آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک تکشو

آموزشی: کوره القایی و هایولتاژ بسیار ساده و کارآمد بسازید

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,759
پاسخ : کوره القایی بسیار ساده و کارآمد بسازید

با درود بر اساتید ///کاربرد این دستگاه را میشه دقیق بفرمایید چی هست برای ذوب کردن چیزی بکار میره؟؟؟اگه میشه دقیق توضیح بدید ممنون میشم

درود

من برای هویه القایی سوئیچینگ حدود ۳۰ یا شاید ۴۰ سال قبل از مدار بسیار پیچیده تری برای تولید حرارت در نوک هویه استفاده و ثبت هم کردم که البته ثبت یک پدیده در ایران ارزشی نداره ولی وقتی این طراحی ساده رو دیدم ابتدا باور نکردم تا خودم تست کردم و لذا بررسی و آزمایشات دقیق و عمقی انجام دادم .

اما تولید حرارت شدید با چنین مدار ساده ای فوق العاده ارزشمنده و کاربرد متتوعی داره و میتونی فلزات مغناطیس پذیر را سرخ و یا ذوب کنید .
بعنان مثال
اگر فرکانس این سیستم بقدری بالا نباشه که صدمه ای به بافت موجودات زنده نرسونه فرض کنید قصد سوزاندن غده سرطانی در مغز یا اعضای بدن را دارید دراینصورت اگه نوک میله فلزی که مغناطیس نمیشه فلز مغناطیس پذیری باشه و با سوراخ ریز روی جمجمه به نقطه مورد نظر منتقل و حول جمجمه این سیم پیچ قرار بگیره غده سرطانی رو کباب میکنه.

یا میتونی دو قطعه فلز را بدون الکترود و با ذوب محل اتصال بهم جوش کنی .
و الی ماشاء الله کاربرد داره.

در هر صورت اگه کاربردی هم نمیداشت ، دستیابی سهل الوصول به یک پدیده ارزشمنده و قطعا در آینده مورد استفاده قرار میگرفت چه رسد به این پدیده که کاربرد گسترده ای داره .

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,759

سلام
ممنون از شما استاد عزیز . مدار بسیار جالب و در عین حال ساده ای داره خیلی جالبه . یک سوال پیش برام میاد : پس ماند و القای جریان برگشتی روی سیم پیچ خروجی ایا باعث اسیب دیدن و فشار اومدن به ماسفت ها نمیشه ؟ چون بنظر دیود هرزگرد هم بکار نبردن یا شاید us1m ها هرزگرد هم هستن . نظرتون چیه و ایا چون تعداد دور سیم پیچ کم هست خواصیت سلفی زیادی نداره ؟

درود

دیود هرزگرد برای حذف انرژی القایی در سیستم هایی استفاده میشه که زیانبار است و استفاده ای نداره .
اما اینجا مهمترین ابزار این سیستم استفاده از انرژی القایی هست که اگه حذفش کنیم نوسان نمیکنه و تخت میخوابه.

سپاس

arash_hj23

کاربر vip
کاربر
2008-10-13
155
412

درود

دیود هرزگرد برای حذف انرژی القایی در سیستم هایی استفاده میشه که زیانبار است و استفاده ای نداره .
اما اینجا مهمترین ابزار این سیستم استفاده از انرژی القایی هست که اگه حذفش کنیم نوسان نمیکنه و تخت میخوابه.

سپاس

درسته ، منظورم این هست زمانی که فرضا ماسفت سمت چپ روشن باشه جهت جریان در سیم پیچ مسی خروجی فرض از راست به چپ باشه ولی زمانی که ماسفت چپ خاموش و راستی روشن بشه جهت جریان در سیم پیچ برعکس میشه و این عمل با سرعت بالا تکرار داره میشه . ایا پسماند مغناطیسی مانده در سیم پیچ به ماسفت بعدی که باید جهت عکس جریان باشد کمی ضربه نمیزند؟ یا بقدری کم هست که زور ماسفت ها میرسه بهش غلبه کنن؟ چون در مدارات سویچینگ برای محافظت از ترانزیستور ها در برابر چوک ها دیود هرزگرد داریم ایا میشه دیود هرز گرد کنار ماسفت ها با مقاومت سری شده مناسب قرار بدیم که این جریان القایی را حذف کنه بدون اینکه مزاحمتی در کار مدار ایجاد کنه ؟
ظرفیت اون خازن موازی شده با هسته مسی چقدر هست؟

آخرین ویرایش:

bardia.t

مدیریت بازارچه
مدیر تالار
2009-07-15
4,783
25,718

درود

من برای هویه القایی سوئیچینگ حدود ۳۰ یا شاید ۴۰ سال قبل از مدار بسیار پیچیده تری برای تولید حرارت در نوک هویه استفاده و ثبت هم کردم که البته ثبت یک پدیده در ایران ارزشی نداره ولی وقتی این طراحی ساده رو دیدم ابتدا باور نکردم تا خودم تست کردم و لذا بررسی و آزمایشات دقیق و عمقی انجام دادم .

اما تولید حرارت شدید با چنین مدار ساده ای فوق العاده ارزشمنده و کاربرد متتوعی داره و میتونی فلزات مغناطیس پذیر را سرخ و یا ذوب کنید .
بعنان مثال
اگر فرکانس این سیستم بقدری بالا نباشه که صدمه ای به بافت موجودات زنده نرسونه فرض کنید قصد سوزاندن غده سرطانی در مغز یا اعضای بدن را دارید دراینصورت اگه نوک میله فلزی که مغناطیس نمیشه فلز مغناطیس پذیری باشه و با سوراخ ریز روی جمجمه به نقطه مورد نظر منتقل و حول جمجمه این سیم پیچ قرار بگیره غده سرطانی رو کباب میکنه.

در هر صورت اگه کاربردی هم نمیداشت ، دستیابی سهل الوصول به یک پدیده ارزشمنده و قطعا در آینده مورد استفاده قرار میگرفت چه رسد به این پدیده که کاربرد گسترده ای داره .

سپاس

ل
پس برای ذوب فلزات هستش ولی سوال دیگه اینکه حتما باید فلزات مغناطیسی مثل اهن باشه یا هر ف

bardia.t

مدیریت بازارچه
مدیر تالار
2009-07-15
4,783
25,718

یا هر فلز دیگه را میتونه ذوب کنه ؟مثلا این میتونه به فرض یک پیچ یا یک قطعه الومینیوم را ذوب کنه؟نکته دوم اینطور که من متوجه شده باید قطعه مورد نظر در درون سیم پیچ قرار بگیره ایا میشه یه چیز مثل پاتیل در وسط اون سیم پیچ قرار داد که وقتی ذوب میشه داخل اون بریزه؟و نکته سوم اگر جریان و ولتاژ مناسب بهش اعمال بشه مثلا میخ به قطر 5میل را میتونه ذوب کنه؟

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,759

ل
پس برای ذوب فلزات هستش ولی سوال دیگه اینکه حتما باید فلزات مغناطیسی مثل اهن باشه یا هر ف

درود

نحوه کار این پدیده سرعت تعویض قطب مغناطیس هست و لذا فلزی که مغناطیس بشه تولید حرارت میکنه و ذوب میشه واگه قراره به دمای ذوب برسه نیاز به مخزنی از جنس آجر نسوز داره که نقطه ذوب بسیار بالایی داره و فلز داخل این مخزن قرار میگیره.
آلومینیم مغناطیس نمیشه و هیچ حرارتی تولید نمیکنه.
ضمنا اغلب آزمایشات را در بی باری انجام دادم و نتونستم فلز را در مدت قابل توجهی داخل سیم پیچ نگهدارم چون بشدت و بسرعت سرخ میشه و ظرف مناسبی برای مهار فلز مذاب ندارم .

از مزایای ارزشمند این دستگاه تلفات ناچیز حرارت و سرعت تولید حرارت است زیرا حرارت از منبع حرارتی به سوژه منتقل نمیشه بلکه خود سوژه منبع حرارت میشه .

و لذا همیشه مخزن کوره سردتر از مواد داخل کوره است.

سپاس

آخرین ویرایش:

میرچولی

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2006-12-03
507
5,671
شهرستان سبزوار

باسلام چند وقتیه دنبال مداری بودم که بتونم برای ایجاد حرارت در نوک هویه استفاده کنم . بنظر میرسه از این مدار میشه برای این منظور بهره ببریم حالا که استاد غزال عزیز می فرمایید برای هویه از مدار پیچیده تری استفاده نموده اید مارا در رسیدن به این حصول راهنمایی بفرمایید .راهکار ساخت استوانه ای که نوک هویه درون آن فیکس بشه ویا ریزه کاریهایی که شما در حین ساخت بدانها پی برده اید ممنون میشم که لطف نمایید و مارا بی نصیب نگذارید.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,759

باسلام چند وقتیه دنبال مداری بودم که بتونم برای ایجاد حرارت در نوک هویه استفاده کنم . بنظر میرسه از این مدار میشه برای این منظور بهره ببریم حالا که استاد غزال عزیز می فرمایید برای هویه از مدار پیچیده تری استفاده نموده اید مارا در رسیدن به این حصول راهنمایی بفرمایید .راهکار ساخت استوانه ای که نوک هویه درون آن فیکس بشه ویا ریزه کاریهایی که شما در حین ساخت بدانها پی برده اید ممنون میشم که لطف نمایید و مارا بی نصیب نگذارید.

درود

من برای استفاده شخصی نساختم ، قصدم ثبت این نوع هویه بود که در تاپیکی تصویر اونو گذاشتم .

من حدود دو بند انگشت از نسوز المنت بخاری برقی برای این منظور استفاده کردم که روی اون سیم پیچ و داخلش نوک هویه قرار میگیره .
البته یکی از معایبش تعداد دور اون مدار بود که عایقکاری سیم ها رو دشوار میکنه ولی حسنش جریان پایین مورد نیاز بود که از ولتاژ بالا به این منظور استفاده کردم و لذا نیاز به سیم نازکی داره
اما این مدار جریان قابل توجهی داره و سیم رابط ضخیمی نیاز داره ولی عایقکاری سیم ها خیلی ساده است و مرتبط شدن حلقه ها بیکدیگه محال میشه.

سپاس

اینم جمالش

IMG_20201226_232106_988.jpg

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,300
ایران

درود

بعنان مثال

سپاس

سلام
یکی از کاربردهاش میشه گفت که ناخالصی الومینیوم هم تشخیص داد.
استاد مهربانم . منتظر تحلیل زیبای شما هستیم.
متشکرم.

arash_hj23

کاربر vip
کاربر
2008-10-13
155
412

درود

نحوه کار این پدیده سرعت تعویض قطب مغناطیس هست و لذا فلزی که مغناطیس بشه تولید حرارت میکنه و ذوب میشه واگه قراره به دمای ذوب برسه نیاز به مخزنی از جنس آجر نسوز داره که نقطه ذوب بسیار بالایی داره و فلز داخل این مخزن قرار میگیره.
آلومینیم مغناطیس نمیشه و هیچ حرارتی تولید نمیکنه.
ضمنا اغلب آزمایشات را در بی باری انجام دادم و نتونستم فلز را در مدت قابل توجهی داخل سیم پیچ نگهدارم چون بشدت و بسرعت سرخ میشه و ظرف مناسبی برای مهار فلز مذاب ندارم .

از مزایای ارزشمند این دستگاه تلفات ناچیز حرارت و سرعت تولید حرارت است زیرا حرارت از منبع حرارتی به سوژه منتقل نمیشه بلکه خود سوژه منبع حرارت میشه .

و لذا همیشه مخزن کوره سردتر از مواد داخل کوره است.

سپاس

سلام

استاد عزیز ظاهرا سرتون شلوغ بود و پست اخر بنده رو فرصت پاسخ نداشتین ، علامت سوال بزرگی که تو ذهنم بود جوابش رو پیدا کردم گفتم شاید گفتنش خالی از لطف نباشه : وجود خازن موازی شده با سیم پیچ مسی همون کاری که سوال داشتم انجام میده و نیازی به دیود هرزگرد نیست چرا که سیم پیچ و خازن تشکیل یک مدار رزونانس می دهند که وظیفه خازن که خازن بانک هم نامیده می شه ذخیره و خنثی کردن هست . وجود مصرف كننده هايی مثل انواع موتور ها و یا مصرف کننده هایی که دارای سیم پیچ هستند باعث افزايش مصرف قدرت راكتيو می شود که انرژی مصرف شده توسط اين عناصر را می توان با نصب خازن موازی در مدار جبران و خنثی كرد که با نصب خازن در نزديك محل مصرف انرژی علاوه بر تخليه شبكه از انتقال اين توان باعث صرفه‎جويی های بسياری نيز می شود . پس یعنی این خازن هم القای مانده در سیم پیچ رو تخلیه می کنه و هم شیب ملایم تری در شارژ و دشارژ سیم پیچ ایجاد می کنه تا ضربه بوجود نیاد و قطعات اسیب نبینن . ولی در ماسفت های قدرت بالا و IGBT ها که با موتورها و سیم پیچ ها سروکار بیشتری دارن یک دیود در جهت معکوس از سورس به درین داخل خود قطعه قرار داه شده .

CC1-300x253.jpg

فرکانس مدار هم توسط سیم پیچ و خازن موازی شده تعیین می شه که از فرمول زیر بدست میاد

([f = 1 / ( 2π * √[L * C

آخرین ویرایش:
بالا