آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

آموزشی: پرسش و پاسخ‌های کاربردی و مفید استاد غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
درود استاد
گفتم با اتصال J1 خروجی حل شد یعنی ۳۰۰ ولت تشکیل و کم کم ولتاژ افت نکرد (قبل از این بعد یک دقیقه کم کم افت و تا ۵ ولت می‌رسید)
ولی نگفتم تحویل مشتری دادم فقط جهت اطلاع عرض کردم
بعدظهر ۲ تا زینر ۱۵۰ ولتی میخرم و به همون روشی که امر کردین نصب و تست میکنم اگر اوکی بود پس از یکساعت روشن بودن تحویل مشتری میدم
سپاس

درود

اگه زینر ۱۵۰ ولتی پیدا نکردی از 1N4003 بجای زینر ۲۰۰ ولتی استفاده کن ‌.

سپاس

محیاجان

کاربر
2019-12-11
437
991
زاهدان
درود

اگه زینر ۱۵۰ ولتی پیدا نکردی از 1N4003 بجای زینر ۲۰۰ ولتی استفاده کن ‌.

سپاس

درود استاد
ضمن تشکر از راهنمایی های پدرانه
بدلیل پیدا نکردن قطعات توصیه شده از طرف شما مجبور شدم سفارش اینترنتی بدم که ممکنه دو سه روزی طول بکشه به محض رسیدن قطعات حتما نتیجه رو اعلام خواهم کرد
سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
درود استاد
ضمن تشکر از راهنمایی های پدرانه
بدلیل پیدا نکردن قطعات توصیه شده از طرف شما مجبور شدم سفارش اینترنتی بدم که ممکنه دو سه روزی طول بکشه به محض رسیدن قطعات حتما نتیجه رو اعلام خواهم کرد
سپاس

درود

وریستور ۱۵۰ ولتی در بازار هست اگه منظورت اینه که اینترنتی هم پیدا نکردی ؟
در گوگل بنویس ؛ وریستور 150 ولتی ؛ ببین ۲۰ تا فروشگاه معرفی میکنه.
یا بنویس وریستور 14d151 که می بینی ۱۰۰ تا فروشگاه معرفی میکنه .
اگه مغایر با مقررات نبود فروشگاه معرفی میکردم.

سپاس

آخرین ویرایش:

محیاجان

کاربر
2019-12-11
437
991
زاهدان
درود

وریستور ۱۵۰ ولتی در بازار هست اگه منظورت اینه که اینترنتی هم پیدا نکردی ؟
در گوگل بنویس ؛ وریستور 150 ولتی ؛ ببین ۲۰ تا فروشگاه معرفی میکنه.
یا بنویس وریستور 14d151 که می بینی ۱۰۰ تا فروشگاه معرفی میکنه .
اگه مغایر با مقررات نبود فروشگاه معرفی میکردم.

سپاس

درود استاد
منظورم این بود تو شهرمون پیدا نکردم
از یکی از فروشگاه‌های اینترنتی تهران خرید کردم که انشالله تا دو روز دیگه میرسه

محیاجان

کاربر
2019-12-11
437
991
زاهدان
درود استاد

وریستور 14D151k رو نصب و تست کردم ولتاژ خروجی ثابت روی ۳۰۰ولت موند بدون افت (قبلش وریستور 14D471k گذاشته بودم که ولتاژ در کمتر از یک دقیقه آروم آروم افت و تا ۵ ولت می‌رسید)

مشخصات وریستور به پیوست ارسال
۲۰۲۱۰۱۲۲_۱۴۲۴۴۷.png
سوال
چطور عمل نمونه گیری از ولتاژ خروجی و ارسال به کوپلر توسط این وریستور انجام میشه ؟
سپاس

۲۰۲۱۰۱۲۲_۱۴۴۷۳۹.png

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
درود استاد

وریستور 14D151k رو نصب و تست کردم ولتاژ خروجی ثابت روی ۳۰۰ولت موند بدون افت (قبلش وریستور 14D471k گذاشته بودم که ولتاژ در کمتر از یک دقیقه آروم آروم افت و تا ۵ ولت می‌رسید)

مشخصات وریستور به پیوست ارسال
مشاهده فایل‌پیوست 173062
سوال
چطور عمل نمونه گیری از ولتاژ خروجی و ارسال به کوپلر توسط این وریستور انجام میشه ؟
سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 173063

درود

وقتی وریستور ۱۵۰ ولتی با ولتاژ نقطه ای سری باشه تا زمانیکه اون نقطه به ۱۵۰ ولت نرسیده جریان را مسدود و قطع میکنه و وقتی از ۱۵۰ ولت بیشتر میشه از وریستور عبور میکنه و به کوپلر میرسه و کوپلر روشن میشه و رله فعال میشه و دو سر ntcها رو اتصال کوتاه میکنه تا برق شهر مستقیما به دیود پل متصل بشه.

در غیراینصورت باید ntcها رو شورت کنن که بابای تغذیه رو درمیاره و برق شهر از لحظه اول مستقیما به دیود پل و خازن ها متصل میشه و فوق العاده مضر است.

اما اگه میخوای بهتر از وریستور هم بشه و دیگه در بدترین شرابط هم هیچوقت ، وریستور و کوپلر نسوزه میتونی از دو مقاومت و زینر بجای وریستور بشرح زیر استفاده کنی

مقاومت حدود ۱۳۰ کیلو و ۲۴ کیلو را سری کن و سر و ته این دو مقاومت را با خازن بزرگ موازی کن بطوریکه؛

سر آزاد ۱۳۰ کیلو به مثبت خازن بزرگ متصل و
سر آزاد ۲۴ کیلو به منفی خازن بزرگ (گراند ) متصل و
سر مشترک این دو مقاومت را به کاتد یک زینر ۲۴ ولت متصل کن

و پایه آند این زینر را به محل پایه خروجی وریستور متصل کن که درواقع به کوپلر متصل بشه و بتونه به کوپلر جریان بده.

حالا این سه قطعه کار وریستور را انجام میده با این تفاوت که دیگه هرگز زینر و کوپلر نمیسوزه ( حتی اگه برق شهر دوفاز بشه).

سپاس

IMG_20210122_170306_947.jpg

آخرین ویرایش:

محیاجان

کاربر
2019-12-11
437
991
زاهدان
درود

وقتی وریستور ۱۵۰ ولتی با ولتاژ نقطه ای سری باشه تا زمانیکه اون نقطه به ۱۵۰ ولت نرسیده جریان را مسدود و قطع میکنه و وقتی از ۱۵۰ ولت بیشتر میشه از وریستور عبور میکنه و به کوپلر میرسه و کوپلر روشن میشه و رله فعال میشه و دو سر ntcها رو اتصال کوتاه میکنه تا برق شهر مستقیما به دیود پل متصل بشه.

در غیراینصورت باید ntcها رو شورت کنن که بابای تغذیه رو درمیاره و برق شهر از لحظه اول مستقیما به دیود پل و خازن ها متصل میشه و فوق العاده مضر است.

اما اگه میخوای بهتر از وریستور هم بشه و دیگه در بدترین شرابط هم هیچوقت ، وریستور و کوپلر نسوزه میتونی از دو مقاومت و زینر بجای وریستور بشرح زیر استفاده کنی

مقاومت حدود ۱۳۰ کیلو و ۲۴ کیلو را سری کن و سر و ته این دو مقاومت را با خازن بزرگ موازی کن بطوریکه؛

سر آزاد ۱۳۰ کیلو به مثبت خازن بزرگ متصل و
سر آزاد ۲۴ کیلو به منفی خازن بزرگ (گراند ) متصل و
سر مشترک این دو مقاومت را به کاتد یک زینر ۲۴ ولت متصل کن

و پایه آند این زینر را به محل پایه خروجی وریستور متصل کن که درواقع به کوپلر متصل بشه و بتونه به کوپلر جریان بده.

حالا این سه قطعه کار وریستور را انجام میده با این تفاوت که دیگه هرگز زینر و کوپلر نمیسوزه ( حتی اگه برق شهر دوفاز بشه).

سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 173065
درود استاد

خیلی خیلی ممنونم از تشریح و توضیح ساده و کامل.
چشم تست و نتیجه رو در کمترین زمان اطلاع میدم فقط یه سوال مقاومت ها یک چهارم وات باشه ؟ یا وات بالاتر در نظر بگیرم
سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
درود استاد

خیلی خیلی ممنونم از تشریح و توضیح ساده و کامل.
چشم تست و نتیجه رو در کمترین زمان اطلاع میدم فقط یه سوال مقاومت ها یک چهارم وات باشه ؟ یا وات بالاتر در نظر بگیرم
سپاس

درود

مقاومت وات پایین اشکال نداره.

سپاس

rezazaer

کاربر
2020-01-27
17
38
با عرض سلام خدمت استاد بزرگوار استاد غزال
استاد سوالی درمورد دیود هرزگرد در مدار یک پاور برام پیش اومده قبل از اینکه بخوام وقت گرانبهای جنابعالی رو بگیرم سعی کردم خودم با بررسی منابع موجود در اینترنت به پاسخ برسم ولی موفق نشدم این شد که مزاحم شما شدم
تا اونجایی که من میدونم سلف کلا مخالف تغییرات جریانه و نمیخواد جریان زیاد یا کم بشه اگر جریان مدار وصل یا زیاد شود جوری ولتاژ دو سرش رو تنظیم میکنه که یک جریان عکس جریان افزاینده ایجاد کنه تا جریان به حالت قبل برگرده مانند این تصویر
Capture.PNG
حالت دومی که اینجاد میشود این است که جریان مدار کاهنده و یا قطع شود خوب مسلما سلف برای حفظ حالت قبل یک جریان هم سو با جریان مدار القا میکند تا کاهش جریان جبران شود پس ولتاژ دوسر سلف دقیقا هم سو با ولتاژ دو سر منبع خواهد بود (من همیشه فکر میکردم جریان القایی سلف معکوس جریان مداره) مانند این تصویر Captیure.PNG
حالا یک مثال اگر فرض کنیم که در یک مدار که شامل یک کلید و سلف است
Captu3re.PNG
چون منبع dc است ابتدا سلف با جریانی معکوس مانع از جریان حداکثری میشود ولی بعد از تخلیه ولتاژ معکوس جریان به مقدار حداکثری میرسد چون قبل از اینکه کلید را بزنیم جریانی در مدار نبوده حالا جریان از صفر در حال افزایش است پس سلف مخالفت میکند البته سلف بعد از تخلیه ولتاژش دیگر با جریان کاری ندارد و جریان به مقدار حداکثر خود میرسد
حالا اگر کلید را قطع کنیم خوب سلف یک ولتاژی القا میکند مانند منبع ،که منجر به ایجاد یک جریان ،دقیقا مثل جریان قبلی مدار است
Capture4.PNG
که این ولتاژ با توجه به فرمولی که کاری بهش ندارم خیلی زیاد تر از ولتاژ منبع است و باعث ایجاد جرقه یا آرک در پایه های کلید میشود و معمولا به المانهای موجود در مدار مثل آي سی ها آسیب جدی میزند
برای از بین بردن اثر این جریان ها از دیود هرزگرد استفاده میشود باید دیود را جوری در مدار بکار ببریم که این جریانات مضر خنثی شود
Capture5.PNG
استاد این مواردی بود که من از دیود هرزه گرد میدونستم اینجا بصورت خلاصه گفتم تا شاید بدرد سایر دوستان بخوره
حالا سوالم استاد :من هرچی اومدم که یک مسیر برای از بین بردن این جریان مخرب سلف که میتونه به ترانزیستور Q1 و Q2 آسیب بزنه به نتیجه ای نرسیدم این تصویر
Capture8.PNG
مربوط به این مدار
https://s16.picofile.com/file/8422497950/ATX_power_supply_schematic.pdf.html
میدونم که دیود های موازی دوسر این دو ترانزیستور برای همین مهم طراحی شدن ولی چجوری این جریان رو با ایجاد یک مدار بسته با دو سر سلف خنثی میکنن
من اومدم برای این قسمت مانند مثال بالا یک باتری رسم کردم
Capture6.PNG
ولی فکر کنم این که بخوام کلید زنی خیلی سریع این ترانزیستور ها رو با قطع و وصل کردن ساده یک کلید مقایسه کنم خیلی اشتباهه توی مدار بالا سلف فرصت داشته جریان معکوسی که هنگام وصل شدن کلید خلاف جهت جریان مدار تخلیه کنه ولی توی این قطع و وصل شدن های سریع ترانزیستور هنگام روشن شدن ترانزیستور سلف با ایجاد جریان مخالف مانع از افزایش جریان میشود تا میخواد این ولتاژ القایی رو تخلیه کنه ترانزیستور خاموش میشه اونوقت خودمم گیج شدم
استاد ممنون میشم راهنمایی کنید

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
با عرض سلام خدمت استاد بزرگوار استاد غزال
استاد سوالی درمورد دیود هرزگرد در مدار یک پاور برام پیش اومده قبل از اینکه بخوام وقت گرانبهای جنابعالی رو بگیرم سعی کردم خودم با بررسی منابع موجود در اینترنت به پاسخ برسم ولی موفق نشدم این شد که مزاحم شما شدم
تا اونجایی که من میدونم سلف کلا مخالف تغییرات جریانه و نمیخواد جریان زیاد یا کم بشه اگر جریان مدار وصل یا زیاد شود جوری ولتاژ دو سرش رو تنظیم میکنه که یک جریان عکس جریان افزاینده ایجاد کنه تا جریان به حالت قبل برگرده مانند این تصویر
مشاهده فایل‌پیوست 173095
حالت دومی که اینجاد میشود این است که جریان مدار کاهنده و یا قطع شود خوب مسلما سلف برای حفظ حالت قبل یک جریان هم سو با جریان مدار القا میکند تا کاهش جریان جبران شود پس ولتاژ دوسر سلف دقیقا هم سو با ولتاژ دو سر منبع خواهد بود (من همیشه فکر میکردم جریان القایی سلف معکوس جریان مداره) مانند این تصویر مشاهده فایل‌پیوست 173098
حالا یک مثال اگر فرض کنیم که در یک مدار که شامل یک کلید و سلف است
مشاهده فایل‌پیوست 173099
چون منبع dc است ابتدا سلف با جریانی معکوس مانع از جریان حداکثری میشود ولی بعد از تخلیه ولتاژ معکوس جریان به مقدار حداکثری میرسد چون قبل از اینکه کلید را بزنیم جریانی در مدار نبوده حالا جریان از صفر در حال افزایش است پس سلف مخالفت میکند البته سلف بعد از تخلیه ولتاژش دیگر با جریان کاری ندارد و جریان به مقدار حداکثر خود میرسد
حالا اگر کلید را قطع کنیم خوب سلف یک ولتاژی القا میکند مانند منبع ،که منجر به ایجاد یک جریان ،دقیقا مثل جریان قبلی مدار است
مشاهده فایل‌پیوست 173100
که این ولتاژ با توجه به فرمولی که کاری بهش ندارم خیلی زیاد تر از ولتاژ منبع است و باعث ایجاد جرقه یا آرک در پایه های کلید میشود و معمولا به المانهای موجود در مدار مثل آي سی ها آسیب جدی میزند
برای از بین بردن اثر این جریان ها از دیود هرزگرد استفاده میشود باید دیود را جوری در مدار بکار ببریم که این جریانات مضر خنثی شود
مشاهده فایل‌پیوست 173102
استاد این مواردی بود که من از دیود هرزه گرد میدونستم اینجا بصورت خلاصه گفتم تا شاید بدرد سایر دوستان بخوره
حالا سوالم استاد :من هرچی اومدم که یک مسیر برای از بین بردن این جریان مخرب سلف که میتونه به ترانزیستور Q1 و Q2 آسیب بزنه به نتیجه ای نرسیدم این تصویر
مشاهده فایل‌پیوست 173103
مربوط به این مدار
https://s16.picofile.com/file/8422497950/ATX_power_supply_schematic.pdf.html
میدونم که دیود های موازی دوسر این دو ترانزیستور برای همین مهم طراحی شدن ولی چجوری این جریان رو با ایجاد یک مدار بسته با دو سر سلف خنثی میکنن
من اومدم برای این قسمت مانند مثال بالا یک باتری رسم کردم
مشاهده فایل‌پیوست 173106
ولی فکر کنم این که بخوام کلید زنی خیلی سریع این ترانزیستور ها رو با قطع و وصل کردن ساده یک کلید مقایسه کنم خیلی اشتباهه توی مدار بالا سلف فرصت داشته جریان معکوسی که هنگام وصل شدن کلید خلاف جهت جریان مدار تخلیه کنه ولی توی این قطع و وصل شدن های سریع ترانزیستور هنگام روشن شدن ترانزیستور سلف با ایجاد جریان مخالف مانع از افزایش جریان میشود تا میخواد این ولتاژ القایی رو تخلیه کنه ترانزیستور خاموش میشه اونوقت خودمم گیج شدم
استاد ممنون میشم راهنمایی کنید

درود

هرچند سوالی مطرح نفرمودید .
اما با توجه به تصاویر و نقشه ها تصور میکنم ابهام شما رو متوجه شدم زیرا وظیفه دیودها در موقعیت های مختلف را با یک هدف تصور میکنید که همگی در زمان قطع ولتاژ سلف کارایی دارند ، اما اینطور نیست و کل سیستم با احتساب خازن و سلف و نیز جریان مصرفی سلف دو نوع ولتاژ مخرب تولید میکنه .

درواقع سلف بتنهایی دارای ولتاژ مخربی است که تشریح فرمودید و سلف تنها ، دقیقا شبیه رله است که سلف رله فقط ولتاژ مخرب معکوس داره .

اما ترانس ها مانند ترانس هایولتاژ کاملا متفاوتند و دو نوع ولتاژ مخرب داره که یکی همسوی با تغذیه و دیگری معگوس با تغذیه است

بطوریکه در ترانس های پر قدرت مانند ترانس هایولتاژ ناگزیر به استفاده از بخش مفید ولتاژهای القایی و کنترل و محدود سازی بخش مخرب ولتاژها هستیم و بنظر میرسه سردرگمی شما از این جهت هست که همه سلف ها از جمله ترانس ها را مانند رله بررسی میکنید و بدیهی است که با بن بست مواجه خواهید شد .

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا