آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک تکشو

مشکل: کمک در تعمیر اسیلوسکوپ 8203 دو کانال 20 مگاهرتز

randomboot

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-02-10
512
2,315
اسیلوسکوپ انالوگ ۲۰ مگاهرتز ۲ کانال دارم خط سیگنال دقیق نیست انگار کج هست میخواستم بدونم کالیبره کردن مربوط به همین هست یا نه لطفا اگه اطلاعاتی از تنطیمات یا تعمیرات اسکوپ دارید راهنمایی کنید

۲۰۲۰۱۱۲۵_۱۱۲۶۱۴.jpg
۲۰۲۰۱۱۲۵_۱۱۲۵۵۱.jpg۲۰۲۰۱۱۲۵_۱۱۴۸۱۳.jpg۲۰۲۰۱۱۲۵_۱۱۴۸۳۲.jpgScreenshot_۲۰۲۰-۱۱-۲۶-۱۵-۰۷-۱۱-1.png

آخرین ویرایش:

mhhafez

کاربر
2009-01-15
37
92
سلام . معمولا اسیلوسکوپها یک تنظیم برای افقی شدن این خط دارند. یک عکس واضح از پانل جلو بذازید لطفا. برند و مدلش چیه؟ توی کتابچه راهنماش باید در مورد این تنظیم گفته باشده و حتی نقشه معمولا همراه اسیلوسکوپها هست.

ali m.g

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
کاربر
2008-01-04
1,869
11,840
TEHRAN
درود . من هم 20 مگ شبیه این .منتهی صاایران ( ساخت ژاپن ) رو دارم و هیچ تنظیمی یا امکان تغییر بشکلی که برای دستگاه شما پیش اومده نداره

من فکر میکنم با توجه به نوع لامپش کنورجاس یا یوک با جدا شدن چسبش و فشار کابلهای یوک یه خورده چرخید با دست میتونید براست بچرخونید و امتحان کنید البته حلقه های مغناطیسی کنورجانس بست پیچی داره و چسیبی نیست ولی باز میتونه حرکتی داشته باشه
این قطعی نیست فقط یه توصیه و احتماله
البته این اشکال نادری هست ولی پیش میاد و بارهای در لامپهای مشابه تجربه شده.موفق باشید

آخرین ویرایش:

sovietiran

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
vip افتخاری
کاربر
2010-06-24
1,878
9,762
خراسان بزرگ!
درود
این اسکوپ بسیار دستگاه خوبیست.
روی پانل کنار پین کالیبره یک پتانسیومتر داخل سوراخ هست بنام trace rotation
بچرخانید اگر تغییر نکرد مدار مربوطه خراب است که معمولا شامل دوترانزیستور است
ضمنا در عکس اشعه از دوطرف کوتاه شده ایا ایراد عکس است یا روی اسکوپ همینطور است؟
و البته در اسکوپ انحراف استاتیک است نه دینامیک و یوک انحراف اشعه نداریم و اون یوک روی لامپ برای همین گردش یا تیلت حنثی سازی جاذبه زمین است
اصلا نچرخانیدش.
در تلویزیون هم بهیچ وجه نباید یوکها و اهنرباهای مربوطه دست زده شود
همچنین پتانسیومترها را اصلا تغیر ندهید چون کالیبره مجدد دستکم 500 هزینه دارد.
بدرود.

آخرین ویرایش:

ali m.g

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
کاربر
2008-01-04
1,869
11,840
TEHRAN
درود
این اسکوپ بسیار دستگاه خوبیست.
روی پانل کنار پین کالیبره یک پتانسیومتر داخل سوراخ هست بنام trace rotation
بچرخانید اگر تغییر نکرد مدار مربوطه خراب است که معمولا شامل دوترانزیستور است
ضمنا در عکس اشعه از دوطرف کوتاه شده ایا ایراد عکس است یا روی اسکوپ همینطور است؟
و البته در اسکوپ انحراف استاتیک است نه دینامیک و یوک انحراف اشعه نداریم و اون یوک روی لامپ برای همین گردش یا تیلت حنثی سازی جاذبه زمین است
اصلا نچرخانیدش.
در تلویزیون هم بهیچ وجه نباید یوکها و اهنرباهای مربوطه دست زده شود
همچنین پتانسیومترها را اصلا تغیر ندهید چون کالیبره مجدد حدود 500 هزینه دارد.
بدرود.

درود . راهنمایی خیلی خوبی یود . زنده باشید

ولی در مورد یوک و کنورجانس تلویزیون crt کسی اشاره به تنظیم یا حرکت دادن حلقه های کنورجانس نکرده بلکه به تجربه اشاره شده میتونه حرکت کلی یوک باعث چرخش تصویر یراست یا چپ منجر بشه که بنده هم به این اشاره کردم و دست زدن بی دلیل به حلقه های کنورجانس آنهم به تک تک حلقه ها . همگرایی کنورجانس رو بهم خواهد ریخت ( انطباق و همگرایی RGB بهم خواهد ریخت ) .

وو در مواردی که کنورجانس و انطباق رنگها بهم بریزه میتوان با پترن یا یه تصویر شطرنجی ثابت و یا با سیگنال زنراتور تصویر تزریق و کنورجانس رو تنظیم کرد و 500 هزینه ؟؟ نیازی نیست . موفق باشید

پیوست‌ها

• 10.3 کیلوبایت بازدیدها: 214
آخرین ویرایش:

sovietiran

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
vip افتخاری
کاربر
2010-06-24
1,878
9,762
خراسان بزرگ!
درود . راهنمایی خیلی خوبی یود . زنده باشید

ولی در مورد یوک و کنورجانس تلویزیون crt کسی اشاره به تنظیم یا حرکت دادن حلقه های کنورجانس نکرده بلکه به تجربه اشاره شده میتونه حرکت کلی یوک باعث چرخش تصویر یراست یا چپ منجر بشه که بنده هم به این اشاره کردم و دست زدن بی دلیل به حلقه های کنورجانس آنهم به تک تک حلقه ها . همگرایی کنورجانس رو بهم خواهد ریخت ( انطباق و همگرایی RGB بهم خواهد ریخت ) .

وو در مواردی که کنورجانس و انطباق رنگها بهم بریزه میتوان با پترن یا یه تصویر شطرنجی ثابت و یا با سیگنال زنراتور تصویر تزریق و کنورجانس رو تنظیم کرد و 500 هزینه ؟؟ نیازی نیست . موفق باشید

خواهش میکنم
بلی کاملا درست میفرمایید.اینچنین اثری دارد.من فقط اشاره کردم که اثرش در حالت مشابه روی لامپ با انحراف دینامیک چگونه است.
در مورد تلویزیون بلی با پترن امکانپذیر است
اما اینکار بصورت دقیق فقط در کارخانه های تولید تلویزیون انجام می شد.و
جالب اینکه افرادی که بتوانند کنورژانس تلویزیون خصوصا اهنربا ها را تنظیم کنند در هر کشور تعداد انگشت دست هستند!ا
تجربه بسیار زیادی میخواهد
و بهمین خاطر بود که فیزیکدانان المانی تلاش کردند و لامپهای اصطلاحا کنورژانس صفر! را طراحی کردند که در تلویزونهای گروندیگ نصب شد و دیده ایم که عملا حلقه ها وجود نداشت.و تصحیح انحراف توسط عدسی های الکترونی داخل لامپ انجام شده.

500 را برای تنظیم پتانسیومترهای روی برد اسکوپ عرض کردم که ازینهم بیشتر است بمراتب.
برای تلویزیون که این رقمها بی معنی است مطابق فرمایشتان!
سلامت باشید و پیروز

randomboot

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-02-10
512
2,315
ممنون استاد راهنمایی های خوبی کردین اما من این دستگاه رو از سمساری خریدم و حسابی بارون خورده بود تمام پتانسیومترها زنگ زده و سولفاته بود با اینکه میدونستم نباید دست بزنم ولی زدم قبلا اصلا روشن نمیشد تمام خازن های قسمت تغذیه فاسد شده بودن
من موفق شدم روشن کرد اما از همان ابتدا سیگنال موج کج بود با تغیر حلقه روی لامپ تغییری نکرد به ناچار تمام پتانسیمترها رو دست کاری کردم و باز هم تغییری نکرد .فقط با کشیدن سیم یوک لامپ تقریبا خط موج صاف میشه این دستگاه خیلی داغون شده کالیبراسیون بهم ریخته

آخرین ویرایش:

sovietiran

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
vip افتخاری
کاربر
2010-06-24
1,878
9,762
خراسان بزرگ!
ممنون استاد راهنمایی های خوبی کردین اما من این دستگاه رو از سمساری خریدم و حسابی بارون خورده بود تمام پتانسیومترها زنگ زده و سولفاته بود با اینکه میدونستم نباید دست بزنم ولی زدم قبلا اصلا روشن نمیشد تمام خازن های قسمت تغذیه فاسد شده بودن
من موفق شدم روشن کرد اما از همان ابتدا سیگنال موج کج بود با تغیر حلقه روی لامپ تغییری نکرد به ناچار تمام پتانسیمترها رو دست کاری کردم و باز هم تغییری نکرد .فقط با کشیدن سیم یوک لامپ تقریبا خط موج صاف میشه این دستگاه خیلی داغون شده کالیبراسیون بهم ریخته

درود
پتانسیومترهای کثیف را ابتدا باید اسپری 600 بزنید و وقتی خشک با ماژیک نوک ریز یا خودکار علامت دقیق بزنید
سپس برای ازمایش بچرخانید و اگر تاثیر نداشت به حالت اول دقیق برگردانید.

ایا اون پتانسیومتر روی پانل بنام trace rotation را چرخاندین؟اثر داشت؟
اگر اثر نداشت ببینید سیمهایش به کدام قسمت رفته دو ترانزیستور و والتاژهای قرینه اونها را بررسی کنید.

faridj79

کاربر
2021-01-09
1
2
23
ببخشید سوال داشتم .
آیا کسی هست که دیتاشیت این اسیلوسکوپ رو داشته باشه چون یک پیچ باز شده افتاده روی برد و یک اتصالی بوجود اورده و صفحه اسیلوسکوپ روشن نمیشود نمیتوانم مشکل را پیدا کنم
احیانا کسی دیتاشیت را دارد تا بتواند برای من بفرستد . ممنون میشم .

star0341

کاربر
2015-03-30
1
1
ببخشید سوال داشتم .
آیا کسی هست که دیتاشیت این اسیلوسکوپ رو داشته باشه چون یک پیچ باز شده افتاده روی برد و یک اتصالی بوجود اورده و صفحه اسیلوسکوپ روشن نمیشود نمیتوانم مشکل را پیدا کنم
احیانا کسی دیتاشیت را دارد تا بتواند برای من بفرستد . ممنون میشم .
سلام دوست بزرگوار اگر پیدا کردید برای من هم بفرستید یا همینجا پست کنید تشکر. دوستان دیگه اگه دارین بزارین لطفا خیلیییی واجبه سپپپپاااس

بالا