آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

تعمیر هشبرد ماینر

danihp

کاربر
2015-07-02
9
70
سلام
اگه می‌خوایم بصورت حرفه ای تعمیرات هشبرد انجام بدین باید :
اسیلوسکوپ ۱۰۰مگاهرتزی(فرکانس کمتر نگیرین)
تستر هشبرد
مولتی متر
رو نیاز دارین
هشبردهای انت ماینر تستر مخصوص داره که سیگنال تست ارسال می‌کنه
معمولا تعداد ایسی رو مشخص می‌کنه
مثلاً اگر هشبرد s9 رو می‌خواین تست کنین ،موقع تست نشون بده ۳۰ایسی از 63ایسی
مشکل می‌تونه چهار حالت باشه
۱)خرابی ایسی ۳۱ یا خوده ایسی ۳۰
۲) خرابی قطعات خازن و مقاومت بین ایسی ۳۰ و ۳۱
۳) خرابی رگلاتور تغذیه ایسی ۳۱
۴)قعطی در مسیر بین ایسی ۳۰ و ۳۱

تست پوینت های روی برد خیلی می‌تونه کمک کنه
پایه ریست باید ۱.۶ تا ۱.۸ ولت داشته باشه
بگردین ببینین تا کدوم ایسی این ۱.۶تا ۱.۸ ولت رو دارین
ایسی بعدیش خرابه یا اون چهار مورد رو بررسی کنین
همینطور باید پایه clk ۰.۹ ولت باشه
که هم میتونین با مولتی متر اندازه گیری کنین
هم با اسکوپ سیگنال پالسش رو ببینین
اگه مفید واقع شد تشکر فراموش نشه
تا مشکل صفر ایسی رو هم توضیح بدم

آخرین ویرایش:

hex0r

کاربر
2021-06-19
22
19
سلام خسته نباشید, دوستان برای جا زدن چیپست هشبرد s9j چه مراحلی رو باید طی کرد تا چیپ بصورت درست و اصولی جا بخوره ؟ ممنون میشم اگر که بتونید راهنمایی کنید و تجربیاتتون رو به اشتراک بگذارید.

Max8050

کاربر vip
کاربر
2019-05-28
138
810
32
برای لحیم چیپ های هشبرد بهترین و موثر ترین راه این هست که پایه های چیپ و محل قرارگیریش با سیم قلع کش کاملا تمیز بشه و هر دو با اسپری خشک یا ترجیحا الکل ایزو تمیز بشن.
بعد با استفاده از شابلون و توپ قلع یا خمیر قلع برای چیپ پایه سازی بشه و در نهایت چیپ روی محل خودش قرار بگیره و با دمای حدود 300 تا 320 درجه هیت داده بشه تا توی جای خودش بشینه.

hex0r

کاربر
2021-06-19
22
19
برای لحیم چیپ های هشبرد بهترین و موثر ترین راه این هست که پایه های چیپ و محل قرارگیریش با سیم قلع کش کاملا تمیز بشه و هر دو با اسپری خشک یا ترجیحا الکل ایزو تمیز بشن.
بعد با استفاده از شابلون و توپ قلع یا خمیر قلع برای چیپ پایه سازی بشه و در نهایت چیپ روی محل خودش قرار بگیره و با دمای حدود 300 تا 320 درجه هیت داده بشه تا توی جای خودش بشینه.

مرسی لطف کردید, سوال دیگه اینکه جایی رو برای تهیه شابلون چیپست bm1387 سراغ دارید ؟

najaf11

VIP PLUS
VIP PLUS
vip
کاربر
2013-06-11
289
564
سلام
اگه می‌خوایم بصورت حرفه ای تعمیرات هشبرد انجام بدین باید :
اسیلوسکوپ ۱۰۰مگاهرتزی(فرکانس کمتر نگیرین)
تستر هشبرد
مولتی متر
رو نیاز دارین
هشبردهای انت ماینر تستر مخصوص داره که سیگنال تست ارسال می‌کنه
معمولا تعداد ایسی رو مشخص می‌کنه
مثلاً اگر هشبرد s9 رو می‌خواین تست کنین ،موقع تست نشون بده ۳۰ایسی از 63ایسی
مشکل می‌تونه چهار حالت باشه
۱)خرابی ایسی ۳۱ یا خوده ایسی ۳۰
۲) خرابی قطعات خازن و مقاومت بین ایسی ۳۰ و ۳۱
۳) خرابی رگلاتور تغذیه ایسی ۳۱
۴)قعطی در مسیر بین ایسی ۳۰ و ۳۱

تست پوینت های روی برد خیلی می‌تونه کمک کنه
پایه ریست باید ۱.۶ تا ۱.۸ ولت داشته باشه
بگردین ببینین تا کدوم ایسی این ۱.۶تا ۱.۸ ولت رو دارین
ایسی بعدیش خرابه یا اون چهار مورد رو بررسی کنین
همینطور باید پایه clk ۰.۹ ولت باشه
که هم میتونین با مولتی متر اندازه گیری کنین
هم با اسکوپ سیگنال پالسش رو ببینین
اگه مفید واقع شد تشکر فراموش نشه
تا مشکل صفر ایسی رو هم توضیح بدم
تستر را از کجا باید گیر اورد

mani6

کاربر vip
vip
کاربر
2010-07-21
102
230
52
بندرعباس
ممنون از راهنمایی. ولی من شنیدم یه فایل هست که روی f1 a1 ریخته میشه واسه پیدا کردن چیپ خراب اونو ندارین؟ اگر اطلاعات بیشتری هم کسب کردین طی این زمان ممنون میشم اشتراک بزارین
سلام در خصوص A1 , F1 در حال حاضر شرایط تعمیر به مراتب راحتتره چون نیازی به تستر اصلا نداره . فقط کافیه شما هنگام ورود به پیج دستگاهتون به جای یوزر پسورد ادمین ، ادمین از واژه منیجر برای ورود استفاده کنی .
کار تمومه شماتیک هشبردهاتو رنگی میزاره رو مانیتور واست ، چیپ هایی رو هم که سوخته قرمزش میکنه واست . ..دیگه اگه چیزی کم و کسر داشتی بگو من تماس بگیرم کارخونه تا واست بفرستن ، بی تعارف. خاموشش میکنی میری تو کار تعویض چیپ.

از شوخی گذشته باید یه نکته که من زیاد باهاش برخورد کردم رو هم بگم تموم. عزیزان برادر حتما بعد از تمیز کردن هشبرد و قبل از اینکه برین سراغ چیپ ، تمام سطح PCB رو به دقت بررسی کنید .
ادقام خاکی که با فشار فن ها روی برد نشسته با هر نوع مواد معلق دیگه که از توی هوا ممکنه روی برد بشینه گاها اثرات اسیدی باقی میزاره و یک پایه از یک مقاومت یا خازن SMD رو اتصالشو قطع میکنه . و معمولا ربطی به محل وقوع جرم هم نداره .حالا اگه با دقت برد رو چک نکرده باشی بد جوری ادم رو سر کار میزاره .
البته این رو هم بگم که محل زندگی من ، هم گرمه و هم به طور نسبی 90 درصد شرجی داریم و چند ماه از سال رو هم به دلیل بادهای شمالی املاح آب دریا و نمک رو هم تو هوا داریم و اون نکته آخری که گفتم مسلما در مناطق جنوبی و حاشیه خلیج فارس خیلی به وضوح و مکررا اتفاق میفته.

بالا