آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: پرسش و پاسخ‌های کاربردی و مفید استاد غزال

hossein1354

کاربر vip
کاربر
2010-05-03
229
263
زمین خدا
سلام استاد مدار محدود کننده این مدار چگونه کار می کنه یه تحلیلی بکنید ممنون استاد
unnamed.jpg

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
سلام استاد مدار محدود کننده این مدار چگونه کار می کنه یه تحلیلی بکنید ممنون استاد
مشاهده فایل‌پیوست 176686

درود

این نقشه اشتباهه

البته با توجه به خطای فاحش و تابلوی نقشه ، نیاز به بررسی عمیق تر احساس نکردم
اما گاهی پس از مدت طولانی ، مشخص میشه نقشه نادرسته.
لذا هرچند تحلیل رگباری نقشه های معتبر هم مقدورم نیست اما انتظار میرفت لااقل به اعتبار نقشه توجه میفرمودید.
زیرا تقاضای تحلیل نقشه های ناصحیح و نامعتبر ، جفای مضاعف است .
این نقشه را از چه منبعی تهیه فرمودید؟

اینجور که پیش میره هر نقشه ای دم دست می بینی میخوای تحلیل کنم.
ولی منم باید فرصت داشته باشم .
تحلیل باید در زمان کافی و با دقت فوق العاده ارائه بشه که موجب گمراهی نشه.

سپاس

hossein1354

کاربر vip
کاربر
2010-05-03
229
263
زمین خدا
سلام استاد این مدار ساخته شده
می خواستم مدار محدود کننده جریانش چه جوری کار می کنه ممنون
5555.jpg

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
سلام استاد این مدار ساخته شده
می خواستم مدار محدود کننده جریانش چه جوری کار می کنه ممنون
مشاهده فایل‌پیوست 176691

درود

اگه ثابت کردی این نقشه مطابق ادعا تا ۲۴ ولت جریان ۱ آمپر میده دراینصورت جایزه بزرگی نزد من داری .
اگه این تغذیه ساخته شده ، لطفا برد تغذیه را کف دست بگذار و یک تصویر ارسال کن.

سپاس
مشاهده فایل‌پیوست 176686

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
سلام استاد
من نمی دونم که این مدار کار می کنه یا نه شما مدارکی خواستید من گذاشتم
http://www.electronicecircuits.com/electronic-circuits/variable-power-supply-0-24v
این ادرس سایت مورد نظر ممنون

درود

بزرگوار ،
ابتدا عرض کردم نقشه اشتباهه
فرمودید این مدار ساخته شده
یعنی مطمئنید که کار میکنه .
آیا در اینترنت نقشه را مطرح میکنند و میگویند کار نمیکنه و الکی متتشر کردم که به ریشم بخندید ؟!!
بدیهی است که هر نقشه ای با آب و تاب مطرح میشه که ممکنه واقعی یا غیرواقعی باشه.
اما شما که میفرمایید ساخته شده ادعای خودتان را اعلام میکنید و باید به اطمینان کافی رسیده باشید.

در غیراینصورت باید میگفتید ناشر نقشه گفته کار میکنه که بدیهی است هر ناشری چنین ادعایی میکنه و دلیل اعتبار نقشه نیست

مضافا که پس از اعلام صحت نقشه با این عبارت اولیه که فرمودید این مدار ساخته شده ، سپس جمله دوم را بگونه ای تنظیم کردید که اعتبار بیشتری به جمله اول بخشیده ، زیرا فرمودید :

فقط میخواستم مدار محدود کننده جریانش چه جوری کار می کنه؟

یعنی نخواستم در مورد اعتبارش نظر بدهی چون میدونم معتبره فقط تحلیل محدود کننده را نیاز دارم و لذا چون معتبره و نیازی به بررسی اعتبار نداره ، برام تحلیل کن .

آیا مداری که بدرستی کار نمیکنه قابل تحلیله ؟
وقتی بازم اصرار داری تحلیل بشه یعنی تردیدی بر اعتبارش نداری.
بنابرین اگر قصد القاء اعتبار نقشه را نداشتید ، اما از پاسخ شما عملا چنین استنباطی میشه .

در هر صورت این نقشه نادرسته و صرفنظر از ضعف طراحی که با پتانسیومتر یک وات طراحی کرده معذالک بر حسب اتفاق ایراد اساسی در محدود کننده جریانه. .

سپاس

آخرین ویرایش:

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
سلام
من سایتی که معرفی کرده بودید خوندم . این طرح یک ایده هست . فرستاده شده به سایت است . و حتی گفته هر کسی ایده داره بفرستده . پس این مدار ساخته نشده در روی کاغذ است .
در ضمن دوست خوبم حسین جان من تعجب میکنم . چرا از منایع خود سایت استفاده نمکنی . استاد غزال منابع تغذیه های را به زبان ساده و شیرین تحلیل کردن . و محدود کننده مدار که هم فرستادی در منابع تغذیه دیگری توضیح داده اند . با یک سرج میتونی پیدا کنی.
اما این مدار تا جای که اطلاع دارم دو سه تا مشکل داره و در قسمت محدود کننده جریان
ترانزیستور 3 محدود کننده جریان . در موقعی که جریان بیشتر کشیده بشه باید ترانزیستور 2 را خاموش کنند . و هیچ گونه ارتباطی با ترانزیستور 2 ندارد . باید کلکتور ترانزیستور 3 به بیس ترانزیستور 2 وصل میشد . که در موقع جریان کشی بتونه ترانزستور 2 را خاموش کنه و ...................
متشکرم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
سلام
من سایتی که معرفی کرده بودید خوندم . این طرح یک ایده هست . فرستاده شده به سایت است . و حتی گفته هر کسی ایده داره بفرستده . پس این مدار ساخته نشده در روی کاغذ است .
در ضمن دوست خوبم حسین جان من تعجب میکنم . چرا از منایع خود سایت استفاده نمکنی . استاد غزال منابع تغذیه های را به زبان ساده و شیرین تحلیل کردن . و محدود کننده مدار که هم فرستادی در منابع تغذیه دیگری توضیح داده اند . با یک سرج میتونی پیدا کنی.
اما این مدار تا جای که اطلاع دارم دو سه تا مشکل داره و در قسمت محدود کننده جریان
ترانزیستور 3 محدود کننده جریان . در موقعی که جریان بیشتر کشیده بشه باید ترانزیستور 2 را خاموش کنند . و هیچ گونه ارتباطی با ترانزیستور 2 ندارد . باید کلکتور ترانزیستور 3 به بیس ترانزیستور 2 وصل میشد . که در موقع جریان کشی بتونه ترانزستور 2 را خاموش کنه و ...................
متشکرم

درود

محدود کننده جریان در این نقشه از بیخ و بن اشتباه و ناممکن است و با تغییرات جزئی میسر نمیشه.

سپاس

hossein1354

کاربر vip
کاربر
2010-05-03
229
263
زمین خدا
سلام به استاد و دوستان
من اطلاعات تحلیلی ندارم چیزی بود مطرح کردم هدف من اینکه با انواع محدودکننده در مدار تغذیه اشنا بشیم
منظور دیگری ندارم ممنون استاد و دوستان گرامی

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
سلام به استاد و دوستان
من اطلاعات تحلیلی ندارم چیزی بود مطرح کردم هدف من اینکه با انواع محدودکننده در مدار تغذیه اشنا بشیم
منظور دیگری ندارم ممنون استاد و دوستان گرامی

درود

نیاز به اعلام علاقه نداره و همه میدونن که تقریبا کلیه اعضاء انجمن ، خواستار تحلیل نقشه ها هستن و فقط شما طالب آن نیستی.
و متقابلا من هم اشتیاق فراوانی برای تهیه و تنظیم و تقدیم تحلیل ها دارم ، اما بنحو اصولی که حتی المقدور عاری از خطا باشه و منجر به نتایج زیانبار و گمراهی علاقمندان نشه.

لذا هر چند نقشه اخیر ، بسیار ساده است اما تحلیل نقشه ها نیاز به زمان قابل توجهی داره بطوریکه اغلب تحلیل ها رو در چندین مرحله و داوطلبانه آغاز و در زمان نسبتا طولانی تکمیل کردم .
فلذا تحلیل نقشه ها قابل پرسش نیست و قابل پیشنهاد است که در فرصت مناسب تقدیم بشه ، با این وجود چون اولین بار ، تحلیل نسبتا ساده ای سوال فرمودی ، اعتراضی نکردم و مفصلا توضیح دادم .

اما بلافاصله مورد دوم ، آنهم بدون توجه به ارزش و اعتبار و صحت نقشه سوال فرمودید .

میدونی اگه نقشه ساده ای نبود بابام در میومد و نهایتا میفهمیدم زور الکی زدم و نقشه اشتباهه .
لذا رعایت انصاف مورد انتظار است که اولا از اعتبار نقشه مطمئن باشیم و ثانیا سوالات باید در زمان کوتاهی قابل پاسخگویی باشه وگرنه میتونیم یک یا چند سوال کوتاه مانند تحلیل کامل نقشه انواع تلویزیون مطرح کنیم که تحلیلگر تا پایان عمرش قادر به تنظیم و تکمیل پاسخ نباشه.

اساسا پاسخی که نیاز به تمرکز مفرط داره اگر در زمان کوتاهی توسط خدای الکترونیک هم تنظیم بشه قطعا خطاهای زیادی خواهد داشت و زحمات مربوطه نه تنها سودی نداره بلکه ممکنه زیانبار هم باشه و منجر به نتیجه معکوسی بشه و من عامل گمراهی علاقمندان بشم .

لذا از این حیث نسبت به سوال دوم که بوی سوالات رگباری و غیرمنصفانه میداد معترض شدم وگرنه من بیش از شما مشتاق انتقال اطلاعات و تجربیات ناچیزم هستم .
ضمنا میدونم نیت ناصوابی نداشتید درغیراینصورت پاسخ متفاوتی میدادم یا پاسخ نمیدادم.

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا