آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: پرسش و پاسخ‌های کاربردی و مفید استاد غزال

محیاجان

کاربر
2019-12-11
437
992
زاهدان
درود

طی خواهش از استاد غزال بزرگوار جهت ایجاد تاپیکی تحت عنوان سوال های کاربردی و عمومی در رابطه با منابع تغذیه و پاسخ‌های ساده و روان استاد عزیز.
لذا
لطفاً مشکلات تعمیراتی و درخواست رفع عیب دستگاههای خود را تو این تاپیک ایراد نفرمایید ...پاسخ داده نخواهد شد

دوستان عزیز سوالاتی مطرح کنین که جنبه آموزشی داشته باشد تا همه عزیزان بتوانند در آینده از آن استفاده کنند

(البته امیدوارم استاد با توجه به مشغله کاری و نداشتن وقت آزاد این تاپیک رو قبول و در مواقع بیکاری جواب سوالات را محبت کنن)

پیشاپیش از استاد عزیز سپاسگزارم

محیاجان

کاربر
2019-12-11
437
992
زاهدان
سلام استاد
آیا قاعده مقدار جریان ترانس یک منبع تغذیه با مقدار جریان همون منبع در خروجی برابره؟
مثلا اگر ترانس ۳ آمپر باشد ( ولتاژ مهم نیست) منبع تغذیه هم ماکزیمم ۳ امپر در خروجی میتواند داشته باشد؟

ترانزیستورهای قدرت چه نقشی در تقویت جریان خروجی دارند ؟

مقصود از سوال اینست که مثلا از ترانس ۳۵ ولتی ۳ آمپر میتوان با سری کردن چند ترانزیستور قدرت جریان بیشتری مثلا ۴ آمپر در خروجی تغذیه گرفت؟
اگر توضیحی در این زمینه محبت کنید ممنون میشم

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
سلام استاد
آیا قاعده مقدار جریان ترانس یک منبع تغذیه با مقدار جریان همون منبع در خروجی برابره؟
مثلا اگر ترانس ۳ آمپر باشد ( ولتاژ مهم نیست) منبع تغذیه هم ماکزیمم ۳ امپر در خروجی میتواند داشته باشد؟

مقصود از سوال اینست که مثلا از ترانس ۳۵ ولتی ۳ آمپر میتوان با سری کردن چند ترانزیستور قدرت جریان بیشتری مثلا ۴ آمپر در خروجی تغذیه گرفت؟
اگر توضیحی در این زمینه محبت کنید ممنون میشم

سپاس

درود

سوال فرمودید:

این سوال که ترانزیستور چه نقشی در تقویت جریان داره شبیه سوالی است که بنزین چه نقشی در سوخت اتومبیل داره و آب چه نقشی در رفع تشنگی داره ؟

بنابرین با توجه به اینکه ترانزیستور قدرت تغذیه ، نقش تقویت جریان و بنزین اتومبیل ، نقش سوخت و آب نقش رفع تشنگی داره لذا درواقع سوال و پاسخ را ادغام فرمودید تا سوال پاسخ سرخود مطرح فرمایید .

فرمودید:
مقصود از سوال اینست که مثلا از ترانس ۳۵ ولتی ۳ آمپر میتوان با سری کردن چند ترانزیستور قدرت جریان بیشتری مثلا ۴ آمپر در خروجی تغذیه گرفت

چطور ممکنه از منبع ۳۵ ولتی ۳ امپری ۴ آمپر دریافت کنیم ؟
آیا این سوال حاصل ابهامی است که در جریان تلاش ذهنی و فعالیت عملی شکل گرفته ؟
یا حاصل تصورات و تخیلاتی است که در بی سوالی خلق شده؟

زمانیکه انسان تلاش میکنه ، غالبا با موانع و ابهاماتی مواجه میشه که مبنای طرح سوال خواهد شد و بسیار ارزشمنده .
درغیراینصورت اگر ناگزیر به طرح سوال باشیم باید جملاتی را بصورت سوال مطرح کنیم که اگرچه مانعی نداره و ممکنه برخی از سوالات بد هم منتهی به نتایج درخشانی بشه ، اما شرط پیگیری سوالات بی پایه و اساس اینه که سائل و مسئول اوقات آزاد کافی و معطل داشته باشند و با این سوالات تفریح کنند .

بنابرین با توجه به تاپیک حاضر و مقرراتی که برای این تاپیک وضع فرمودید و با توجه به سوابق دو تاپیک قبل و با عنایت به سوالات فعلی و اینکه هر سال حدود یک یا دو تن از کاربران عزیز با اهداف مشابه اقدام میکنند ، لازم است بمنظور پیشگیری از تکرار و شرح کامل موضوع مطالبی با شرح و بسط کافی مطرح کنم تا در موارد مشابه نیز قابل ارجاع باشد .
و لذا در پست آتی به این موضوع میپردازم.

سپاس

آخرین ویرایش:

محیاجان

کاربر
2019-12-11
437
992
زاهدان
درود

سوال فرمودید:

این سوال که ترانزیستور چه نقشی در تقویت جریان داره شبیه سوالی است که بنزین چه نقشی در سوخت اتومبیل داره و آب چه نقشی در رفع تشنگی داره ؟

بنابرین با توجه به اینکه ترانزیستور قدرت تغذیه ، نقش تقویت جریان و بنزین اتومبیل ، نقش سوخت و آب نقش رفع تشنگی داره لذا درواقع سوال و پاسخ را ادغام فرمودید تا سوال پاسخ سرخود مطرح فرمایید .

فرمودید:

زمانیکه انسان تلاش میکنه ، غالبا با موانع و ابهاماتی مواجه میشه که مبنای طرح سوال خواهد شد و بسیار ارزشمنده .
درغیراینصورت اگر ناگزیر به طرح سوال باشیم باید جملاتی را بصورت سوال مطرح کنیم که اگرچه مانعی نداره و ممکنه برخی از سوالات بد هم منتهی به نتایج درخشانی بشه ، اما شرط پیگیری سوالات بی پایه و اساس اینه که سائل و مسئول اوقات آزاد کافی و معطل داشته باشند و با این سوالات تفریح کنند .

بنابرین با توجه به تاپیک حاضر و مقرراتی که برای این تاپیک وضع فرمودید و با توجه به سوابق دو تاپیک قبل و با عنایت به سوالات فعلی و اینکه هر سال حدود یک یا دو تن از کاربران عزیز با اهداف مشابه اقدام میکنند ، لازم است بمنظور پیشگیری از تکرار و شرح کامل موضوع مطالبی با شرح و بسط کافی مطرح کنم تا در موارد مشابه نیز قابل ارجاع باشد .
و لذا در پست آتی به این موضوع میپردازم.

سپاس

شما جواب سوالها رو بیشتر با میزان یا ترازوی آگاهی و تسلط کامل
خود در علم الکترونیک میدهید نه با درک شاگردانی مبتدی مثل بنده
بنابراین توقع پرسیدن چنین سوالاتی را که شاید سوال ۹۰ درصد از کاربران دیگر نیز باشد را ندارید

جواب سوال بنده یک جمله کوتاه می‌توانست باشد (خیر نمیشود میزان آمپر را افزایش داد) و تمام نه اینکه مغرضانه هر آنچه دوست دارید عنوان کنید

با توجه به سوابق دو تاپیک قبل و با عنایت به سوالات فعلی

در مورد دو تاپیک قبلی حق با شماست ولی سرکوفت و منت گذاشتن نیز از سوابق درخشان شماست
هیچ پدری خطای فرزندش را در جمع و در حضور دوستانش مطرح و هی تکرار نمیکند تا باعث سرخوردگیش بشه (چون خودم پدر ۴ فرزند هستم هیچ وقت غرور پسر جوانم را جلوی بقیه نمیشکنم)
یا بخاطر پرسیدن سوالات نامربوط دختر کوچیکم سرزنشش نمیکنم چون درکش از دنیای واقعی همین قدره

استاد فکر میکنم زیادی مصدع اوقات شدم که ضمن عذر خواهی قبول دارم اشتباه کردم و به عنوان استاد دست شما رو می‌بوسم
ولی بیشتر از این طاقت بی حرمتی رو ندارم

سربلند پیروز و موفق باشید
مدیر محترم
لطفاً تاپیک بسته شود

آخرین ویرایش:

فرهاد ریگی

مدیر تعمیرات فتوکپی ، پرینتر و فکس
مدیر تالار
2010-10-30
2,564
30,856
بلوچستان
متاسفانه بعضی از ما انتظارات خیلی زیادی دارین که هیچ وقت به خواسته هامون نمی‌رسیم.
متاسفانه بعضی مواقع مشاهده میشه کاربر حس طلبکارانه داره و فکر می‌کنه همه مدیران سایت ماهیانه از سایت حقوق می‌گیرند و وظیفه شونه که جواب بدن.همه مدیران و اعضای سایت سرشون به اندازه کافی شلوغ هست وقتی یه مدیر جواب یه سوال رو میدن به نظر بنده لطف میکنند که از وقتشون میزنند تا جواب کاربر رو بدن.بارها هم پیش اومده طرف علم کافی در زمینه تعمیرات نداره میاد سوالی می‌پرسه مثلا بنده میگم لیزر رو چک کنید تازه میپرسن لیزر چیه.مطمینا با راهنمایی طرف خسارت بیشتری به دستگاه وارد می‌کنه.
هیچ کس هم با دوتا سوال پرسیدن استاد نمیشه کاش شما هم مثل همه ی ماهها منتظر شروع دوره آموزشی استاد میموندین اونجا سوالاتتون رو مطرح میکردین.بنده هم هیچ وقت ندیدم استاد کسی رو مسخره کنه و خدای نکرده همچین قصدی داشته باشه همیشه کاربر رو بدون هیچ چشم داشتی راهنمایی میکنند.
زحماتی که ایشان کشیده اند بر هیچ کس پوشیده نیست.
سعی کنیم کاری نکنیم که با حرفهامون کسی از دست ما ناراحت و دلگیر بشه و دلسرد بشه.
من به نوبه خودم از زحماتی که استاد کشیده اند تشکر میکنم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
بنابراین توقع پرسیدن چنین سوالاتی را که شاید سوال ۹۰ درصد از کاربران دیگر نیز باشد را ندارید

جواب سوال بنده یک جمله کوتاه می‌توانست باشد (خیر نمیشود میزان آمپر را افزایش داد) و تمام نه اینکه مغرضانه هر آنچه دوست دارید عنوان کنید

در مورد دو تاپیک قبلی حق با شماست ولی سرکوفت و منت گذاشتن نیز از سوابق درخشان شماست
هیچ پدری خطای فرزندش را در جمع و در حضور دوستانش مطرح و هی تکرار نمیکند تا باعث سرخوردگیش بشه (چون خودم پدر ۴ فرزند هستم هیچ وقت غرور پسر جوانم را جلوی بقیه نمیشکنم)
یا بخاطر پرسیدن سوالات نامربوط دختر کوچیکم سرزنشش نمیکنم چون درکش از دنیای واقعی همین قدره

استاد فکر میکنم زیادی مصدع اوقات شدم که ضمن عذر خواهی قبول دارم اشتباه کردم و به عنوان استاد دست شما رو می‌بوسم

مدیر محترم
لطفاً تاپیک بسته شود

درود

ضمن تقدیر از استاد ریگی بسیار عزیزم
ازآنجاکه تاکنون به این موضوع حیاتی توجه نشده بتفصیل زیر به ان میپردازم

چه سوالاتی شانس پاسخگویی دارند
عزیز ارجمند
با توجه به اذعان کاستی های گذشته و اشتیاق و اصرار شما و بخصوص بموجب طرح سوال قابل تحسین در مورد رله ، مسرور از تجدیدنظر در روش و اتخاذ طریق تازه شما ، شخصا پیشنهاد کردم سوالات نامرتبط را در تاپیک مرتبط یا مجزایی مطرح کنید که اثبات میکند سوابق قبلی را منتفی ساختم با این امید که پیشگیری از کاستی های گذشته سرلوحه و چراغ راه آینده گردد بخصوص که تغییر روش شما را عملا هم دیدم.

ولی متاسفانه با مطالعه سطحی عرایضم اثبات و تاکید فرمودید که مجددا همان شیوه قبلی را در دستور کار قرار دادید و حاضر به تجدیدنظر در روش خود نشده اید .

بنحوی که بلافاصله پس از آن نیز در این تاپیک با طرح سوالات اینچنینی بر روش خود تاکید مضاعف نیز فرمودید و اثبات کردید کم لطفی پست فوق ، اقدام سهوی نبوده و بر ادامه شیوه گذشته خود اصرار دارید و همچون گذشته اوقات خود را با ارزش و دیگران را فاقد ارزش تلقی فرمودید و این موارد را برای سرگرمی و رفع بیکاری دیگران سوال فرمودید.

فرمودید پاسخ این سوالات را نمیدانستید که سوال کردید.

اتفاقا درد هم همینجاست که معتقدید ملاک طرح سوال در این تاپیک ندانستن پاسخ است .
و لذا همین پاسخ شما ثابت کرد که به عرایض پست قبلم توجهی نفرمودید و گویا بی جهت تنظیم و ارسال کردم .

همه میدانند که در این تاپیک ها هر موضوعی که ندانند نمیپرسند
بسیارانی عملکرد رادیو یا تلویزیون را نمیدانند اما به خود اجازه طرح انرا نمیدهند زیرا درسته که نمیدانند اما هر سخن جایی و هر نکته مکانی دارد.

و البته کسی که حرمتی برای دیگران قائل نیست هر موضوعی که نداند در هر مکان و از هر کسی میپرسد .

محیاجان اگر پست قبل را عمقی میخواندی ملاک طرح سوال که تقریبا همه رعایت میکنند ملاحظه میفرمودی که کسی به صرف ندانستن الکترونیک ، سوال نمیکنه الکترونیک چیه ؟

چون غالبا کسی پاسخ این سوال را نمیده.
و لذا باوجودیکه ندانستنی های انسان حد و مرزی نداره اما احدی بصورت رگباری آنها را سوال نمیکنه ، چون پس از دریافت چند پاسخ که با امتناع پاسخگو مواجه میشه ناگزیر به فحاشی و توهین خواهد شد و من در هر سال با یک یا دو نفر با این ویژگی مواجه میشم که با چماق زکات علم ، توقع غلامی و بردگی دارند و حتی گاها تصریح و تاکید هم میکنند که وظیفه داری کار و مشکلات خود را کنار بگذاری و بمن آموزش بدی و اگر این شیوه منجر به نابودی تو شد بمن ربطی نداره چرا ؟

چون ایشان معتقدند اوقات و مشکلات دیگران ارزش نداره و بهمین علت در مطالعه سطحی پاسخ ها مختارند زیرا اگر درک نکرد پاسخگو را موظف به تکرار مکرر میدونه تا بالاخره درک کنه .

و بهمین علت در مراسالات خود دقتی ندارند چون اوقات با ارزش انها تلف میشه لذا یک فایل را بصورت شانسی میفرستند و به امور و مشکلات خود میپردازند چراکه وقت پاسخگو بی ارزش است و وظیفه داره ساعت ها بررسی کنه و نهایتا اعلام کنه فایل اشتباهه .

دراینصورت بارها یک فایل شانسی دیگه میفرسته تا پاسخگو بالاخره فایل مورد نظر را دریافت کنه و بتونه مشکل وی را حل کنه.
این همان شیوه ای است که برای من استفاده فرمودی و شدت بی انصافی بمیزانی است که قادر به شنیدن آن نیستی و میگی حالا کاری کردیم و عذرخواهی هم کردیم و تمام شد رفت چرا سرکوفت میزنی .

محیاجان هرچند این شیوه گویای شدت بی انصافی است که ثابت کردی بسادگی ترک نمیشه اما اگر تکرار نمیکردی فراموش کرده بودم بطوریکه خودم پیشنهاد کردم سوالات را در تاپیک مجزا مطرح کن هرچند تجربه کافی دارم که النهایه منتهی به توهین و ناسزا هم میشه .

از سوی دیگر کاربران بسیار بسیار عزیزم باوجودیکه تلفنم را دراختیار دارند و ارادت خاصی هم به آنان دارم درحالیکه با سوال مهم و حیاتی مواجه شده اند معذالک با این تصور که تمرکزم مخدوش و اوقاتم تلف میشه ، سوال نکردند و با حرمت غیرعادی خود بسیار شرمنده ساختند.

محیاجان سوالاتی که قابل طرح در تاپیک ها هستند باید دارای خصوصیات و شرایطی باشند که در پست قبل به اختصار عرض کردم درغیراینصورت بزودی متوقف و منجر به توهین و ناسزا میشه .

در پست آتی شرایطی که موجب توفیق سوال کننده میشود که به پاسخ دلخواه برسد و به سوالاتی که شانس پاسخگویی ندارند میپردازم

سپاس

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس

مدیر محترم
لطفاً تاپیک بسته شود

دوست خوبم باوجودی که تا حدودی در خصوصی و تلگرام با هم در تماس بودیم
و از آنجاییکه روزانه مو به مو ارسالات استاد رو مطالعه و دنبال میکنم لذا کاملا در جریان جملگی پستها میباشم و حقیقتا کار شما رو پسندیده نمیبینم
علیرغم تاپیک و پستهای متعدد اخیر، و اصرار پی در پی و چندین باره استاد حتی با زبان خواهش و ملتمسانه به اتمام و پابان دادن شما به ادامه تاپیکها و پستهای مرتبط
ولی مجدداً اصرار و اصرار شما بابت ادامه تاپیک و در نتبجه تاپیک فوق
واقعا این جملات برازنده شما و استاد نبود و خیلی دور از انتظار بود

حتی بعد از تاپیک منبع آداک و ناراحتی و انصراف استاد طی صحبتی که با هم داشتیم
بنده ‌که به شما گفتم راه ادامه دادن به تاپیک چگونه هست
و گفتم با چه شرطی خودم حاظر هستم پادرمیونی کنم و از استاد درخواست میکنم تاپیک رو ادامه بده

و شما هم قبول کرده بودید
ولی با توجه به تازگی و داغ بودن تاپیک و ماجرا دقیقا دو روز بعد مجدد خودتون با کلام و درخواست دیگری از استاد استارت زدید و مجدد با خواهش استاد روبرو شدید که چنین تاپیکهایی رو ادامه ندهید
بطوری که خیلی برای من عجیب بود و واقعا قابل درک نبود

طوری که همان موقع با خودم گفتم با این کار خودش رو بدجور خراب کرد و دیگه راهی برای پادرمیونی من هم باقی نماند

البته از طرفی هم تا حدودی با مشکلات و درگیریهای روحی که اخیرا در فوت عزیزانتان داشته اید و با شنیدن اون واقعا متاثر شدم
گمان میکنم بیش از اندازه در روحیه شما تاثیر گذار بود و کل تمرکز شما رو تحط تاثیر خودش قرار داده

در کل استاد غزال در صبر و حوصله و شکیبایی واقعا زبان زد میباشند قطعا خودتان در تاپیک دقیقترین منبع تغذیه و دیگر تاپیکها به کرات با این موارد روبرو شده اید
مگر اینکه کاربری خودش از عمد قصد و غرضی داشته باشد که اون موقع برخورد استاد کاملا عوض میگردد و کاملا هم حق دارند

لذا شاید کار درست این باشه که در چنین مواقعی ابتدا به خودمان و عملکرد خودمان مراجعه نماییم که بعنوان مثال فلان استاد با فلان کاربرها بدین صورت برخورد میکنه و با من اینگونه برخورد میشود ؟
شاید مقصر خودم بوده باشم ! !
و بسرعت خودمان را تبرئه نکنیم

امیدوارم دلخوری ها تمام گردد همگی ما با همدیگه غریبه و مجازی هستیم و هبچکی دیگری را نمیشناسد و تابحال ندیده
هیچکی به ما بدهکار نمیباشد و ما نیز طلبکار نمیباشیم
اگر کمک و راهنمایی باشه فقط بابت انسان دوستی و کمک حال بکدیگر میباشد در ابنجا هیچ کی نسبت به دیگری وظیفه کمک و یاری رساندن نداره
اشخاصی هم که وقت و انرژی خودشون رو دارن به رایگان در اختیار ما قرار میدهند نه گناهکار هستند و نه وظیفه دارن به ما خدماتی ارائه بدن

با شناختی که از شما دارم بنده مطمعن هستم هبچگونه قصد و غرضی نداشته و ندارید و جملگی صحبتها ناشی از مشکلات و سنگینی بار زندگانی میباشد که دامن تک تک ماها رو گرفته

موفق باشید
با تشکر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
ادامه پست قبل
شرایطی که موجب اکراه و امتناع پاسخگو به مشارکت در موضوع میشه
و سوالاتی که شانس بیشتری برای جذب اساتید برجسته و دریافت پاسخ دارند بشرح زیر است.

بطور کلی سوالاتی که زیان مادی و معنوی غیرقابل تحمل به پاسخگو تحمیل کنه ادامه نمی یابد و با امتناع مواجه میشه و درواقع

شرایط زیر پاسخگویی را بعید و چه بسا محال میسازد.

۱- اگر پاسخگو ببینه به اتلاف وقتش توجه نمیشه مثلا توضیح و گزارشی بخواد و متقاضی توجه و گزارش نکنه و ناگزیر به تکرار سوال بشه

۲- سوالاتی که پاسخ آنها با مطالعه مختصر شخصی مشخص میشه مثلا الگوریتم عیب یابی دستگاهی وجود داره ولی متقاضی قبل از مطالعه و اجرای آن حتی در همون تاپیک الگوریتم سوال میکنه که درواقع با رفتار توهین آمیزی ثابت میکنه من حال ندارم بخونم ، خودت بجای من بخون و بگو چکار کنم که خسته نشم و دراینصورت بهتره منتظر پاسخ نباشه.

۳- سوالاتی که آموزش مفصل و وقت کلانی میطلبد بعنوان مثال این سوال که : چگونه موبایل ها را تعمیر کنم ؟

۴- سوالاتی که مبنای علمی و تجربی نداشته باشه مثلا این سوال بی اساس که آیا میتونیم با یک تلویزیون ، برق تولید کنیم؟
که حاصلی جز اتلاف وقت نداره.

۵- سوالاتی که با جملات نامفهوم و غلط های املائی مطرح بشه.

اما متقابلا
سوالاتی که شانس بیشتری دارند​

۱- انتخاب عنوان مناسب
عنوان تاپیک باید متناسب با محتوای تاپیک باشه تا اشتیاق پاسخگو و توفیق سوال را تقویت کند ، یعنی اگر عنوان فریبنده و جذاب ولی نامناسب انتخاب کنیم پاسخگو را از ورود به تاپیک پشیمان کردیم و بلافاصله با ناراحتی خارج میشه.
دقیقا همانطور که اگه ببینی ادعایی بصرف دریافت لایک مطرح شده و موضوع مخفی شده برخلاف ادعا بی ارزش و نامرتبط است دراینصورت عصبی و متنفر میشی ، احساس پاسخگو هم همینطوره زیرا با توجه به عنوان تاپیک وارد تاپیک میشه و اگه ببینه ارزش محتوای تاپیک متناسب با ارزش عنوان تاپیک نیست ، احساس فریب میکنه با این تفاوت که قادر به تلافی هست و لذا از پاسخگویی امتناع میکنه و احیانا نام فریبکار را هم بخاطر خواهد سپرد تا از ورود بیهوده به تاپیک های مشابه وی امتناع کنه بنابرین هیچوقت از عنوان فریبنده استفاده نکن.

۲- جذابیت سوال
سوالاتی پاسخگو را جذب میکنه که حاصل تلاش فکری و یا تلاش عملی باشه و مبنای علمی و یا تعارض ظاهری علمی داشته باشه مثلا با توجه به ویژگی خازن که ذخیره کننده انرژی است آیا میتونیم از باطری بجای خازن و بالعکس استفاده کنیم ؟
اینگونه سوالات پرجاذبه ، افراد صامت و ساکت را هم بمشارکت تشویق میکنه و از پاسخگویی لذت هم میبره.

۳- رعایت انصاف
ازآنجاکه احدی برای پاسخگویی اجرت و حقوقی دریافت نمیکنه لذا بهترین روش برای جلب مشارکت و پاسخگویی اساتید برجسته رعایت انصافه ، بنحویکه حتی المقدور بتونه با زحمت کمتری پاسخ بده و در حد مقدور شخصا برای جستجوی پاسخ تلاش کنیم و در صورتیکه موفق نشدیم مطرح کنیم دراینصورت گزارش تلاشمان ممکنه بهره هایی هم برای پاسخگو داشته باشه مثلا این گزارش که وقتی برای پاسخ سوالم جستجو میکردم که چه رنگی برای قاب دستگاهم استفاده کنم با نظر دانشمندان مواجه شدم که رنگ دستگاه میتونه موجب اختلال روحی و یا آرامش اپراتور بشه که پاسخگو با مطالعه گزارش ، ضمن اطلاع از تلاش شما ممکنه از گزارش شما استفاده کنه و بجهت تلافی ، برات سنگ تمام هم بذاره درغیراینصورت اگر پاسخگو احساس کنه تنبلیم و بدنبال هلوی پوست کنده هستیم شانس پاسخگویی بشدت ضعیف میشه.

بنابرین یادمون باشه هر چقدر زحمات پرسشگر نمایان تر و حاوی نکات ارزنده تر باشه شانس بیشتری داره .

۴- تنظیم گزارش مناسب و دقیق
باید بدانیم اگر پاسخگو ببینه ۴ تا جمله غلط غلوط و ناقص نوشتیم احساس بدی پیدا میکنه و اشتیاقش لوث میشه چون مطمئن میشه قصد سوء استفاده داریم چرا ؟
چون با گزارش ناقص و با جملات غلط و نامفهوم درواقع به پاسخگو گفتیم خودت در جملاتم جستجو و تحقیق کن ببین منظورم چیه چون خودم فرصت ندارم و تو بجای من ابتدا گزارشم را اصلاح کن بعد پاسخ بده.
بدیهی است با چنین گزارشی ضمن توهین به پاسخگو ، او را منشی بسیار حقیری تلقی کردیم و عکس العمل پاسخگو را بدیهی میسازد.

بنابرین باید گزارش را با جملات صحیح و واضح تنظیم کنیم و قبل از ارسال لااقل دو بار بررسی کنیم تا حتی المقدور غلط نگارشی یا املائی یا جملات نامفهوم و تکراری نداشته باشه و از جملاتی که معانی متفاوتی داره پرهیز کنیم مثلا
« خازن ۳ ۶ ولت بود» یعنی چی ؟
یعنی خازن شماره ۳ ولتاژ ۶ ولت داشت؟
یا ولتاژ خازن ۶۳ ولت بود؟
یا خازن ۶۳ ولتی بود ؟

لذا اینکه کدامیک منظور سائل است ، مشخص نیست و پاسخگو باید معنای جمله را سوال کنه تا بفهمه و دراینصورت با احتمال زیاد فاتحه پاسخ خونده شده و پاسخگو بدنبال بهونه ای برای فرار از این تاپیک است.

اگه قراره پاسخ مناسبی دریافت کنم باید پاسخگو بفهمه چی نوشتم لذا چرا یکبار مبهم و نهایتا بعد از سوال پاسخگو ناگزیر به شفاف سازی موضوع بشیم؟ که دراینصورت با زحمت تایپ بیشتر ، نتیجه کمتری گرفتیم و در لیست سیاه پاسخگو هم قرار گرفتیم .

لذا جملات نامفهوم و غلطهای املایی و هرعاملی که موجب زحمت بیمورد پاسخگو بشه رغبت پاسخگو و شانس پاسخ را ضعیف میکنه و اگه پاسخی بده ، مطمئنا بخاطر ناقص نشدن تاپیکه نه بخاطر خوشنودی متقاضی بی انصاف.
مضافا که اگه پاسخگو تاپیک های وی را ببینه دیگه وارد نمیشه.

۵- پیشگیری از سوال و بویژه پیشگیری از تکرار سوال پاسخگو

درصورتیکه به هر دلیلی ازجمله نواقص گزارش ، پاسخگو را ناگزیر به تایپ سوال کنیم بدیهی است که بی جهت اوقاتی را تلف کرده ایم و بزیان خودمان موجب تاخیر توفیق هم شده ایم زیرا تازمانیکه پاسخگو به درک صحیحی از موضوع نرسه قادر به ارزیابی و تقدیم راهکار نیست مضافا که از سوی دیگر رغبت پاسخگو برای همکاری تضعیف میشه بخصوص که با بی توجهی به سوال پاسخگو ، وی را ناگزیر به تکرار سوال و اتلاف وقت بیشتری کنیم که دراینصورت بزودی از ورود به تاپیک پشیمان شده و کم کم بفکر انصراف و خروج از تاپیک خواهد افتاد.

۶- تهیه لوازم پاسخگویی

اگر تهیه لوازم سوال را به پاسخگو محول کردیم ، زیاد امیدوار نباشیم که پاسخ مطللوبی بگیریم .
برای درک احساس پاسخگو ، فرض کنید آشپز ماهری هستید و شخصی برای پختن کباب با شما تماس گرفته و راهنمایی میخواد و میگه قبل از راهنمایی ۲ کیلو گوشت و پیاز برام بخر و بفرست .
لذا اگه لوازم سوال فنی را نیز خودتان تهیه نکنید ، همان حالتی که بعنوان آشپز احساس کردی که متقاضی علاوه بر راهنمایی ، توقع پادوئی هم داره ، پاسخگو نیز نسبت بشما احساس مشابهی میکنه
که برای تهیه لوازم سوال ، توقع پادویی هم داری ،

لذا قبل از طرح سوال کلیه لوازم ازجمله دیتاشیت و نقشه و غیره را اماده و همراه سوال کنید و از تسریع پاسخگویی و توفیق پاسخ و همراهی پاسخگو لذت ببرید.

سپاس

آخرین ویرایش:

محیاجان

کاربر
2019-12-11
437
992
زاهدان
ادامه پست قبل
و سوالاتی که شانس بیشتری برای جذب اساتید برجسته و دریافت پاسخ دارند بشرح زیر است.

بطور کلی سوالاتی که زیان مادی و معنوی غیرقابل تحمل به پاسخگو تحمیل کنه ادامه نمی یابد و با امتناع مواجه میشه و درواقع

۱- اگر پاسخگو ببینه به اتلاف وقتش توجه نمیشه مثلا توضیح و گزارشی بخواد و متقاضی توجه و گزارش نکنه و ناگزیر به تکرار سوال بشه

۲- سوالاتی که پاسخ آنها با مطالعه مختصر شخصی مشخص میشه مثلا الگوریتم عیب یابی دستگاهی وجود داره ولی متقاضی قبل از مطالعه و اجرای آن حتی در همون تاپیک الگوریتم سوال میکنه که درواقع با رفتار توهین آمیزی ثابت میکنه من حال ندارم بخونم ، خودت بجای من بخون و بگو چکار کنم که خسته نشم و دراینصورت بهتره منتظر پاسخ نباشه.

۳- سوالاتی که آموزش مفصل و وقت کلانی میطلبد بعنوان مثال این سوال که : چگونه موبایل ها را تعمیر کنم ؟

۴- سوالاتی که مبنای علمی و تجربی نداشته باشه مثلا این سوال بی اساس که آیا میتونیم با یک تلویزیون ، برق تولید کنیم؟

اما متقابلا

۱- انتخاب عنوان مناسب
عنوان تاپیک باید متناسب با محتوای تاپیک باشه تا اشتیاق پاسخگو و توفیق سوال را تقویت کند ، یعنی اگر عنوان فریبنده و جذاب ولی نامناسب انتخاب کنیم پاسخگو را از ورود به تاپیک پشیمان کردیم و بلافاصله با ناراحتی خارج میشه.
دقیقا همانطور که اگه ببینی ادعایی بصرف دریافت لایک مطرح شده و موضوع مخفی شده برخلاف ادعا بی ارزش و نامرتبط است دراینصورت عصبی و متنفر میشی ، احساس پاسخگو هم همینطوره زیرا با توجه به عنوان تاپیک وارد تاپیک میشه و اگه ببینه ارزش محتوای تاپیک متناسب با ارزش عنوان تاپیک نیست ، احساس فریب میکنه با این تفاوت که قادر به تلافی هست و لذا از پاسخگویی امتناع میکنه و احیانا نام فریبکار را هم بخاطر خواهد سپرد تا از ورود بیهوده به تاپیک های مشابه وی امتناع کنه بنابرین هیچوقت از عنوان فریبنده استفاده نکن.

۲- جذابیت سوال
سوالاتی پاسخگو را جذب میکنه که حاصل تلاش فکری و یا تلاش عملی باشه و مبنای علمی و یا تعارض ظاهری علمی داشته باشه مثلا با توجه به ویژگی خازن که ذخیره کننده انرژی است آیا میتونیم از باطری بجای خازن و بالعکس استفاده کنیم ؟
اینگونه سوالات پرجاذبه ، افراد صامت و ساکت را هم بمشارکت تشویق میکنه و از پاسخگویی لذت هم میبره.

۳- رعایت انصاف
ازآنجاکه احدی برای پاسخگویی اجرت و حقوقی دریافت نمیکنه لذا بهترین روش برای جلب مشارکت و پاسخگویی اساتید برجسته رعایت انصافه ، بنحویکه حتی المقدور بتونه با زحمت کمتری پاسخ بده و در حد مقدور شخصا برای جستجوی پاسخ تلاش کنیم و در صورتیکه موفق نشدیم مطرح کنیم دراینصورت گزارش تلاشمان ممکنه بهره هایی هم برای پاسخگو داشته باشه مثلا این گزارش که وقتی برای پاسخ سوالم جستجو میکردم که چه رنگی برای قاب دستگاهم استفاده کنم با نظر دانشمندان مواجه شدم که رنگ دستگاه میتونه موجب اختلال روحی و یا آرامش اپراتور بشه که پاسخگو با مطالعه گزارش ، ضمن اطلاع از تلاش شما ممکنه از گزارش شما استفاده کنه و بجهت تلافی ، برات سنگ تمام هم بذاره درغیراینصورت اگر پاسخگو احساس کنه تنبلیم و بدنبال هلوی پوست کنده هستیم شانس پاسخگویی بشدت ضعیف میشه.

بنابرین یادمون باشه هر چقدر زحمات پرسشگر نمایان تر و حاوی نکات ارزنده تر باشه شانس بیشتری داره .

باید بدانیم اگر پاسخگو ببینه ۴ تا جمله غلط غلوط و ناقص نوشتیم احساس بدی پیدا میکنه و اشتیاقش لوث میشه چون مطمئن میشه قصد سوء استفاده داریم چرا ؟
چون با گزارش ناقص و با جملات غلط و نامفهوم درواقع به پاسخگو گفتیم خودت در جملاتم جستجو و تحقیق کن ببین منظورم چیه چون خودم فرصت ندارم و تو بجای من ابتدا گزارشم را اصلاح کن بعد پاسخ بده.
بدیهی است با چنین گزارشی ضمن توهین به پاسخگو ، او را منشی بسیار حقیری تلقی کردیم و عکس العمل پاسخگو را بدیهی میسازد.

بنابرین باید گزارش را با جملات صحیح و واضح تنظیم کنیم و قبل از ارسال لااقل دو بار بررسی کنیم تا حتی المقدور غلط نگارشی یا املائی یا جملات نامفهوم و تکراری نداشته باشه و از جملاتی که معانی متفاوتی داره پرهیز کنیم مثلا
یا خازن ۶۳ ولتی بود ؟

لذا اینکه کدامیک منظور سائل است ، مشخص نیست و پاسخگو باید معنای جمله را سوال کنه تا بفهمه و دراینصورت با احتمال زیاد فاتحه پاسخ خونده شده و پاسخگو بدنبال بهونه ای برای فرار از این تاپیک است.

اگه قراره پاسخ مناسبی دریافت کنم باید پاسخگو بفهمه چی نوشتم لذا چرا یکبار مبهم و نهایتا بعد از سوال پاسخگو ناگزیر به شفاف سازی موضوع بشیم؟ که دراینصورت با زحمت تایپ بیشتر ، نتیجه کمتری گرفتیم و در لیست سیاه پاسخگو هم قرار گرفتیم .

لذا جملات نامفهوم و غلطهای املایی و هرعاملی که موجب زحمت بیمورد پاسخگو بشه رغبت پاسخگو و شانس پاسخ را ضعیف میکنه و اگه پاسخی بده ، مطمئنا بخاطر ناقص نشدن تاپیکه نه بخاطر خوشنودی متقاضی بی انصاف.

درصورتیکه به هر دلیلی ازجمله نواقص گزارش ، پاسخگو را ناگزیر به تایپ سوال کنیم بدیهی است که بی جهت اوقاتی را تلف کرده ایم و بزیان خودمان موجب تاخیر توفیق هم شده ایم زیرا تازمانیکه پاسخگو به درک صحیحی از موضوع نرسه قادر به ارزیابی و تقدیم راهکار نیست مضافا که از سوی دیگر رغبت پاسخگو برای همکاری تضعیف میشه بخصوص که با بی توجهی به سوال پاسخگو ، وی را ناگزیر به تکرار سوال و اتلاف وقت بیشتری کنیم که دراینصورت بزودی از ورود به تاپیک پشیمان شده و کم کم بفکر انصراف و خروج از تاپیک خواهد افتاد.

۶- تهیه لوازم پاسخگویی

اگر تهیه لوازم سوال را به پاسخگو محول کردیم ، زیاد امیدوار نباشیم که پاسخ مطللوبی بگیریم .
برای درک احساس پاسخگو ، فرض کنید آشپز ماهری هستید و شخصی برای پختن کباب با شما تماس گرفته و راهنمایی میخواد و میگه قبل از راهنمایی ۲ کیلو گوشت و پیاز برام بخر و بفرست .
لذا اگه لوازم سوال فنی را نیز خودتان تهیه نکنید ، همان حالتی که بعنوان آشپز احساس کردی که متقاضی علاوه بر راهنمایی ، توقع پادوئی هم داره ، پاسخگو نیز نسبت بشما احساس مشابهی میکنه

لذا قبل از طرح سوال کلیه لوازم ازجمله دیتاشیت و نقشه و غیره را اماده و همراه سوال کنید و از تسریع پاسخگویی و توفیق پاسخ و همراهی پاسخگو لذت ببرید.

سپاس

درود استاد
یه تغذیه با ترانس سویچینگ دوبل با خروجی های 24+ و 20- خریدم
(جهت جایگزینی برد تغذیه دستگاههای اینورتر جوش )
که تست های لازمه جهت راندازی برد اینور انجام شد و بدون هیچ مشکل و افت ولتاژی دستگاه راندازی و حتی فن ۲۴ ولت دستگاه هم بهش وصل کردم که فعلا بدون مشکل کار می‌کنه

چون مدار ساده هست میخواستم خودم رو برد سوراخدار مونتاژ کنم ولی مشکل اینکه شماره آی سی رو پاک کردن
ضمنا از هیچ ترانزیستور قدرتی هم تو مدار استفاده نشده
استاد باتوجه به تجارب چنددهه میتونین حدس بزنین چه ای سی میشه استفاده کرده
پایه های ۵تا ۸ ای سی به هم متصل هستن
چون سابقه و مهارتی تو کشیدن نقشه ندارم پیشاپیش عذرخواهی میکنم

xl0h_cm201220-16470502.jpg

vup7_cm201221-06431702.jpg

n1pf_+24_,_-20v.jpeg

محیاجان

کاربر
2019-12-11
437
992
زاهدان
ادامه پست قبل

اما متقابلا

۱- انتخاب عنوان مناسب

۲- جذابیت سوال

۳- رعایت انصاف

یا خازن ۶۳ ولتی بود ؟

۶- تهیه لوازم پاسخگویی

سپاس

درود استاد
یه تغذیه با ترانس سویچینگ دوبل با خروجی های 24+ و 20- خریدم
(جهت جایگزینی برد تغذیه دستگاههای اینورتر جوش )
که تست های لازمه جهت راندازی برد اینور انجام شد و بدون هیچ مشکل و افت ولتاژی دستگاه راندازی و حتی فن ۲۴ ولت دستگاه هم بهش وصل کردم که فعلا بدون مشکل کار می‌کنه

چون مدار ساده هست میخواستم خودم رو برد سوراخدار مونتاژ کنم ولی مشکل اینکه شماره آی سی رو پاک کردن
ضمنا از هیچ ترانزیستور قدرتی هم تو مدار استفاده نشده
استاد باتوجه به تجارب چنددهه میتونین حدس بزنین چه ای سی میشه استفاده کرده
پایه های ۵تا ۸ ای سی به هم متصل هستن
چون سابقه و مهارتی تو کشیدن نقشه ندارم پیشاپیش عذرخواهی میکنم

xl0h_cm201220-16470502.jpg

vup7_cm201221-06431702.jpg

n1pf_+24_,_-20v.jpeg

بالا