آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

آموزشی: کوره القایی و هایولتاژ بسیار ساده و کارآمد بسازید

bahramh

کاربر vip
کاربر
2012-11-23
149
293
درود

بابت توفیق و زحمات تهیه و ارسال فیلم ممنون و سپاسگزارم.

و هرچند نمیدونم مشکل شما چی بوده اما اگه عیب را دور زدید و با سری کردن خازن و درواقع کاهش ظرفیت خازن به کیفیت و قدرت مورد اشاره فیلم رسیدید.

دراینصورت منبع تغذیه شما ضعیف تر از مقدار لازم است و قادر به تامین انرژی کوره نیست و با ضعیف کردن کوره موفق به راه اندازی آن شده اید .
یعنی اگه با خازن اصلی از باطری اتومبیل و یا منبع تغذیه قوی تر استفاده کنید با قدرت بیشتری قابل استفاده است.

درغیراینصورت چنانچه قصد دارید با کیفیت و قدرت اصلی استفاده کنید و موفق نشدید ، گزارشی از مشکل مربوطه ارسال فرمایید تا مشکل آن بررسی و برطرف بشه .
در هر صورت به همین میزان هم توفیق قابل توجهی است و از زحمات و توجه شما ممنون و سپاسگزارم.

سپاس
تصویری از فیلم ارسالی شما
مشاهده فایل‌پیوست 172868

استاد عزیز با سلام استاد من فقط خازن رو ظرفیتشو بالا بردم قبلا یه خازن 1میکرو 250 ولتی موازی با سلف l3 بود الان دو تا خازن یکی 400 ولت 1 میکرو و یکی دیگه 630 ولت نیم میکرو فاراد باهم سری کردم و جای خازن 250 ولتی قرار دادم استاد تغزیه من یه پاور 20 امپر سویچینگه در حالتی که هسته سلف l3 خالی هست فت ها کمی گرم میشن که طبیعیه ولی خازن ها پایه هاشون داغ میشه و در حالتیکه هسته l3 فلز داخلش قرار میگیره در حدود 7 امپر جریان میکشه فت ها هم کمی داغ میشن که بازم فکر کنم طبیعیه حالا استاد من باید ظرفیت خازن های سری شده رو کمتر کنم تا به نتیجه مطلوب برسم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
استاد عزیز با سلام استاد من فقط خازن رو ظرفیتشو بالا بردم قبلا یه خازن 1میکرو 250 ولتی موازی با سلف l3 بود الان دو تا خازن یکی 400 ولت 1 میکرو و یکی دیگه 630 ولت نیم میکرو فاراد باهم سری کردم و جای خازن 250 ولتی قرار دادم استاد تغزیه من یه پاور 20 امپر سویچینگه در حالتی که هسته سلف l3 خالی هست فت ها کمی گرم میشن که طبیعیه ولی خازن ها پایه هاشون داغ میشه و در حالتیکه هسته l3 فلز داخلش قرار میگیره در حدود 7 امپر جریان میکشه فت ها هم کمی داغ میشن که بازم فکر کنم طبیعیه حالا استاد من باید ظرفیت خازن های سری شده رو کمتر کنم تا به نتیجه مطلوب برسم

درود

باید دو خازن ۳۳/. میکرو موازی و یا سه خازن ۲۲/. میکرو موازی استفاده کنید که ولتاژ بالای ۱۰۰۰ ولت داشته باشن.

داغ شدن این خازن های نامناسب بدیهی است.
ضمنا برای کاهش حرارت فت ها باید تعداد دور L3 را بیشتر کنید.

سپاس

آخرین ویرایش:

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,296
ایران
درود

:icon26::icon26::icon26:در نگاه اول باورکردنی نیست که این مدار بسیار ساده ، قدرت حیرت انگیزی داشته باشه اما تست کردم و باورم شد و لذا ضمن تایید توانایی و کیفیت آن ، تحلیل ساده آنرا متعاقبا تقدیم میکنم.

سلف L1 و L2 باید با هسته فریت حلقوی آماده بشه که قطر حلقه آن حدود 1 سانتیمتر و قطر سیم 1 میلیمتر باشه و بتعداد 26 دور بپیچید و اگر کولیس و میکرومتر ندارید ، جهت ارزیابی اندازه ها ، همانطورکه سلف آماده را در کنار انگشتم در تصویر پیوست ملاحظه میفرمایید خودکار براحتی از حلقه آن عبور میکنه و ضخامت سیم آن معادل سوراخ میله یا مغزی خودکار است.

L3 درواقع سیم پیچ کوره کوچک است که ۱۰ دور سیم ضخیم حدود ۲ میلیمتر که دور لوله خودکار پیچیده شده باشه.

بدیهی است ازآنجاکه کوره ، نیاز به انرژی قابل توجهی داره لذا با تغذیه های ضعیف و متوسط کار نمیکنه و تغذیه بالاتر از ۱۰ آمپر و یا باطری اتومبیل نیاز داره.

ابتدا منتظر تحلیل علاقمندان عزیز هستم و در صورت ناامیدی تحلیل میکنم
.

ضمنا چنانچه قصد دارید از این نقشه بمنظور تولید هایولتاژ استفاده کنید کافیست سلف L3 را دور هسته ترانس هایولتاژ تلویزیون بپیچید .
اما با توجه به اینکه ترانس هایولتاژ تلویزیون برای فرکانس پایین تری آماده شده و به همین علت ولتاژ بسیار بالاتر از تحمل ترانس تولید میشه و منجر به صدمه و سوختن ترانس میشه لذا جهت تولید ولتاژ مناسب و پیشگیری از صدمه ترانس از منبع ولتاژ ۶ ولت استفاده کنید و بتدریج ولتاژ منبع تغذیه را افزایش دهید تا قادر به تولید هایولتاژ مناسب و مجاز باشید .

و چنانچه پروب هایولتاژ جهت اندازه گیری ولتاژ ندارید میتوانید سیم حدود ۲۰ سانتیمتر به یکی از پایه های گراند ترانس متصل کنید و پستانگ یا خروجی ترانس هایولتاژ تلویزیون ۲۰ یا ۲۱ اینچ یا بالاتر را در فاصله حدود ۵ سانتیمتر از سیم گراند نگهدارید و با مشاهده شعله هایولتاژ از مقدار مناسب ولتاژ مطلع شوید

بطوریکه در فاصله بیش از ۵ سانتیمتر شعله ممتد قطع شود و فقط صدای فش فش شنیده شود و در فاصله کمتر از ۴ الی ۵ سانتیمتر شعله ممتد و متصل مشاهده گردد

نحوه تشخیص پایه گراند ترانس هایولتاژ​

۱- نقشه تلویزیون قدیمی crt را تهیه کنید که ترانس هایولتاژ آنرا تهیه کردید و با استفاده از نقشه ، پایه های گراند را مشخص فرمایید.

۲- اگر ترانس هایولتاژ را از شاسی تلویزیون تهیه کردید و شاسی تلویزیون را دراختیار دارید پایه های گراند به ترک ها یا مسیرهای مسی پهن متصل بوده که منفی خازن های الکترولیت به این ترک یا مسیرها متصل است.
و اگر با ابهامی مواجه شدید تصویر شاسی را ارسال فرمایید تا پایه های گراند را روی شاسی تلویزیون مشخص کنم.

سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 172605
مشاهده فایل‌پیوست 172336

فیلم کوتاه تولید هایولتاژ با همین نقشه و با ترانس هایولتاژ تلویزیون ۱۶ اینچ گراندیک crt

مشاهده فایل‌پیوست 172730

و تصویری از فیلم تهیه هایولتاژ
مشاهده فایل‌پیوست 172731

تصویری از کلیپ یک نمونه کوره القایی که جناب poomm عزیز مونتاژ فرمودند.
مشاهده فایل‌پیوست 172859

سلام استاد عزیزم و همکاران خوبم صبح خیر
استاد در مورد تحلیل مدار میشه گفت . در لحظه اول یکی از فیت ها روشن میشه. در سلف 3 وخازن موازی شده با سلف 3 انرژی دخیره شده باعث ایجاد سینوسی میشود.( به صورت میرا) و جهت دیود ها در مدار به صورت معکوس قرار گرفته شده اند . این دیود ها زمانی روشن میشن که ولتاژی در جهت معکوس اعمال شود . ولتاژ معکوس دیود اعمال شود . وقتی سلف 3 با خازن موازی تولید ولتاژ سینوسی میکند . در پیک اول سینوسی در جهت منفی ولتاژ معکوس دیود میشکند و دیود یک لحظه روشن میشود. وباعث روشن شدن فیت و خاموشی فیت بعدی میشود. و این کار ادامه پیدا میکند .
متشکرم

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,296
ایران
سوال
با توجه به اینکه این فت ها با ولتاژهای پایین تر هم در حالت اشباع قرار میگیرند و لذا این سیستم با زینر ۱۵ ولت هم بخوبی کار میکنه چرا از زینر ۲۴ ولتی استفاده شده ؟
به نظر من اگر از زینر 15 ولتی استفاده میکردیم . شاید در بعضی مواقع روشن شدن فیت کوتاه تر شود . فیت به صورت کامل روشن نشود. اما در زینر 24 ولت زمان و ولتاژ بیشتری جهت کامل روشن شدن فیت است .
متشکرم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
سلام استاد عزیزم و همکاران خوبم صبح خیر
استاد در مورد تحلیل مدار میشه گفت . در لحظه اول یکی از فیت ها روشن میشه. در سلف 3 وخازن موازی شده با سلف 3 انرژی دخیره شده باعث ایجاد سینوسی میشود.( به صورت میرا) و جهت دیود ها در مدار به صورت معکوس قرار گرفته شده اند . این دیود ها زمانی روشن میشن که ولتاژی در جهت معکوس اعمال شود . ولتاژ معکوس دیود اعمال شود . وقتی سلف 3 با خازن موازی تولید ولتاژ سینوسی میکند . در پیک اول سینوسی در جهت منفی ولتاژ معکوس دیود میشکند و دیود یک لحظه روشن میشود. وباعث روشن شدن فیت و خاموشی فیت بعدی میشود. و این کار ادامه پیدا میکند .
متشکرم

درود

بله شکل کلی عملکردی که فرمودید درسته .
اما جهت تحلیل ریز عملیات میتوانید با فرض حذف L3 اقدام به تحلیل کنید.
چون درسته که L3 تاثیر شدیدی در عملکرد سیستم داره اما ازآنجاکه سیگنال تولیدی را قابل استفاده میکنه لذا جهت ساده کردن نقشه و ساده شدن تحلیل ، L3 را در جریان تحلیل بصورت فرضی و تجسمی حذف کنید تا دستیابی به عملکرد سیستم ساده تر بشه.

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
به نظر من اگر از زینر 15 ولتی استفاده میکردیم . شاید در بعضی مواقع روشن شدن فیت کوتاه تر شود . فیت به صورت کامل روشن نشود. اما در زینر 24 ولت زمان و ولتاژ بیشتری جهت کامل روشن شدن فیت است .
متشکرم

درود

وقتی در خلال سوال گفته شد با زینر ۱۵ ولتی هم بخوبی کار میکنه یعنی در عملکرد سیستم کمترین اثری نداره.
و صرفنظر از نقشه هایی که با زینر ۵ ولت و ناصحیح منتشر شده در برخی از نقشه ها با زینر حدود ۱۵ ولت منتشر و مونتاژ نیز شده اما بدلایلی زینر ۲۴ ولت بهترین گزینه است ، چرا؟

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
استاد نظرتون در مورد فت 100n04 چیه برای کوره القایی چطوره

درود

با توجه به ولتاژ فت ، احتمال صدمه این فت بیشتر از فت ۵۰ یا ۶۰ ولتی هست اما درواقع آی سی هست و تجهیزات حفاظتی داره و فت جالب و مجهزی است.

سپاس

آخرین ویرایش:

bahramh

کاربر vip
کاربر
2012-11-23
149
293
درود

با توجه به ولتاژ فت ، احتمال صدمه این فت بیشتر از فت ۵۰ یا ۶۰ ولتی هست اما درواقع آی سی هست و تجهیزات حفاظتی داره و فت جالب و مجهزی است.

سپاس

استاد ممنون جهت پاسخگویی من با این فت در اکثر اینورتر های دوازده به 220 سر کار داشتم جریان خدبی رو تحمل میکنن فکر کردم شاید تو این مدارم به درد بخوره من تست میکنم نتیجشو خبر میدم

بالا