آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: پرسش و پاسخ‌های کاربردی و مفید استاد غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
درود استاد
نتونستم کسی رو پیدا کنم ترانس ۳۸۰ به ۲۲۰ برام بپیچه
کسی هم ترانس آماده نداشت تو شهر بخرم
خودم میتونم بپیچم اگر راهنمایی کنید
یه ترانس ۲۲۰ به ۱۱۰ دارم میتونم دور همون بپیچم

درود

تاخیر طولانی داشتی و فراموش کردم چه کلکی در نظر داشتم و باید مجددا بررسی کنم.
اما دو تا ترانس ۲۲۰/۱۱۰ که دقیقا اندازه و مشخصات یکسانی داشته باشن تهیه و اعلام کن که همون موقع بررسی کنم.
سپس اولیه هر کدام را به یک فاز مجزا و نول متصل کن
و خروجی یا ثانویه دو ترانس را سری کن و ببین رویهم چند ولته ؟
سپس سیم یکطرف یکی از ترانس ها رو جابجا کن و مجددا ببین خروجی سری رویهم چند ولته ؟
( مثلا دو سیم ثانویه یکی از ترانس ها رو جابجا کن ،
باید فقط اولیه یا ثانویه یکی از ترانس ها رو جابجا کنی که فرقی نداره ( یعنی فقط دو سیم یکطرف یک ترانس جابجا بشه )
البته اولیه و ثانویه دو ترانس باید ایزوله باشن و هیچکدام اتو ترانس نباشن

سپاس

آخرین ویرایش:

notgood

کاربر
2022-06-25
35
36
سلام و وقت بخیر خدمت شما

این سوال رو در جای دیگه ای مطرح کرده بودم و بزرگوار دیگری هم پاسخشون رو ارایه دادن اما از اونجا که خوب برام جا نیوفتاده این موضوع می خواستم نظر ارزشمند شما رو هم جویا بشم.

وقتی فازمتر رو توی قسمت فاز پریز بذاریم چراغش روشن میشه که نشون دهنده اختلاف ولتاژ بین نوک فازمتر و زمینه (که به بدن ما وصل شده) یعنی بین زمین و فاز اختلاف ولتاژ داریم

اما وقتی مولتی متر رو روی ولتاژ AC میذارم و یکی از پروب ها رو به فاز پریز و دیگری رو به زمین وصل می‌کنم صفر نشون میده که یعنی اختلاف ولتاژ نداریم

ایراد کار کجاست؟

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
سلام و وقت بخیر خدمت شما

این سوال رو در جای دیگه ای مطرح کرده بودم و بزرگوار دیگری هم پاسخشون رو ارایه دادن اما از اونجا که خوب برام جا نیوفتاده این موضوع می خواستم نظر ارزشمند شما رو هم جویا بشم.

درود

ازانجاکه سطح تماس پروب ولتمتر و زمین خشک ، مقاومت بسیار بزرگی داره بویژه که سطح تماس نوک پروب و زمین ، بصورت نقطه ای و ناچیز است که مزید بر علت موجب افزایش مقاومت سطح تماس میشه و مثلا مقاومت سطح تماس ۲۰ مگا اهم میشه.

بنابمراتب تماس سوزنی نوک پروب و زمین ، شبیه اینه که مقاومت ۲۰ مگا اهم را با ولتمتر سری کردید که دراینصورت با توجه به مقاومت داخلی ولتمتر که کوچکتر از این مقاومت است لذا حدود کل ولتاژ در این مقاومت افت میکنه و چیزی نشون نمیده و با این مقاومت سری هرگز نمیتونی ولتاژ هیچ منبع ولتاژی را آندازه گیری کنی.

و به همین دلیل روی زمین خشک و با کفش خشک میتونی به فاز هم دست بزنی زیرا مقاومت سطح تماس بدن و کفش و مقاومت سطح تماس کفش و زمین با مقاومت بدن همگی سری شده و به برق شهر متصل شده و لذا از این مقاومت معادل بسیار بزرگ ، جریان بسیار ناچیزی عبور میکنه و برق گرفتگی احساس نمیکنی. البته دست نزن که داستان نشه.

اما اگر بجای سطح تماس سوزنی نوک پروب ، از تماس صفحه فلزی روی زمین استفاده و پروب را به این فلز متصل کنیم درواقع تعداد زیاد ۲۰ مگا اهمی را موازی کردیم و اندازه گیری ؤلتاژ میسر میشه زیرا درواقع ارت بسیار ضعیفی ساختیم که اگرچه هنوز مقاومت مناسبی نداره اما خیلی کوچکتر از ۲۰ مگا اهم میشه و برای اندازه گیری ولتاژ نسبتا کافیه ، بطوریکه با آزمایش زیر ، قول میدم موضوع را کاملا درک و هضم کنی.

آزمایش زیر برای اندازه گیری ولتاژ جهت تفهیم عملی موضوع .
یک تکه فلز روی زمین بگذار و روی این فلز و زمین خشک ، آب بریز که سطح تماس فلز و زمین بیشتر و مقاومتش کمتر بشه.
به این ترتیب یک ارت ضعیف و ناقص ساختیم که برای اندازه گیری ولتاژ کافیه.

حالا یک پروب ولتمتر را به این فلز و دیگری را به فاز بزن ببین که ولتاژ داری.
یا میتونی یک پروب ولتمتر را به درب فلزی و یا اسکلت ساختمان و هر فلزی که در زمین نصب شده مانند چارچوب فلزی درب ها بزنی تا قادر به اندازه گیری ولتاژ باشی. ( البته باید پروب را به خود فلز بزنی نه رنگ روی فلز )

اگه زمین خشک هم ارت محسوب میشد دیگه نیاز به احداث چاه ارت با تشریفات خاص نداشتیم.

سپاس

آخرین ویرایش:

notgood

کاربر
2022-06-25
35
36
درود

ازانجاکه سطح تماس پروب ولتمتر و زمین خشک ، مقاومت بسیار بزرگی داره بویژه که سطح تماس نوک پروب و زمین ، بصورت نقطه ای و ناچیز است که مزید بر علت موجب افزایش مقاومت سطح تماس میشه و مثلا مقاومت سطح تماس ۲۰ مگا اهم میشه.

وقتی که ما همون سوزنی پروب رو به فاز و نول پریز هم متصل کنیم، اندازه سوزنی که تغییر نکرده ...چرا اونجا این ۲۰ مگا اهم وجود نداره؟

یک تکه فلز روی زمین بگذار و روی این فلز و زمین خشک ، آب بریز که سطح تماس فلز و زمین بیشتر و مقاومتش کمتر بشه.
به این ترتیب یک ارت ضعیف و ناقص ساختیم که برای اندازه گیری ولتاژ کافیه.

حالا یک پروب ولتمتر را به این فلز و دیگری را به فاز بزن ببین که ولتاژ داری.

در اینصورت اون مقاومت بزرگه( نوک پروب) که سر جاش هست و ما یک رسانای خوب ( صفحه فلزی و سطح زمین خیس) رو باهاش سری کردیم . چه سودی داره؟ مقدار مقاومت سری کل که کمتر نمیشه به این شکل.

ممنون میشم برداشتم رو اصلاح کنید.

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
درود

وقتی که ما همون سوزنی پروب رو به فاز و نول پریز هم متصل کنیم، اندازه سوزنی که تغییر نکرده ...چرا اونجا این ۲۰ مگا اهم وجود نداره؟

در اینصورت اون مقاومت بزرگه( نوک پروب) که سر جاش هست و ما یک رسانای خوب ( صفحه فلزی و سطح زمین خیس) رو باهاش سری کردیم . چه سودی داره؟ مقدار مقاومت سری کل که کمتر نمیشه به این شکل.

ممنون میشم برداشتم رو اصلاح کنید.

درود

فرمودید

مقاومت سطح تماس یعنی دو قطعه تماس دارند و بین دو قطعه که محل تماس آنهاست مقاومتی ایجاد میشه .
بنابرین فقط با پروب خالی ، مقاومت سطح تماس معنی نداره و باید قطعه دومی باشه که با نوک پروب تماس داشته باشه.

پس مقاومت سطح تماس پروب و فلز پریز یعنی مقاومتی که بین نوک پروب و فلز پریز هست که نزدیک به صفر اهمه.
و مقاومت سطح تماس پروب و ارت یا زمین یعنی مقاومتی که بین نوک پروب و ارت هست که مقاومت خاک( یا موزائیک و غیره) هست تا به ارت مطلوب برسه که حدود ۲۰ مگا اهمه.

چون نوک پروب را به خاک یا موزائیک که روی زمین است متصل میکنی نه به فلز پریز حامل فاز یا نول.
بنابرین بین نوک پروب و ارت ، خاک هست و مقاومت بسیار بزرگی تولید میشه و لذا درسته که پروب همان پروب است اما قطعه دوم یعنی فلز پریز ، دیگه همان فلز پریز نیست و خاک است.

فرمودید

اگه دوباره پست قبل را بدقت بخونی متوجه میشی.
فرض کن بجای یک پروب هزار تا پروب کنار هم گذاشتی و پروب ها رو بهم متصل کردی .
دراینصورت هزار تا ۲۰ مگا اهم را با هم موازی کردی و مقاومت سطح تماس ۲۰ کیلو اهم میشه که خیلی گوچکتر شده
و هزار تا نوک پروب همون صفحه فلزی هست که با هزار نقطه به زمین متصل شده ، آیا اینطور نیست؟

به خودت زحمت بده و آزمایش کن بهتر متوجه میشی
ولی میخوای بدون زحمت یاد بگیری که دشوارتر میشه و بسادگی درک نمیکنی.
بویژه که آزمایش با یه تکه فلز و یک کاسه آب ، زحمتی نداره و تابحال میتونستی صد بار تست کنی ولی تست نکردی.
اساسا بجای فلز هم همون کاسه فلزی رو استفاده کن که زحمتت کمتر بشه.
یعنی کاسه آب رو روی زمین خالی کن .
حالا کاسه فلزی را روی زمین مرطوب بگذار و تست کن ببینم انجام میدی یا بازم میخوای از طریق سوال درک کنی.

سپاس

آخرین ویرایش:

ebiolom

کاربر vip
کاربر
2011-01-21
137
349
سلام ، خصوصا خدمت جناب غزال که اگه ذره ای دانش داشته باشم مدیون ایشون هستم نه درس و دانشگاه، به نظر شما بهترین روش برای اندازه گیری کیفیت ارت (چاه ارت) چه روشیه البته دور چاه تا مسافت ۱۰۰ متری بتن داره و ارت سنج هم ندارم ، ممنون از پاسخ شما

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
سلام ، خصوصا خدمت جناب غزال که اگه ذره ای دانش داشته باشم مدیون ایشون هستم نه درس و دانشگاه، به نظر شما بهترین روش برای اندازه گیری کیفیت ارت (چاه ارت) چه روشیه البته دور چاه تا مسافت ۱۰۰ متری بتن داره و ارت سنج هم ندارم ، ممنون از پاسخ شما

درود

باید فاز و ارت و یک مصرف کننده ( ترجیحا وات بالا) همگی را سری کنید و با اندازه گیری ولتاژ مصرف کننده و محاسبه یا اندازه گیری جریان مصرف کننده ، ولتاژ مقاومت ارت و نیز مقاومت ارت محاسبه میشه یعنی ولتاژ سطح تماس ارت تقسیم بر جریان که همون مقاومت سطح تماس ارت بدست میاد.
البته روش های مختلفی قابل استفاده است اما یکی از روش ها رو عرض کردم.
بصورت عامیانه اگه لامپ ۲۲۰ وات را با فاز و ارت روشن کنید و افت ولتاژ چشمگیری نداشته باشید و ولتاژ لامپ حدود ۲ ولت کمتر از ولتاژ برق شهر باشه ، ارت خیلی خوبی دارید و مقاومتش ۲ اهم هست.

سپاس

آخرین ویرایش:

ebiolom

کاربر vip
کاربر
2011-01-21
137
349
درود

باید فاز و ارت و یک مصرف کننده ( ترجیحا وات بالا) همگی را سری کنید و با اندازه گیری ولتاژ مصرف کننده و محاسبه یا اندازه گیری جریان مصرف کننده ، ولتاژ مقاومت ارت و نیز مقاومت ارت محاسبه میشه یعنی ولتاژ سطح تماس ارت تقسیم بر جریان که همون مقاومت سطح تماس ارت است.
البته روش های مختلفی قابل استفاده است اما یکی از روش ها رو عرض کردم.
بصورت عامیانه اگه لامپ ۲۲۰ وات را با فاز و ارت روشن کنید و افت ولتاژ چشمگیری نداشته باشید و ولتاژ لامپ حدود ۲ ولت کمتر از ولتاژ برق شهر باشه ، ارت خیلی خوبی دارید و ۲ اهم هست.

سپاس

بسیار سپاس، باعث افتخار بنده بود که شما پاسخ دادید ، باید عر ض کنم الان تنها یک سیم ان هم به عنوان خروجی ارت در دسترسه و روی چاه کاملا بسته وتنها یک لوله برای انتقال اب به چاه وجود داره ، باز هم سپاس از همه مدیران خصوصا جنابعالی

آخرین ویرایش:
  • Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
بسیار سپاس، باعث افتخار بنده بود که شما پاسخ دادید ، شاید به قول شما روش های دیگه ای وجود داشته باشه اما همیشه پاسخ شما برای من حتما بهترین روشه ، همچنان از پست «ساده تر از این دیگه نمیشه » جنابعالی نون میخورم و دعاگوی شما هستم گر چه فعالیتم در سایت کمه اما بر خودم واجب میدونم هر سال عضو سایت باشم ، باز هم سپاس از همه مدیران خصوصا جنابعالی

درود

امیدوارم همینطور که فرمودید باشه.
و تلاشم نتیجه مفیدی داشته باشه.
در هر صورت بابت لطف و عنایات شما بینهایت ممنون و مسرورم .

سپاس

notgood

کاربر
2022-06-25
35
36
درود
به خودت زحمت بده و آزمایش کن بهتر متوجه میشی

اینم آزمایشم با نتیجه هاش و برداشت های من:
یک سر پروب رو به فاز بریز و سر دیگر رو به نقاط مختلف زیر وصل کردم و این شد نتیجه

به زمین خشک حدود ۳۰ ولت
به زمین خیس حدود ۲۱۰ ولت
به کاسه فلزی روی زمین خیس حدود ۲۲۵ ولت

حالا می‌بخشید که با وجودی که آزمایش رو انجام دادم بازم سوالام رو تکرار می‌کنم ...

اول از همه اینکه اون قضیه موازی شدن مقاومت ها تو قسمت زمین خیس ( همونطور که تو شکل کشیدم) برام منطقی به نظر می‌رسه اما در مورد کاسه بنظر یه جای کار می‌لنگه
چون کاسه میاد بین پروب و زمین خیس قرار میگیره و باهاشون سری میشه دیگه... (بازم احتمالا به نقطه تماس مربوطه که هنوز برام جا نیوفتاده)
مقاومت ها رو فرضی در نظر گرفتم
مقاومت پروب = ۰.۱ اهم
مقاومت زمین ۲۰ مگا اهم
مقاومت کاسه فلزی = ۰.۰۱ اهم

و اینکه همونطور که قبلا اشاره کردین و نتیجه این آزمایش اگر رو این زمین خشک به فاز دست زده بشه برق گرفتگی رخ نمیده (؟)

آخرین ویرایش:
  • Like
بالا