2 کیلوبایت بازدیدها: 87
  • 415.9 کیلوبایت بازدیدها: 85
آخرین ویرایش:

amirmorady

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2020-01-09
277
1,309
ایران
بادرود وخسته نباشید خدمت تمامی اساتید وسروران گرامی وتمامی دوستان ومهندسان گرامی که بنده حقیر رو دراین تایپک همراهی نمودند زحمات بی دریغ شماها عزیزان رو فقط بایک تشکر خالی قطعا نمی‌شود جبران نمود وقطعا راه به جایی نمیبردم اگر لطف ومحبت شماها عزیزان نبود اساتید گرامی خیلی مخلصیم توصیه وسفارش دوست واستاد بنده جناب آقای مرادی را اجرانمودم وبعد از چندروز تاخیر بالاخره تونستم ترانزیستورهای مورد استفاده وهمچنین مقاومتهای کم اهم مدار رواز فروشگاه لوازم الکترونیکی تهیه نمایم جناب مهندس مرادی گرامی متاسفانه خازنهای سرامیکی رو نتونستم گیر بیارم وقطعاتی که روی مدار تعویض کردم مقاومتهای کم اهم خراب ودوتا ترانزیستور بود بقیه قطعات تعویض نشدند بنا به فرمایشات جنابعالی لامپ رو با یک لامپ رشته ای ۱۰۰وات سری نمودم و لامپ کم مصرف ۵۲وات پارس خزر لحظه اول کم نور وبلافاصله پرنور میشود و لامپ رشته ای هم نور بسیار کمی از خود نشان میدهد استاد با این توصیف کجای کار ایراد دارد و کدوم قطعات معیوب هستند ضمنا دودی فعلا از مدار مشاهده نشد وهمچنین صدای اضافی طوریکه قابل مشاهده باشد یه خواهشی هم از ناظر محترم بخش یا سایت دارم یه فکری برای اپلود عکس بفرمایند هرچه قدر سروته عکس رو میزنم دوباره اخطار حجیم بودن میدهد خیلی خیلی سپاسگزارم

با سلام خدمت شما دوست عزیز و گرامی
و ممنون از لطف شما، و ممنون از اعلام نتیجه‌،
سعی کنید از طریق گزینه ی آپلود از کامپیوتر تصویر
خود را آپلود کنید از طریق لینک سایت های دیگر
ممکنه با خطا مواجه بشه و وقتی از طریق گزینه ی
آپلود از کامپیوتر آپلود می کنید تصویر خودکار به
نمایش در می آید ولی از طریق لینک سایت دیگر
اگر خطایی نباشد باید روی آن کلیک کنی تا
مشاهده شود اگر تصویری که آپلود می کنید از
قانون اندازه ی آپلود بیشتر باشد آپلود نمی شود
یا باید از حجم عکس کاسته شود یا از طریق
اسکرین شات حجم آن رو کم کنی و امتحان کنی و
میتوانی پست خود را ویرایش کنی و پس از حذف
عکسی که آپلود کرده ای دوباره عکس مناسب
رو آپلود کنی.

قطعاتی که برای تعویض ذکر کرده بودم با توجه
به اینکه خازن سنج در اختیار نداشتید و نمیدانستم
خازنها سالمند یا خراب، و یا خود خازن صافی
شیمیایی، برای طول عمر بیشتر مدار،قطعات
تعویضی ذکر شد و اکثرا در لامپها بسته به نوع
خرابی مدار،قطعات با هم تعویض می شوند، و
اگر لامپ روشن میشه و مشکلی در مدار نباشه
نیازی نیست قطعات دیگر تعویض بشه هر چند 
که اگر بنده بودم برای عمر بیشتر مدار حتما 
تعویض می کردم.

بعضی از لامپ ها هستند که استارت اولیه آنها
طوریست که ابتدا با کمی مکث لامپ کم نور
روشن میشه و بعد از لحظه ای،کامل روشن
می شوند که این طبیعیه و مشکلی نداره
و با توجه به لامپ سری روشن شدن نور
بسیار کمی از لامپ 100 وات در هنگام
تست فیلمان کم مصرف این مورد نیز طبیعی
هست،عکسی که فرستادی خطا می دهد اگر از
نصب ترانزیستور های مدار و جایگزینی های
قطعات مطمئن هستی و مشکلی در مدار
و فیلمان در هنگام روشن شدن نمی بینی به ویژه
در پشت مدار ایرادی نمی بینی،و اگر از لامپ و
مدار هیچ صدا و دود و جرقه ای دیده یا شنیده
نمی شود مدار و فیلمان هر دو سالم هست و
می توانی لامپ رو ببندی و با برق شهری امتحان
کنی اگر همچنان نور صاف و هیچ صدا و جرقه ای
از مدار شنیده نشد و بدون عیب روشن ماند مدار
تعمیر شده است. هر چند که تا اینجا که فرمودید
لامپ روشن میشه بدون هیچ عیبی،میتوان گفت
که مدار درسته و تعمیر شده،ولی کار از محکم کاری
عیب نمی کنه. سپاس و آرزوی توفیق

آخرین ویرایش:

moein6

کاربر vip
کاربر
2018-11-08
82
108
شمال
بادرود و ارزوی ساعاتی خوش برای تمامی عزیزان وهمراهان گرامی در جواب فرمایشات دوست وبرادر گرامی جناب آقای مهندس مرادی عزیز عکسها رو موفق شدم در پست شماره۳۱برای جنابعالی و سایر عزیزان اپلود کنم ویه سوال از محضر جنابعالی دارم واینه که خازن الکترولیتی رو روی برد تعویض نکردم متاسفانه چون فروشنده خازن ۴۵۰ولت ۲۲میکرو بهم داد وگفت مشکلی نیست درحالیکه خازن الکترولیتی خود لامپ ۱۵ میکرو ۴۰۰ولتی بود ولی من جانب احتیاط رو رعایت کردم تعویضش نکردم به خاطر ظرفیت بالاتر خازن جدید واگه به فرض این خازن به زودی نشتی پیدا کنه میتونه به ترانزیستورهای مدار و قطعات دیگه آسیب جدی وارد کنه ویانه میشه تعویضش کرد یا اصلا ریسک نکنم ودوباره برم یه خازن نو به ظرفیت اصلی بگیرم ونصب کنم به جاش ازهمکاری شما صمیمانه سپاسگزارم موفق وموید باشید

amirmorady

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2020-01-09
277
1,309
ایران
بادرود و ارزوی ساعاتی خوش برای تمامی عزیزان وهمراهان گرامی در جواب فرمایشات دوست وبرادر گرامی جناب آقای مهندس مرادی عزیز عکسها رو موفق شدم در پست شماره۳۱برای جنابعالی و سایر عزیزان اپلود کنم ویه سوال از محضر جنابعالی دارم واینه که خازن الکترولیتی رو روی برد تعویض نکردم متاسفانه چون فروشنده خازن ۴۵۰ولت ۲۲میکرو بهم داد وگفت مشکلی نیست درحالیکه خازن الکترولیتی خود لامپ ۱۵ میکرو ۴۰۰ولتی بود ولی من جانب احتیاط رو رعایت کردم تعویضش نکردم به خاطر ظرفیت بالاتر خازن جدید واگه به فرض این خازن به زودی نشتی پیدا کنه میتونه به ترانزیستورهای مدار و قطعات دیگه آسیب جدی وارد کنه ویانه میشه تعویضش کرد یا اصلا ریسک نکنم ودوباره برم یه خازن نو به ظرفیت اصلی بگیرم ونصب کنم به جاش ازهمکاری شما صمیمانه سپاسگزارم موفق وموید باشید

با سلام و احترام خدمت شما دوست گرامی
از لطف و عنایت شما سپاسگزارم.
دوست عزیز تصویر ارسالی شما رو دیدم درسته
درست وصل و تست کردی،جایگزینی قطعات هم 
درست نصب کردی و مدار شما تعمیر شده است،
آفرین خیلی خوشحالم که مشکل حل شده،
میتونی مدار رو به سرپیچ برق شهری ببندی و
استفاده کنی،در خصوص قطعات تعویضی که گفته
بودم تعویض کنید،نیاز نیست دیودها و خازن صافی
15 میکرو و خازن های سرامیکی که گفته بودم رو
تعویض کنی اگه مشکلی داشتند لامپ روشن نمی شد،
اگه خواستی قطعه ای رو برای طول عمر بیشتر لامپ
تعویض کنی اون خازن سرامیکی که در عکس علامت
 زدم رو میتونی هر وقت گیر آوردی تعویض کنی
به جای اون خازن سیاه شده هم یک خازن با شماره 
2A222j نصب کنی، اگه تعویض نکنی هم لامپ کار 
خواهد کرد و مدت زمان کار کرد مدار معلوم نیست 
چقدر کار کنه،در خصوص تعویض خازن 15 میکرو
همان طور که عرض شد نیازی به تعویض نیست
و اگه خراب بود لامپ روشن نمی شد و مواقعی که
این خازن خراب میشه اگه ظرفیت خودش رو پیدا
نکردی می تونی از خازن 22 میکرو 450 ولت هم
استفاده کنی و از خازن خودش هم عمرش بیشتره 
نترس به این زودی ها خازن نشتی پیدا نمی کنه و
اگه ایرادی در خازن بود لامپ روشن نمی شد،
نکته ای که می خواستم بگم سیم های فیلمان این
لامپها حساس هستند و با کوچکترین فشاری 
می شکنند به ویژه اگر خشک باشند و باید محکم به
میله های مدار وصل بشوند تا به درستی به مدار 
وصل شوند و میله های مدار هم نباید در مدار شل 
و لق باشند و تعمیر مدارهای کوچک هم حساس و
هم وقت گیر است و ذهن تعمیرکار رو هم خسته 
و عصبی می کنه به ویژه اگه عیب به درستی
تشخیص داده نشه و نیاز به دقت و احتیاط داره،
خسته نباشی خدا رو شکر که مشکل حل شد،
کارت خوب بود. سپاس

پیوست‌ها

آخرین ویرایش:

moein6

کاربر vip
کاربر
2018-11-08
82
108
شمال
با درود وسپاس بیکران از شما مهندس مرادی عزیز وگرامی استاد اون خازنی که علامت زدید به رنگ زیتونی میباشد که بافلش زدن دوربین درشب به رنگ سیاه مشاهده میشود لامپ تعمیر شده دو ساعتی هست که به سرپیچ سقف وصل شده ودرحال کار میباشد سیمهای خروجی از فیلمان ها رو هم با احتیاط چندین دور محکم به میله های خروجی بستم وبعد لامپ رو به سرپیچ سقف وصل کردم از شما بزرگواروتمامی دوستان واساتید گرانقدر سایت و مدیریت محترم کمال تشکر رادارم بزرگترین نعمت یعنی سلامتی رو برای تک تک شماها عزیزان ارزومندم خیلی مخلصیم موفق وموید باشید انشاالله

amirmorady

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2020-01-09
277
1,309
ایران
با درود وسپاس بیکران از شما مهندس مرادی عزیز وگرامی استاد اون خازنی که علامت زدید به رنگ زیتونی میباشد که بافلش زدن دوربین درشب به رنگ سیاه مشاهده میشود لامپ تعمیر شده دو ساعتی هست که به سرپیچ سقف وصل شده ودرحال کار میباشد سیمهای خروجی از فیلمان ها رو هم با احتیاط چندین دور محکم به میله های خروجی بستم وبعد لامپ رو به سرپیچ سقف وصل کردم از شما بزرگواروتمامی دوستان واساتید گرانقدر سایت و مدیریت محترم کمال تشکر رادارم بزرگترین نعمت یعنی سلامتی رو برای تک تک شماها عزیزان ارزومندم خیلی مخلصیم موفق وموید باشید انشاالله

در تصویر،اون خازن رو به رنگ سیاه شده می دیدم
یعنی فکر می کردم به علت کارکرد زیاد اینطوری
شده،به خاطر همین گفتم تعویض کنید و از
اینکه موضوع رو روشن کردید سپاسگزارم و دیگر
نیاز نیست اون خازن رو هم تعویض نمایید،
و از لطف و محبت شما بی نهایت سپاسگزارم
و اینکه مشکل حل شده بسیار خوشحال و خرسندم،
و همچنین آرزوی سلامتی و موفقیت برای شما
دوست عزیز.شب بخیر و سپاس

آخرین ویرایش:

moein6

کاربر vip
کاربر
2018-11-08
82
108
شمال
بادرود مجدد وخسته نباشید خدمت اساتید ومهندسان زحمتکش سایت وهمچنین درود خدمت جناب آقای مهندس مرادی عزیز خدمت شما بزرگوار عرض کنم که این لامپ ۵۲ وات پارس خزر کم مصرف که ۲۰روز پیش تعمیر کرده بودم بعد از ۲۰ روز کارکردن بازدن کلید اتاق جرقه ای زد وخاموش شد لامپ رو باز کردم اول تست فیلمان گرفتم با اداپتور ۱۲ولت دیدم هردوطرف لامپ مثل قبل اندکی به رنگ نارنجی روشن شد واما روی برد دو مقاومت ۱۵ اهمی جزغاله شده وهمچنین دو مقاومت کم اهم دیگر که در عکس مشاهده میفرمایید دوستان گلم علتش چی بوده که اینطوری شده و کدوم قطعه این مشکل رو به وجود آورده آیا باوجود سالم بودن فیلمان وحباب دوباره ارزش تعمیردارد یاخیر شرمنده لطف ومحبت شما بزرگواران هستم

پیوست‌ها

آخرین ویرایش:

electronium

VIP+ افتخاری
کاربر
2020-07-30
1,027
2,825
31
بادرود مجدد وخسته نباشید خدمت اساتید ومهندسان زحمتکش سایت وهمچنین درود خدمت جناب آقای مهندس مرادی عزیز خدمت شما بزرگوار عرض کنم که این لامپ ۵۲ وات پارس خزر کم مصرف که ۲۰روز پیش تعمیر کرده بودم بعد از ۲۰ روز کارکردن بازدن کلید اتاق جرقه ای زد وخاموش شد لامپ رو باز کردم اول تست فیلمان گرفتم با اداپتور ۱۲ولت دیدم هردوطرف لامپ مثل قبل اندکی به رنگ نارنجی روشن شد واما روی برد دو مقاومت ۱۵ اهمی جزغاله شده وهمچنین دو مقاومت کم اهم دیگر که در عکس مشاهده میفرمایید دوستان گلم علتش چی بوده که اینطوری شده و کدوم قطعه این مشکل رو به وجود آورده آیا باوجود سالم بودن فیلمان وحباب دوباره ارزش تعمیردارد یاخیر شرمنده لطف ومحبت شما بزرگواران هستم

ترانزیستورا رو از قبل نو زدید؟

moein6

کاربر vip
کاربر
2018-11-08
82
108
شمال
بادرود وخسته نباشید بله استاد ترانزیستورها از فروشگاه الکترونیکی نو خریداری شده بود ونصب شده بود سپاس

بالا