آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

آموزشی: کوره القایی و هایولتاژ بسیار ساده و کارآمد بسازید

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
استاد ممنون جهت پاسخگویی من با این فت در اکثر اینورتر های دوازده به 220 سر کار داشتم جریان خدبی رو تحمل میکنن فکر کردم شاید تو این مدارم به درد بخوره من تست میکنم نتیجشو خبر میدم

درود

بله عرض کردم فت خوبی هست و قطعا جواب میده اما ولتاژش اندکی بالاتر بود ایده آل میشد
با توجه به حفاظت هاش باید قیمت قابل توجه و گرونی داشته باشه.

سپاس

bahramh

کاربر vip
کاربر
2012-11-23
149
293
درود

بله عرض کردم فت خوبی هست و قطعا جواب میده اما ولتاژش اندکی بالاتر بود ایده آل میشد
با توجه به حفاظت هاش باید قیمت قابل توجه و گرونی داشته باشه.

سپاس

استاد من تست زدم با فت 100n04 نسبت به دو سه مدل ماسفتی که روی این مدار تست زدم یه سرو گردن بالاتره تو حالت بی باری یعنی فلزی داخل l3 نیست حدود دو امپر میکشه که اونم به خاطر خازن های بی کیفیتیه که استفاده کردم خیلی خوب جریان میکشه و چند بار جریان رو کم کردم ببینم فت ها چه واکنشی میدن در کمال تعجب فت ها تا جریان یک امپر و ولتاژ 3 ولت هیچ مشکلی پیش نمیومد ولی با فت های دیگه تو محدوده جریان پنج امپر میسوختن یعنی یکی از فت ها میسوخت ولی این فت عالیه استاد الان سوالم اینه چرا جریانو محدود میکنم دوام میاره ولی مثلا فت irfz44 دیگه نوسان نمیکرد و داغ میشد یکی از فت ها ولی با این فت این اتفاق نمیفته؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
استاد من تست زدم با فت 100n04 نسبت به دو سه مدل ماسفتی که روی این مدار تست زدم یه سرو گردن بالاتره تو حالت بی باری یعنی فلزی داخل l3 نیست حدود دو امپر میکشه که اونم به خاطر خازن های بی کیفیتیه که استفاده کردم خیلی خوب جریان میکشه و چند بار جریان رو کم کردم ببینم فت ها چه واکنشی میدن در کمال تعجب فت ها تا جریان یک امپر و ولتاژ 3 ولت هیچ مشکلی پیش نمیومد ولی با فت های دیگه تو محدوده جریان پنج امپر میسوختن یعنی یکی از فت ها میسوخت ولی این فت عالیه استاد الان سوالم اینه چرا جریانو محدود میکنم دوام میاره ولی مثلا فت irfz44 دیگه نوسان نمیکرد و داغ میشد یکی از فت ها ولی با این فت این اتفاق نمیفته؟

درود

مقصود شما رو از محدود کردن جریان متوجه نشدم.
اگر منظور شما اینه که با محدود کننده جریان مانع عبور جریان مورد نیاز سیستم شده اید ، اینکار موجب بروز اختلال در سیستم و توقف نوسان میشه.

اما چرا با فت خاصی در مدار شما بهتر کار میکنه بدلیل انطباق مشخصات فت با ظرفیت خازنی و سلف های سیستم شما هست

اسیلاتورهای سلفی فوق العاده حساس تر از بقیه انواع اسیلاتورها هستند و لذا ممکنه یک فت با ظرفیت های سلفی و خازنی مدار شما بهتر از بقیه فت ها کار کنه اما با اندک تغییر ظرفیت های سلف و خازن ممکنه دیگه بخوبی کار نکنه و فت دیگری بهتر عمل کنه.

اما در هر صورت 100n04 مشخصات قابل توجه و قابلیت های برتری نسبت به irfz44n داره و اگه ولتاژ قابل تحملش بالاتر بود مناسب تر و ایده آلتر میشد .

البته صرفا جریان بی باری و بارداری ملاک نیست و بازدهی و توانایی سیستم نسبت به جریان مصرفی ، ملاک برتری سیستم است .

یعنی اگه با یک فت جریان بی باری 1 آمپر و ماکزیمم جریان بارداری 3 امپر باشه و در آهنی با حجم A حرارت 1Q را تولید کنه

و سیستم مشابهی با جریان بی باری 4 آمپر و ماکزیمم بارداری 6 آمپر در همان فلز آهن و با همان حجم ، حرارت 4Q تولید کنه در اینصورت چنین مداری بسیار برتر از سیستم اول است.

باوجودیکه فت irf3205 مشخصات ظاهری برتری نسبت به irfz44n داره اما در این سیستم پاسخ نمیده .

100n04 را با چه قیمتی تهیه فرمودید؟

سپاس

آخرین ویرایش:

bahramh

کاربر vip
کاربر
2012-11-23
149
293
درود

مقصود شما رو از محدود کردن جریان متوجه نشدم.
اگر منظور شما اینه که با محدود کننده جریان مانع عبور جریان مورد نیاز سیستم شده اید ، اینکار موجب بروز اختلال در سیستم و توقف نوسان میشه.

اما چرا با فت خاصی در مدار شما بهتر کار میکنه بدلیل انطباق مشخصات فت با ظرفیت خازنی و سلف های سیستم شما هست

اسیلاتورهای سلفی فوق العاده حساس تر از بقیه انواع اسیلاتورها هستند و لذا ممکنه یک فت با ظرفیت های سلفی و خازنی مدار شما بهتر از بقیه فت ها کار کنه اما با اندک تغییر ظرفیت های سلف و خازن ممکنه دیگه بخوبی کار نکنه و فت دیگری بهتر عمل کنه.

اما در هر صورت 100n04 مشخصات قابل توجه و قابلیت های برتری نسبت به irfz44n داره و اگه ولتاژ قابل تحملش بالاتر بود مناسب تر و ایده آلتر میشد .

البته صرفا جریان بی باری و بارداری ملاک نیست و بازدهی و توانایی سیستم نسبت به جریان مصرفی ، ملاک برتری سیستم است .

یعنی اگه با یک فت جریان بی باری 1 آمپر و ماکزیمم جریان بارداری 3 امپر باشه و در آهنی با حجم A حرارت 1Q را تولید کنه

و سیستم مشابهی با جریان بی باری 4 آمپر و ماکزیمم بارداری 6 آمپر در همان فلز آهن و با همان حجم ، حرارت 4Q تولید کنه در اینصورت چنین مداری بسیار برتر از سیستم اول است.

باوجودیکه فت irf3205 مشخصات ظاهری برتری نسبت به irfz44n داره اما در این سیستم پاسخ نمیده .

100n04 را با چه قیمتی تهیه فرمودید؟

سپاس

درود استاد عزیز من تو تستی که با این فت انجام دادم با جریان 12 امپر و همون خازن بی کیفیت قبلی جوابی گرفتم که همون فلز قبلی رو به مقدار بیشتری حرارت داد تا جایی که ترسیدم ذوب بشه و مدارو قطع کردم راجب محدود کردن جریان خروجی تغذیه رو به مدار وصل کردم و جریان رو تا حدود 1 امپر کم کردم که بیشتر جریان نکشه افت ولتاژ که رو تغذیه افتاد حدود 3 ولت شد یعنی 12 ولت به 3 ولت تغیر کرد ولی همچنان نوسان رو داشتم و فلز رو داخل سلف میبردم نوسان قطع نمیشد و ولتاژمدار به 1.5 ولت میرسید استاد از نظر خودم فت جالبیه برای این مدار قیمتشم حدود 13 جنس درجه سه و اورجینالشو 20 تومن خریدم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
درود استاد عزیز من تو تستی که با این فت انجام دادم با جریان 12 امپر و همون خازن بی کیفیت قبلی جوابی گرفتم که همون فلز قبلی رو به مقدار بیشتری حرارت داد تا جایی که ترسیدم ذوب بشه و مدارو قطع کردم راجب محدود کردن جریان خروجی تغذیه رو به مدار وصل کردم و جریان رو تا حدود 1 امپر کم کردم که بیشتر جریان نکشه افت ولتاژ که رو تغذیه افتاد حدود 3 ولت شد یعنی 12 ولت به 3 ولت تغیر کرد ولی همچنان نوسان رو داشتم و فلز رو داخل سلف میبردم نوسان قطع نمیشد و ولتاژمدار به 1.5 ولت میرسید استاد از نظر خودم فت جالبیه برای این مدار قیمتشم حدود 13 جنس درجه سه و اورجینالشو 20 تومن خریدم

درود

بسیار عالی.
بابت طرح این تجربه خوب و مفید سپاسگزارم.
قیمتش هم عالیه.
بنظر میرسه irf3710 هم بهتر از irfz44n باشه خصوصا که توانایی ولتاژ و نمودار حرارت بهتری داره

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
درود

بهترین شرایط را با هسته ای بدست آوردم که روی کابل برخی از مانیتورها وجود داره و هرکدام با تعداد ۳۱ دور و سلف ۳ بتعداد ۲۶ دور پیچیدم و با irfz44n تست کردم
البته فت مناسب تری نداشتم که تست کنم

اما در بی باری که فلزی داخل سلف ۳ قرار نداره فت ها کاملا خنک هستند ، مضافا که فلز داخل سلف سریعتر داغ میشه
و حجم زیاد فلز موجب توقف نوسان هم نمیشه.

سپاس

سلف های سمت چپ را در آزمایش قبلی استفاده کردم

اما سلف های سمت راست را در آخرین آزمایش استفاده کردم و ایده آلترین نتیجه حاصل شد .
IMG_20210127_114117_806.jpg
شاید شما هم با تست تجربی و تغییر تعداد دور سلف ها به نتیجه ایده آلتری برسید.

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
سلام.از اساتید کسی فایل bcp این مداره رو دارد؟

درود

مورچه چیه که کله پاچه داشته باشه؟
با توجه به سادگی و تعداد ناچیز قطعات ، اگه تولید انبوه مورد هدف نیست و یک نمونه میخوای بسازی ، روی برد سوراخدار مونتاژ کن.

سپاس

آخرین ویرایش:

bahramh

کاربر vip
کاربر
2012-11-23
149
293
عرض خسته نباشید خدمت استاد غزال استاد من شروع به ساخت یک کوره القایی برای قرمز کردن یک چاقو 5 سانتی کردم که برای مشتریه جهت آهنگری میخواستم با کسب اجازه کمک کنید به نتیجه برسم استاد اون سلف های تیروئیدی که گزاشتم مناسب هستن یا نه 17 دور سیم 1.75
ماسفت IRFP064N دو عدد که صلاح بدونید چهار تاشون کنم
خازن 0.33 میکرو فاراد 1200 ولت مخصوص کوره القایی 6 عدد
دو عدد مقاومت 470 اهم دو وات
دو عدد مقاومت 10 کیلو
دو عدد زنر 12 ولت که اگه صلاح بدونید 24 استفاده کنم
سلف L3 هم از لوله مویی با قطر 3 میلی متر ده دور
دیود FR157 فست دو عدد
تغذیه 30 آمپری 12 ولت ممنون میشم راهنمایی کنید جهت ساخت این پروژه

پیوست‌ها

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال
بالا