آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

آموزشی: پرسش و پاسخ‌های کاربردی و مفید استاد غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
با سلام
ضمن کسب اجازه از محضر استاد معزز جناب مهندس غزال
پایه های که استاد فرمودن برای آی سی viper22 درسته
مشاهده فایل‌پیوست 172299
و یه آی سی دیگه هستش که خروجی قوی تری داره
مشاهده فایل‌پیوست 172300
من این آی سیو تو مانیتور ال جی بستم مشتری برده ، کاش یه عکس ازش داشتم
مشاهده فایل‌پیوست 172301
استاد طبق معلوماتی که از شما آموختم مقدار ولتاژ نامی دیود زینر z-24v باید تغییر بدن تا ولتاژ خروجی کم بشه!

درود

از مساعدت و مشارکت شما سپاسگزارم
ولی قصد کاهش ولتاژ نداره.
ضمنا درسته که آی سی های ساده تر و بهتر وجود داره ولی ایشون مشابه این آی سی را خواستن که با تغییرات کمتری روی برد قرار بگیره و من اشتباه بدی کردم و عامل خسارت شدم ، چون دیگه تمرکز خوبی ندارم و زیاد اشتباه میکنم و به همین دلیل برای سوالات ساده مشارکت میکنم .

اما ازآنجاکه قبلا با ایشون ماجرایی داشتیم و اگه توجه نمیکردم سوء برداشت میشد لذا نتونستم رد کنم و گیر افتادم که بدتر شد.

سپاس

آخرین ویرایش:

محیاجان

کاربر
2019-12-11
437
991
زاهدان
درود

پایه ۳ آی سی و پایه ۳ کوپلر را بکلی آزاد کن یا بسمت بالا خم کن که روی برد قرار نگیره و حالا این دو پایه ۳ کوپلر که امیتر کوپلر هست و پایه ۳ آی سی را با سیم بهم متصل کن دراینصورت نیاز به دستکاری برد نیست که در نقشه مشخص کردم .

اما پایه ۴ آی سی را بصورتی که با نقطه آبی در نقشه مشخص کردم متصل کن که پایه ۴ آی سی علاوه بر قطعات قبلی به قطعات پایه ۳ مانند D4 و C4 و غیره هم متصل بشه
درواقع میتونی جای پایه ۳ و ۴ را بهم متصل کنی ولی فقط پایه ۴ به محل خودش در برد متصل بشه

ضمنا یکی از یک اهمی های پایه ۲ را شورت کن

حالا درست میشه.
البته بعدا باید اصلاحات کوچکی اضافه کنی فعلا درستش کن
از سلامت کوپلر مطمئن شو چون قطعا سوخته و اگه شماره دیگری جایگزین میکنی حتما جهت صحیح ورودی و خروجی و آند و کلکتور کوپلر را بررسی کن

سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 172298

درود استاد
ببخشید به دلیل کسالت دیر پاسخ دادم
کوپلر تعویض کردم
پایه ۳ کوپلر و پایه ۳ ای سی به هم متصل شد (از برد جدا و رو هوا سیم کشی شد)

پایه ۴ ایسی به محل مورد توصیه استاد متصل گردید (پایه ۴ به محل پایه ۳ سیم کشی شد )
یکی از مقاومت های یک اهمی شورت
مقاومت ۱۰۰ اهمی سوخته تعویض شد
و تست مجدد انجام شد تغذیه مثل ساعت کار کرد
ممنون از لطفتون استاد
سپاس
g0p_cm201226-02380101.jpg

6s9a_cm201226-02385102.jpg

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
درود استاد
ببخشید به دلیل کسالت دیر پاسخ دادم
کوپلر تعویض کردم
پایه ۳ کوپلر و پایه ۳ ای سی به هم متصل شد (از برد جدا و رو هوا سیم کشی شد)

پایه ۴ ایسی به محل مورد توصیه استاد متصل گردید (پایه ۴ به محل پایه ۳ سیم کشی شد )
یکی از مقاومت های یک اهمی شورت
مقاومت ۱۰۰ اهمی سوخته تعویض شد
و تست مجدد انجام شد تغذیه مثل ساعت کار کرد
ممنون از لطفتون استاد
سپاس
g0p_cm201226-02380101.jpg

6s9a_cm201226-02385102.jpg

درود

از گزارش کامل و جامع شما سپاسگزارم
حالا بهتره بین دو نقطه سبز در نقشه زیر خازن عدسی ۲۲ نانو اضافه کنید.

و بین دو نقطه سیاه را قطع کنید و مقاومت حدود ۳۰۰ اهم بین دو نقطه سیاه متصل و اضافه کنید .

اما همانطورکه جناب بهرامی خواه فرمودند با آی سی های ۴ پایه میتونی براحتی هر ترانس سوئیچینگ کم توانی را فعال کنید.

من ابتدا تصور کردم جابجایی پایه ۳ و ۴ viper22 کافیه وگرنه این آی سی رو پیشنهاد نمیکردم .
در هر صورت خطای بزرگ و اشتباه بسیار بزرگی بود عذرخواهی میکنم.

سپاس

IMG_20201226_034107_399.jpg

آخرین ویرایش:

محیاجان

کاربر
2019-12-11
437
991
زاهدان
درود

از گزارش کامل و جامع شما سپاسگزارم
حالا بهتره بین دو نقطه سبز در نقشه زیر خازن عدسی ۲۲ نانو اضافه کنید.

و بین دو نقطه سیاه را قطع کنید و مقاومت حدود ۳۰۰ اهم بین دو نقطه سیاه متصل و اضافه کنید .

اما همانطورکه جناب بهرامی خواه فرمودند با آی سی های ۴ پاسه میتونی براحتی هر ترانسی را فعال کنید.

من ابتدا تصور کردم جابجایی پایه ۳ و ۴ viper22 کافیه وگرنه این آی سی رو پیشنهاد نمیکردم .
در هر صورت خطای بزرگی کردم و اشتباه بسیار بزرگی بود عذرخواهی میکنم.

سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 172405

درود استاد
از صمیم قلب از زحمات و راهنمایی‌های ارزشمند جنابعالی تشکر میکنم
با توجه به اینکه شاید صدها تغذیه انواع گیرنده که خروجی های ۲۴ و ۳۰ و ... تو اوراقی هام دارم که ترانس سویچینگ همه سالم هستن و بلا استفاده
من یه تغذیه ساده با حداقل قطعات با خروجی 24v می‌خوام و چون دستگاههای جوشigbt تغذیه دوبل نیاز دارند یه خروجی در حد 20- ولت دقیقا مثل همین تغذیه ای که مشاهده فرمودید
چون رو برد سوراخ دار پیاده میکنم فرقی نداره ای سی چی باشه فقط مدار ساده و با حداقل قطعات باشه
خیلی خیلی ممنون از راهنماییتون
در ضمن از لحاظ خطا و اشتباه ۲۰ به یک من جلو هستم تو این مورد عمرا به گردپام برسین
سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
درود استاد
از صمیم قلب از زحمات و راهنمایی‌های ارزشمند جنابعالی تشکر میکنم
با توجه به اینکه شاید صدها تغذیه انواع گیرنده که خروجی های ۲۴ و ۳۰ و ... تو اوراقی هام دارم که ترانس سویچینگ همه سالم هستن و بلا استفاده
من یه تغذیه ساده با حداقل قطعات با خروجی 24v می‌خوام و چون دستگاههای جوشigbt تغذیه دوبل نیاز دارند یه خروجی در حد 20- ولت دقیقا مثل همین تغذیه ای که مشاهده فرمودید
چون رو برد سوراخ دار پیاده میکنم فرقی نداره ای سی چی باشه فقط مدار ساده و با حداقل قطعات باشه
خیلی خیلی ممنون از راهنماییتون
در ضمن از لحاظ خطا و اشتباه ۲۰ به یک من جلو هستم تو این مورد عمرا به گردپام برسین
سپاس

درود

جناب بهرامی خواه عزیز یکی از موارد ساده تر را پیشنهاد فرمودند
و مورد ی که تقریبا قطعه ای نیاز نداره tny256 هست که نقشه نحوه استفاده از آن بپیوست تقدیم گردید .

IMG_20201226_163718_950.jpg
خازن کوپلر ۱/. میکرو
و خازن ترانس ۱۰ نانو
و مقاومت ترانس ۳۳۰ کیلو
و دیود فرکانس بالا
مقاومت کوپلر هم نیاز نداره

به دو صورت زیر تولید شده

IMG_20201226_165040_717.jpg

آخرین ویرایش:

محیاجان

کاربر
2019-12-11
437
991
زاهدان
درود

جناب بهرامی خواه عزیز یکی از موارد ساده تر را پیشنهاد فرمودند
و مورد ی که تقریبا قطعه ای نیاز نداره tny256 هست که نقشه نحوه استفاده از آن بپیوست تقدیم گردید .

مشاهده فایل‌پیوست 172412
خازن کوپلر ۱/. میکرو
و خازن ترانس ۱۰ نانو
و مقاومت ترانس ۳۳۰ کیلو
و دیود فرکانس بالا
مقاومت کوپلر هم نیاز نداره

به دو صورت زیر تولید شده

مشاهده فایل‌پیوست 172413

درود استاد

ببخشید در مورد اصلاحات آخری که فرمودید مقاومت ۳۰۰ اهمی و خازن عدسی22nf من نقشه کامل کردم ببینید درسته یا من اشتباه استباط کردم بازم عذر خواهی میکنم با سوالات بی پایه و اساس
مصدع اوقات میشم چون پایه ۳ کوپلر و ۳ ای سی سیم کشی کردم یه خرده گیج شدم

annf_akhri.jpeg

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
درود استاد

ببخشید در مورد اصلاحات آخری که فرمودید مقاومت ۳۰۰ اهمی و خازن عدسی22nf من نقشه کامل کردم ببینید درسته یا من اشتباه استباط کردم بازم عذر خواهی میکنم با سوالات بی پایه و اساس
مصدع اوقات میشم چون پایه ۳ کوپلر و ۳ ای سی سیم کشی کردم یه خرده گیج شدم

annf_akhri.jpeg
درود

بله کاملا درسته.

سپاس

محیاجان

کاربر
2019-12-11
437
991
زاهدان
درود

بله کاملا درسته.

سپاس

درود استاد
ضمن تشکر از راهنمایی های ارزنده جنابعالی تغذیه رو با ایسی viper22 با خروجی های ۲۵ و منفی ۲۱ ولت مونتاژ کردم البته ایسی یه خرده گرم میشه (نه اونقدری که قابل تحمل نباشه)
فقط اگر با گذاشتن پتانسیومتر می‌تونستم خروجی مثبت۲۵ ولت رو متغیر کنم عالی میشد
سپاس

behi0021

VIP+ افتخاری
کاربر
2017-01-18
538
865
تهران
درود استاد
ضمن تشکر از راهنمایی های ارزنده جنابعالی تغذیه رو با ایسی viper22 با خروجی های ۲۵ و منفی ۲۱ ولت مونتاژ کردم البته ایسی یه خرده گرم میشه (نه اونقدری که قابل تحمل نباشه)
فقط اگر با گذاشتن پتانسیومتر می‌تونستم خروجی مثبت۲۵ ولت رو متغیر کنم عالی میشد
سپاس

فکر کنم با رگلاتور lm317و پتانسیومتر بتونی ولتاژ را تغییر بدی ففط باید خروجی ۲۴ولتت رو ایزوله از مدار کنی

محیاجان

کاربر
2019-12-11
437
991
زاهدان
درود خدمت استاد غزال بزرگوار
تغذیه اینورترجوش هایترونیک شماتیک پیوست می‌باشد که تعمیرکار قبلی تمامیntc,ptc ها رو از مدار حذف کرده بجاش سیم کشیده و بجای VR2 به شماره14D151k
شماره472K جایگزین کرده بود
قطعات حذف شده رو جایگزین کردم ولی 14d151k رو هرچی گشتم پیدا نکردم ..اگه حذف کنم مشکلی پیش میاد؟
سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 4_5879630011396261559.pdf

بالا