آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک تکشو

آموزشی: کوره القایی و هایولتاژ بسیار ساده و کارآمد بسازید

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,756
درود

:icon26::icon26::icon26:در نگاه اول باورکردنی نیست که این مدار بسیار ساده ، قدرت حیرت انگیزی داشته باشه اما تست کردم و باورم شد و لذا ضمن تایید توانایی و کیفیت آن ، تحلیل ساده آنرا متعاقبا تقدیم میکنم.

سلف L1 و L2 باید با هسته فریت حلقوی آماده بشه که قطر حلقه آن حدود 1 سانتیمتر و قطر سیم 1 میلیمتر باشه و بتعداد 26 دور بپیچید و اگر کولیس و میکرومتر ندارید ، جهت ارزیابی اندازه ها ، همانطورکه سلف آماده را در کنار انگشتم در تصویر پیوست ملاحظه میفرمایید خودکار براحتی از حلقه آن عبور میکنه و ضخامت سیم آن معادل سوراخ میله یا مغزی خودکار است.

L3 درواقع سیم پیچ کوره کوچک است که ۱۰ دور سیم ضخیم حدود ۲ میلیمتر که دور لوله خودکار پیچیده شده باشه.

بدیهی است ازآنجاکه کوره ، نیاز به انرژی قابل توجهی داره لذا با تغذیه های ضعیف و متوسط کار نمیکنه و تغذیه بالاتر از ۱۰ آمپر و یا باطری اتومبیل نیاز داره.

ابتدا منتظر تحلیل علاقمندان عزیز هستم و در صورت ناامیدی تحلیل میکنم
.

ضمنا چنانچه قصد دارید از این نقشه بمنظور تولید هایولتاژ استفاده کنید کافیست سلف L3 را دور هسته ترانس هایولتاژ تلویزیون بپیچید .
اما با توجه به اینکه ترانس هایولتاژ تلویزیون برای فرکانس پایین تری آماده شده و به همین علت ولتاژ بسیار بالاتر از تحمل ترانس تولید میشه و منجر به صدمه و سوختن ترانس میشه لذا جهت تولید ولتاژ مناسب و پیشگیری از صدمه ترانس از منبع ولتاژ ۶ ولت استفاده کنید و بتدریج ولتاژ منبع تغذیه را افزایش دهید تا قادر به تولید هایولتاژ مناسب و مجاز باشید .

و چنانچه پروب هایولتاژ جهت اندازه گیری ولتاژ ندارید میتوانید سیم حدود ۲۰ سانتیمتر به یکی از پایه های گراند ترانس متصل کنید و پستانگ یا خروجی ترانس هایولتاژ تلویزیون ۲۰ یا ۲۱ اینچ یا بالاتر را در فاصله حدود ۵ سانتیمتر از سیم گراند نگهدارید و با مشاهده شعله هایولتاژ از مقدار مناسب ولتاژ مطلع شوید

بطوریکه در فاصله بیش از ۵ سانتیمتر شعله ممتد قطع شود و فقط صدای فش فش شنیده شود و در فاصله کمتر از ۴ الی ۵ سانتیمتر شعله ممتد و متصل مشاهده گردد

نحوه تشخیص پایه گراند ترانس هایولتاژ​

۱- نقشه تلویزیون قدیمی crt را تهیه کنید که ترانس هایولتاژ آنرا تهیه کردید و با استفاده از نقشه ، پایه های گراند را مشخص فرمایید.

۲- اگر ترانس هایولتاژ را از شاسی تلویزیون تهیه کردید و شاسی تلویزیون را دراختیار دارید پایه های گراند به ترک ها یا مسیرهای مسی پهن متصل بوده که منفی خازن های الکترولیت به این ترک یا مسیرها متصل است.
و اگر با ابهامی مواجه شدید تصویر شاسی را ارسال فرمایید تا پایه های گراند را روی شاسی تلویزیون مشخص کنم.

سپاس

IMG_20210104_120539_301.jpg
IMG_20201223_112517_434.jpg

فیلم کوتاه تولید هایولتاژ با همین نقشه و با ترانس هایولتاژ تلویزیون ۱۶ اینچ گراندیک crt

مشاهده فایل‌پیوست VID_20210108_160406.mp4

و تصویری از فیلم تهیه هایولتاژ
IMG_20210108_164240_628.jpg

تصویری از کلیپ یک نمونه کوره القایی که جناب poomm عزیز مونتاژ فرمودند.
IMG_20210112_202348_146.jpg

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,756
پاسخ : کوره القایی بسیار ساده و کارآمد

درود

تحلیل کوره القایی کوچک​

مشاهده فایل‌پیوست 172612
بخش مقدماتی تحلیل

آماده کردن فت ها برای انجام وظیفه سلف ها( بایاسینگ)​

ازآنجاکه برای انتقال اطاقک آسانسور باید موتور آسانسور انرژی قابل توجهی برای وزن اطاقک تحمل کنه.
بنابرین وزنه ای معادل وزن اطاقک در سر دیگر سیم بکسل اویزان میکنند تا به این ترتیب و با توجه به تعادل حاصله ، که یکطرف سیم بکسل ، اطاقک هست و طرف دیگر وزنه ای ، هم وزن اطاقک قرار گرفته و زمانیکه اطاقک بالا میره وزنه پایین میاد و یا بالعکس
لذا با این شیوه یک بچه هم میتونه اطاقک خالی را با چرخاندن قرقره آسانسور ، بالا و پایین ببره و دراینصورت موتور برای جابجا کردن اطاقک هیچگونه فشاری بابت وزن اطاقک تحمل نمیکنه و فقط باید مقداری انرژی برای وزن افراد مصرف کنه .
به این عمل آماده سازی سیستم برای افزایش بازدهی و کاهش تلفات سیستم ، بایاسینگ میگویند.
مشاهده فایل‌پیوست 172490

در سیستم های الکترونیکی هم از همین کلک استفاده میشه و برای استفاده از ترانزیستور غالبا دو تا مقاومت برای تقسیم ولتاژ میبینید که بمنظور بایاس سیستم ، ولتاژ مناسب را برای گیت یا بیس میسازه که بحالت آماده دربیاد و با اندک سیگنالی عکس العمل نشون بده ( شبیه وزنه تعادل آسانسور ) .

پس ابتدا باید بیس یا گیت را به حالت تعادل برسونیم تا بخشی از سیگنال ورودی صرف آماده سازی گیت یا بیس نشه و لذا ولتاژ بیس را تا جایی که عکس العمل چندانی نشون نمیده بالا میبریم و این ولتاژ که بیس یا گیت را در آستانه حرکت و آستانه عکس العمل موثر قرار میده ، با همین دو مقاومت تقسیم ولتاژ میسازیم و اعمال میکنیم تا مشابه آسانسور با کمترین انرژی قادر به باز کردن دریچه بیس یا گیت باشه.
این ولتاژ در نقشه فوق از طریق مقاومت 470 اهم و 10k برای گیت هر فت ساخته شده.

نکته مهم در بایاس سیستم های الکترونیکی انتخاب رنج مقاومت است که اگر در این سیستم با مقاومت های ۴۷۰ کیلو و ۱۰ مگا اهم هم ساخته بشه ظاهرا همون ولتاژ بایاسینگ را تامین میکنه اما در اینصورت بدرستی کار نمیکنه زیرا در انتخاب مقدار مقاومت ها ، آزادی مطلق نداریم و باید مقاومت ها را با رعایت نکات مهمی انتخاب کنیم و در مواردی متناسب با نیاز سیستم ناگزیریم دریچه گیت یا بیس را اندکی باز کنیم و ولتاژ بایاسینگ را بیشتر از آستانه هدایت اعمال کنیم و حتی در مواردی باید دریچه را بحالت نیمه باز قرار دهیم که جملگی خارج از بحث اصلی تاپیک و خارج از حوصله و نیاز عمده کاربران است.

از سوی دیگر ازآنجاکه سلف ها ولتاژهای خطرناک و بسیار بالایی تولید میکنند و با توجه به توضیحات مفیدی که بابت حفاظت نیمه هادی ها در برابر ولتاژ القایی سلف ها و دلیل حضور و عدم حضور دیود هرزگرد مطرح شد لذا باید گیت را از مخاطرات سلف محافظت کنیم و زینر ۲۴ ولت به همین منظور با گیت سورس ها موازی شده.

سوال
با توجه به اینکه این فت ها با ولتاژهای پایین تر هم در حالت اشباع قرار میگیرند و لذا این سیستم با زینر ۱۵ ولت هم بخوبی کار میکنه چرا از زینر ۲۴ ولتی استفاده شده ؟

تحلیل کوره القایی​
هرچند هنوز صحت تحلیل نظری خودم را تست و آزمایش نکردم و تا قبل از اطمینان قطعی قادر به ارائه و انتشار آن نیستم.

اما بخش بدیهی و آغازین تحلیل ، که اطمینان کاملی نسبت به صحت آن دارم مطرح میکنم تا سر نخی برای همراهی علاقمندان وجود داشته باشه .

لذا اگرچه انتظار نمیره تصورات و برداشت های شما حتما درست و صحیح باشه اما قطعا تحلیل ناصحیح شما نیز میتونه موثر باشه و منشاء الهامات جدیدی برای مخاطبان باشه و علاوه بر همراهی و همفکری ، کمک شایان توجهی به تحلیل صحیح خواهد کرد .

لذا از این جهت که ممکنه تحلیل شما نادرست باشه نگران نباشید و مطرح فرمایید زیرا از یکسو قطعا در تحقق هدف اصلی موثر خواهد بود و از سوی دیگر مشارکت شما موجب درک عمیق تر پدیده های علمی خواهد شد.
لوکیشن فت ها فراموشم شد لذا فت سمت چپ را Q1 فرض کنید.

مشاهده فایل‌پیوست 172696
تحلیل کوره القایی

در مقدمات تحلیل ، ضرورت بایاسینگ فت ها را ملاحظه فرمودید که دو مقاومت ۴۷۰ اهم و ۱۰ کیلو اهم وظیفه تامین ولتاژ بایاسینگ را برای هر فت بعهده دارند .

اما بایاسینگ در این سیستم تفاوت قابل توجهی با اغلب سیستم های الکترونیکی داره که بعنوان سوال مطرح و سوژه مباحثه میکنم تا مشارکت علاقمندان ، گرمای لازم را به این تاپیک ببخشد.

درواقع سوال اینه که
تفاوت بایاسینگ در این سیستم چه تفاوتی با دیگر سیستم های الکترونیکی داره ؟

تحلیل این سیستم

ازآنجاکه سلف L3 بمنظور استفاده از سیگنال حاصله و انتقال به کوره استفاده شده و خازن موازی جهت افزایش بازدهی و قدرت سیستم منظور شده .
لذا جهت تسهیل تحلیل ، ابتدا با حذف L3 و خازن , نقشه را مطابق شکل ۱ ساده تر میکنیم.

ازآنجاکه هر دو فت در شرایط کاملا یکسان در بایاس فعالیت قرار گرفته اند
و ولتاژ هر گیت یعنی نقاط C و D در صورت خاموش شدن D3. و D4 مقدار ۱۱،۵ ولت است ،
از طرفی روشن شدن هر فت از طریق دیود موجب خاموش شدن دیگری میشه.

به این ترتیب با ارتباط سیستم به تغذیه بصورت تصادفی ، یکی از فت ها بموجب اغتشاش موجود در محیط روشن شده و لذا گیت فت دیگر را به گراند مرتبط میکنه که موجب کاهش ولتاژ گیت و خاموشی آن میشه و لذا روشن شدن یک فت از طریق دیود ، فت دیگر را خاموش میکنه.

و در نقشه ۱ ، فرض کردیم Q1 بصورت تصادفی روشن شده و به این ترتیب درین فت Q1 به گراند متصل شده و با چشم پوشی از ولتاژ ناچیز درین فت 1 که روشن است ، از یکسو سلف L1 را با منبع تغذیه موازی میکنه .

و با توجه به اینکه کاتد D4 که از طریق درین Q1 به گراند مرتبط شده و منفی تر از آند D4 میشه که ۱۱،۵ ولت بوده لذا این دیود روشن شده و آند D4 یعنی ولتاژ نقطه D و درواقع گیت Q2 را پایین کشیده و لذا Q2 را کاملا خاموش میکنه .

اما جریان سلف L1 بموجب موازی شدن با تغذیه از صفر آمپر بمقدار ماکزیمم میرسه و ازآنجاکه تغییرات جریان در مقدار ماکزیمم متوقف میشه .
بنابرین بواسطه انرژی ناشی از این تغییرات شدید جریان ، ولتاژ معکوسی در سلف L1 ظاهر میشه و تبدیل به منبع ولتاژ معگوسی میشه .
و ازآنجاکه این ولتاژ القایی و معکوس که در نقشه ۲ با قلم قرمز مشخص کردم به دو قطعه سری R2. , D4 متصل است ، لذا D4 در بایاس معکوس قرار میگیره و خاموش میشه .

حالا خاموش شدن D4 ، ولتاژ گیت Q2 را آزاد میکنه و لذا ولتاژ گیت Q2 بمقدار ۱۱،۵ ولت بالا میره و فت ۲ را روشن میکنه .

با روشن شدن Q2 ولتاژ درین Q2 یعنی ولتاژ نقطه D پایین میاد و موجب روشن شدن D3 میشه و ولتاژ گیت Q1 از طریق این دیود کاهش یافته و Q1 را خاموش میکنه .

حالا سلف L2 با منبع تغذیه موازی شده و جریانش از صفر آمپر بمقدار ماکزیمم میرسه و ازآنجا که تغییرات جریان پس از لحظه ناچیزی ، در جریان ماکزیمم ، متوقف میشه و نمیتونه بیشتر از ماکزیمم بشه ، لذا انرژی القایی ناشی از تغییرات جریان بصورت ولتاژ معکوسی در L2 ظاهر میشه و دو سر این سلف شبیه منبع ولتاژ معگوس میشه و همان عملیات و داستان قبلی تکرار میشه .

و به این ترتیب دائما فت Q1 و Q2 روشن و خاموش شده و سیگنال لازم را فراهم میکنند .

سیگنال حاصله از طریق L3 به کوره منتقل شده و مورد استفاده قرار میگیره .

IMG_20210114_082008_881.png

IMG_20210114_082008_881_2_2.png

آخرین ویرایش:

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,300
ایران
پاسخ : کوره القایی بسیار ساده و کارآمد بسازید

سلام
استاد عزیزم در لحظه اول یکی از فیت ها روشن میشه . کدوم فیت اول روشن میشه ؟ هر فیت کاملا در یک روز هم تولید بشه از مشخصات تفاوتاتی دارد .به همین دلیل نمیتونه هر دو فیت در یک زمان روشن بشه . فیت که اول روشن شده باعث خاموشی فیت بعدی میشه . و این خاموش و روشن شدن فیت ها ادامه پیدا میکنه که در سیم پیچ L3 جهت مثبت و منفی عوض میشه.
اما چرا به چه طریقی فیت ها روشن خاموش میشه ؟ به نظر من توسط دیود این کار انجام میشه .
استاد تا اینجا درسته یا نه
متشکرم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,756

سلام
استاد عزیزم در لحظه اول یکی از فیت ها روشن میشه . کدوم فیت اول روشن میشه ؟ هر فیت کاملا در یک روز هم تولید بشه از مشخصات تفاوتاتی دارد .به همین دلیل نمیتونه هر دو فیت در یک زمان روشن بشه . فیت که اول روشن شده باعث خاموشی فیت بعدی میشه . و این خاموش و روشن شدن فیت ها ادامه پیدا میکنه که در سیم پیچ L3 جهت مثبت و منفی عوض میشه.
اما چرا به چه طریقی فیت ها روشن خاموش میشه ؟ به نظر من توسط دیود این کار انجام میشه .
استاد تا اینجا درسته یا نه
متشکرم

درود

آفرین.

کاملادرسته.
ولی شروع این نوع اسیلاتورها ، تصادفی است و هر کدوم در آغاز ورود ولتاژ روشن بشه دیگری رو خاموش میکنه و لذا آغاز بکارش تصادفی است.

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,756

درود

آفرین.

کاملادرسته.
ولی شروع این نوع اسیلاتورها ، تصادفی است و هر کدوم در آغاز ورود ولتاژ روشن بشه دیگری رو خاموش میکنه و لذا آغاز بکارش تصادفی است.

سپاس

درود

من نساختم.
آماده تهیه کردم و خیلی برام جالب بود نقشه رو کپی کردم .
تصویرشو بپیوست تقدیم میکنم.

سپاس

IMG_20201225_202741_955.jpg

آخرین ویرایش:

dj0123

VIP+ افتخاری
کاربر
2011-12-26
478
2,381
Iran

سلام مهندس
جریان قابل توجه ای را مصرف داره
به نظر بنده پیچیدگی مدارها مربوط به کاهش جریان مصرفی دستگاه میشه و همچنین افزایش قدرت و ساده بودن این مدار هم باعث مصرف جریان بالا میشه​

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,756

سلام مهندس
جریان قابل توجه ای را مصرف داره
به نظر بنده پیچیدگی مدارها مربوط به کاهش جریان مصرفی دستگاه میشه و همچنین افزایش قدرت و ساده بودن این مدار هم باعث مصرف جریان بالا میشه​

درود

درسته معمولا اینطوره ولی همیشه و همه جا این قاعده صادق نیست.
همیشه پیچیدگی سیستم متناسب با ناتوانی طراح است .
و طراح خلاق و ماهر با ساده ترین شیوه شما رو به مقصد میرسونه که مزایای بیشماری داره.

تستر بکلایتی که جناب محمودی عزیز طراحی فرمودند با زیرکی و ابتکار حیرت انگیز و با کمترین قطعات تستری در اختیار شما گذاشته که

اولا کلیه خواسته های تعمیرکار را محقق میکنه زیرا از قطعات استفاده چندگانه شده و با یک تیر چند هدف با هوشمندی محقق شده .
ثانیا بدلیل سادگی ، طول عمر بسیار زیادی داره و درواقع هرگز صدمه نمی بینه.
ثالثا با هزینه ناچیزی ساخته میشه.
رابعا اگه به هر دلیلی از جمله بدلیل عوامل خارجی صدمه ببینه فورا تعمیر میشه و قطعه کمیاب و صعب الوصولی نداره که تعمیرکار معطل بمونه.

البته این درسته که سادگی هوشمندانه کار هر کسی نیست.
اما اگه هر سیستمی با رعایت اصول علمی ساده بشه کیفیت بسیار بالاتری تحویل میده.

مثال ملموس:
شما میتونی با ساده ترین و نامرغوب ترین میکروسوئیچ ۹۹℅ تغذیه های سوئیچینگ را با نازلترین قیمت و با عمر ابدی خاموش و روشن کنی .

درحالیکه کلید مرغوب و گرانقیمت با خازن و مقاومتی که جهت کاهش جرقه استفاده میشه ، عمر چندانی نداره.

مضافا که با روش اول هیچ صدمه ای به تغذیه هم وارد نمیشه ولی با روش دوم علاوه بر صدمه زودرس کلید مرغوب ، قطعات تغذیه هم بسیار سریع تر صدمه می بینن و لذا عمر قطعات تغذیه هم کوتاه میشه.

بنابرین پیچیدگی و قیمت بالای قطعات لزوما دلیل کیفیت سیستم و کیفیت طراحی نیست.
طراح خبره در بسیاری از موارد با ارزون ترین قطعات به کیفیتی میرسه که طراح عادی با گرانترین قطعات و با تعداد بیشتر قطعات هم نمیتونه به اون کیفیت برسه.

سپاس

آخرین ویرایش:

arash_hj23

کاربر vip
کاربر
2008-10-13
155
412

درود

:icon26::icon26::icon26:در نگاه اول باورکردنی نیست که این مدار بسیار ساده ، قدرت حیرت انگیزی داشته باشه اما تست کردم و باورم شد و لذا ضمن تایید توانایی و کیفیت آن ، تحلیل ساده آنرا متعاقبا تقدیم میکنم.

سلف L1 و L2 باید با هسته فریت حلقوی آماده بشه که قطر حلقه آن حدود 1 سانتیمتر و قطر سیم 1 میلیمتر باشه و بتعداد 26 دور بپیچید و اگر کولیس و میکرومتر ندارید ، جهت ارزیابی اندازه ها ، همانطورکه سلف آماده را در کنار انگشتم در تصویر پیوست ملاحظه میفرمایید خودکار براحتی از حلقه آن عبور میکنه و ضخامت سیم آن معادل سوراخ میله یا مغزی خودکار است.

L3 درواقع سیم پیچ کوره کوچک است که ۱۰ دور سیم ضخیم حدود ۲ میلیمتر که دور لوله خودکار پیچیده شده باشه.

بدیهی است ازآنجاکه کوره ، نیاز به انرژی قابل توجهی داره لذا با تغذیه های ضعیف و متوسط کار نمیکنه و تغذیه بالاتر از ۱۰ آمپر و یا باطری اتومبیل نیاز داره.

ابتدا منتظر تحلیل علاقمندان عزیز هستم و در صورت ناامیدی تحلیل میکنم
.

سپاس
مشاهده فایل‌پیوست 172369
مشاهده فایل‌پیوست 172336

سلام
ممنون از شما استاد عزیز . مدار بسیار جالب و در عین حال ساده ای داره خیلی جالبه . یک سوال پیش برام میاد : پس ماند و القای جریان برگشتی روی سیم پیچ خروجی ایا باعث اسیب دیدن و فشار اومدن به ماسفت ها نمیشه ؟ چون بنظر دیود هرزگرد هم بکار نبردن یا شاید us1m ها هرزگرد هم هستن . نظرتون چیه و ایا چون تعداد دور سیم پیچ کم هست خواصیت سلفی زیادی نداره ؟

bardia.t

مدیریت بازارچه
مدیر تالار
2009-07-15
4,783
25,718

با درود بر اساتید ///کاربرد این دستگاه را میشه دقیق بفرمایید چی هست برای ذوب کردن چیزی بکار میره؟؟؟اگه میشه دقیق توضیح بدید ممنون میشم

بالا