آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: پرسش و پاسخ‌های کاربردی و مفید استاد غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
درود استاد
یه تغذیه با ترانس سویچینگ دوبل با خروجی های 24+ و 20- خریدم
(جهت جایگزینی برد تغذیه دستگاههای اینورتر جوش )
که تست های لازمه جهت راندازی برد اینور انجام شد و بدون هیچ مشکل و افت ولتاژی دستگاه راندازی و حتی فن ۲۴ ولت دستگاه هم بهش وصل کردم که فعلا بدون مشکل کار می‌کنه

چون مدار ساده هست میخواستم خودم رو برد سوراخدار مونتاژ کنم ولی مشکل اینکه شماره آی سی رو پاک کردن
ضمنا از هیچ ترانزیستور قدرتی هم تو مدار استفاده نشده
استاد باتوجه به تجارب چنددهه میتونین حدس بزنین چه ای سی میشه استفاده کرده
پایه های ۵تا ۸ ای سی به هم متصل هستن
چون سابقه و مهارتی تو کشیدن نقشه ندارم پیشاپیش عذرخواهی میکنم

xl0h_cm201220-16470502.jpg

vup7_cm201221-06431702.jpg

n1pf_+24_,_-20v.jpeg

درود

چنین آی سی تابحال ندیدم .
اما اگه پایه ۳ و ۴ را جابجا کنی احتمالا با viper22 کار میکنه و اگه با مشکلی مواجه شد قابل رفع است.
۳۰۰ ولت مستقیم از کجا تامین میشده ؟

سپاس

محیاجان

کاربر
2019-12-11
437
992
زاهدان
درود

اما اگه پایه ۳ و ۴ را جابجا کنی احتمالا با viper22 کار میکنه و اگه با مشکلی مواجه شد قابل رفع است.

سپاس

درود استاد

جمپر ۳۰۰ ولتی که از تغذیه دستگاه به ترانس سویچینگ برد چاپر میره رو قطع میکنم یعنی عملا چاپر از مدار خارج و اون ۳۰۰ ولت رو به این تغذیه میدم تو عکس‌ها پیوست مشخص کردم
ضمنا فردا ای سی vaper22 میخرم و مونتاژ شروع میکنم
ولی استاد نمیدونم چرا از ماسفت یا ترانزیستور قدرت استفاده نکردن من جهت تست دوتا فن ۳۰۰ میلی آمپر همزمان بهش وصل کردم حتی یک دهم ولت هم افت ولتاژ نداشت

1elx_۲۰۲۰۱۲۲۲_۰۳۳۶۲۰.jpg

ioqr_cm201222-03333901.jpg

محیاجان

کاربر
2019-12-11
437
992
زاهدان
درود

سپاس

درود استاد

جمپر ۳۰۰ ولتی که از تغذیه دستگاه به ترانس سویچینگ برد چاپر میره رو قطع میکنم یعنی عملا چاپر از مدار خارج و اون ۳۰۰ ولت رو به این تغذیه میدم تو عکس‌ها پیوست مشخص کردم
ولی استاد نمیدونم چرا از ماسفت یا ترانزیستور قدرت استفاده نکردن من جهت تست دوتا فن ۳۰۰ میلی آمپر همزمان بهش وصل کردم حتی یک دهم ولت هم افت ولتاژ نداشت

1elx_۲۰۲۰۱۲۲۲_۰۳۳۶۲۰.jpg

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
درود استاد

1elx_۲۰۲۰۱۲۲۲_۰۳۳۶۲۰.jpg

درود

معلوم نیست پاسخ ها در مورد تغذیه هست یا ترانس حلقوی ؟
پآسخ همه سوالات رو هم ندادی.
نباید آی سی را در مونتاژ تست کنی ، ابتدا باید بجای آی سی این برد استفاده كنی و بعد از رفع ایراد احتمالی مونتاژ کن .

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
درود استاد

1elx_۲۰۲۰۱۲۲۲_۰۳۳۶۲۰.jpg

درود

معلومه که ۳۰۰ ولت را قطع کنید قطع میشه
سوالم این بود که این برد تغذیه مربوط به چه دستگاهی است و ۳۰۰ ولت را چگونه تامین میکنه و نگفتم شما چطور تامین میکنی؟

سپاس

محیاجان

کاربر
2019-12-11
437
992
زاهدان
درود

معلومه که ۳۰۰ ولت را قطع کنید قطع میشه
سوالم این بود که این برد تغذیه مربوط به چه دستگاهی است و ۳۰۰ ولت را چگونه تامین میکنه و نگفتم شما چطور تامین میکنی؟

سپاس

درود استاد
بالا خدمتتون عرض کردم این برد تغذیه رو بصورت اماده خریدم که برای راندازی دستگاههای جوش اینورتری که مدار چاپر معیوب هست طراحی و ساخته شده البته شاید مصارف دیگری داشته باشه که بنده اطلاعی ندارم

استاد جواب ترانس حلقوی که فرمودید را در تاپیک مورد نظرعرض خواهم کرد

آخرین ویرایش:

محیاجان

کاربر
2019-12-11
437
992
زاهدان
اما اگه پایه ۳ و ۴ را جابجا کنی احتمالا با viper22 کار میکنه و اگه با مشکلی مواجه شد قابل رفع است

درود استاد ای سی viper22 رو جایگزین و طبق فرمایش شما پایه ۳ و ۴ ای سی رو جابجا کردم و تست کردم ولتمتر لحظه اول ۴۴ ولت رو نشون داد و مدار دود کرد سریع از برق کشیدم مقاومت ۱۰۰اهم سری با زینر ۲۴ ولتی جزقاله شد
بقیه قطعات اطراف تست شد که ظاهراً سالم هستن
سپاس

gcu_cm201222-17411201.jpg

9tnh_+24_,_-20v.jpeg

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
درود استاد ای سی viper22 رو جایگزین و طبق فرمایش شما پایه ۳ و ۴ ای سی رو جابجا کردم و تست کردم ولتمتر لحظه اول ۴۴ ولت رو نشون داد و مدار دود کرد سریع از برق کشیدم مقاومت ۱۰۰اهم سری با زینر ۲۴ ولتی جزقاله شد
سپاس

9tnh_+24_,_-20v.jpeg

درود

درسته من اشتباه بدی کردم عذرخواهی میکنم.
تغییرات صحیحی پیشنهاد نکردم .
نیاز به تمرکز بیشتر و کافی دارم الان فرصت ندارم و آخر شب نتیجه را اعلام میکنم

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
سپاس

9tnh_+24_,_-20v.jpeg

درود

پایه ۳ آی سی و پایه ۳ کوپلر را بکلی آزاد کن یا بسمت بالا خم کن که روی برد قرار نگیره و حالا این دو پایه ۳ کوپلر که امیتر کوپلر هست و پایه ۳ آی سی را با سیم بهم متصل کن دراینصورت نیاز به دستکاری برد نیست که در نقشه مشخص کردم .

اما پایه ۴ آی سی را بصورتی که با نقطه آبی در نقشه مشخص کردم متصل کن که پایه ۴ آی سی علاوه بر قطعات قبلی به قطعات پایه ۳ مانند D4 و C4 و غیره هم متصل بشه
درواقع میتونی جای پایه ۳ و ۴ را بهم متصل کنی ولی فقط پایه ۴ به محل خودش در برد متصل بشه

ضمنا یکی از یک اهمی های پایه ۲ را شورت کن

حالا درست میشه.
البته بعدا باید اصلاحات کوچکی اضافه کنی فعلا درستش کن
از سلامت کوپلر مطمئن شو چون قطعا سوخته و اگه شماره دیگری جایگزین میکنی حتما جهت صحیح ورودی و خروجی و آند و کلکتور کوپلر را بررسی کن

سپاس

9tnh_+24_,_-20v.png

آخرین ویرایش:

bahramikhah

VIP+ افتخاری
کاربر
2008-09-15
435
1,114
55
کبودراهنگ همدان
با سلام
ضمن کسب اجازه از محضر استاد معزز جناب مهندس غزال
پایه های که استاد فرمودن برای آی سی viper22 درسته
viper22.png
و یه آی سی دیگه هستش که خروجی قوی تری داره
5lo380.png
من این آی سیو تو مانیتور ال جی بستم مشتری برده ، کاش یه عکس ازش داشتم
5l0360.png
استاد طبق معلوماتی که از شما آموختم مقدار ولتاژ نامی دیود زینر z-24v باید تغییر بدن تا ولتاژ خروجی کم بشه!

آخرین ویرایش:
بالا