آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

آموزشی: پرسش و پاسخ‌های کاربردی و مفید استاد غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
درود استاد
من هر دو ولتاژ 24+ و21- رو نیاز دارم
بعضی دستگاهها دو ولتاژ 24+ و 15+ نیاز دارند که عرض کردم میشه 21- رو با معکوس کردن دیود و خازن مربوطه تبدیل به 21+ کرد
سوال دوم اینکه با تعویض زینر ۲۴ ولتی و جایگزینی زینر بالاتر میتونم ولتاژ خروجی رو مثلا تا ۲۸ ولت افزایش بدم
سپاس

درود

با هر زینری ، همون ولتاژ تولید میشه ، البته نباید خارج از محد‌وده مجاز بشه.
برای سوال بعدی لااقل نقشه را پیوست میکردی ناگزیر به جستجو نباشم.

سپاس

محیاجان

کاربر
2019-12-11
437
991
زاهدان
درود

با هر زینری ، همون ولتاژ تولید میشه ، البته نباید خارج از محد‌وده مجاز بشه.
برای سوال بعدی لااقل نقشه را پیوست میکردی ناگزیر به جستجو نباشم.

سپاس

درود استاد

ببخشید همیشه مصدع اوقات میشم بخدا جز شما استاد بزرگوار کسی دیگه تو این سایت که هیچ تو کل نت به داد ما نمی‌رسه خدا خیرتون بده
نقشه خدمت شما
۲۰۲۱۰۲۰۴_۲۲۰۰۵۹.png
۲۰۲۱۰۲۰۷_۱۰۳۶۰۲.png

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
درود استاد

ببخشید همیشه مصدع اوقات میشم بخدا جز شما استاد بزرگوار کسی دیگه تو این سایت که هیچ تو کل نت به داد ما نمی‌رسه خدا خیرتون بده
نقشه خدمت شما
مشاهده فایل‌پیوست 173490
مشاهده فایل‌پیوست 173491

درود

بصورت نقشه پیوست ، گراند برد را آزاد کن و بنحوی که سیم گراند دو تا ثانویه را در نقشه آزاد کردم و کشیدم سیمکشی کن.

حالا اگه میخوای از مثبت هر کدوم از ولتاژها استفاده کنی باید منفی آنرا به گراند دستگاه متصل کنی.

و اگه میخوای از منفی هر کدوم از ولتاژها استفاده کنی باید مثبت آنرا به گراند دستگاه متصل کنی.

مثلا اگه میخوای از ۲۴+ استفاده کنی باید سیمی که با منفی قرمز رنگ مشخص کردم به گراند دستگاه متصل کنی ( گراند دستگاه نه گراند این برد )

و اگه میخوای از ۲۴- استفاده کنی باید سیمی که با مثبت قرمز رنگ مشخص کردم به گراند دستگاه متصل کنی.

و اگه میخوای از ۲۰+ استفاده کنی باید سیمی که با منفی سبز مشخص کردم به گراند دستگاه متصل کنی که دراینصورت ۲۰+ ولتاژ ۲۰ ولت مثبت بهت میده

و اگه منفی میخوای ، باید مثبت سبز رنگ را به گراند دستگاه متصل کنی و دراینصورت سیمی که با منفی سبز مشخص کردم ۲۰- ولت بهت میده

درواقع در هر دو ولتاژ دو پلاریته مثبت و منفی آزاد داری و میتونی بدلخواه انتخاب کنی و هر کدوم رو نیاز داری باید پلاریته مخالف را به گراند دستگاه متصل کنی.
یعنی اگه منفی میخوای باید مثبتش را به گراند متصل کنی
و اگه مثبت میخوای باید منفی را به گراند دستگاه متصل کنی .

بصورت های مختلف توضیح دادم دیگه فرم دیگه بذهنم نمیرسه .

IMG_20210207_142231_926_2.png

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
درود استاد

استاد لطفا راهنمایی کنید من دیود و خازن 21- رو معکوس کردم ولی ولتاژها بهم ریخت میشه بگید چه اصلاحات دیگری باید رو مدار انجام بدم تا هم 24+ و 21+داشته باشم ممنون

درود

با تصویر پیوست این پست هم میتونی بطرق زیر ولتاژهای دلخواه بگیری.
اگر نقطه A را به گراند دستگاه متصل کنی دراینصورت نقطه B ولتاژ 24- بهت میده
اگر نقطه B را به گراند دستگاه متصل کنی دراینصورت نقطه A ولتاژ 24+ بهت میده
اگر نقطه C را به گراند دستگاه متصل کنی دراینصورت نقطه D ولتاژ 20- بهت میده
اگر نقطه D را به گراند دستگاه متصل کنی دراینصورت نقطه C ولتاژ 20+ بهت میده.

افزایش یا کاهش ولتاژ ۲۴ و ۲۰ ولت
اگه میخوای ولتاژ ۲۴ و یا ۲۰ ولت ، کمتر و یا بیشتر بشه ، مراحل زیر را اجرا کن.
۱- چند دور سیم دور هسته ، بصورت سوزنی بپیچ (بدون باز کردن هسته و بدون آزاد کردن پایه های ترانس ) .
۲- نقطه E و یا F که انتهای سیم ثانویه است و با ضربدر مشخص کردم را از برد آزاد کن .
۳- سیم پیچ اضافی را در این نقطه بین انتهای سیم ثانویه و برد سری کن .
۴- اگه با ۲۴ ولت سری کردی و مثلا ۶ ولت بیشتر شد یعنی ۳۰ ولت شد دراینصورت چنانچه سر و ته سیم پیچ اضافی را جابجا کنی ۶ ولت کمتر یعنی ۱۸ ولت میشه .

سپاس
IMG_20210207_142231_926_2_3.png

آخرین ویرایش:

محیاجان

کاربر
2019-12-11
437
991
زاهدان
درود

با تصویر پیوست این پست هم میتونی بطرق زیر ولتاژهای دلخواه بگیری.

افزایش یا کاهش ولتاژ ۲۴ و ۲۰ ولت
اگه میخوای ولتاژ ۲۴ و یا ۲۰ ولت ، کمتر و یا بیشتر بشه ، مراحل زیر را اجرا کن.
۱- چند دور سیم دور هسته ، بصورت سوزنی بپیچ (بدون باز کردن هسته و بدون آزاد کردن پایه های ترانس ) .
۲- نقطه E و یا F که انتهای سیم ثانویه است و با ضربدر مشخص کردم را از برد آزاد کن .
۳- سیم پیچ اضافی را در این نقطه بین انتهای سیم ثانویه و برد سری کن .
۴- اگه با ۲۴ ولت سری کردی و مثلا ۶ ولت بیشتر شد یعنی ۳۰ ولت شد دراینصورت چنانچه سر و ته سیم پیچ اضافی را جابجا کنی ۶ ولت کمتر یعنی ۱۸ ولت میشه .

سپاس
مشاهده فایل‌پیوست 173507

درود استاد

از صمیم قلب بعنوان پدر و معلم دلسوز دست شما رو می‌بوسم فقط همین جمله به ذهنم رسید استاد
سپاسگزارم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
درود استاد

از صمیم قلب بعنوان پدر و معلم دلسوز دست شما رو می‌بوسم فقط همین جمله به ذهنم رسید استاد
سپاسگزارم

درود

خواهش میکنم
سرورید
امیدوارم راهگشا باشه.
باید عملا تست کنی و اگه مشکلی داشت اعلام کن برطرف کنم.

سپاس

محیاجان

کاربر
2019-12-11
437
991
زاهدان
درود استاد عزیز
طبق راهنمایی های شما نقطه D رو به گراند دستگاه و از نقطه C مثبت ۲۰ ولت گرفتم و با یک مقاومت ۶۸ اهم ولتاژ کاهش دادم به تقریبا ۱۵ ولت (جهت تغذیه آپ امپ دستگاه جوش اینورتر)
از آنجایی که بنده تو این دستگاه دو تا ولتاژ 24+ و 15+ نیاز داشتم و تغذیه بنده دارای ولتاژهای 24+ و 20- بود با توضیحات شفاف و کامل حضرتعالی براحتی ولتاژ 20- رو به 20+ تبدیل کردم بدون کوچکترین افت یا اعوجاج در ولتاژهای خروجی
خیلی خیلی سپاسگزارم استاد و معلم بزرگوار.
ولی یه سوال البته اگر سوال بیجایی بود نیازی نیست وقت گرانبها رو صرف پاسخ کنید
چرا با معکوس کردن دیود و خازن D8,,C8 ولتاژ 20- ولت مثبت شد ولی هر دو ولتاژ 24+ و 20+ ولت کلا بهم ریختن و مثلا 20+ تبدیل به ۳۵ ولت کاذب شد ولی قادر نبود حتی یه فن ۱۲ ولت رو بچرخونه (زیر بار از ۳۵ ولت به ۳ ولت افت کرد)
۲۰۲۱۰۲۰۴_۲۲۰۰۵۹.png

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
درود استاد عزیز
طبق راهنمایی های شما نقطه D رو به گراند دستگاه و از نقطه C مثبت ۲۰ ولت گرفتم و با یک مقاومت ۶۸ اهم ولتاژ کاهش دادم به تقریبا ۱۵ ولت (جهت تغذیه آپ امپ دستگاه جوش اینورتر)
از آنجایی که بنده تو این دستگاه دو تا ولتاژ 24+ و 15+ نیاز داشتم و تغذیه بنده دارای ولتاژهای 24+ و 20- بود با توضیحات شفاف و کامل حضرتعالی براحتی ولتاژ 20- رو به 20+ تبدیل کردم بدون کوچکترین افت یا اعوجاج در ولتاژهای خروجی
خیلی خیلی سپاسگزارم استاد و معلم بزرگوار.
ولی یه سوال البته اگر سوال بیجایی بود نیازی نیست وقت گرانبها رو صرف پاسخ کنید
چرا با معکوس کردن دیود و خازن D8,,C8 ولتاژ 20- ولت مثبت شد ولی هر دو ولتاژ 24+ و 20+ ولت کلا بهم ریختن و مثلا 20+ تبدیل به ۳۵ ولت کاذب شد ولی قادر نبود حتی یه فن ۱۲ ولت رو بچرخونه (زیر بار از ۳۵ ولت به ۳ ولت افت کرد)
مشاهده فایل‌پیوست 173584

درود

با توجه به نکته قابل توجه سوال حضرتعالی ، سوال شما رو بعنوان معمای ۱۴ در تاپیک معماهای آموزشی مطرح کردم.

https://www.irantk.ir/threads/36756-معماهای-آموزشی?p=638546&viewfull=1#post638546

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
سلام
استاد مهربانم . استاد از روش زیر هم میشه مثبت 21 ولت را تهیه کرد؟

مشاهده فایل‌پیوست 173647

درود

دیود و خازن را معگوس کردید که ظاهرا اشکالی نداره ولی همون کاری هست که بشرح پست 77 تست شده و جواب نداده و نکته معماست که چرا نباید جواب بده؟

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا