آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

سوال: راهنمایی در مورد ترانزیستور افزایش صدا

Ahmad. hos

کاربر
2019-08-21
46
58
29
تهران
سلام و خسته نباشید خدمت تمام اساتید محترم و گرامی

دوستان یک سوال دارم اون هم اینه که در یک مدار موزیکال مثل مدار زنگ منزل که با برق 220 کار میکنه بعد از آی سی ملودی مثل UM66 برای تقویت صدا خروجی از چه ترانزیستور هایی میشه استفاده کرد؟ مثلا از ترانزیستور BC547 میشه استفاده کرد؟ اگر چند ترانزیستوز نام ببرید ممنون میشم.

محبت میکنید اگر راهنماییم کنید، سپاس

آخرین ویرایش:

Ahmad. hos

کاربر
2019-08-21
46
58
29
تهران
ببخشید اما من هنوز متوجه نشدم ترانزیستور bc547 جواب میده یا نه یا مثلا c945 چی جواب میده یا نه؟! خیلی ممنون میشم یک مقدار توضیح بدین

mehrdad540

کاربر
2020-02-27
453
634
شیراز
ببخشید اما من هنوز متوجه نشدم ترانزیستور bc547 جواب میده یا نه یا مثلا c945 چی جواب میده یا نه؟! خیلی ممنون میشم یک مقدار توضیح بدین
سلام دوست عزیز بله همه این موارد جواب میده ولی باید ببینی خروجی در چه حدی میخای
اگه بخای باهاش پیزو روشن کنی یا بلندگوی خیلی کوچیک C945 مناسبه
یکم مدار قویتر بخای BC547
یکم قویتر و حرفه ای تر بخای TIP41,TIP42
یکم قویتر 13009 و یه ترانزیستور مشابهش که الان خاطرم نیس
قویتر از این 2N3055 , MJ2955
بخای راحت تر هم باشی که بین IC ها میتونی انتخاب کنی مثلا TDA2003 کیفیتشم بالاتره نقشه مدارشم میتونی توی اینترنت گیر بیاری
بستگی داره چی بخای

Ahmad. hos

کاربر
2019-08-21
46
58
29
تهران
سلام دوست عزیز بله همه این موارد جواب میده ولی باید ببینی خروجی در چه حدی میخای
اگه بخای باهاش پیزو روشن کنی یا بلندگوی خیلی کوچیک C945 مناسبه
یکم مدار قویتر بخای BC547
یکم قویتر و حرفه ای تر بخای TIP41,TIP42
یکم قویتر 13009 و یه ترانزیستور مشابهش که الان خاطرم نیس
قویتر از این 2N3055 , MJ2955
بخای راحت تر هم باشی که بین IC ها میتونی انتخاب کنی مثلا TDA2003 کیفیتشم بالاتره نقشه مدارشم میتونی توی اینترنت گیر بیاری
بستگی داره چی بخای

مختصر و اموزنده. خیلی ممنون لطف کردین
بیشتر جنبه کنجکاوی داره، نمیخوام آمپلی فایر درست کنم که فقط برای یه چیز ساده که صداش در حد زنگ های قدیمی رو کار خونه ها باشه
C945 و bc547 رو امتحان کردم اما صدا کمی ضعیف بود نمیدونم مشکل از مداره یا آی سی
یه همچین مداری بود که آی سی استفاده شده توشA101 بود اما این ای سیو جایی پیدا نکردم

آخرین ویرایش:

mehrdad540

کاربر
2020-02-27
453
634
شیراز
مختصر و اموزنده. خیلی ممنون لطف کردین
بیشتر جنبه کنجکاوی داره، نمیخوام آمپلی فایر درست کنم که فقط برای یه چیز ساده که صداش در حد زنگ های قدیمی رو کار خونه ها باشه
C945 و bc547 رو امتحان کردم اما صدا کمی ضعیف بود نمیدونم مشکل از مداره یا آی سی
یه همچین مداری بود که آی سی استفاده شده توشA101 بود اما این ای سیو جایی پیدا نکردم
زنده باشی سرچ کنی آمپلی فایر ارزان یا ساده نقشه هم میاد
با ترانزیستور بایاس خیلی مهمه ولی مدار آی سی دیگه از این دنگ و فنگا و طراحی و فرمول نویسی نداری همه چی طراحی شده هست فقط قطعات میگیری روی بوردای سوراخدار مونتاژ میکنی کیفیت صدای خوبیم داره

Ahmad. hos

کاربر
2019-08-21
46
58
29
تهران
خیلی ممنون بابت راهنمایی
من یک مدار موزیکال 220v با ایسی ملودی درست کردم اما هر ترانزیستور قدرتی که گذاشتم جواب نداد صدا خیلی ظعیف بود به اندازه صدای زنگ هشدار نبود به این نتیجه رسیدم که مشکل از مداره
کسی از دوستان نقشه مدار زنگ که با برق شهر کار کنه داره محبت کنه بهم بده

bahramikhah

VIP+ افتخاری
کاربر
2008-09-15
434
1,111
55
کبودراهنگ همدان
خیلی ممنون بابت راهنمایی
من یک مدار موزیکال 220v با ایسی ملودی درست کردم اما هر ترانزیستور قدرتی که گذاشتم جواب نداد صدا خیلی ظعیف بود به اندازه صدای زنگ هشدار نبود به این نتیجه رسیدم که مشکل از مداره
کسی از دوستان نقشه مدار زنگ که با برق شهر کار کنه داره محبت کنه بهم بده

با سلام
مدارات صوتی پرقدرت جریان زیادی می کشند. به همین دلیل شما نیاز به ترانسفورماتور برای تبدیل برق 220 ولت به 12 ولت با جریان 3 الی 5 آمپر دارید و یه مدار آمپلی فایر که با 4 عدد ترانزیستور TIP41 و TIP42 درست می شود که نقشه آن در داخل دستگاه دزدگیر Z4 وجود دارد، صداش بسیار قوی و گوش کر کننده می باشد. من یه آی سی UM66 را با این روش برای ساخت زنگ تفریح تقویت کردم صداش بسیار عالی بود

آخرین ویرایش:
بالا