آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

آموزشی: پرسش و پاسخ‌های کاربردی و مفید استاد غزال

hossein1354

کاربر vip
کاربر
2010-05-03
229
263
زمین خدا
سلام استاد
فرض کنید ولتاژ خروجی تغذیه را 10 ولت انتخاب کرده ایم و میخواهیم جریان را روی 1 آمپر محدود کنیم که بیشتر از 1 آمپر ندهد بنابرین وقتی P2 را روی 1 آمپر تنظیم میکنیم درواقع آنرا روی 47/ ولت تنظیم کرده ایم و لذا ورودی مثبت U3 مقدار 47/ ولت میشه
استاد میشه به وسیله فرمول مقدار تنظیم جریان را حساب کرد
مثلا برای 2 آمپر چند ولت روی پایه مثبت ای سی قرار خواهد گرفت با فرمول باشه استاد ممنون

آخرین ویرایش:

hossein1354

کاربر vip
کاربر
2010-05-03
229
263
زمین خدا
سلام استاد
R18 نیز بگونه ای محاسبه شده که نمیتوانیم با P1 بیش از 1/41 ولت برای ورودی مثبت U3 انتخاب کنیم که نتونیم اشتباها بیش از 3 آمپر مثلا روی 20 آمپر تنظیم کنیم که بابای تغذیه دربیاد و لذا به این ترتیب از اتصال کوتاه هم محافظت میکنه
استاد ببخشید R18 چه ربطی به p1 داره ممنون

hossein1354

کاربر vip
کاربر
2010-05-03
229
263
زمین خدا
سلام استاد
چه موقعی ولتاژ R11 مقدار 5 ولت میشه ؟ وقتیکه خروجی تغذیه حدود 13/5 ولت بشه چون با دو مقاومت تقسیم کننده ولتاژ ( R11,R12 ) مقدار 5 ولت روی R11 می افته و لذا پایه 2 مقدارش 5 ولت میشه
vo=R11/R12+R11*vcc
vo=27/83*15
vo=4.87
اگر ولتاژ خروجی 15 ولت بشود روی پایه 2 ای سی بای 4.87 ولت باشد
درسته استاد فرمول مشکلی نداره اگه داره راهنمایی کنید مرسی

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
سلام استاد
فرض کنید ولتاژ خروجی تغذیه را 10 ولت انتخاب کرده ایم و میخواهیم جریان را روی 1 آمپر محدود کنیم که بیشتر از 1 آمپر ندهد بنابرین وقتی P2 را روی 1 آمپر تنظیم میکنیم درواقع آنرا روی 47/ ولت تنظیم کرده ایم و لذا ورودی مثبت U3 مقدار 47/ ولت میشه
استاد میشه به وسیله فرمول مقدار تنظیم جریان را حساب کرد
مثلا برای 2 آمپر چند ولت روی پایه مثبت ای سی قرار خواهد گرفت با فرمول باشه استاد ممنون

درود

اولا با این فرض که شخصی موظف به پاسخگویی در خصوص هر سوال شخصی مفید و غیرمفیدی هست که استفاده جمعی و عمومی نداشته باشه.
دراینصورت هم لااقل یکبار خود را بجای مخاطب فرض کن که قادر به درک سوال هست یا نه ؟
آیا میتونم بفهمم این سوالات شما مربوطه به چه دستگاهی است ؟
سوال شما حتی منطبق با نقشه یکی از پست های این تاپیک نیست و لذا در صورتی قابل توجیه است که تصور فرمایید به هر موضوعی فکر کنید همگان به همون موضوع فکر میکنند.

ثانیا سوال مطروحه باید برای دیگران هم قابل استفاده باشه.
آیا یکنفر دیگه در انجمن سراغ دارید که به فرمول روابط و توابع ولتاژ و جریان و مقاومت برای نقطه مورد نظر نیاز داشته باشه ؟

اینکه شما به هر طریقی روی مباحث علمی جستجو تحقیق کنید قابل تحسینه ، اما با چه استدلالی انتظار دارید من هم همراهی کنم و تخیلات و برداشت های شما رو بررسی کنم ؟

گاهی سوالات عمومی و ارزنده ای مطرح شده و مدت طولانی تلاش کردم و در حد بضاعتم تاپیکی تنظیم کردم زیرا احساس کردم بازدهی قابل توجهی داره و بسیارانی از آن استفاده میکنن مثلا تاپیک
«« ساده تر از این نمیشه ( تحلیل سوئیچینگ ) »»

بطوریکه با توجه به استقبال و نیاز جمعی حتی در سایت هایی بدون اجازه و بدون موافقتم کپی محتویات تاپیک را مو بمو منتشر کردن.
که هرچند خارج از انصاف و مغایر با قانون است اما بدلیل استفاده عمومی اهمیتی ندادم .

ولی شما انتظار داری با صرف وقت ، فرمولی بدست بیارم و تقدیم کنم تا ببینی منطبق با فرمولی که بدست آوردی هست یا نه ؟
درواقع میخوای با دست ها راه برم که ببینی منم مثل شما سوزشی در چشم و سرم احساس میکنم ؟

مضافا که ابتدا باید تحقیق و جستجو کنم که سوال شما در خصوص چه دستگاهی است .
مطالعه این پست را توصیه میکنم .
https://www.irantk.ir/threads/11184...-خوش-شانس-کنیم?p=631321&viewfull=1#post631321

سپاس

آخرین ویرایش:

hossein1354

کاربر vip
کاربر
2010-05-03
229
263
زمین خدا
سلام به استاد عزیز و گرامی
جشم دفعه بعد رایت می کنم
[h=2]تحلیل منبع تغذیه 0 - 30 ولت 3 آمپر[/h]تحلیل محدود کننده جریان و محافظ از اتصال کوتاه
ردیف اول نوشته
و سال دوم مربوط به قسمت
تحلیل بخش تقویت میانی

باز از سرور گرامی اقای غزال عذر خواهی می کنم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
سلام به استاد عزیز و گرامی
جشم دفعه بعد رایت می کنم
[h=2]تحلیل منبع تغذیه 0 - 30 ولت 3 آمپر[/h]تحلیل محدود کننده جریان و محافظ از اتصال کوتاه
ردیف اول نوشته
و سال دوم مربوط به قسمت
تحلیل بخش تقویت میانی

باز از سرور گرامی اقای غزال عذر خواهی می کنم

درود

از محبت شما سپاسگزارم.
روابط ریاضی نه تنها توسط اغلب علاقمندان در انجمن قابل لمس نیست بلکه غالبا از سوی افرادی با دکترای الکترونیک هم قابل لمس نیست و به همین علت عمدتا در امور عملی موفق نیستند .

و اگه از نحوه قرائت من از الکترونیک استقبال بشه به همین علت هست که از ریاضی برای درک الکترونیک استفاده نمیکنم بلکه فقط برای درک عمیق تر الکترونیک آنهم در مواردی که برای من قابل لمس نبوده استفاده میکنم تا با کمک ریاضی لمس کنم که البته معمولا قابل لمس نمیکنه ولی میتونه بگه تحلیل و قرائتم درسته یا نه ؟

مثلا با قرائت و تحلیلم مثلا باید افزایش x منجر به افزایش y بمقدار حدود x²+3x بشه و لذا ابتدا با روابط ریاضی تست میکنم که پاسخ مشابهی میده یا نه ؟
و اگه پاسخ مشابهی نداد میفهمم قرائتم ، ایراد داره و اصلاح میکنم.
ولذا ریاضی برای من فایده دیگری نداره ، خصوصا برای آموزش هر مقطعی از تحصیلات ، شبیه قرص خواب آور عمل میکنه و لذا حتی المقدور از ریاضی برای آموزش استفاده نمیکنم.

صرفنظر از اهداف انجمن ، تقریبا جملگی اعضاء انجمن در صدد لمس و فهم پدیده های الکترونیکی هستند که از طریق ریاضیات پیشرفته حاصل نمیشه .
البته تلاش و تحقیق شخصی شما قابل تحسینه و نخواستم شما رو منصرف کنم بلکه مقصودم اینه که در انجمن قابل طرح نیست و لذا منم فرصت همراهی در چنین موضوعاتی ندارم که بازدهی و طالب چندانی نداره .

سپاس

آخرین ویرایش:

محیاجان

کاربر
2019-12-11
437
991
زاهدان
درود

از محبت شما سپاسگزارم.
روابط ریاضی نه تنها توسط اغلب علاقمندان در انجمن قابل لمس نیست بلکه غالبا از سوی افرادی با دکترای الکترونیک هم قابل لمس نیست و به همین علت عمدتا در امور عملی موفق نیستند .

و اگه از نحوه قرائت من از الکترونیک استقبال بشه به همین علت هست که از ریاضی برای درک الکترونیک استفاده نمیکنم بلکه فقط برای درک عمیق تر الکترونیک آنهم در مواردی که برای من قابل لمس نبوده استفاده میکنم تا با کمک ریاضی لمس کنم که البته معمولا قابل لمس نمیکنه ولی میتونه بگه تحلیل و قرائتم درسته یا نه ؟

مثلا با قرائت و تحلیلم مثلا باید افزایش x منجر به افزایش y بمقدار حدود x²+3x بشه و لذا ابتدا با روابط ریاضی تست میکنم که پاسخ مشابهی میده یا نه ؟
و اگه پاسخ مشابهی نداد میفهمم قرائتم ، ایراد داره و اصلاح میکنم.
ولذا ریاضی برای من فایده دیگری نداره ، خصوصا برای آموزش هر مقطعی از تحصیلات ، شبیه قرص خواب آور عمل میکنه و لذا حتی المقدور از ریاضی برای آموزش استفاده نمیکنم.

صرفنظر از اهداف انجمن ، تقریبا جملگی اعضاء انجمن در صدد لمس و فهم پدیده های الکترونیکی هستند که از طریق ریاضیات پیشرفته حاصل نمیشه .
البته تلاش و تحقیق شخصی شما قابل تحسینه و نخواستم شما رو منصرف کنم بلکه مقصودم اینه که در انجمن قابل طرح نیست و لذا منم فرصت همراهی در چنین موضوعاتی ندارم که بازدهی و طالب چندانی نداره .

سپاس

درود استاد عزیزم
استاد جایگزینی مقاومت وات بالاتر تو مدار اشکال نداره؟
تو مداری که تصویر قرار دادم دو مقاومت r28 و r30 سوختن مقدارشون 4.7 آهم ۲وات هست هر چی گشتم تو شهرمون پیدا نکردم میخواستم دو تا مقاومت 10 اهم ۲وات رو موازی کنم ممنون میشم راهنمایی کنید
سپاس
Screenshot_۲۰۲۱-۰۹-۲۳-۲۳-۲۰-۳۳-۴۵۶_cn.wps.xiaomi.abroad.lite.jpg

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
درود استاد عزیزم
استاد جایگزینی مقاومت وات بالاتر تو مدار اشکال نداره؟
تو مداری که تصویر قرار دادم دو مقاومت r28 و r30 سوختن مقدارشون 4.7 آهم ۲وات هست هر چی گشتم تو شهرمون پیدا نکردم میخواستم دو تا مقاومت 10 اهم ۲وات رو موازی کنم ممنون میشم راهنمایی کنید
سپاس
مشاهده فایل‌پیوست 179275

درود

اگه نقشه رو خودت کشیدی اشتباهه
و اگه از صحت و اعتبار نقشه مطمئنی دراینصورت r28 , r30 دارای توان ۲ وات نیست.
د هر صورت جایگزینی مورد نظر شما اشکالی نداره ، بشرطی که بعنوان محافظ نباشه، یعنی بشرطی که با سورس یا درین سری نباشه که با احتمال قوی بنظر میرسه با سورس یا درین سری است و این نقشه را خودت اشتباها کشیدی.
سپاس

محیاجان

کاربر
2019-12-11
437
991
زاهدان
درود

اگه نقشه رو خودت کشیدی اشتباهه
و اگه از صحت و اعتبار نقشه مطمئنی دراینصورت r28 , r30 دارای توان ۲ وات نیست.
د هر صورت جایگزینی مورد نظر شما اشکالی نداره ، بشرطی که بعنوان محافظ نباشه، یعنی بشرطی که با سورس یا درین سری نباشه که با احتمال قوی بنظر میرسه با سورس یا درین سری است و این نقشه را خودت اشتباها کشیدی.
سپاس

درود استاد

لینک نقشه کامل دستگاه که تو سایت خودمون دوستان گذاشتن خدمت شما ملاحظه بفرمایید
سپاس
https://www.google.com/url?sa=t&sou...Vaw3HeO9NWpreM-q3u27u4Ked&cshid=1632436092766

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
درود استاد

لینک نقشه کامل دستگاه که تو سایت خودمون دوستان گذاشتن خدمت شما ملاحظه بفرمایید
سپاس
https://www.google.com/url?sa=t&sou...Vaw3HeO9NWpreM-q3u27u4Ked&cshid=1632436092766

درود

اولا تکلیفی برام مقرر کردی که در بین پست های تاپیک مورد اشاره جهت استخراج پست مورد نظر شما جستجو کنم.

ثانیا ارائه کننده نقشه ، ضمن اذعان به نواقص نقشه ، نسبت به رفع نواقص اقدام و نقشه دستی را در پست ۲ ارائه فرموده و بر تشابه ۹۰ درصدی با نقشه ای در پست ۱۲ تاکید نموده و اغلب پست ها بر نواقص نقشه دلالت دارد و لذا نقشه ، فاقد اعتبار لازم است و قابل استناد نیست‌ و کمافی السابق با گزارش مبهم خود ، زحمات غیرضروری را به پاسخگو تحمیل میکنید.

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا