آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

سوال: راهنمایی درباره منبع تغذیه

moein6

کاربر vip
کاربر
2018-11-08
82
108
شمال
بادرود خدمت اساتید منبع تغذیه ای دارم که خروجی آن ۵ولت و۱۵ ولت و۲۰ ولت میباشد دوستان راهنمایی بفرمایند چطوری خروجی ۱۵ ولت آن رابه ۱۲ولت کاهش بدم تا برای ماین برد دستگاه دیجیتال تکنوتل که با ولتاژ۵ ولت و۱۲ ولت کار میکند استفاده شود

Parsa2309

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
کاربر
2019-02-22
759
2,531
تهران -شانکهای
بادرود خدمت اساتید منبع تغذیه ای دارم که خروجی آن ۵ولت و۱۵ ولت و۲۰ ولت میباشد دوستان راهنمایی بفرمایند چطوری خروجی ۱۵ ولت آن رابه ۱۲ولت کاهش بدم تا برای ماین برد دستگاه دیجیتال تکنوتل که با ولتاژ۵ ولت و۱۲ ولت کار میکند استفاده شود

با احترام
دوست عزیز اگه مصرف ۱۲ ولت دستگاه فوق ۱ آمپر و یا کمتر هستش ، تمیزترین روش ، استفاده از 7812 و یک خازن صافی هست .
موفق باشید.

moein6

کاربر vip
کاربر
2018-11-08
82
108
شمال
با سپاس از لطف شما جناب parsaگرامی طرز قرار دادن این رگلاتور 7812در خروجی این ولت چگونه است واین ولتاژ ۱۵ ولت رو باید به کدوم پایه بدم واز کدوم خروجی بگیرم و پایه گراند کدوم هست به دیتا شیت باید مراجعه کنم خارن صافی که فرمودید بعد رگلاتور قرار بدم یانه و پایه مثبت خازن به کدوم پایه رگلاتور وصل میشود و فرض بر این اگه آمپر خروجی خط ۱۲ ولت بیشتر از ۱امپر باشد آنوقت ازچه رگلاتور ی باید استفاده کرد وشرمنده میشم اگه توضیح کوتاهی درمورد آمپر گیری از این خروجیها بفرمایید سپاس بیکران از شما

آخرین ویرایش:

heical

کاربر
2011-05-13
306
530
با سپاس از لطف شما جناب parsaگرامی طرز قرار دادن این رگلاتور 7812در خروجی این ولت چگونه است واین ولتاژ ۱۵ ولت رو باید به کدوم پایه بدم واز کدوم خروجی بگیرم و پایه گراند کدوم هست به دیتا شیت باید مراجعه کنم خارن صافی که فرمودید بعد رگلاتور قرار بدم یانه و پایه مثبت خازن به کدوم پایه رگلاتور وصل میشود و فرض بر این اگه آمپر خروجی خط ۱۲ ولت بیشتر از ۱امپر باشد آنوقت ازچه رگلاتور ی باید استفاده کرد وشرمنده میشم اگه توضیح کوتاهی درمورد آمپر گیری از این خروجیها بفرمایید سپاس بیکران از شما

https://www.pinterest.com/pin/728598045941744216/

https://www.electro-tech-online.com/threads/7812-voltage-regulator-need-help.143473/

اینجا دو نمونه رو می تونید ببینید. اگه دیتاشیت رو نگاه کنید می بینید یک پایه in داره که باید ولتاژ 15 ولت رو بهش بدین و یک پایه out هست که ولتاژ 12 ولت رو تحویلتون میده. یک پایه هم که گراند هست و به منفی هر دو طرف متصل میشه. خازن خروجی هم مثبتش رو به پایه out بزنید و منفی رو به گراند.
اگه جریان کشی مدارتون بیشتر از 1 آمپر هست می تونید از مدارهای سویچینگ استفاده کنید.

آخرین ویرایش:

moein6

کاربر vip
کاربر
2018-11-08
82
108
شمال
با تشکر از شما دوست عزیز جناب heical بابت راهنمایی آیا این رگلاتور 7812به هیت سینگ هم نیاز داره و طرز گرفتن آمپر رو لطفا یه توضیح مختصری بفرمایید که البته با اهمتر دیجیتال آشنایی دارم ولی پراپها رو بصورت سری روی خط ۱۲ ولت خروجی که قرار میدهم وپراب قرمز روروی رنج ۱۰آمپر که میزارم ولتاژ درحد چند صدم رانشان میدهد والبته دستگاه دیجیتال روشن وزیر بار است از همراهی شما صمیمانه سپاسگزارم

heical

کاربر
2011-05-13
306
530
با تشکر از شما دوست عزیز جناب heical بابت راهنمایی آیا این رگلاتور 7812به هیت سینگ هم نیاز داره و طرز گرفتن آمپر رو لطفا یه توضیح مختصری بفرمایید که البته با اهمتر دیجیتال آشنایی دارم ولی پراپها رو بصورت سری روی خط ۱۲ ولت خروجی که قرار میدهم وپراب قرمز روروی رنج ۱۰آمپر که میزارم ولتاژ درحد چند صدم رانشان میدهد والبته دستگاه دیجیتال روشن وزیر بار است از همراهی شما صمیمانه سپاسگزارم

معین خان برای گرفتن آمپر باید مولتی متر را روی رنج آمپر بذاریدو پروب ها رو به صورت سری با خط ۱۲ ولت قرار بدید که البته فرمودید این کار رو کردید و آمپر در حد چند صدم نشون داده و با این حساب احتمالا جریان زیادی از خط ۱۲ ولتتون کشیده نمیشه و یحتمل بدون هیت سینک هم کارتون راه میفته. اگر حتی در حداکثر آمپر قابل تحمل ۷۸۱۲ یعنی ۱ آمپر هم دستگاهتون کار کنه چیزی حدود ۳ وات اتلاف انرژی به صورت گرما دارید که احتمالا احتیاجی به هیت سینک بزرگی هم نخواهید داشت. به هر ضورت می تونید امتحان کنید و ببینید چقدر ۷۸۱۲ داغ میشه. اگه خیلی داغ شد می تونید از هیت سینک استفاده کنید یا اینکه به بدنه فلزی دستگاه پیچش کنید تا گرما رو دفع کنه.
کلا مشکل رگولاتورهای خطی اینه که اگه اختلاف پتانسیل ورودی با خروجی خیلی زیاد باشه، اتلاف انرژی به صورت گرما زیاد هست و آی سی خیلی داغ میشه. ولی رگولاتورهای سویچینگ ابن مشکل رو ندارن و زیاد داغ نمیشن و البته که مقداری هم گرونتر هستن و مدارشون قطعات بیشتری مثل سلف و دیود شاتکی داره.

Parsa2309

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
کاربر
2019-02-22
759
2,531
تهران -شانکهای

با احترام
در نبود من ، دوستان راهنماییتون کردند و کامل بوده . اگر مورد مجهولی دارید بفرمائید تا عرض کنم.
سپاس

mehrdad540

کاربر
2020-02-27
453
634
شیراز
با سلام دوست عزیز نگران آمپر کشیدن 7812 نباشید اگه داغ کرد هیت سینک میبندین یا به بدنه پیچش میکنین
ضمنا 7812 در واقع 78c12 هست که در آمپرهای 2 و 3 و 6 و 10 آمپر هم در بازار موجود هست و قطعه فروشیای معتبر هم دارند با این تفاوت که اون حرف c وسط به d ; f ;s ; h ; p تغییر پیدا میکنه بیشتر برای تعمیرکاران عزیز گفتم که بدونن و بتونن در آمپرهای بالا هم کارشونو راه بندازن

moein6

کاربر vip
کاربر
2018-11-08
82
108
شمال
بادرود خدمت استاد مهرداد کاکو شیرازی گلم متاسفانه درحال آمپر گیری از خط ۱۲ ولت مین برد دیجیتال تکنوتل بودم تا بفهمم چند آمپر مصرفی داره و براش همون اندازه رگلاتور ۷۸۱۲بگیرم که البته باتغذیه ای که ۱۲ولت و۵ ولت داشت ولی داخل دستگاه دیجیتال جا نمیشد داشتم راه اندازی میکردم که به دلیل خطای چشمی سوزنی که واصه ۵ ولت مین برد بود رو داخل پین ۱۲ولت سوکت خروجی تغذیه نمودم وماین برد دستگاه دیجیتال رو که عین بلبل کار میکرد و راه اندازیش کرده بودم رو به فنا فرستاد ویه لحظه دود از سی پی یو بلند شد ولتاژ رو قطع کردم ولی خیلی دیر شده بود یک لحظه اشتباه دید یک برد سالم رو به فنا فرستاد اینم به خشکی شانس از همگی شماها اساتید سایت بسیار خوب انجمن تعمیرکاران ایران که بنده حقیر رو راهنمایی کردید بسیار ممنون وسپاسگذارم

mehrdad540

کاربر
2020-02-27
453
634
شیراز
بادرود خدمت استاد مهرداد کاکو شیرازی گلم متاسفانه درحال آمپر گیری از خط ۱۲ ولت مین برد دیجیتال تکنوتل بودم تا بفهمم چند آمپر مصرفی داره و براش همون اندازه رگلاتور ۷۸۱۲بگیرم که البته باتغذیه ای که ۱۲ولت و۵ ولت داشت ولی داخل دستگاه دیجیتال جا نمیشد داشتم راه اندازی میکردم که به دلیل خطای چشمی سوزنی که واصه ۵ ولت مین برد بود رو داخل پین ۱۲ولت سوکت خروجی تغذیه نمودم وماین برد دستگاه دیجیتال رو که عین بلبل کار میکرد و راه اندازیش کرده بودم رو به فنا فرستاد ویه لحظه دود از سی پی یو بلند شد ولتاژ رو قطع کردم ولی خیلی دیر شده بود یک لحظه اشتباه دید یک برد سالم رو به فنا فرستاد اینم به خشکی شانس از همگی شماها اساتید سایت بسیار خوب انجمن تعمیرکاران ایران که بنده حقیر رو راهنمایی کردید بسیار ممنون وسپاسگذارم
زنده باشی دوست عزیز شما اول اتصالاتتو همیشه محکم کن بعد چک کن ببین اگه درسته بعد به برق وصل کن
به هر حال اتفاقیه که دیگه افتاده برای همه امکان داره پیش بیاد
موفق باشید

بالا